Наскоро извлекување на наградите од наградната игра За кумановци верни награди вредни

Наскоро извлекување на наградите од наградната игра „За кумановци верни, награди вредни„

ново - Kumanovo News

3 Samsung Galaxy S7, 10 ваучери од Техномаркет и 50 пакет производи од Жито Лукс ќе добијат најсреќните кумановци во првото коло од извлекувањето на големата наградна игра „За кумановци верни, награди...

Ученички наградени на литературниот фестивал Ракатки

Ученички наградени на литературниот фестивал „Ракатки„

пред еден час - Kumanovo News

Ученици од основните училишта „Вук Караџиќ“ и „Магдалена Антова“ освоија трето место на републичкиот детски литературен фестивал „Ракатки 2017“, кој викендов се одржа во Радовиш. На главната фестивалска...

Професор од Еуро Колеџ почесен професор на Оксфордската академија

Професор од Еуро Колеџ почесен професор на Оксфордската академија

пред 4 часа - Kumanovo News

Претседателот на бордот на директори на Еуро Колеџ Ранко Цветковиќ, се здоби со висока награда и признание - почесен професор на Оксфордската академија, доделена од Оксфордската академија на професори...

Реконструкција на две улици во централното градско подрачје

Реконструкција на две улици во централното градско подрачје

пред 4 часа - Kumanovo News

Денеска започнува реконструкција на улиците „Среќко Пужаљка“ и „Чупино Брдо“, кои се наоѓаат во близина на гимназијата „Гоце Делчев“. Од секторот за урбанизам, комунални дејности и заштита на животната...

Граѓаните донираа за сиромашните во которските села

Граѓаните донираа за сиромашните во которските села

пред еден ден - Kumanovo News

Граѓаните се вклучија во хуманитарната акција што ја организираше здружението на граѓани „Крепост“ и Црвен крст Куманово. Во акцијата е соберена поголема количина на храна, средства за хигиена, облека...

Изложба на слики Карпино во Кочани

Изложба на слики „Карпино“ во Кочани

пред 2 дена - Kumanovo News

Во Центарот за култура во Кочани вчера е отворена изложба на слики од ликовната колонија „Карпино 2016“. Изложени се 17 дела во повеќе техники од вкупно 30-тина, колку се создадени во комплексот „Грација“...

Концерт на камерна музика во Панче Пешев

Концерт на камерна музика во „Панче Пешев“

пред 2 дена - Kumanovo News

Здружението на музички педагози „ПОЛИХИМНИА“ во вторник (25 април), во 18 часот, во музичкото училиштето „Панче Пешев“ ќе одржи концерт „Професори и ученици заедно камерно музицираат". На концертот ќе...

ЛДП го прослави 20 от роденден

ЛДП го прослави 20-от роденден

пред 3 дена - Kumanovo News

Општинската организација на ЛДП го прослави 20-от роденден во присуство на голем број гости, членови и симпатизери. На прославата во Куманово дојде и највисокото централно раководство, а присутните ги...

ЛДП го просли 20 от роденден

ЛДП го просли 20-от роденден

пред 3 дена - Kumanovo News

Општинската организација на ЛДП го прослави 20-от роденден во присуство на голем број гости, членови и симпатизери. На прославата во Куманово дојде и највисокото централно раководство, а присутните ги...

Промоција на книгата Со вкус на овошен сладолед

Промоција на книгата „Со вкус на овошен сладолед“

пред 3 дена - Kumanovo News

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утре ќе биде промовирана книгата „Со вкус на овошен сладолед“ од Трајче Кацаров. Промотор ќе биде Гоце Ристовски, а медијатор Оливера Доцевска. Промоцијата ќе...

Продолжува реконструкцијата на канализационата мрежа во градот

Продолжува реконструкцијата на канализационата мрежа во градот

пред 4 дена - Kumanovo News

Продолжува реконструкцијата на канализационата мрежа на улиците „Перо Чичо“ „Кирил и Методиј“ и „Љупчо Арсов“, поради што во наредните неколку дена ќе биде блокиран сообраќајот во тој дела на градот,...

Исчезнатиот малолетник пронајден во Сити Мол

Исчезнатиот малолетник пронајден во Сити Мол

пред 4 дена - Kumanovo News

Момчето, кое во неделата исчезна од својот дом во селото Младо Нагоричане, синоќа е пронајдено во трговскиот центар „Сити Мол“ во Скопје. Седумнаесетгодишното момче излегло од дома на Велигден и повеќе...

Светскиот ден на книгата ќе се одбележи во Градската библиотека

Светскиот ден на книгата ќе се одбележи во Градската библиотека

пред 4 дена - Kumanovo News

Светскиот ден на книгата и авторските права- 23. април, утре ќе се одбележи во Градската библиотека  „Тане Георгиевски“. На сите членови што утре ќе ја посетат библиотеката, ќе им бидат подарени книга и цвет.

Крепост организира хуманитарна акција за сиромашните семејства

Крепост организира хуманитарна акција за сиромашните семејства

пред 4 дена - Kumanovo News

Хуманитарната организација „Крепост„ организира хуманитарна акција за сиромашните семејства во которскиот крај, поточно во селата Градишта, Орашац и Кучкарево. Граѓаните кои сакаат да се вклучат во акцијата...

Уставниот суд ќе одлучи за мандатите на градоначалниците и советниците

Уставниот суд ќе одлучи за мандатите на градоначалниците и советниците

пред 4 дена - Kumanovo News

Неизвесна е судбината на градоначалниците и членовите на општинските совети, откако Собранието го проби рокот за распишување на локалните избори до 15 мај, до кога беше продолжен мандатот на локалните ...

Трибина Интуиција и нејзината свесна примена

Трибина „Интуиција и нејзината свесна примена„

пред 4 дена - Kumanovo News

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев„ утрвечер ќе се одржи трибина на тема „Интуиција и нејзината свесна примена„. Предавачи ќе бидат Зоран Ѓорѓиевски професор по филозофија, Јасминка Наумовска гешталт...

Поројни дождови грмежи и силен ветер попладне и вечерва

Поројни дождови, грмежи и силен ветер попладне и вечерва

пред 5 дена - Kumanovo News

Доцна попладнево и во вечерните часови пообилни врнежи се очекуваат во северните и во источните делови од земјава, каде локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. На места се очекува да наврнат...

Ниските температури катастрофални за земјоделските култури

Ниските температури катастрофални за земјоделските култури

пред 5 дена - Kumanovo News

Агромеоторолозите препорачуваат овоштарите, лозарите и земјоделците да преземат мерки за заштита на земјоделските култури, поради наглиот пад на температурите, кои можат да го оштетат родот на насадите....

Во Куманово утрово најстудено наврнаа 4 литри дожд

Во Куманово утрово најстудено, наврнаа 4 литри дожд

пред 5 дена - Kumanovo News

Во Куманово утрово се измерени 2 степена Целзиусови, а во текот на ноќта наврнале 4 литри дожд на метар квадратен. Во текот на ноќта времето беше претежно облачно со засилен јужен и југоисточен ветер,...

Кривични пријави за насилство истепале малолетник во ноќен клуб

Кривични пријави за насилство, истепале малолетник во ноќен клуб

пред 6 дена - Kumanovo News

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против А.Б.(18), А.Ж.(19) и М.К. (18), сите од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело насилство. На 28. јануари годинава,...

Дамјановски Нема официјална информација за царински прекршок на Петрушевски

Дамјановски: Нема официјална информација за царински прекршок на Петрушевски

пред 6 дена - Kumanovo News

Градоначалникот Зоран Дамјановски вели дека нема официјална информација за обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ, дека членот на извршниот одбор на СДСМ бил фатен на граничниот премин Прешево од српските царински...

Чии пари на црно изнесувал Петрушевски и за кого биле наменети прашува ВМРО ДПМНЕ

Чии пари на црно изнесувал Петрушевски и за кого биле наменети, прашува ВМРО-ДПМНЕ

пред 6 дена - Kumanovo News

Членот на извршниот одбор на СДСМ и раководител во „Куманово гас“ Виктор Петрушевски, викендов бил фатен со поголема сума на пари од српските цариници, обвини ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција....

Момче пријавено за исчезнато

Момче пријавено за исчезнато

пред 6 дена - Kumanovo News

Седумнаесетгодишно момче од селото Младо Нагоричане пријавено е за исчезнато. Момчето излегло од дома во неделата околу 11 часот и повеќе не се вратило. Откако семејството не го пронашло кај роднините...

Горивата поскапуваат за 2 5 и 2 денари

Горивата поскапуваат за 2,5 и 2 денари

пред 6 дена - Kumanovo News

Ноќеска на полноќ поскапуваат горивата. Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) одлучи бензините да поскапат за 2,5 денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денара по литар. Новата...

Во четврток и петок прскање против крлежи

Во четврток и петок прскање против крлежи

пред 6 дена - Kumanovo News

На зелените јавни површини и паркови во градот, во четврток и петок, ќе се прска против крлежи. „На ден 20. и 21. април, зависно од временските услови, предвидено е третирање на зелените јавни површини...

Шеесет и петта седница на Совет

Шеесет и петта седница на Совет

пред 6 дена - Kumanovo News

Советниците утре ќе расправаат и за новите вработувања во локалните јавни претпријатија и институции Советот на општина Куманово утре ќе одржи редовна седница. На дневен ред се 16 точки, а советниците...

Денеска сончево од утре дожд

Денеска сончево, од утре дожд

пред 6 дена - Kumanovo News

Денеска времето ќе биде сончево со умерена облачност, а од утре се очекува заладување со обилни врнежи од дожд, а на планините снег. Попладне облачноста ќе се зголемува, а ќе дува умерен јужен ветер....

Христос воскресе Навистина воскресе

Христос воскресе! Навистина воскресе!

пред една недела - Kumanovo News

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден -Христовото воскресение, ден кога Исус Христос воскреснал од мртвите. По тој повод во сите православни храмови се одржува...

Велигденска честитка од градоначалникот Дамјановски

Велигденска честитка од градоначалникот Дамјановски

пред една недела - Kumanovo News

Градоначалникот Зоран Дамјановски, упати честитка до граѓани од христијанска вероисповед, по повод големиот верски празник Велигден. „Во миговите на искушенија, предизвици и заедничко доживување на нашата...

Честитка за Велигден од ВМРО ДПМНЕ

Честитка за Велигден од ВМРО-ДПМНЕ

пред една недела - Kumanovo News

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово на сите православни верници им упатува искрени честитки по повод, Воскресението Христово-Велигден. „Велигден ја носи светлината на воскресението, која ни ја...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk