По СДСМ и ВМРО ДПМНЕ го предава македонскиот народ и држава

По СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го предава македонскиот народ и држава

пред 9 часа - Нетпрес

Уште во 2010 година писателот Блаже Миневски го објави романот „Свирци“, во кој преку симболичен Оркестар за погреби во состав:  зурлаџијата (Киро Глигоров), шупелкарот (Бранко Црвенковски), тамбурашот...

Остри деманти за лажните вести во медиумите на СДСМ СОРОС

Остри деманти за лажните вести во медиумите на СДСМ/СОРОС

пред 9 часа - Нетпрес

Соросовите медиуми се мајстори за fake news/ лажни вести! Последен пат во Приштина сум бил во 2014 година. Вака пратеникот Антонио Милошоски ги демантира лажните вести објавени од соросовите медиуми дека...

Груевски Нападната е унитарноста на државата само народот може да ја одбрани

Груевски: Нападната е унитарноста на државата, само народот може да ја одбрани

пред 10 часа - Нетпрес

Апсолутно дека е загрозена унитарноста на државата. Се соочуваме во ситуација во која таа унитарност е нападната, а со тоа и државата. Народот е тој кој што може да ја одбрани. Кога државата е нападната...

Груевски Прифаќам да ме уапсат затворат и малтретираат Заев нека удри по мене само нека се откаже од удирање по темелите на државата

Груевски: Прифаќам да ме уапсат, затворат и малтретираат- Заев нека удри по мене, само нека се откаже од удирање по темелите на државата!

пред 10 часа - Нетпрес

Ако толку по секоја цена сака Заев да биде премиер, нека не удира по државните и националните интереси. Нека ја спроведува програмата од изборите без редефинирањето. Нека удри и по нас, ама не по државата...

Груевски Ако народот не биде доволно активен и доволно упорен Република Македонија нема да е Република Македонија

Груевски: Ако народот не биде доволно активен и доволно упорен, Република Македонија нема да е Република Македонија

пред 10 часа - Нетпрес

Принципот на коалицирање “победник со победник” со овој потег на ДУИ е засекогаш уништен. Никој, па ни ВМРО-ДПНЕ во иднина нема да има таква обврска, напиша на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола...

Отворена понуда од Груевски до Заев Суди го раководството ВМРО ќе ти ја поддржи Владата само откажи се од албанската платформа

Отворена понуда од Груевски до Заев: Суди го раководството, ВМРО ќе ти ја поддржи Владата, само откажи се од албанската платформа!

пред 10 часа - Нетпрес

Ќе поддржиме малцинска влада, доколку СДСМ се откаже од Законот за јазици, платформата и редефинирањето и урнисувањето на државата, му порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на првиот човек...

Груевски Државата е нападната ние и народот ќе ја браниме и ќе победиме

Груевски: Државата е нападната, ние и народот ќе ја браниме и ќе победиме

пред 10 часа - Нетпрес

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во својот Фејсбук статус пипува дека ако народот не биде доволно активен и доволно упорен Република Македонија нема да е Република Македонија и на неколку рати...

Груевски Основната цел на целата операција е слабеење на државата со цел промена на името и идентитетот

Груевски: Основната цел на целата операција е слабеење на државата со цел промена на името и идентитетот

пред 10 часа - Нетпрес

Основната причина за целата операција за рушење на власта и носење на Зоран Заев е слабеење на државата со цел промена на името и идентитетот на Македонците. Тоа е главната и основна причина заради која...

Возач влета во група луѓе во Лондон пет лица се повредени

Возач влета во група луѓе во Лондон, пет лица се повредени

пред 12 часа - Нетпрес

Најмалку пет лица се пренесени во болница денеска откако возач влета во група пешаци во југоисточен Лондон. Лицето што управувало со автомобилот е уапсено, јави локалната полиција. Лондонската брза помош...

Цуцуловски Нудењето двојазичност на цела територија е противуставно и за тоа може да се одговара

Цуцуловски: Нудењето двојазичност на цела територија е противуставно и за тоа може да се одговара

пред 12 часа - Нетпрес

Ста­ну­ва збор за крај­на не са­мо по­ли­тич­ка, на­ци­о­нал­на, ту­ку и чо­веч­ка не­од­го­вор­ност, ко­ја се гра­ни­чи со ап­сурд. Да се ну­ди не­што (дво­ја­зич­ност) ко­га ни­кој, ба­рем офи­ци­јал­но,...

Платформата од Тирана ќе се реализира во фази Османи потврди дека со Заев се усогласени и останатите точки

Платформата од Тирана ќе се реализира во фази- Османи потврди дека со Заев се усогласени и останатите точки

пред 12 часа - Нетпрес

Воведувањето двојазичност на целата територија на Македонија е прва работа која е договорена да се реализира, а понатаму ќе следи и промена на државните симболи, химната и знамето. – За тие точки се дискутирало...

Српските медиуми гневни Заев бара Србија да биде обвинета за наводен геноцид над Албанците во Македонија

Српските медиуми гневни: Заев бара Србија да биде обвинета за наводен геноцид над Албанците во Македонија!

пред 14 часа - Нетпрес

Кандидатот за премиер на Македонија и лидер на СДСМ, Зоран Заев постигна договор со албанската партија ДУИ, Србија да биде обвинета за наводен геноцид извршен над Албанците во таа земја помеѓу двете светски...

Николоски Почнува народна револуција време е сите да се приклучат

Николоски: Почнува народна револуција, време е сите да се приклучат

пред 14 часа - Нетпрес

Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ на социјалната мрежа Фејсбук пишува дека почнува друга, а не шарена револуција и повикува на обединување. -ШаренаРеволуција се правеше за…? Тие што ја организираа и платија...

Груевски предупредуваше дека без 61 пратеник Македонија ќе биде уценувана

Груевски предупредуваше дека без 61 пратеник Македонија ќе биде уценувана

пред 15 часа - Нетпрес

Ние се бориме за секого подеднакво, за секој наш граѓанин. И ако некогаш го кренеме гласот да предупредиме за некои последици за државата, да предупредиме дека некој е на лош пат и сака да ја однесе цела...

Тешка сообраќајка во Миладиновци  загина едно лице

Тешка сообраќајка во Миладиновци – загина едно лице

пред 15 часа - Нетпрес

Вчера во 09,05 часот на локалниот пат с.Марино- с.Миладиновци, во близина на крстосницата со локалниот пат за с.Кадино-Скопје, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило„Голф“ со скопски...

Полицијата откри нелегален превоз на 15 мигранти

Полицијата откри нелегален превоз на 15 мигранти

пред 15 часа - Нетпрес

При контрола на патничко возило на автопатот Гевгелија-Скопје во близина на село Удово, вчера полицијата открила група од 15 мигранти, меѓу кои седум лица и едно дете од Ирак, пет лица и едно дете од Сирија...

Писмо до Иванов Груевски и Заев Оној кој е против државноста на Македонија нема право да живее во неа

Писмо до Иванов, Груевски и Заев: Оној кој е против државноста на Македонија нема право да живее во неа

пред 15 часа - Нетпрес

Македонците се огорчени од несовесното однесување на македонските политички партии кои се обземени од политичкото слепило и личните интереси и си играат со македонските национални интереси со цел да се...

Членови и симпатизери на СДСМ против одлуките на Заев за пропаст на државата Ова нема да ви помине ова кај народот

Членови и симпатизери на СДСМ против одлуките на Заев за пропаст на државата: Ова нема да ви помине ова кај народот

пред 16 часа - Нетпрес

-Нема да ви помине, во голема каша сте, ќе видите што е гнев на народот, дали сте нормални, се само дел од коментарите на социјалните мрежи со кои се симпатизерите и членовите на СДСМ го искажуваат незадоволството...

МОДАС со повик до Македонците Да се бранат јазикот името и унитарниот карактер на државата

МОДАС со повик до Македонците: Да се бранат јазикот, името и унитарниот карактер на државата

пред 16 часа - Нетпрес

Прифаќањето на СДСМ на таканаречениот Закон за Употреба на Албанскиот Јазик којшто наводно предвидува огромни парични казни за неспроведување на законските одредби на овој закон, претставува срамна капитулација...

Отворено писмо до македонскиот народ ДАЛИ СМЕ ПРИ ОЧИ СЛЕПИ

Отворено писмо до македонскиот народ: ДАЛИ СМЕ ПРИ ОЧИ СЛЕПИ?

пред 17 часа - Нетпрес

Светските центри на моќ кои ја туркаат оваа идеја чекор по чекор, плански, од независност наваму, имаат сесрдна помош од македонските политички партии и оној дел од македонскиот народ кој е неосвестен...

Македонија е на прагот да ја загуби независноста  ако помине договореното на Заев

Македонија е на прагот да ја загуби независноста – ако помине договореното на Заев

пред 17 часа - Нетпрес

Секојдневно во јавноста излегуваат нови детали околу договорот кој СДСМ го има со ДУИ. Заев е решен по секоја цена да ја распарчи Македонија, прифаќајќи се што е понудено, а со цел доаѓање на власт. Во...

Заев на Централниот одбор тврдел дека не се договорени сите детали од Законот за јазици Османи демантира

Заев на Централниот одбор тврдел дека не се договорени сите детали од Законот за јазици, Османи демантира

пред 18 часа - Нетпрес

Заев на седницата на Централниот одбор посочил дека не се договорени сите детали и Законот не е номотехнички усогласен, наспроти тврдењето на гласноговорникот на ДУИ Бујар Османи кој претходно нагласи...

Трамп го откажа учеството на традиционалната годишна средба со медиумите

Трамп го откажа учеството на традиционалната годишна средба со медиумите

пред 18 часа - Нетпрес

Трамп на Твитер ја објави одлуката да не учествува на настанот, планиран за 29 април, на кој традиционално присуствуваат познати личности, политичари и новинари. Тој им посака на учесниците на настанот...

Заев договорил да разговара за промена на химната грбот и знамето на Македонија

Заев договорил да разговара за промена на химната, грбот и знамето на Македонија

пред 18 часа - Нетпрес

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев им соопштил на присутните на Централниот одбор на партијата дека дел од коалицискиот договор со ДУИ ќе бидат и разговорите за промена на знамето, химната и грбот на Македонија....

Одбележување на 13 годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Одбележување на 13-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

пред 18 часа - Нетпрес

Во Македонија денеска ќе бидат одбележани 13 години од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар. Во Скопје, во Алејата...

Заев договорил Србите да бидат обвинети за геноцид

Заев договорил Србите да бидат обвинети за геноцид

пред 19 часа - Нетпрес

Дел од коалицискиот договор помеѓу СДСМ и ДУИ бил и донесување на одлука со која ќе се прогласи сторен геноцид врз Албанците во Македонија, кој наводно се направил помеѓу двете светски војни. Лидерот на...

Скандалозно Работите кои Заев и СДСМ ги прифатиле и после кои нема да постои граѓанска Македонија

Скандалозно: Работите кои Заев и СДСМ ги прифатиле и после кои нема да постои граѓанска Македонија

пред 19 часа - Нетпрес

Освен за работите за кои веќе се знае во јавноста дека се прифатени, Заев и СДСМ постигнале договор за широка употреба на Законот за јазици, со кој практично ќе се официјализира албанскиот јазик, а образложението...

Заев со албанско знаме и кече  маска на струмичкиот карневал

Заев со албанско знаме и кече – маска на струмичкиот карневал

пред еден ден - Нетпрес

Одлуките на Зоран Заев за двојазичност и федерализација на Македонија како и прифаќањето на Платформата на албанските партии предизвика незадоволство кај огромен број од граѓаните. Карневалот кој се одржува...

Автомобил влета во пешачка зона  тројца повредени

Автомобил влета во пешачка зона – тројца повредени

пред еден ден - Нетпрес

Три лица се ранети, од кои еден потешко во германскиот град Хајделберг, откако маж со автомобил влета во пешачка зона на централниот плоштад, соопшти германската полиција, јави Би-Би-Си. Осомничениот избегал,...

Хан Иванов да го даде мандатот на кандидатот на партиите кои имаат мнозинство во Собранието

Хан: Иванов да го даде мандатот на кандидатот на партиите кои имаат мнозинство во Собранието

пред еден ден - Нетпрес

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан денеска го повика македонскиот претседател Ѓорге Иванов да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk