Страв од враќање на Берлускони на политичката сцена во Италија

Страв од враќање на Берлускони на политичката сцена во Италија

Кајгана | пред 8 часа

Италијанските централно-десничарски партии се големи победници на изборите за градоначалник што се одржаа вчера. Тие ги обновија очекувањата за враќање на Силвио Берлускони на политичката сцена во земјата....

Дали денешните студенти препознаваат песни од 80 ти

Дали денешните студенти препознаваат песни од 80-ти?

Кајгана | пред 9 часа

Ако им пуштите песна од Дејвид Боуви или „Њу кидс он д блок“ од 80-тите на денешните 20-годишници, дали ќе ја препознаат? Колку од оваа музика може да допре до младата генерација и кои песни останале препознатливи и вечни?

Заев ја повика опозицијата да се вклучи во реформите за евроинтеграциите

Заев ја повика опозицијата да се вклучи во реформите за евроинтеграциите

Кајгана | пред 9 часа

Премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека Македонија е силно сконцентрирана на европската агенда при што веќе во следните пет дена заедно со експертскиот тим на Рајнхард...

Направете совршено селфи со вашето милениче

Направете совршено селфи со вашето милениче

Кајгана | пред 10 часа

Сите кои чуваат домашно милениче знаат колку е тешко да се направи совршено селфи или портрет на овие палавковци, освен кога се слатко заспани. Flexy Paw овозможува да им го задржите вниманието на вашите...

Гаревски Може да следат еден два помали земјотреси па да се смири тлото но може да има и еден поголем

Гаревски: Може да следат еден, два помали земјотреси, па да се смири тлото, но може да има и еден поголем

Кајгана | пред 10 часа

Земјотресот што беше регистриран во охридскиот регион во 13 часот и 45 минути е шестиот по ред земјотрес во последните два дена во овој крај. Првично беше соопштено дека земјотресот бил со јачина од 3,7...

Хан Пофалби до Заев Македонија сврти нова страница

Хан: Пофалби до Заев, Македонија сврти нова страница

Кајгана | пред 10 часа

Eврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, по средбата со премиерот Зоран Заев се огласи на Twitter: „Пофалби за премиерот Зоран Заев за покажаното лидерство во односот со соседите...

По судска наредба Ќе се изврши ексхумација на телото на Салвадор Дали

По судска наредба: Ќе се изврши ексхумација на телото на Салвадор Дали

Кајгана | пред 11 часа

Суд во Мадрид нареди да се изврши ексхумација на телото на Салвадор Дали за да се утврди дали тој е татко на Пилар Абел која тврди дека е негова ќерка. Пилар Абел тврди дека нејзината мајка била во кратка...

Во Германија се појави банкнота од 0 евра

Во Германија се појави банкнота од 0 евра

Кајгана | пред 11 часа

Германија испечати серија банкноти со вредност од 0 евра. Согласност за тоа дала Европската централна банка, а банкнотите ќе се продаваат како сувенири. Банкнотата има вредност 0 евра и според тоа, нема...

Прва помош за деца при топлотен удар

Прва помош за деца при топлотен удар

Кајгана | пред 11 часа

Во летниот период родителите почесто ги охрабруваат децата да излегуваат и да си играат надвор, меѓутоа, претераната изложеност на сонце може да предизвика топлотен удар. Што треба да знаете за да ги заштитите...

Цртежи во 3D што излегуваат од хартија во реалноста

Цртежи во 3D што излегуваат од хартија во реалноста

Кајгана | пред 11 часа

Никола Чуљиќ е самоук уметник од Србија кој веќе четири години црта неверојатно 3D цртежи што отскокнуваат од хартијата и влегуваат во реалноста. Цртежите се направени само со моливи во боја и маркери.

Пожар во Шпанија Стихијата е под контрола евакуирани се 1 800 луѓе

Пожар во Шпанија: Стихијата е под контрола, евакуирани се 1.800 луѓе

Кајгана | пред 11 часа

Стотици пожарникари и волонтери се бореле да го совладаат пожарот кој го зафати националниот парк Доњана во југозападна Шпанија. Евакуирани се повеќе од 1.800 луѓе. Пожарот денеска е ставен под контрола....

Уште еден посилен земјотрес во охридско ресенскиот регион

Уште еден посилен земјотрес во охридско-ресенскиот регион

Кајгана | пред 12 часа

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтер, во 11 часот и 46 минути, го потресе охридско-ресенскиот регион. Ударот бил на длабочина од 10 километри, на 3 километри од селото Јанковец.

Трамп ја прекина 20 годишната традиција Нема ифтар во Белата куќа

Трамп ја прекина 20-годишната традиција: Нема ифтар во Белата куќа

Кајгана | пред 12 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп ја прекина 20-годишната традиција на Белата куќа кога одби да одржи ифтар во резиденцијата во текот на Рамазан, светиот месец на муслиманите. Оваа традиција ја почна...

Британија ќе добие влада Премиерката Меј го прифати условот на Ирците

Британија ќе добие влада: Премиерката Меј го прифати условот на Ирците

Кајгана | пред 12 часа

Британската премиерка Тереза Меј постигна договор со лидерката на северноирската Демократска унионистичка партија (ДУП) Арлен Фостер, изјави портпаролот на британската премиерка. Меј го прифатила договорот...

Предмети во домот што се извор на зараза

Предмети во домот што се извор на зараза

Кајгана | пред 12 часа

Многу од предметите што би требало да го подобрат квалитетот на нашиот живот можат да имаат целосно спротивен ефект. За да го избегнете тоа, обрнете внимание на тоа како правилно да ги користите тие предмети...

Новата премиерка на Србија ќе ги врати министрите на предавања

Новата премиерка на Србија ќе ги врати министрите на предавања

Кајгана | пред 13 часа

Мандаторката за нова влада на Србија Ана Брнабиќ порача дека сите раководители на единиците на локалната самоуправа, државните претставници, па дури и министрите треба да присуствуваат на предавања во...

Зошто Меси ќе прави свадба во еден од најнебезбедните градови во Аргентина

Зошто Меси ќе прави свадба во еден од најнебезбедните градови во Аргентина?

Кајгана | пред 13 часа

Родниот град на Меси се подготвува за гламурозната свадба на светски познатиот фудбалер, а многумина се прашуваат зошто Лео го избра ова небезбедно место за свадбата. Безбедноста е тема на која најмногу...

Путин не е највлијателна личност во Русија

Путин не е највлијателна личност во Русија

Кајгана | пред 13 часа

Центарот „Левада“ направи истражување за тоа кого Русите го сметаат за највлијателна личност во историјата. На првото место не е претседателот Владимир Путин. Како што пренесува весникот „Известија“, рускиот...

Елон Маск објави видео од слетувањето на новата ракета на SpaceX

Елон Маск објави видео од слетувањето на новата ракета на SpaceX

Кајгана | пред 14 часа

Компанијата SpaceX на Елон Маск повторно се запиша во историјата со уште едно беспрекорно слетување на ракета, а тој побрза да се пофали со видео од потфатот. SpaceX вчера го изведе 13. беспрекорно слетување...

УХМР Oд четврток следуваат пеколно жешки денови

УХМР: Oд четврток следуваат пеколно жешки денови

Кајгана | пред 14 часа

Продолжува периодот на многу топло време со натпросечни максимални температури, соопштуваат од УХМР. Уште потопло се очекува да биде од четврток, кога поради изразено југозападно воздушно струење и прилив...

Британци се обиделе да го хакираат Microsoft

Британци се обиделе да го хакираат Microsoft

Кајгана | пред 14 часа

Двајца државјани на Велика Британија се уапсени по обвинение дека во повеќе наврати се обиделе да го хакираат системот на американската софтверска компанија Microsoft. Дваесетгодишник од Слифорд и 25-годишник...

Зошто принцот Хари решил да не го напушти кралското семејство

Зошто принцот Хари решил да не го напушти кралското семејство?

Кајгана | пред 14 часа

Неколку дена откако даде интервју за американското списание Newsweek во кое рече дека никој од кралското семејство нема желба да ја наследи круната, британскиот принц Хари призна дека размислувал да ја...

Потона туристички брод во Колумбија Најмалку девет загинати и 30 исчезнати

Потона туристички брод во Колумбија: Најмалку девет загинати и 30 исчезнати

Кајгана | пред 15 часа

Брод со 170 туристи потона во вештачко езеро во Гуатапе, во северозападниот дел на Колумбија. Засега се потврдени девет жртви, а 30 се водат како исчезнати. Властите соопштиле дека сè уште не се знае причината...

Гангстерска аукција Продадени артефакти за Ал Капоне и Бони и Клајд

Гангстерска аукција: Продадени артефакти за Ал Капоне и Бони и Клајд

Кајгана | пред 15 часа

На аукцијата „Гангстери, адвокати и чувари на законот“ што се одржа викендов во Бостон се продадоа артефакти поврзани со еден од најпознатите гангстери во историјата на САД. Дијамантскиот џебен часовник...

 Wonder Woman е најпродаваниот филм режиран од жена

"Wonder Woman" е најпродаваниот филм режиран од жена

Кајгана | пред 15 часа

Филмот за култната суперхеоина од 70-тите Wonder Woman заработи повеќе од 620 милиони долари за три недели откако се прикажува во кината ширум светот. Тоа значи дека е најпродаваниот филм во историјата...

Хан во Скопје Заев ќе му го презентира акцискиот план за спроведување на итните реформи

Хан во Скопје: Заев ќе му го презентира акцискиот план за спроведување на итните реформи

Кајгана | пред 15 часа

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе пристигне во Скопје каде ќе има средби со премиерот Зоран Заев и со други владини претставници. Владата соопшти...

Претпладне сонце попладне дожд и грмежи

Претпладне сонце, попладне дожд и грмежи

Кајгана | пред 16 часа

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Попладне на повеќе места ќе има услови за појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи, не е исклучено локално овие процеси да бидат и поинтензивни, соопшти...

Поради сообраќајка затворен патот Валандово Дојран

Поради сообраќајка затворен патот Валандово-Дојран

Кајгана | пред 16 часа

Поради сообраќајна незгода патниот правец Валандово-Дојран кај село Додели  е затворен, соопшти АМСМ. Од таму информираат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...

Земјотрес почувствуван во Охрид Струга и Ресен

Земјотрес почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Кајгана | пред 16 часа

Земјотрес со јачина од 2.8 степени според Рихтеровата скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охруд, Струга и Ресен. Земјотресот потекнува од охридско-епицентрално подрачје, информира Сеизмолошката опсерваторија при

Роналдо се доближува до рекордот на Пушкаш

Роналдо се доближува до рекордот на Пушкаш

Кајгана | пред 16 часа

Португалскиот репрезентативец со 75 голови за националниот дрес има шанси да го сруши рекордот на унгарската легенда Ференц Пушкаш на листата на најдобри стрелци во европските репрезентации. Кристијано...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност