Гардијан  Холандија станува нарко држава

„Гардијан“: Холандија станува „нарко држава“

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Холандија се повеќе станува „нарко држава“, бидејќи полицијата не може да се справи со растот на паралелната криминална економија, оценува лондонски „Гардијан“. Весникот наведува дека официјалните...

Ар Кели исфрлен од две куќи поради неподмирени сметки

Ар Кели исфрлен од две куќи поради неподмирени сметки

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Американскиот пејач Ар Кели е исфрлен од две куќи во Атланта поради неплаќање кирија. Од судските документи, кои беа објавени во американските медиуми, се гледа дека Кели должи над 30 илјади...

Владата ја усвои стратегијата за реформа на јавната администрација

Владата ја усвои стратегијата за реформа на јавната администрација

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Владата на денешната 55. седница ја разгледа и усвои „Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 година“ и го прифати Акцискиот план за спроведување на стратегијата. Како што...

Влада на РМ Одлуките за поскапување на водата Регулаторна ги синхронизирала со резултатите од локалните избори

Влада на РМ: Одлуките за поскапување на водата Регулаторна ги синхронизирала со резултатите од локалните избори

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Владата на денешната седница им препорача на водостопанските препријатија дека согласно ставот 2 од членот 17 од Законот за утврдување на цените за водите можат да поднесат барање за измена...

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Аукциската куќа „Кристи“ ќе продава стотина уметнички дела од колекцијата на Дејвид Рокфелер и неговата сопруга Пеги, меѓу кои има и слики на Матис, Моне и Пикасо. Колекцијата од утре до 8 март...

Владата предложи нов закон за бесплатна правна помош

Владата предложи нов закон за бесплатна правна помош

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... На денешната седница Владата го разгледа и утврди Предлог-законот за бесплатна правна помош и изменте и дополнувањата на Законот за електронско управување. Законите ќе бидат доставени до Собранието...

Иванов Македонија очекува помош и отворено лобирање од Турција за членство во НАТО

Иванов: Македонија очекува помош и отворено лобирање од Турција за членство во НАТО

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Деблокадата на интегративните процеси е клучна за долгорочна стабилност, безбедност и напредок на целиот регион. Очекуваме конструктивна поддршка, помош и отворено лобирање за членство на Македонија...

Владата ја одржа 55 седница

Владата ја одржа 55. седница

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... На својата редовна, 55-та седница, Владата го усвои Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Како што се наведува во соопштението од...

Сириските сили се повлекоа од Африн по турски артилериски напад

Сириските сили се повлекоа од Африн по турски артилериски напад

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Сириските владини воени сили кои денеска започнаа да навлегуваат во реонот на градот Африн, што е под контрола на Силите за заштита на народот на сириските Курди, се повлекоа од реонот по преупредувачки...

Елитна единица на словенечката војска не ги задоволила стандардите на НАТО

Елитна единица на словенечката војска не ги задоволила стандардите на НАТО

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Поради неуспешната вежба на елитниот баталјон на словенечката војска при оспособување согласно НАТО стандардите, дошло до кавга меѓу министерката за одбрана Андреја Катиќ и началникот на Генералштабот...

Во Мексико загрозено најважното подводно археолошко наоѓалиште во светот

Во Мексико загрозено најважното подводно археолошко наоѓалиште во светот

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Пештерата Сак Актун во Мексико, за која стручњаците тврдат дека е најзначајното подводно археолошко наоѓалиште во светот, е во опасност поради загадувањето. Археологот Гиљермо де Анда предупредува...

Рама Изјавата за заеднички претседател на Албанија и Косово е извадена од контекст

Рама: Изјавата за заеднички претседател на Албанија и Косово е извадена од контекст

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Албанскиот премиер Еди Рама по лавината реакции и осуди околу неговата изјава за „заеднички претседател на Албанија и Косово“, се обиде да се оправда дека тоа била само негова мечта и оти е...

Дамаск Сириските владини сили почнаа да навлегуваат во Африн

Дамаск: Сириските владини сили почнаа да навлегуваат во Африн

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Припадници на сириските владини воени сили денеска започнаа да навлегуваат во реонот на градот Африн, што е под контрола на Силите за заштита на народот на сириските Курди, против кои турската...

Фудбалер на Виљареал киднапирал и измачувал човек

Фудбалер на Виљареал киднапирал и измачувал човек

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Фудбалерот на Виљареал, Рубен Семедо е упасен под три обвиненија дека заедно со двајца свои роднини киднапирале и измачувале едно лице, чиј идентитет полицијата се уште не го открива. Како што...

Мисовски Ташевска Ременски и Мемеди избрани за потпретседатели на Парламентот

Мисовски, Ташевска Ременски и Мемеди избрани за потпретседатели на Парламентот

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Пратениците Горан Мисовски, Фросина Ташевска Ременски и Весел Мемеди денеска се избрани за потпретседатели на Собранието на Република Македонија. Изборот на Мисовски, Ташевска Ременски и Мемеди...

Фронтекс Бројот на илегални мигранти во ЕУ лани намален за 60 отсто

Фронтекс: Бројот на илегални мигранти во ЕУ лани намален за 60 отсто

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Бројот на лица кои незаконски влегуваат во Европската унија лани се намали за 60 отсто во споредба со претходната година, се наведува во денеска објавениот извештај на Европската агенција за...

ЗОИ 2018 За Јужнокореанките златото за Холанѓанките светски рекорд

ЗОИ 2018: За Јужнокореанките златото, за Холанѓанките светски рекорд

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Јужнокореанките го освоија златото во штафетата на кратки патеки во брзо лизгање на 3.000 метри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, а Холандија, иако на истата делница постави нов светски...

Турција размислува за хемиска кастрација на педофилите

Турција размислува за хемиска кастрација на педофилите

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Владата на Турција ја разгледува можноста за воведување казна со хемиска кастрација на лица обвинети за педофилија, изјави турскиот министер за правда Абдилхамит Ѓул. Најавата на Ѓул следува...

Почнува судењето по тужбата на Јуџин Бушар против Тениската федерација на САД

Почнува судењето по тужбата на Јуџин Бушар против Тениската федерација на САД

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Во Њујорк денеска ќе започне судскиот процес по тужбата на канадската тенисерка Јуџин Бушар против Тениската федерација на САД, откако пред две години на Ју Ес опен падна, при што ја удри главата...

Сергеј Лавров утре во посета на Словенија и Србија

Сергеј Лавров утре во посета на Словенија и Србија

Кумановски муабети | пред 4 часа

loading... Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров утре ја почнува посетата на Словенија и на Србија. Лавров прво ќе престојува во Љубљана, каде ќе има средби со словенечкиот државен врв и ќе потпише...

Иванов и Јилдерим Поканата за НАТО ќе биде дополнителен поттик за реформите и безбедноста

Иванов и Јилдерим: Поканата за НАТО ќе биде дополнителен поттик за реформите и безбедноста

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во рамки на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара имаше средби со турскиот премиер Бинали Јилдирим и со претседателот...

 Море пластика во океаните е кршење на меѓународните конвенции

„Море пластика“ во океаните е кршење на меѓународните конвенции

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... „Море пластика“ во океаните претставува јасно кршење на меѓународниот закон, наведува британското Кралско географско друштво. Според најновиот извештај, кој денеска ќе го претстави ова друштво,...

СЗО Морбилите аларматно се шират низ Европа

СЗО: Морбилите аларматно се шират низ Европа

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Бројот на случаи на морбили во Европа во 2017 година порасна за 400 отсто во однос на претходната година, при што заболеле повеќе од 20.000 лица, од кои 35 починале, покажуваат податоците на Светската...

Алаѓозовски Не прикриваме ништо ниту одбегнуваме одговорност

Алаѓозовски: Не прикриваме ништо, ниту одбегнуваме одговорност

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Не прикриваме ништо, ниту одбегнуваме одговорност, изјави министерот за култура Роберт Алаѓозовски по бројните реакции за проектите на кои им се доделени пари со Програмата за култура во 2018...

Бешикташ не е заинтересиран за Фелаини

Бешикташ не е заинтересиран за Фелаини

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Бешикташ нема интерес да го привлече играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини. Ова го изјави портпаролот на турскиот тим, Чандаш Толга. Во последниве месеци медиумите во...

Бруно Лабадија го презеде Волфсбург

Бруно Лабадија го презеде Волфсбург

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Бруно Лабадија е новиот тренер на германскиот тим Волфсбург. Лабадија го наследи Мартин Шмит, кој вчера поднесе оставка. Педесет и две годишниот Лабадија, поранешен тренер на Баер Леверкузен,...

Италијанската фудбалска федерација загрижена за ситуацијата во Милан

Италијанската фудбалска федерација загрижена за ситуацијата во Милан

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Роберто Фабричини, еден од главните во италијанската фудбалска федерација, изрази загриженост од случувањата во Милан. „Кориере дела Сера“ вчера соопшти дека сопственикот на Милан, Ли Јонхон...

Асенсио имал понуди од пет клубови  три се од Премиер лигата

Асенсио имал понуди од пет клубови – три се од Премиер лигата

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... Талентираниот офанзивен играч на Реал Мадрид, Марко Асенсио откри дека добил понуди од пет различни клубови и ќе почне да им обрнува посериозно внимание, ако ситуацијата на „Сантијаго Бернабеу“...

Повеќе патници во меѓународниот патнички превоз помалку во градскиот

Повеќе патници во меѓународниот патнички превоз, помалку во градскиот

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... За 5,9 проценти е намален в купниот број на превезени патници во патниот патнички превоз во четвртиот квартал  лани во однос на истиот квартал од 2016 година, објави денеска Државниот завод...

До крајот на февруари ЕЛЕМ со тендер за купување сопствена механизација

До крајот на февруари, ЕЛЕМ со тендер за купување сопствена механизација

Кумановски муабети | пред 5 часа

loading... АД ЕЛЕМ денеска соопшти дека во завршна фаза е тендерската документација за купување на сопствена механизација за ископ на јаглен во РЕК Битола со што ќе се елиминира или ќе се сведе на минимум...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност