Еве како тоа се прави во Индија  Гневни Индијци линчувале силувачи

Еве како тоа се прави во Индија | Гневни Индијци линчувале силувачи

Кукурику | пред 13 часа

Околу илјада гневни луѓе упаднале во полициска станица во Индија од каде извлекле двајца осомничени за силување и убиство на петгодишно девојче и ги линчувале. Еден полицаец изјави дека при упадот се повредени...

Што нѝ зборува болката во одредени органи Проверете и ќе се изненадите

Што нѝ зборува болката во одредени органи? Проверете и ќе се изненадите

Кукурику | пред еден ден

Идејата или теоријата дека секој сам себе си “создава” болест веќе не се класифицира во екстремната алтернатива на која секој западен лекар ги превртува очите во неверување. “Кога размислуваш, колку се...

Германија размислува за бесплатен јавен превоз во градовите

Германија размислува за бесплатен јавен превоз во градовите

Кукурику | пред еден ден

Германската влада размислува за воведување бесплатен јавен превоз во градовите за подобрување на квалитетот на воздухот. “Размислуваме јавниот превоз да биде бесплатен за да се намали бројот на автомобилите”...

Многу корисно  4 причини зошто треба да бидеш потполно гола секогаш кога можеш

Многу корисно | 4 причини зошто треба да бидеш потполно гола секогаш кога можеш!

Кукурику | пред еден ден

Психолозите велат дека голото тело не е само недостаток на облека, туку посебна состојба која е корисна за телото. Со текот на времето, ќе забележиш дека таква “разголена” состојба позитивно влијае на...

Математичка формула за траење на љубовната врска

Математичка формула за траење на љубовната врска

Кукурику | пред еден ден

Истражување за трајноста на врските, кое опфатило 2.000 лица, ја откри формулата за траењето на една љубовна врска. Математички, таа гласи: L = 8 + 5У – 2P + 9Hm +3Mf + G – 3g – 5 х (Sm-Sf) х 2 + I + 1,5...

Децата и кучињата  Најубавиот спој на светот

Децата и кучињата | Најубавиот спој на светот

Кукурику | пред еден ден

Децата и кучињата се прекрасен спој. Убаво е да се види нивната игра. Децата кои растат со домашни миленици добиваат посебни доблести. Ги учиме како да бидат одговорни и како да ги сакаат на вистински...

Хронологија на масакри во САД

Хронологија на масакри во САД

Кукурику | пред еден ден

Поранешен ученик во средното училиште од градот Паркленд во Флорида вчера отвори оган во училиштето и уби 17 луѓе. По масакрот 19-годишниот Николас Круз мирно и се предаде на полицијата. Во САД минатата...

Во Египет откриени остатоци од непознат вид диносауруси  Видео

Во Египет откриени остатоци од непознат вид диносауруси | Видео

Кукурику | пред еден ден

Група научници од Египет открија остатоци од досега непознат вид долговратести тревопасни диносауруси, кои живееле пред 100 милиони години. Кон крајот на Мезозоикот, овој влекач населувал области тогаш...

Пеглајте со алуминиумска фолија 5 пати пократко  Видео

Пеглајте со алуминиумска фолија 5 пати пократко | Видео

Кукурику | пред 2 дена

Одлично е да се има алуминиумска фолија дома, затоа што од неа можете да имате поголема корист од самото готвење и пакување сендвичи. Заштедува енергија, чисти садови, остри ножици … Можеби сте чуле дека...

Со една голтка до здраво срце  Рецепт

Со една голтка до здраво срце | Рецепт

Кукурику | пред 2 дена

За да ги спречите проблемите на срцето, потребно е здраво да се храните. Намалете го внесот на солта и маснотиите за да не дојде до стеснување на крвните садови и срцев удар. Овој природен лек може да...

Бизарен експеримент  По наводното вкрстување на човек со шимпанзо суштеството кое се родило го нарекле humanzee   Видео

Бизарен експеримент | По наводното вкрстување на човек со шимпанзо, суштеството кое се родило го нарекле “humanzee” | Видео

Кукурику | пред 2 дена

Приказната е од третата декада од минатиот век, кога научници од Флорида, наводно, успеале да го вкрстат човекот и шимпанзото. Суштеството кое е наводно родено со вкрстувањето е “humanzee” од англиските...

 Златна Бубамара за животно дело за Октет Македонија

„Златна Бубамара“ за животно дело за Октет Македонија

Кукурику | пред 2 дена

Штабот на Златната бубамара на популарноста ја објавува првата од неколкуте награди за животно дело кои ќе бидат доделени годинава. Бубамара за животно дело добива – октетот „Македонија“! Формиран во 1976...

Прочка  Отец Пимен

Прочка | Отец Пимен

Кукурику | пред 3 дена

Велигденски пост  Правила кои мора да ги почитувате Имиња на постот

Велигденски пост | Правила кои мора да ги почитувате Имиња на постот

Кукурику | пред 3 дена

Тоа е пост со повеќе имиња – повеќеимен пост. Се нарекува: Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за Празникот. Воскресенски пост – заради празникот на Христовото воскресение....

Денеска е Св маченица Агатија Прочка  Велики поклади и Св Шимун

Денеска е Св. маченица Агатија (Прочка – Велики поклади) и Св. Шимун

Кукурику | пред 3 дена

Агатија потекнуваше од градот Палермо, на островот Сицилија, од видни и богати родители. За време на цар Декиј (249-251) почнал страшен прогон на христијаните. Штом веста за тоа стигнала до Сицилија, Агатија...

Од друга гледна точка  Открив нова болест која го зафати целиот свет Крајно време е да ја запреме знам што треба да направиме

Од друга гледна точка | Открив нова болест која го зафати целиот свет. Крајно време е да ја запреме, знам што треба да направиме!

Кукурику | пред 3 дена

Читајќи со години коментари од виртуелни сезнајковци или можеби неуки, ја открив болеста која денес го зафати секој агол на светот. Омраза! За да си оправдам себеси или на другите толку негативно наполнета...

Што сѐ ѝ премолчев на ќерка ми кога ми кажа дека сака да стане мајка  Зборови кои ја допираат душата

Што сѐ ѝ премолчев на ќерка ми кога ми кажа дека сака да стане мајка | Зборови кои ја допираат душата

Кукурику | пред 3 дена

Најсилно во тој момент посакав да ја почувствува радоста која е толку силна и стварна да боли, напишала една мајка. Дали некогаш сте се запрашале како ве променило родителството? Ако е така, ќе се пронајдете...

Најубавите цитати на Душко Радовиќ на едно место  Жената мора да биде жена нон стоп

Најубавите цитати на Душко Радовиќ на едно место | “Жената мора да биде жена нон-стоп… “

Кукурику | пред 3 дена

Душко Радовиќ беше поет, писател, новинар, афорист и телевизиски уредник. Неговите познати афоризми и ден денес со насмевка на лицето ги цитираат и ги паметат. Да се потсетиме на некои од најпознатите....

Хорор во Бразил  Жива закопана 11 дена врескала и се обидувала да излезе од гробот

Хорор во Бразил | Жива закопана 11 дена врескала и се обидувала да излезе од гробот

Кукурику | пред 3 дена

Rosangela Almeida dos Santo се обидувала 11 дена да се извлече од гробот, викала и гребела по ковчегот, а кога локалните жители конечно слушнале и реагирале на нејзиниот крик, било премногу доцна и 37-годишната...

Силен земјотрес со интензитет од 7 2 во Мексико  Видео

Силен земјотрес со интензитет од 7,2 во Мексико | Видео

Кукурику | пред 3 дена

Земјотрес од 8,2 во Мексико го уништи хотелот Анел во Матијас Ромеро во Оаксака, септември 2017. Најмалку две лица загинале кога хеликоптерот, во кој биле министерот за внатрешни работи на Мексико и гувернерот...

Теми околу кои се расправаат сите тазе родители

Теми околу кои се расправаат сите тазе родители

Кукурику | пред 3 дена

Не грижете се ако сте ја доживеале првата голема брачна караница по пристигнувањето на бебето, бидејќи таа не е знак дека вашата врска е разнишана. Напротив … Дури и ако мислите дека бебето е причина која...

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ПОЛИТИЧКИТЕ ЛИДЕРИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ПОЛИТИЧКИТЕ ЛИДЕРИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Кукурику | пред 3 дена

ШЧО НАПРАИФМЕ И ШЧО ТРЕБИТ ДА ПРАИМЕ ЗА ОДНАПРЕД? Длабоко загрижени и вознемирени од начинот на кој Владата на Република Македонија го води процесот на разговори со Република Грција околу нашето уставно...

Мастурбацијата кај жените е лек против многу здравствени проблеми

Мастурбацијата кај жените е лек против многу здравствени проблеми

Кукурику | пред 4 дена

Подобар сон, подобро расположение и здрава матка се само некои од придобивките на женската мастурбација, според бројни истражувања. Многу е кажано за многуте здравствени придобивки од сексот. Но, во тој...

Интересна сповед откако се преселил на Исланд  Ми беше тешко да ја напуштам својата родна земја но штом ја добив мојата прва плата  Бев шокиран

Интересна сповед откако се преселил на Исланд | Ми беше тешко да ја напуштам својата родна земја, но штом ја добив мојата прва плата – Бев шокиран!

Кукурику | пред 4 дена

Пратеник во хрватскиот парламент, Горан Алексиќ, споделил на својот профил интересни забелешки на еден Хрват кој почнал да живее на Исланд. Тој детално го опишал својот почеток во државата на северот на...

Ако страдате по раскинување на врската дали ќе ви помогнат еден вид таблети

Ако страдате по раскинување на врската, дали ќе ви помогнат еден вид таблети?!

Кукурику | пред 4 дена

Новото истражување спроведено на Универзитетот во Калифорнија покажало дека жените кои штотуку престанале да контактираат со личноста која ја сакаат можат да го олеснат страдањето низ кое минуваат. Дали...

МВР  Малолетничката од 25 Мај повеќепати пријавувана за исчезната била и силувана

МВР | Малолетничката од „25 Мај“ повеќепати пријавувана за исчезната, била и силувана

Кукурику | пред 4 дена

Малолетното девојче од јавната установа за деца со воспитно социјални проблеми „25 Мај“ девет пати била пријавувана за исчезната во периодот од крајот на 2016 досега од страна на вработените во социјално-згрижувачките...

Суспендиран водичот кој ја водеше групата планинари кога загинаа Калина и Александар

Суспендиран водичот кој ја водеше групата планинари кога загинаа Калина и Александар

Кукурику | пред 4 дена

Федерацијата на планинарски спортови го суспендираше водичот на групата која изминатиот викенд се искачуваше на планината Ниџе кога двајца македонски планинари загинаа. Водичот Зоран Костадинов е суспендиран...

Ранко наш златен маж Петровиќ  Првиот човек на  Златна бубамара на популарноста

Ранко (наш златен маж) Петровиќ | Првиот човек на „ Златна бубамара на популарноста“

Кукурику | пред 4 дена

Првиот човек на радио „Бубамара“ Ранко Петровиќ, кој е и главен организатор на „Златна бубамара на популарноста“, вели сè е подготвено за 21-виот видеодокумент за претходната година, за новото шоу кое...

ЦИА ФБИ и НСА  Не ги користете Хуавеј смартфоните

ЦИА, ФБИ и НСА | Не ги користете Хуавеј смартфоните

Кукурику | пред 5 дена

Шест високи раководители на американските разузнавачки служби доставиле извештај до разузнавачкиот комитет на Сенатот, во кој предупредуваат дека користењето производи и услуги на кинескиот производител...

Во Србија има повеќе од 30 000 невакцинирани деца

Во Србија има повеќе од 30.000 невакцинирани деца

Кукурику | пред 5 дена

Во Србија има повеќе од 30.000 деца кои се уште не се вакцинирани, изјави денеска српскиот министер за здравство Златибор Лончар. На денешен ден, соопшти министерот, 2.222 луѓе се болни од морбили, има...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност