112 години од херојската смрт на Христо Узунов свежо цвеќе пред бистата на војводата

112 години од херојската смрт на Христо Узунов, свежо цвеќе пред бистата на војводата

пред 44 минути - Охриѓани

Денес пред споменикот на Христо Узунов во градскиот парк во Охрид, свежо цвеќе положија делегации на Општина Охрид, институции, политичките партии и невладини организации, во склоп на одбележувањето на...

Дечињата од градинките Росица и Билјана се едуцираа за оралното здравје

Дечињата од градинките “Росица” и “Билјана” се едуцираа за оралното здравје

пред еден час - Охриѓани

И годинава, Стоматолошката Ординација ‘’Д-р Сашо Стоев’’ ја продолжи традицијата на денови на едукација за оралното здравје одржувајќи едукативна посета во просториите на објектот ’Росица’’ каде присуствуваа...

2 сребрени и 6 бронзени медали за Карате Дојо Самурај Охрид

2 сребрени и 6 бронзени медали за Карате Дојо “Самурај”-Охрид

пред 2 часа - Охриѓани

Продолжуваат големите успеси на Карате Дојо “Самурај” од Охрид. Тие освоија 2 сребрени и 6 бронзени медали на 47 –то државно првенство во кихон и кумите ( кихон ипон, кого, џиу ипон и џиу кумите) кое се...

Започна снимањето на филмот Дедо и внук

Започна снимањето на филмот “Дедо и внук”

пред 3 дена - Охриѓани

Во текот на вчерашниот ден започна снимањето на македонскиот филм “Дедо и внук”, чиј режисер и сценарист е Илија Пиперкоски, а продуцент  е Огнен Антов. Филмот е предвидено да се снима до средината на...

Со низа активности започна одбележувањето на патрониот празник на ОУ Христо Узунов

Со низа активности започна одбележувањето на патрониот празник на ОУ „Христо Узунов“

пред 3 дена - Охриѓани

Со полагање свежо цвеќе пред спомен – обележјето на Христо Узунов во дворот на училиштето започна одбележување на патрониот празник на ОУ „Христо Узунов“. Оваа година се одбележуваат 1112 години од смртта...

Учениците од ОУ Христо Узунов  севкупни победници на Играрии во Охрид

Учениците од ОУ “Христо Узунов”, севкупни победници на “Играрии” во Охрид

пред 3 дена - Охриѓани

Во спортската сала „Билјанини извири“ се одржа “Жогарија“, интересен проект за деца од шестгодишна до единаесетгодишна возраст. “Жогарија“ е изворниот словенечки наслов кој може да се помакедончи како...

ЈП Охридски Комуналец ќе практицира одржливо управување и третман на био отпад

ЈП „Охридски Комуналец“ ќе практицира одржливо управување и третман на био отпад

пред 3 дена - Охриѓани

Во рамки на Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Грција – прв повик за проектни предлози од ИНТЕРРЕГ ИПА 2, 2014-2020 година, ЈП „Охридски Комуналец“ во партнерство...

Општина Охрид аплицира со проект за Меѓугранична соработка и интегрирани здравствени и социјални услуги за стари лица и деца и нивна превенција

Општина Охрид аплицира со проект за “Меѓугранична соработка и интегрирани здравствени и социјални услуги за стари лица и деца и нивна превенција”

пред 3 дена - Охриѓани

Во рамки на Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Грција од ИПА 2 ,општина Охрид, заедно со Лабораторијата на медицинска информатика на Универзитетот „Аристотел“...

Денеска е Светли Четврток

пред 3 дена - Охриѓани

Православните христијани денеска го одбележуваат Светли Четврток. Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека утре (петок), во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ Каменско...

Сашко Коцев за првпат со свое шоу во Охрид

Сашко Коцев за првпат со свое шоу во Охрид

пред 3 дена - Охриѓани

Еден од најдобрите стендап комичари и актери Сашко Коцев за прв пат со свое самостојно шоу во Охрид. САБОТА, 6-ти мај 2017 година во 20.00 часот во големата сала на НУ Центар за култура “Григор Прличев”...

Поради зголемениот интерес  АНАЛФАБЕТ на 1 ви мај повторно пред Охридската публика

Поради зголемениот интерес, “АНАЛФАБЕТ” на 1-ви мај повторно пред Охридската публика

пред 3 дена - Охриѓани

Поради зголемениот интерес, во понеделник 01.05.2017  повторно ќе биде изведена претставата “АНАЛФАБЕТ” – комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат: Горан Стојаноски...

Охриѓани воодушевени од вокалниот перформанс на Трио Џентлмен

Охриѓани воодушевени од вокалниот перформанс на Трио „Џентлмен“

пред 3 дена - Охриѓани

Охриѓани, синоќа уживаа во извонреден музичко вокален перформанс на триото „Џентлмен“ кои се вистинска вокална атракција. Со појавата на овие момци, македонската класична сцена дефинитивно доби големо...

По повод Недела на солидарноста Црвен Крст со хуманитарна акција

По повод Недела на солидарноста, Црвен Крст со хуманитарна акција

пред 3 дена - Охриѓани

Во рамките на социјално-хуманитарната дејност, а по повод одбележување на Неделата на солидарност од 17-23 април 2017 година, под мотото „Вашиот прилог – значајна помош“, со цел подигање на нивото на свест...

ЈП Охридски Комуналец во акција на расчистување

ЈП “Охридски Комуналец” во акција на расчистување

пред 3 дена - Охриѓани

Согласно дефинираните активности и динамиката за одржување на јавната чистота и јавното зеленило во приградските населби и селата денес екипите на Јавна хигиена ги расчистуваат јавните површини во с.Подмоље...

 За заедничка Македонија денес повикува на масовност

„За заедничка Македонија“ денес повикува на масовност !

пред 3 дена - Охриѓани

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук ги повикува сите граѓани, денес масовно да излезат на улиците ширум Македонија. Од таму велат дека петок е денот кога ќе го...

Да му помогнеме сите на малиот Кирил

Да му помогнеме сите на малиот Кирил

на 2.2016 - Охриѓани

Единаесетмесечниот Кирил има потреба од наша помош за да ја победи тешката болест, односно туморот на мозокот – Rhabdomyosarcoma, што е редок вид на рак во примарниот мозок. Единецот на неговите родители...

Утре до 50 литри дожд од понеделник пролетни температури до 19 степени

Утре до 50 литри дожд од понеделник пролетни температури до +19 степени!

на 2.2016 - Охриѓани

Времето денес во Охрид ќе биде претежно облачно со мали шанси на локален дожд. Максималната дневна температура ќе достигне до +9 степени. Утре ќе бидиме под влијание на циклонска активност од Јадранот....

Украдени 30 пловидбени знаци од Охридското езеро

Украдени 30 пловидбени знаци од Охридското езеро

на 2.2016 - Охриѓани

Триесеттина знаци за езерска пловидба што беа неодамна поставени за регулирање на сообраќајот на Охридското Езеро, се украдени од страна на непознат сторител/ли. Според информациите од Капетанијата на...

Светиот Крст во Велестово го фати Никола Климоски

Светиот Крст во Велестово го фати Никола Климоски

на 1.2016 - Охриѓани

Во Охридското село Велестово денес светиот крст го фати Никола Климоски. Честитки и нека му поможит!

Еве кој го фати Светиот Крст во Оровник Косел и Требеништа

Еве кој го фати Светиот Крст во Оровник, Косел и Требеништа

на 1.2016 - Охриѓани

Оровник, Тони Митудис Косел, Зоран Сидороски Требеништа: Наум Кубуроски

Во Коњско Светиот Крст во рацете на Петар Нически

Во Коњско Светиот Крст во рацете на Петар Нически

на 1.2016 - Охриѓани

Во Охридското село Коњско денес во водите на Охридското езеро, светиот крст го фати Петар Нически. Честитки и нека му поможит!

Во Велмеј Светиот Крст во рацете на Павел Станкоски

Во Велмеј Светиот Крст во рацете на Павел Станкоски

на 1.2016 - Охриѓани

Во селото Велмеј денес светиот крст го фати Павел Станкоски. Честитки и нека му поможит!

Еве кој го фати Светиот Крст во Злести Белчишта Ново Село и Лешани

Еве кој го фати Светиот Крст во Злести, Белчишта, Ново Село и Лешани

на 1.2016 - Охриѓани

Злести, Тони Маркоски Белчишта, Дамјан Левески Ново Село, Бобан Јорданоски Лешани, Даниел Китаноски

Светиот крст во Елшани го фати Димитар Тасески а во Пештани Јорде Цаноски

Светиот крст во Елшани го фати Димитар Тасески а во Пештани Јорде Цаноски!

на 1.2016 - Охриѓани

Во Охридското село Пештани денес во водите на Охридското езеро, светиот крст го фати Јорде Цаноски, додека во Елшани го фати Димитар Тасески. Честитки и нека му поможит! Јорде Цаноски го фати Светиот Крст во Пештани

Светиот Крст во Велгошти го фати Петар Трпевски

на 1.2016 - Охриѓани

Во Велгошти денес Светиот Крст го фати Петар Трпевски. Честитки и нека му поможит!

БОГОЈАВЛЕНИЕ ВОДИЦИ ОХРИД Светиот крст во рацете на Петар Рупевски

БОГОЈАВЛЕНИЕ ВОДИЦИ ОХРИД- Светиот крст во рацете на Петар Рупевски

на 1.2016 - Охриѓани

Светиот крст во водите на Охридското езеро годинава го фати Петар Рупевски Петар Рупески од Охрид го фати светиот крст во водите на Охридското Езеро. Рупески од Варош и во 2014 год беше меѓу насреќните,...

Сабота и Недела снег од понеделник минимална температура до 18

Сабота и Недела снег, од понеделник минимална температура до -18!

на 1.2016 - Охриѓани

Времето во Охрид денес ќе биде мирно, стабило и сончево со максимална дневна температура до +9 степени. Во вечерните часови ќе имаме постепено заоблачување и до сабајле ќе имаме врнежи од дожд кој преку...

Пожар во куќа во Долно Лакочереј

Пожар во куќа во Долно Лакочереј

на 1.2016 - Охриѓани

Пожар во куќа во Долно Лакочереј. Жената која живее во куќата е извадена и се наоѓа на сигурно место. Пожарникарите кои имаат тежок пристап на терен се обидуваат да го изгаснат пожарот.

Сибирскиот фрижидер се отвора Од викендов снег и температура до 10 степени во Охрид

Сибирскиот фрижидер се отвора: Од викендов снег и температура до -10 степени во Охрид!

на 1.2016 - Охриѓани

Времето во Охрид денес ќе биде облачно со сончеви моменти и максимална дневна температура до +12 степени. Во вечерните часови ќе имаме заоблачување проследено со дожд. До утре можат да наврнат до 10-15...

Познат идентитетот на мртвото момче во Охрид Србин го претепал до смрт

Познат идентитетот на мртвото момче во Охрид- Србин го претепал до смрт

на 1.2016 - Охриѓани

Дваесет и седумгодишниот Димитар М. од Охрид е лицето чие безживотно тело рано изутринава беше пронајдено пред угостителски објект во самиот центар на Охрид. Како што соопшти Секторот за внатешни работи...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk