Фејсбук размислува за воведување на модел за претплата на вести од издавачите

Фејсбук размислува за воведување на модел за претплата на вести од издавачите

Marketing365 | пред 3 дена

Фејсбук планира да воведе претплата на својата Instant Articles опција во месец октомври, што би можело да биде навистина добра вест за издавачите на медиуми. Говорејќи на самитот за иновации во дигиталното...

Преглед на најуспешните ПР агенции во Хрватска во 2016 година

Преглед на најуспешните ПР агенции во Хрватска во 2016 година

Marketing365 | пред 3 дена

За хрватската ПР индустрија, 2016 година беше многу успешна година. Повеќето од големите агенции забележаа раст на приходите и добивката, а најголем бум направи агенцијата 404, објави tportal.hr . За само...

Musical ly  нова хит платформа за соработка со инфлуенсери

Musical.ly – нова хит платформа за соработка со инфлуенсери

Marketing365 | пред 3 дена

Musical.ly е една од најпревземаните бесплатни апликации,  има повеќе од 133 милиони корисници ширум светот Исклучително успешната музичка платформа Musical.ly веќе некое време е глобален хит, додека на...

Кои се најчесто користени емотикони во Фејсбук

Кои се најчесто користени емотикони во Фејсбук?

Marketing365 | пред 3 дена

По повод Светскиот ден на емотиконите, главниот извршен директор на Facebook, Марк Зукерберг сподели топ 10 на најчесто користени емотикони во платформата. На чело на листата е насмеаното лице со солзи...

Honda го прикажува креативниот процес зад блокбастер филмовите во оваа впечатлива реклама

Honda го прикажува креативниот процес зад блокбастер филмовите во оваа впечатлива реклама

Marketing365 | пред 4 дена

Агенцијата Wieden+Kennedy направи кампања за Hond а која преку четири потполно различни жанрови на филм претставува четири различни модели на Hond а Агенцијата Wieden + Kennedy ја претстави својата најнова...

На социјалните мрежи 9 од 10 од младите во ЕУ

На социјалните мрежи 9 од 10 од младите во ЕУ!

Marketing365 | пред 4 дена

Профил на социјалните мрежи имаат 63% од корисниците на интернет во ЕУ на возраст од 16 и 74 години, при што уделот е најголем во Унгарија (83%), а следат Малта (82%) и Белгија (80%). Кога станува збор...

Тизер кампања во Скопје која растура и склопува  човечки психи

Тизер кампања во Скопје која “растура“ и “склопува“….човечки психи..

Marketing365 | пред 4 дена

Го знаеш ли Др. Виктор Терзиев? Од Скопје е? Психотерапевтон бе…..Аман бе…како не? Има и сајт фала богу, се е легално. Јак е…многу!…има билборди по цело Скопје за него…автобуси…банери на фејсбук…све! Има,...

IKEA и еден пријателски настроен лав Одмараат во оваа нова реклама

IKEA и еден пријателски настроен лав “Одмараат” во оваа нова реклама

Marketing365 | пред 5 дена

Агенцијата Mother London започна нова интегрирана кампања за IKEA во Обединетото Кралство и Ирска фокусирана врз дневната соба, насловена “Одморете се на` големо”, која претставува најново дополнување...

 Траги  од одлична кампања на белградските улици

„Траги“ (од одлична кампања) на белградските улици

Marketing365 | пред 5 дена

На 120 локации низ Белград, на рекламни паноа, се претставени плакати во рамките на кампањата „Траги“, на Автономниот женски центар, во кои трагите од насилство спрема жените се навидум претставени како...

Бугарскиот телекомуникациски гигант Мобилтел ја избра United Partners за своја PR агенција

Бугарскиот телекомуникациски гигант “Мобилтел” ја избра United Partners за своја PR агенција

Marketing365 | пред 5 дена

(РЕГИОН) – Најголемата телекомуникациска компанија и еден од најголемите огласувачи во Бугарија “Мобилтел” потпиша едногодишен договор за ПР услуги со долгогодишната независна бугарска агенција United...

Пивара Скопје и компанијата Coca Cola отворија Активна зона во Штип

Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola отворија Активна зона во Штип

Marketing365 | пред 6 дена

Вчера во Штип беше отворена „Coca-Cola Активна зона“, донација од Пивара Скопје и од компанијата Coca-Cola, со што, всушност, започна вториот циклус од долгорочниот проект на Пивара Скопје и компанијата...

Андреј Павловски Голден Драм инспирира и остава белег

Андреј Павловски: Голден Драм инспирира и “остава белег“ !

Marketing365 | пред 6 дена

24-тиот интернационален адвертајзинг фестивал Golden Drum, оваа година се одржува од 18-20 Октомври 2017 , овој пат во Гранд Хотел Унион во Љубљана, Словенија . “ Остави белег ” е новиот слоган на Golden...

Тодор Стојчевски И промоцијата бара балансиран пристап

Тодор Стојчевски: И промоцијата бара балансиран пристап

Marketing365 | пред 6 дена

Автор: Тодор Стојчевски, директор на Агенција за односи со јавност Чептер 4 Македонија Тодор Стојчевски Сé во животот мора да има баланс. Дури и во промоцијата. Затоа што, премногу зборување и појавување...

Тодор Стојчевски И промоцијата бара балансиран пристап

Тодор Стојчевски: И промоцијата бара балансиран пристап

Marketing365 | пред 6 дена

Автор: Тодор Стојчевски, директор на Агенција за односи со јавност Чептер 4 Македонија Тодор Стојчевски Сé во животот мора да има баланс. Дури и во промоцијата. Затоа што, премногу зборување и појавување...

Vranec Special Selection на Тиквеш дел од мултимедијалното шоу на светски познатиот Ијан Меккален

Vranec Special Selection на „Тиквеш“ дел од мултимедијалното шоу на светски познатиот Ијан Меккален

Marketing365 | пред 6 дена

Светски познатиот актер Ијан Меккален , повеќекратно наградуван и два пати номиниран за Оскар и познат на пубиката по ликот на Гандолф од мега популарниот филмски серијал „Господар на прстените“ , организираше...

Бугарската ПР агенција Параграф 42 склучи партнерство со американската Ketchum

Бугарската ПР агенција “Параграф 42” склучи партнерство со американската Ketchum

Marketing365 | пред 6 дена

Агенцијата за односи со јавност “Параграф 42” склучи заедничко партнерство за Бугарија со глобалната комуникациска агенција Ketchum, дел од групацијата на Omnicom Group. Целта на партнерството е размена...

Dentsu ветува дека ќе ги елиминира долгите работни часови  откако компанијата се соочува со обвиненија поради самоубиство на вработена

Dentsu ветува дека ќе ги “елиминира долгите работни часови”, откако компанијата се соочува со обвиненија поради самоубиство на вработена

Marketing365 | пред 6 дена

Случајот против јапонската адвертајзинг групација Dentsu премина во друга фаза по 18 месеци од самоубиството на вработена која си го одзела животот поради компаниската култура на прекумерна работа. Според...

Кој вид на Фејсбук корисник сте  селфи или набљудувч информатор или градител на врски

Кој вид на Фејсбук корисник сте – селфи или набљудувч, информатор или градител на врски?

Marketing365 | пред 7 дена

Секако, постојат корисници кои не можат да се сместат само во една категорија Кога неодамна основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, го објави податокот дека секој месец повеќе од 2 милијарди луѓе ширум светот...

Доаѓаат ли рекламите и на Facebook Marketplace

Доаѓаат ли рекламите и на Facebook Marketplace?

Marketing365 | пред 7 дена

Facebook бара нова опција за прикажување на своите реклами, а моментално вниманието им е насочено на нивната Marketplace услуга. Социјалната мрежа за Social Pro Daily потврди дека ја тестираат оваа опција,...

Golden Drum ја најави прелиминарната програма на 24 издание

Golden Drum ја најави прелиминарната програма на 24 издание

Marketing365 | пред една недела

24 Меѓународен фестивал на креативноста Golden Drum, кој повторно ќе се одржи во главниот град на Словенија, Љубљана, ја најави прелиминарната програма на фестивалот. Богата содржина и одлична листа на...

Facebook рекламите пристигнуваат и на Messenger

Facebook рекламите пристигнуваат и на Messenger

Marketing365 | пред една недела

Facebook  планира да започне да профитира од „Messenger“ на глобален план Фејсбук веќе со години главните свои приходи ги остварува од реклами кои се пласираат до корисниците на мобилните уреди, па тој...

Рекламниот блокбастер Може во спектекуларно продолжение Пауза

Рекламниот блокбастер „Може” во спектекуларно продолжение „Пауза”

Marketing365 | пред една недела

Може ли омилената комуникациска платформа на Рајфајзен банка да трае уште една сезона и понатаму да функционира? Може ли уште една во низата реклами за кредит да го привлече вниманието на корисниците и...

Се повеќе работодавци ги проверуваат социјалните мрежи на своите вработени

Се` повеќе работодавци ги проверуваат социјалните мрежи на своите вработени

Marketing365 | пред една недела

Доколку барате работа или сакате да ја промените постојната, можеби би требало да обратите посебно внимание на тоа што и како објавувате на своите профили на социјалните мрежи. Имено, истражувањето спроведено...

Колумна на Наталија Тошева  Маркетинг  модерната уметност во бизнис сферата

Колумна на Наталија Тошева: “Маркетинг – модерната уметност во бизнис сферата“

Marketing365 | пред една недела

НАУТРО Денот на уметникот започнува со шолја топло кафе и свеж воздух на тераса. Следуваат моментите на спокој и ловење на енергичните искри во воздухот за да се започне денот на што е можно покреативен...

Биди оригинален подобар од другите и дај се од себе

Биди оригинален, подобар од другите и дај се` од себе!

Marketing365 | пред една недела

Жарко Вељковиќ, креативен директор и претседател на жирито за доделување на националните награди на Србија , KAKTUS 2017, зборува колку пазарот на маркетин г комуникации во Србија е навистина интегриран,...

10 то издание на Викенд Медиа Фестивал од 21 ви до 24 ти Септември

10-то издание на Викенд Медиа Фестивал од 21-ви до 24-ти Септември

Marketing365 | пред една недела

Н a панелите ќе се дискутира како Гугл (Google ) и Фејсбук (Facebook ) влијаат врз рекламниот пазар и како комуникациски се решава кризата во Агрокор (Agrokor ) Градот Ровињ и неговата стара фабрика за...

И подарувањето има своја ПР улога  Wow е она што сакате да го чуете кога некому ќе подарите нешто

И подарувањето има своја ПР улога – „Wow“ е она што сакате да го чуете кога некому ќе подарите нешто

Marketing365 | пред една недела

Автор: Маја Величкова , “Специјалист за подароци“, www.WOWBox.mk Секој од нас со својата надворешност, со постапките и однесувањето и со она што го споделува во разговор, кај другите предизвикува впечатоци...

50 поевтин Pickbox Можеби најдобрата вест што љубителите на серии можат да ја слушнат летово

50% поевтин Pickbox? Можеби најдобрата вест што љубителите на серии можат да ја слушнат летово!

Marketing365 | пред една недела

Имајќи ги на ум сите луѓе што не можат да живеат без серии, своите досегашни корисници, но и целокупната популарност на бинџувањето серии што зеде замав последниве години, Pickbox одлучи на сите што го...

 ИВМ Индустрија за Млеко Велковски со комплетна амбалажа дизајнирана од агенцијата Nova Solutions

“ИВМ-Индустрија за Млеко Велковски“ со комплетна амбалажа дизајнирана од агенцијата Nova Solutions

Marketing365 | пред една недела

Последниот проект на агенцијата Nova Solutions опфати целосен дизајн на етикети за производите на новата млекара во Битола – ИМВ -Индустрија за Млеко Велковски. Во првата фаза ќе се произведува бело кравјо...

Натусана Македонија втора година по ред со награда за најдобра маркетинг кампања во групацијата

Натусана Македонија втора година по ред со награда за најдобра маркетинг кампања во групацијата

Marketing365 | пред една недела

Натусана Македонија , компанијата која е ексклузивен партнер за производите од групацијата Др.Тајс Натурварен, еден од најпознатите светски производители на ОТЦ лекови и фармацевтски козметички препарати...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност