Денот на мирот одбележан во Охрид

Денот на мирот одбележан во Охрид

Охриѓани | пред 7 минути

Меѓународниот ден на мирот, 21. Септември денеска беше одбележан со мировен марш под мотото „ Заедно за мир- почитување, безбедност и достоинство за сите“. Манифестација, што ја организира Сојузот на борци...

Охрид во петок ќе ја одбележи Европската недела на мобилност

Охрид во петок ќе ја одбележи Европската недела на мобилност

Охриѓани | пред 5 часа

Општина Охрид и оваа година се вклучува во одбележувањето на Европската недела на мобилност која се одржува под мотото „Чиста, споделена и паметна мобилност“,  а настаните низ сите европски градови ќе...

Кривична пријава за охриѓанецот кој ја претепа баба си

Кривична пријава за охриѓанецот кој ја претепа баба си

Охриѓани | пред 5 часа

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.А.(34) од Охрид. Казненото дело, пријавениот го сторил на 31 јули оваа година во...

Фондацијата Тодор Александров донира 250 пакети школски прибор за ООУ Братство единство

Фондацијата „Тодор Александров“ донира 250 пакети школски прибор за ООУ „Братство единство“

Охриѓани | пред 5 часа

Фондацијата „Македонско наследство Тодор Александров Ресен“ ја продолжи својата донаторска акција и во градот Охрид. Имено, фондацијата на ООУ „Братство и единство“ од Охрид му донира 250 пакети школски...

МПЗ Методија Патче со хуманитарен турнир во улична кошарка

МПЗ “Методија Патче” со хуманитарен турнир во улична кошарка

Охриѓани | пред 19 часа

Голем хуманитарен турнир во улична кошарка „streetball“ ќе се одржи во недела на 30-ти септември. Организатори на настанот од хуман карактер се Македонското патриотско здружение „Методија Патче“ од Охрид...

МПЗ Методи Патче со хуманитарен турнир во улична кошарка

МПЗ “Методи Патче” со хуманитарен турнир во улична кошарка

Охриѓани | пред 19 часа

Голем хуманитарен турнир во улична кошарка „streetball“ ќе се одржи во недела на 30-ти септември. Организатори на настанот од хуман карактер се Македонското патриотско здружение „Методи Патче“ и кошаркарскиот...

Утре е рождество на Пресвета Богородица  Мала Богородица

Утре е рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Охриѓани | пред еден ден

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал да се празнува многу подоцна. Дури откако...

Времето денес променливо облачно со повремен дожд

Времето денес променливо облачно, со повремен дожд

Охриѓани | пред еден ден

Времето во регионов и Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд, на места проследен со ретки грмежи и со засилување на ветерот. Повеќе врнежи се очекуваат во западните делови...

ЛИКОВЕН И ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС НА ТЕМА ЕСЕНТА СОБИРА СЕМИЊА ЗА ЦВЕТОВИ ВО СИТЕ ГОДИШНИ ВРЕМИЊА

ЛИКОВЕН И ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС НА ТЕМА „ЕСЕНТА СОБИРА СЕМИЊА ЗА ЦВЕТОВИ ВО СИТЕ ГОДИШНИ ВРЕМИЊА“

Охриѓани | пред еден ден

Општина Охрид објавува ЛИКОВЕН И ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС ВО СОРАБОТКА СО ОХРИДСКИТЕ ОСНОВНИ УЧИЛИШТА НА ТЕМА „ ЕСЕНТА СОБИРА СЕМИЊА ЗА ЦВЕТОВИ ВО СИТЕ ГОДИШНИ ВРЕМИЊА“. Предмет и цел на конкурсот : Човештвото...

Светскиот ден на мирот ќе се одбележи утре во Охрид

Светскиот ден на мирот ќе се одбележи утре во Охрид

Охриѓани | пред еден ден

Општинската организација на Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945 и граѓаните продолжувачи во општините Охрид и Дебарца и Локалната самоуправа на општина Охрид, 21 септември ќе го одбележат со марш на мирот...

ГРАДСКИОТ ТЕАТАР ОД ВИНКОВЦИ ЈА ВООДУШЕВИ ОХРИДСКАТА ПУБЛИКА

ГРАДСКИОТ ТЕАТАР ОД ВИНКОВЦИ ЈА ВООДУШЕВИ ОХРИДСКАТА ПУБЛИКА

Охриѓани | пред еден ден

Градскиот театар „Јоза Ивакиќ“ од збратимениот град Винковци од Република Хрватска, синоќа  на малата сцена на Центарот за култура „ Григор Прличев“ ја одигра комедијата „Во бабиното гнездо“ . Охридската...

Хортикултурно се уредува новата пешачка патека покрај каналот Студенчишта

Хортикултурно се уредува новата пешачка патека покрај каналот Студенчишта

Охриѓани | пред еден ден

Деновиве екипите на Ј.П. “Охридски Комуналец” се ангажирани на хортикултурно уредување на новата пешачка патека покрај каналот “Студенчишта”. Засадени се 400 трендафили, направена е тревна површина, засадени...

Успешен доктор човек од народот и за народот Тилевски за градоначалник на Охрид

Успешен доктор, човек од народот и за народот: Тилевски за градоначалник на Охрид

Охриѓани | пред 2 дена

Д-р Митко Тилевски роден 1962 година во Скопје има завршено Медицински факултет. Специјалист по педијатрија, Пратеник во Собранието на РМ во парламентарниот состав од 1998 до 2002, деценија директор на...

Се расчистуваше улицата Железничка

Се расчистуваше улицата “Железничка”

Охриѓани | пред 2 дена

Екипите на Ј.П. “Охридски Комуналец”, покрај тековните работи, вчера започнаа со акција за темелно расчистување на ул. “Железничка”од наноси на песок, земја и трева. Тревата се отстрануваше со шпакли покрај...

КОАЛИЦИЈА НА ВМРО-ДПМНЕ 13, СДСМ 19-Еве како ќе изгледа гласачкото ливче !

Охриѓани | пред 2 дена

Попладнево се случи жрепката за редоследот во единствената листа на кандидати – редоследот на гласачките ливчиња во Државната Изборна Комисија. Листа на кандидати за членови на совет и листа на кандидат...

Основците се информираа за флората и фауната во Белчишко блато

Основците се информираа за флората и фауната во Белчишко блато

Охриѓани | пред 2 дена

Љубителите на Белчишко блато и воопшто на природата денеска учествуваа во активностите на Биоблиц настанот кој е во рамките на проектот “Белчишко Блато во нашите срца”. Настанот е со цел подигање на свеста...

ЕЛЕМ го поништи тендерот за изградба на Конгресниот центар во Охрид

ЕЛЕМ го поништи тендерот за изградба на Конгресниот центар во Охрид

Охриѓани | пред 2 дена

Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) го поништи тендерот за избор на фирма што требаше да го проектира и ревидира основниот проект за Конгресниот центар во Охрид. „Поради непредвидени и објективни околности...

Во Охрид утре ќе биде отворена најголемата игротека во регионов Вања во склоп на KAM Village

Во Охрид утре ќе биде отворена најголемата игротека во регионов “Вања” во склоп на „KAM Village“

Охриѓани | пред 2 дена

Во склоп на трговскиот центар „KAM Village“ (ул. 7 Ноември, бр. 179) утре ( 20 септември ) со почеток во 17 часот, ќе биде отворена најголемата игротека во западна Македонија „Вања“. Трговскиот центар...

ГРАДСКИОТ ТЕАТАР ОД ВИНКОВЦИ ГОСТУВА ВО ОХРИД

ГРАДСКИОТ ТЕАТАР ОД ВИНКОВЦИ ГОСТУВА ВО ОХРИД

Охриѓани | пред 3 дена

Градскиот театар „Јоза Ивакиќ“ од збратимениот град Винковци од Република Хрватска, утревечер ( вторник, 19.09.2017 г.) на малата сцена на Центарот за култура „ Григор Прличев“ со почеток во 19 часот и...

ВМРО ДПМНЕ ја објави Советничката листа за Охрид

ВМРО-ДПМНЕ ја објави Советничката листа за Охрид

Охриѓани | пред 4 дена

ВМРО-ДПМНЕ ја објави целосната советничка листа за Општина Охрид. Носител на листата е претседателот на општинскиот комитет на партијата, д-р Кирил Пецаков, а во првата половина од листата се имињата на:...

ВМРО ДПМНЕ во Дебрца ќе трча со Игор Трајкоски а во Струга со Сеад Солакоски

ВМРО-ДПМНЕ во Дебрца ќе трча со Игор Трајкоски, а во Струга со Сеад Солакоски

Охриѓани | пред една недела

Актуелниот градоначалник на Општина Дебрца Игор Трајкоски ќе биде повторно кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за оваа општина, додека во Струга битката за градоначалничка фотелја како предлог на партијата ќе ја бие...

ОК ВМРО ДПМНЕ ОХРИД Со Д р Митко Тилевски одиме на победа во првиот изборен круг

ОК ВМРО-ДПМНЕ ОХРИД: Со Д-р Митко Тилевски одиме на победа во првиот изборен круг

Охриѓани | пред една недела

Од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид ја потврдуваат информацијата која ОХРИД 24 ја објави утрово, дека со одлука на извршниот комитет на партијата, д-р Митко Тилевски е кандидат за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ...

Д р Константин Георгиески носител на советничката листа на СДСМ во Охрид

Д-р Константин Георгиески носител на советничката листа на СДСМ во Охрид

Охриѓани | пред една недела

Д-р Константин Георгиески ќе биде носител на кандидатската листа на советници на СДСМ во Охрид на локалните избори кои ќе се одржат на 15-ти октомври. На листата на советници се и имињата на Живка Ангелоска,...

Во победничка атмосфера претставен кандидатот за градоначалник Д р Митко Тилев

Во победничка атмосфера претставен кандидатот за градоначалник Д-р Митко Тилев

Охриѓани | пред една недела

http://ohrigani.com/wp-content/uploads/2017/09/video-9decbb7c7deb0c96d79ee1e849e37ca0-V.mp4 Во победничка и еуфорична атмосфера претставен кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, Д-р Митко...

Во победничка атмосфера претставен кандидатот за градоначалник Д р Митко Тилев

Во победничка атмосфера претставен кандидатот за градоначалник Д-р Митко Тилев

Охриѓани | пред една недела

Во победничка и еуфорична атмосфера претставен кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, Д-р Митко Тилев. Општинскиот штаб беше претесен да ги собере сите симпатизери кои со скандирање и овации...

Д р Митко Тилевски во трката за градоначалник на Охрид од ВМРО ДПМНЕ

Д-р Митко Тилевски во трката за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ

Охриѓани | пред една недела

Неофицијално дознаваме дека Д-р Митко Тилевски, поранешен раководител на специјалната болница за ортопедија и трауматологија “Свети Еразмо”, ќе биде кандидат за градоначалник на Охрид од редовите на ВМРО...

ВМРО ДПМНЕ  Од Туристички центар СДС сакаат да го претворат Охрид во бегалски центар

ВМРО-ДПМНЕ : Од Туристички центар СДС сакаат да го претворат Охрид во бегалски центар

Охриѓани | пред една недела

Од ден на ден сведоци сме дека СДС Охрид го покажува вистинското лице и на виделина излегуваат нивната ароганција и манипулациите со граѓаните. Националната стратегија за интегрирање бегалци и мигранти...

Се чистеше Охридскиот кеј после силниот ветар

Се чистеше Охридскиот кеј после силниот ветар

Охриѓани | пред една недела

После вчерашниот јужен ветар, екипите на Ј.П. “Охридски Комуналец” беа ангажирани на чистење на кејот “Македонија”, на потегот од гратското пристаниште до хотелот “Милениум”. Подигнати беа поголеми количини...

Започнува третата сезона на Импровокација

Започнува третата сезона на „Импровокација“

Охриѓани | пред една недела

Ги преживеавме горештините, гужвите, земјотресите и бикините и сега освежени како ИРМА ќе напаѓаме во петок. Нови игри, нови песни, нови весници…Македонија слободна….. СТОП! Не!-Ова стои во најавата за...

Седницата за референдумот околу мигрантите презакажана за утре

Седницата за референдумот околу мигрантите презакажана за утре

Охриѓани | пред една недела

74-тата седница на Советот на Општина Охрид на која советниците од власта и опозицијата ќе ги вкрстат копјата за жешката тема околу референдумот за Нацрт стратегијата за интегрирање на бегалци и странци...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност