Велика Британија може да даде 10 000 фунти за секој граѓанин

Велика Британија може да даде 10.000 фунти за секој граѓанин

Бизнис вести | пред 58 минути

Секој граѓанин на Велика Британија на возраст под 55 години може да добие 10.000 фунти или повеќе од 14.000 долари од државата. Ова го нуди Британското здружение на уметници (РСА) во извештајот објавен...

Американски служби Не користете паметни телефони од Huawei

Американски служби: Не користете паметни телефони од Huawei

Бизнис вести | пред 58 минути

Американските разузнавачки агенции ги предупредија Американците да не купуваат и користат паметни телефони од кинеските компании Huawei и ZTE, објави CNN . На состанокот на Комисијата за разузнавање на...

Бројот на превезени патници во градскиот превоз е намален за 8 8  додека меѓународниот се зголеми за 9 5

Бројот на превезени патници во градскиот превоз е намален за 8.8%, додека меѓународниот се зголеми за 9.5%

Бизнис вести | пред 2 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2017 година, во однос на истиот период од 2016 година, вкупниот број на превезените патници во патниот патнички превоз е намален...

Владата го разгледа предлогот за жичарница до средно Водно Дали конечно ќе се реши хаосот со парк шума Водно

Владата го разгледа предлогот за жичарница до средно Водно. Дали конечно ќе се реши „хаосот“ со парк-шума Водно?

Бизнис вести | пред 2 часа

Владата го разгледа новиот текст на Информацијата за изградба на жичарница од Козле до Средно Водно, за период од 1 јули до 31 декември 2017 година и ги задолжи Министерството за транспорт и врски, Министерството...

Владата ја усвои Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018 2022 година

Владата ја усвои „Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 година“

Бизнис вести | пред 2 часа

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои „Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 година“, и го прифати Акцискиот план за спроведување на стратегијата. Тргнувајќи од еден...

Владата синоќа ја разгледа информацијата околу Законот за утврдување на цените за водите

Владата синоќа ја разгледа информацијата околу Законот за утврдување на цените за водите

Бизнис вести | пред 2 часа

Владата синоќа ја разгледа информацијата за обврските и роковите кои произведуваат од Законот за утврдување на цени на водните услуги. Од анализата врз основа на оваа информација, произлегува дека Регулаторната...

Анѓушев Ако некој денес сака да развие некоја нова иновативна услуга или производ државата ќе партиципира 70  во развојот на тој проект

Анѓушев: Ако некој денес сака да развие некоја нова иновативна услуга или производ, државата ќе партиципира 70 % во развојот на тој проект

Бизнис вести | пред 2 часа

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев присуствуваше на „Работната средба за презентација на активностите на Клубот на консултанти“ при...

Средба на Заев со канадската амбасадорка Чаба Ќе се унапредува и економската соработка со Канада

Средба на Заев со канадската амбасадорка Чаба: Ќе се унапредува и економската соработка со Канада

Бизнис вести | пред 2 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчера претпладне се сретна со Кетлин Чаба, амбасадорка на Канада за Република Македонија. Канадската амбасадорка Чаба ги поздрави чекорите...

Какви одлуки донесе Владата денес на својата редовна 55 та седница

Какви одлуки донесе Владата денес на својата редовна 55-та седница

Бизнис вести | пред 14 часа

На својата редовна, 55 седница, Владата го усвои Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Основна цел на овој предлог закон е департизација и...

Миленко Неделковски со прашање посветено на албанските интелектуалци

Миленко Неделковски со прашање посветено на албанските интелектуалци

Бизнис вести | пред 16 часа

Македонскиот новинар и ТВ-водител Миленко Неделковски на својот Facebook профил објави статус–прашање посветен на албанските интелектуалци. Тој прашува дали има барем 1 (ЕДЕН) албански интелектуалец потпишан...

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Бизнис вести | пред 19 часа

Групацијата на мелничко-пекарската индустрија при Стопанската комора на Македонија и Асоцијацијата на земјоделци, ја поздравуваат и ја охрабруваат акцијата, како и напорот на Министерството за земјоделство,...

Зелени вертикални градини во Македонија нов тренд во ентериерното уредување

Зелени вертикални градини во Македонија-нов тренд во ентериерното уредување

Бизнис вести | пред 19 часа

Условите за работа во институциите или компании не секогаш се добри.  Знаат да бидат затрупани  од работните бироа, компјутери и документи, а во некои простории и да нема доволно природно светло. Ќе се...

Започна пријавувањето за престижните награди на Sarajevo Business Bridge Awards 2018

Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018″

Бизнис вести | пред 20 часа

Сараево Бизнис Форум (СБФ), водечката конференција за инвестиции во Југоисточна Европа, на 25 април ќе ги додели престижните признанија “Sarajevo Business Bridge Awards” на компаниите и поединците кои...

Почеток на Академиите за маркетинг и ПР и за графички дизајн на Creative Hub

Почеток на Академиите за маркетинг и ПР и за графички дизајн на Creative Hub

Бизнис вести | пред 21 часа

На 19 февруари стартуваат со работа Академиите за Маркетинг и ПР и за Графички дизајн на Creative Hub кои на посетителите ќе им овозможат да станат експерти во дејностите  кои во моментов се исклучително...

Употребата на мобилен телефон додека возачот управува моторно возило се санкционира со 40 евра

Употребата на мобилен телефон додека возачот управува моторно возило се санкционира со 40 евра

Бизнис вести | пред 23 часа

Употребата на мобилен телефон додека возачот управува моторно возило, станува причина број еден за одвлекување на вниманието кај возачите. Иако е јасно дека мобилниот телефон ја подобруваа деловната комуникација...

АНАЛИЗА Крипто валути од желба за брза заработувачка до колапс

АНАЛИЗА: Крипто-валути: од желба за брза заработувачка, до колапс!

Бизнис вести | пред 23 часа

Не се оптимистички проценките на светските економисти за судбината на крипто валутите, меѓу кои и на биткоинот. Во Македонија, на граѓаните законски им е забрането вложување на странски берзи и поседување...

Заев се сретна со словачкиот амбасадор Маркуш постои позитивна клима во земјава за напредок

Заев се сретна со словачкиот амбасадор Маркуш: постои позитивна клима во земјава за напредок

Бизнис вести | пред еден ден

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со Хенрик Маркуш, новиот амбасадор на Република Словачка во Македонија, информираат од Влада. На средбата е констатирано дека постои...

Централниот регистар со соопштение во врска поднесувањето годишни сметки и финансиски извештаи

Централниот регистар со соопштение во врска поднесувањето годишни сметки и финансиски извештаи

Бизнис вести | пред еден ден

Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување годишни сметки дека прием на годишни сметки и финансиски извештаи за минатата година ќе се врши и в сабота, на 24.02.2018...

Нова инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

Нова инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

Бизнис вести | пред еден ден

Вчера, во Владата на Република Македонија потпишан e договор за државна помош со германската компанија ВИК Груп, која во ТИРЗ – Прилеп гради фабрика за производство на мали електрични уреди наменети за...

Познат фукнционер заработи кривична пријава Уште еден градоначалник стори кривично дело

Познат фукнционер заработи кривична пријава: Уште еден градоначалник стори кривично дело

Бизнис вести | пред еден ден

Полицијата од Велес поднесе кривична пријава против С.Л. (53) и Д.М.(46), двајцата од Росоман и Б.Ј.Ј.(35) од Скопје за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Според информациите...

Амди Бајрам повторно се пазари со власта Еве што изјави синоќа во емисијата Само вистина

Амди Бајрам повторно се пазари со власта: Еве што изјави синоќа во емисијата „Само вистина“

Бизнис вести | пред еден ден

Амди Бајрам вечерва е гостин на „Само вистина“ на Канал 5 телевизија каде на прашањето дали останува на тоа секогаш да биде со власта, тој одговори дека тоа е точно. -Точно е дека јас сум секогаш на власт....

Таравари со писмо до Зоран Заев Знаеш ли што вели народот за тебе

Таравари со писмо до Зоран Заев: Знаеш ли што вели народот за тебе?!

Бизнис вести | пред еден ден

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, со писмо му се обрати на Зоран Заев. “Отворено писмо до г. Зоран Заев, Здраво Зоранe, посакувам моето писмо да те...

Од денес ова се новите цени на горивата

Од денес ова се новите цени на горивата

Бизнис вести | пред еден ден

Регулаторна Комисија за Енергетика ја донесе новата одлука за цените на горивата. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 6,19%....

Последната фотографија на Калина од Кајмакчалан

Последната фотографија на Калина од Кајмакчалан

Бизнис вести | пред еден ден

Весникот Нова Македонија денеска ја објави последната фотографија што ја направила Калина Велевска, која загина на Кајмакчалан. На фотографијата е црквата која се наоѓа на самиот врв. Калина и Александар...

Првооделенците од ОУ Коле Неделковски во здружена иницијатива со Алпско Млеко  Амбалажниот отпад може да има втор живот

Првооделенците од ОУ „Коле Неделковски“ во здружена иницијатива со Алпско Млеко: „Амбалажниот отпад може да има втор живот“

Бизнис вести | пред еден ден

Учениците од ОУ „Коле Неделковски“ заедно со Алпско млеко напавија акција каде со заеднички сили обезбедија храна и привремени живеалиша за локалните птици и другите мали заедници карактеристични за овој...

 Стратегијата за реформи во правосудниот сектор главна тема на средбата меѓу Министерот за правда и eксперт од Европската унија

„Стратегијата за реформи во правосудниот сектор” главна тема на средбата меѓу Министерот за правда и eксперт од Европската унија

Бизнис вести | пред еден ден

По изготвувањето на “Стратегијата за реформи во правосудниот сектор”, една  иницијатива на Министерството за правда  со поддршка на експерти од  областа на правдата, денеска  министерот на овој ресор ...

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Бизнис вести | пред еден ден

Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип започнува со реализација на...

Регулаторна Комисија за Енергетика ја донесе новата одлука за цените на горивата

Регулаторна Комисија за Енергетика ја донесе новата одлука за цените на горивата

Бизнис вести | пред еден ден

Регулаторна Комисија за Енергетика ја донесе новата одлука за цените на горивата. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 6,19%....

Царинските службеници спречија неколку обиди за криумчарење замрзнато пилешко месо пиво облека и фалсификати

Царинските службеници спречија неколку обиди за криумчарење замрзнато пилешко месо, пиво, облека и фалсификати

Бизнис вести | пред еден ден

Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија неколку обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани замрзнато пилешко месо, пиво, облека и фалсификати. Задржана е следната...

Општина Карпош ќе започне да го спроведува проектот за насочување на младите популарен како Job Shadowing

Општина Карпош ќе започне да го спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing

Бизнис вести | пред еден ден

Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе започне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing. По тој повод, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност