Вооружени и маскирани лица пукале во затворот во Идризово

Вооружени и маскирани лица пукале во затворот во Идризово

Нетпрес | пред 5 минути

Две вооружени маскирани лица синоќа нешто по 21 часот пукале во воздух и се обиделе да влезат во женскиот дел во затворот во Идризово. Информацијата за МКД.мк  ја потврдил и директорот на затворот, Ќерим...

Избирачкиот список за локалните избори од денеска на увид

Избирачкиот список за локалните избори од денеска на увид

Нетпрес | пред 6 минути

Избирачкиот список за локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври годинава од денеска е на јавен увид. Во Избирачкиот список има 1.816.127 гласачи, а во него не се внесени и 11.346 граѓани....

Грчки медиуми Коѕиас се двоуми дали да го посети Скопје

Грчки медиуми: Коѕиас се двоуми дали да го посети Скопје

Нетпрес | пред 24 минути

Грчкото Министерство за надворешни работи се двоуми дали шефот на дипломатијата Никос Коѕиас треба да ја посети Македонија, по последните „провокации“ на македонски функционери со мапа на „Голема Македонија“,...

Се судрија воен брод и танкер 10 морнари исчезна

Се судрија воен брод и танкер, 10 морнари исчезна

Нетпрес | пред 24 минути

Десетмина морнари се водат како исчезнати, а петмина се повредени, откако денеска американски воен брод со судри со трговски брод источно од Сингапур, соопштија воено-поморските сили на САД, јави Би-Би-Си....

Шпански националисти ја нападнаа главната џамија во Гранада

Шпански националисти ја нападнаа главната џамија во Гранада

Нетпрес | пред 44 минути

Главната џамија во Гранада вчера беше нападната од група крајнодесничарски млади луѓе, кои фрлаа димни бомби и скандираа ксенофобични и антиисламски слогани, соопштија шпанските медиуми, пренесува БТА....

ОЈО Велес работи на откривање на причините за сообраќајната несреќа на туристичкиот автобус

ОЈО Велес работи на откривање на причините за сообраќајната несреќа на туристичкиот автобус

Нетпрес | пред 47 минути

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес синоќа извршил увид на лице место на автопатот Велес-Скопје каде што се случи тешка сообраќајна несреќа во која туристички автобус излета...

Не успеа за референдум за рудниците во Валандово

Не успеа за референдум за рудниците во Валандово

Нетпрес | пред еден час

Референдумот во Валандово против отворање рудници и стопирање на изградбата на комплексот „Казандол“ не успеа. Имено недостасувале уште околу 300 гласа. На 24 гласачките места не излеглеа потребните 5.072...

Денеска дожд со температура до 29 степени

Денеска дожд со температура до 29 степени

Нетпрес | пред еден час

Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од пороен дожд и грмежи и со засилен ветер вдолж Повардарието и кон истокот. Утринската температурата ќе се движи од 12 до 21 степен,...

Едно лице почина а на девојче му е ампутирана раката како последица од автобуската несреќа кај Велес

Едно лице почина а на девојче му е ампутирана раката како последица од автобуската несреќа кај Велес

Нетпрес | пред еден час

Жена почина по здобиените повреди во вчерашната тешка сообраќајна несреќа кога на автопатот Велес-Катланово се преврте автобус полн со македонски туристи на враќање од одмор од Грција, а на Клиниката за...

Продолжува времениот сообраќаен режим на ул Тодор Александров

Продолжува времениот сообраќаен режим на ул.„Тодор Александров“

Нетпрес | пред еден час

Поради изведување градежни работи за асфалтирање на коловозот продолжува времениот сообраќаен режим на улицата „Тодор Александров“, како и на околните улички од десната страна од оваа улица, информира Град...

Нема информација од Белград зошто се повлечени српските дипломати

Нема информација од Белград зошто се повлечени српските дипломати

Нетпрес | пред еден час

Македонското Министерство за надворешни работи се уште нема официјална информација од Белград зошто се повлечени дипломатите и вработените од Амбасадата на Србија во Скопје, информира МИА. Од македонското...

Два гола на Нејмар во шестката на ПСЖ против Тулуз

Два гола на Нејмар во „шестката“ на ПСЖ против Тулуз

Нетпрес | пред 10 часа

Пари Сен Жермен го совлада Тулуз со 6:2 во мечот од третото коло на францускиот фудбалски шампионат, а удел со два погодока имаше играчот за кој е платен историскиот трансфер од 222 милиони евра, Бразилецот...

Десетици цивилни жртви во бомбардирања на коалицијата на САД во Сирија

Десетици цивилни жртви во бомбардирања на коалицијата на САД во Сирија

Нетпрес | пред 10 часа

Најмалку 41 лице загинало и уште најмалку 40 се жртви во две бомбардирања во саботата на антиџихадистичката меѓународна коалиција предводена од САД во Сирија, објавија во неделата невладини организации...

Објавени првите фотографи на терористите од Барселона и Камбрилс

Објавени првите фотографи на терористите од Барселона и Камбрилс

Нетпрес | пред 11 часа

Првите фотографии од терористите кои со возилата со кои ги извршија два напада во каталонските градови Барселона и Кабрилс во четвртокот во кои беа убиени 14 и ранети уште 126 луѓе, ги обајви во неделата...

Возилото со кое е изведен нападот во Камбрилс снимено во Франција

Возилото со кое е изведен нападот во Камбрилс снимено во Франција

Нетпрес | пред 11 часа

Црниот автомобил од марката „ауди А3“, со кој џихадистите го изведоа нападот во Камбрилс во шпанската покраина Каталонија при што е убиена една жена, снимен е со надзорни камери во Франција поради пречекорување...

Почина Џери Луис еден од најуспешните холивудски комичари

Почина Џери Луис, еден од најуспешните холивудски комичари

Нетпрес | пред 12 часа

Американскиот филмски и телевизиски актер, инветивен забавувач, режисер, сценарист и продуцент и еден од најуспешните холивудски комичари Џери Луис, почина на 91-годишна возраст, објави во неделата неговото...

Детали за сообраќајката кај Велес 25 повредени меѓу нив и 6 годишно дете

Детали за сообраќајката кај Велес: 25 повредени, меѓу нив и 6 годишно дете

Нетпрес | пред 13 часа

Последните неофицијални информации до кои дојде порталот Курир велат дека во несреќата кај Велес се повредени 25 лица, меѓу кои и возачот. Покрај со возила на брзата помош, повредените патници и со приватни...

Автобус со туристи се превртe во провалија кај Велес

Автобус со туристи се превртe во провалија кај Велес

Нетпрес | пред 13 часа

Kај месноста наречена Кула, во близина на Велес, се преврте автобус со македонски туристи кои се враќале од Грција.  Патниците бараа помош на социјалните мрежи, а набрзо пристигна пожарна, брза помош но...

Челзи подобар во градското дерби од Тотенхем нов триумф за новиот премиерлигаш Хадерсфилд

Челзи подобар во градското дерби од Тотенхем, нов триумф за новиот премиерлигаш Хадерсфилд

Нетпрес | пред 13 часа

Во дербито на 2-то коло од англискиот фудбалски шампионат, во големото лондонско дерби Челзи како гостин на „Вембли“ го совлада Тотенхем со 2:1, додека новиот второлигаш Хадерсфилд Таун ја забележа и втората...

ПМФЛ Први бодови за шампионот Вардар

ПМФЛ: Први бодови за шампионот Вардар

Нетпрес | пред 14 часа

Шампионот Вардар ја постигна првата победа во новото првенство од Првата македонска фудбалска лига, откако попладнево со убедливи 4:0 ја совлада Победа. Деби триумф во Првата лига забележа и Академија...

Илиевска Протестите во Тетово ќе продолжат додека тетовчани не ги добијат основите потреби за живот

Илиевска: Протестите во Тетово ќе продолжат додека тетовчани не ги добијат основите потреби за живот

Нетпрес | пред 15 часа

Милена Илиевска претставник на граѓанскиот сектор поточно претставник на граѓанската иницијатива ,,За почисто Тетово’’, која беше гостин на панел дискусијата на ВМРО-ДПМНЕ, го изрази својот револт во однос...

Oд утре увид во Избирачкиот список

Oд утре увид во Избирачкиот список

Нетпрес | пред 15 часа

Од утре до 9 септември Избирачкиот список ќе биде ставен на јавен увид кога граѓаните ќе имаат можност да проверат дали се во списокот за да го остварат своето гласачко право на локалните избори закажани...

Ѓорѓески Властите да стават прст на чело и да размислат со каков проблем се соочуваат тетовчани

Ѓорѓески: Властите да стават прст на чело и да размислат со каков проблем се соочуваат тетовчани

Нетпрес | пред 15 часа

Продолжуваат панел дискусиите кои ги организира ВМРО-ДПМНЕ. На денешната, се говореше на тема „Тетово плаќа за неодговорноста на локалната и централната власт“, каде акцент се стави на тетовската депонија,...

Груевски во Сопиште Владата да не ги прекинува проектите започнати од ВМРО ДПМНЕ

Груевски во Сопиште: Владата да не ги прекинува проектите започнати од ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес | пред 15 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска беше на повеќе локации во општината Сопиште. -Најпрво се упатив на местото во Сопиште каде се заврши од нас ветениот регионалниот пат од Кисела Вода...

Најмалку пет жртви во ракетен напад врз меѓународен саем во Дамаск

Најмалку пет жртви во ракетен напад врз меѓународен саем во Дамаск

Нетпрес | пред 16 часа

Најмалку пет лица загинаа а уште десетина други се повредени во ракетен напад на терористите во неделата врз меѓународен саем во сириската престолнина Дамаск, пренесуваат агенциите повикувајќи се на владини...

Осомничениот за нападот во Барселона можеби е во Франција

Осомничениот за нападот во Барселона можеби е во Франција

Нетпрес | пред 17 часа

Директорот на покраинската полиција на Каталонија,Жозеп Луис Траперол, изјави во неделата дека не може да се исклучи можноста дека осомничениот за нападот со комбе од четвртокот во Барселона побегнал во...

Во Белгија автомобил влета во група луѓе

Во Белгија автомобил влета во група луѓе

Нетпрес | пред 18 часа

Возач на автомобил во Белгија влетал во луѓе кои биле на забаца, при што четворица се повредено, од кое еден се здобил со сериозни повреди, пренесува во неделата агенцијата Belga. Инцидентот се случил...

Груевски Новата Влада незаинтересирана за странски инвестиции

Груевски: Новата Влада незаинтересирана за странски инвестиции

Нетпрес | пред 18 часа

Движењето на странските инвестиции сериозно загрижува по доаѓањето на новата Влада, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при денешната посета на општина Сопиште. Вели дека во овие два и...

Груевски Владата незаконски разрешува и назначува некомпетентни кадри

Груевски: Владата незаконски разрешува и назначува некомпетентни кадри

Нетпрес | пред 18 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при денешната посета на општина Сопиште истакна дека забележани се два тренда во разрешувањето и назначувањето на нови кадри од страна на Владата. Според него,...

Стратегијата за мигранти ја демантира Царовска  документот предвидува најмалку 100 згради за мигрантите

Стратегијата за мигранти ја демантира Царовска – документот предвидува најмалку 100 згради за мигрантите

Нетпрес | пред 18 часа

Документот од Стратегијата за интеграција на бегалци и странци 2017-2027, ја демантираше министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, која денеска изјави дека во Македонија нема да се градат...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност