Зомби камиони со стари дизели возат непречено во САД

Зомби камиони со стари дизели возат непречено во САД

Аутомедиа | пред 12 часа

Производителите се под постојан стрес дека во САД може да ги погоди нов дизел-скандал по оној на Volkswagen. Но, заштитниците на животната средина во земјата и натаму замижуваат пред новите камиони кои...

Peugeot со џиновска скулптура на лав во Женева

Peugeot со џиновска скулптура на лав во Женева

Аутомедиа | пред 21 часа

На францускиот производител му се врати самодовербата и тоа треба да се покаже пред светот. На штандот на Peugeot на салонот во Женева ќе се појави џиновска скулптура на лав. На овој начин се одбележуваат...

SsangYong ќе претстави концепт на електричен теренец во Женева

SsangYong ќе претстави концепт на електричен теренец во Женева

Аутомедиа | пред 22 часа

Корејскиот специјалист за теренци ќе претстави концептно возило со електричен погон на салонот во Женева. Ssang Y ong e-SIV г о прикажува изгледот на следната генерација на Korando . SsangYong веќе го...

Енцо Ферари е роден пред 120 години

Енцо Ферари е роден пред 120 години

Аутомедиа | пред 23 часа

Енцо Анселмо Ферари, син на Алфредо и Адалгиза, роден е во Модена на 18-ти февруари 1898 година. Тој уште како дете покажувал голема љубов кон автомобилите, којашто била дополнително поттиката од тоа што...

Една година чекање за испорака на електричен автомобил

Една година чекање за испорака на електричен автомобил

Аутомедиа | пред 23 часа

Идните сопственици на Tesla Model 3 не се единствените купувачи на електричен автомобил што мораат да го вежбаат своето трпение. Првите нарачатели од Европа чекаат веќе две години и се надеваат дека ќе...

Големиот теренец на Seat се вика Tarraco

Големиот теренец на Seat се вика Tarraco

Аутомедиа | пред еден ден

„ Кодиакот“ на Шпанците конечно доби име. Четиринаесеттиот модел именуван според шпански топоним е Seat Tarraco. Така изгласаа фановите. Во игра беа уште Avila, Aranda и Alboran. Третиот СУВ на шпанската...

Volvo XC40 добива трицилиндарски бензинец

Volvo XC40 добива трицилиндарски бензинец

Аутомедиа | пред еден ден

Volvo ја проширува понудата од погонски единици за компактниот СУВ. Трицилиндарец од 1,5 литар е основен мотор во гамата на XC40, заедно со него пристигаат бензинец со 190 КС и дизел со 150 КС . Со тоа...

Opel Combo како премаскирана верзија на Citroen Berlingo

Opel Combo како премаскирана верзија на Citroen Berlingo

Аутомедиа | пред еден ден

Налето пристига новата генерација на мултинаменскиот Opel Combo. Исто како кај останатите „нови“ модели на германската марка, техниката пристига од PSA. Во исто време и Citroen го претстави новиот Berlingo,...

Рекордно тримесечје за Tesla  Загуба од половина милијарда долари

Рекордно тримесечје за Tesla: Загуба од половина милијарда долари

Аутомедиа | пред еден ден

Tesla во последното тримесечје од ланската година забележала минус од 550 милиони долари. Тоа не ги колеба акционерите во компанијата, а уште помалку шефот Елон Маск. Техно-милијардерот Елон Маск прво...

Ура  автомобилот ми свари кафе

Ура, автомобилот ми свари кафе!

Аутомедиа | пред 5 дена

Францускиот производител H andpresso постигнува револуција во автомобилизмот, нудејќи го првиот апарат за еспресо за користење во автомобил – таков што користи капсули. Уредот мошне инвентивно е наречен...

Идниот Bentley Flying Spur на платформа од Porsche Panamera

Идниот Bentley Flying Spur на платформа од Porsche Panamera

Аутомедиа | пред 5 дена

Тестирањето на новата генерација на Bentley Flying Spur е веќе во завршна фаза. Британците моментно возат во Скандинавија, со тешко маскирана каросерија. Неколку стилски елементи од Continental GT сепак...

Подготовка на велосипедот за новата сезона во десет чекори

Подготовка на велосипедот за новата сезона во десет чекори

Аутомедиа | пред 5 дена

Пролетта е пред врата. Сонцето не „гризе“, време е велосипедот да се врати во форма. Но, неговата состојба прво треба да се подготви за новата сезона, што на многумина им е мачна работа. Тоа не важи за...

Mercedes C Class во поддотерано издание за салонот во Женева

Mercedes C-Class во поддотерано издание за салонот во Женева

Аутомедиа | пред 6 дена

Моделот од средната класа и лани беше најпродаван модел на марката со сребрената ѕвезда. Mercedes C-Class ќе се појави во освежено моделско годиште на претстојниот салон во Женева. Однадвор речиси не се...

Некој подарува McLaren за Денот на вљубените

Некој подарува McLaren за Денот на вљубените…

Аутомедиа | пред 7 дена

Овој McLaren 570S Spider во црвена боја е подготвен за романса на Денот на вљубените. Тој ќе ги извози своите први километри токму денес. Изработен исклучиво рачно во „работилницата“ во Вокинг, овој McLaren...

Производител на правосмукалки ветува три електрични автомобили

Производител на правосмукалки ветува три електрични автомобили

Аутомедиа | пред 7 дена

Производителот на правосмукалки Dyson најавува три електрични автомобили. Во објавата на „Фајненшел Тајмс“ се наведува дека првиот модел ќе се појави во 2020 или 2021 година. Моделите што ќе следат потоа,...

Autocar ги повикува читателите да гласаат за автомобил на годината

Autocar ги повикува читателите да гласаат за автомобил на годината

Аутомедиа | пред 7 дена

Британскиот магазин Autocar повторно им ја дава честа на своите читатели да го изберат шампионот во изборот за автомобил на годината. Годинава читателите гласаат за најдобриот спортски компакт на сите...

Кина останува најголем пазар за Skoda

Кина останува најголем пазар за Skoda

Аутомедиа | пред 7 дена

Skoda во јануари испорачала 103.800 возила на светскиот пазар, што е за 10,7% повеќе отколку во првиот месец лани и историски рекорд за чешката марка. Повеќе од една третина од продажбата (38.600 возила)...

BMW X2 на тест на АДАК Моторвелт

BMW X2 на тест на АДАК Моторвелт

Аутомедиа | пред една недела

Кросоверите како BMW X2 треба да ги одушеват купувачите, со необичен дизајн, моќ и агилност. Но, повеќето убави детали од концептниот X2 се задржани само делумно или безволно. Прво тест-возење и сите податоци,...

Овој Dodge Charger на продажба го возеле светски ѕвезди

Овој Dodge Charger на продажба го возеле светски ѕвезди

Аутомедиа | пред една недела

Dodge Charger од 1969 година, претходно поседуван од филмската легенда Брус Вилис и од музичката ѕвезда Џеј Кеј, оди во потрага по нов сопственик. Наддавањето се одржува на 24-ти февруари во Британија,...

MAN тестира камионски плотун по германскиот аутобан

MAN тестира камионски плотун по германскиот аутобан

Аутомедиа | пред една недела

Производителот MAN наскоро ќе започне со камионски плотун во реални услови на возење. Користејќи напредни системи за асистенција и мрежно поврзување, колона камиони вози на неколку метри растојание. Тоа...

Серија од пет е доволна за Rezvani Beast Alpha X Blackbird

Серија од пет е доволна за Rezvani Beast Alpha X Blackbird

Аутомедиа | пред една недела

Во Калифорнија не се произведуваат и возат само електрични автомобили, туку очигледно има поклоници и на традиционалниот погон. Доволни се само пет. Во толку примероци ќе се произведе Re zvani Beast Alpha...

McLaren 720S најубав спортски автомобил на Париз Фестивал

McLaren 720S најубав спортски автомобил на Париз Фестивал

Аутомедиа | пред една недела

Британската спортска марка е с é поприсутна и с é поуспешна на сцената. На Автомобилскиот фестивал во Париз, McLaren 720S е избран за најубав суперспортски автомобил на годината. McLaren 720S ја освои...

Сега и Турците му се налутија на Continental

Сега и Турците му се налутија на Continental

Аутомедиа | пред една недела

Во минатата седмица, реклама на Mercedes предизвика остри реакции во Кина, а сега следи Турција, поради видеото што го објави големиот добавувач Continental. На мапата што е прикажана во видеото, на територијата...

Peugeot со посебни понуди до крајот на февруари

Peugeot со посебни понуди до крајот на февруари

Аутомедиа | пред една недела

До крајот на месецов ќе трае продажната акција во којашто автомобили од марката Peugeot може да се набават по цени кои увозникот ги ветува како неодоливи. Возилата се од лагер, достапна е речиси целата...

Астронаути ги исмеваат марсовските амбиции на Елон Маск

Астронаути ги исмеваат марсовските амбиции на Елон Маск

Аутомедиа | пред една недела

Уште еден спектакл од Елон Маск, од когошто никој нема корист. Во вторникот од Флорида полета најмоќната вселенска ракета во историјата, натоварена со Tesla Roadster . Автомобилот ќе кружи милион години...

Volvo продал за една четвртина повеќе автомобили во јануари

Volvo продал за една четвртина повеќе автомобили во јануари

Аутомедиа | пред една недела

Volvo имаше одличен старт на годината, со раст во продажбата од 22,4 проценти во јануари. Сите главни пазари се во плус, не е рано да се предвиди дека шведската марка ќе има уште една рекордна година....

Bugatti произведе сопирачки клешти со 3D печатење

Bugatti произведе сопирачки клешти со 3D-печатење

Аутомедиа | пред една недела

Осумклипните сопирачки клешти на Bugatti се први што се произведени со 3D-печатење и се најголемите клешти што се вградени во автомобил досега. Конструкторите на Bugatti развија сопирачки клешти за производство...

Mitsubishi Outlander PHEV надмина 100 000 продажби во Европа

Mitsubishi Outlander PHEV надмина 100.000 продажби во Европа

Аутомедиа | пред една недела

Во четвртата година од неговото пристигање на пазарот, Mitsubishi Outlander PHEV ја достигна звучната бројка од 100.000 продадени примероци на европскиот пазар. Кросоверот со плагин хибриден погон во меѓувреме...

Ова се шампионите на супертестот на 100 000 km на Auto Bild

Ова се шампионите на супертестот на 100.000 km на Auto Bild

Аутомедиа | пред една недела

На супертестот на 100.000 километри на Auto Bild се покажуваат вистинските квалитети на автомобилите, оние што стануваат видливи по подолга експлоатација. Германскиот магазин ја објави ранг листата на...

Кинезите му се лутат на Mercedes поради еден цитат

Кинезите му се лутат на Mercedes поради еден цитат

Аутомедиа | пред една недела

Mercedes се најде под жестока критика на властите во Пекинг, откако во една реклама на инстаграм наведе цитат од тибетскиот духовен водач Далај Лама. Кина е најголем пазар на германскиот производител и...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност