Обезбедете си место на втората Конференција за социјални иноватори во Скопје

Обезбедете си место на втората Конференција за социјални иноватори во Скопје

Бизнис вести | пред 3 часа

На 2 октомври, во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар ќе се одржи втората Конференција на социјални иноватори во организација на „Social Impact Lab“ и Асоцијацијата за истражување, комуникации...

МЗШВ достави 13 580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

Бизнис вести | пред 3 часа

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска до Бирото за судски вештачења,  достави 13.580 барања за проценка на штетите од неповолните климатски настани (доцни пролетни мразеви),...

Враќање на RS иконата Новото Audi RS 4 Avant

Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant

Бизнис вести | пред 3 часа

Audi Sport ја прославува светската премиера на нивото Audi RS 4 Avant на Интернационалното Мотор Шоу во Франкфурт. Комбинација од високи перформанси и секојдневна употребливост. Неговиот 2.9 литарски TFSI...

КХВ се фали со транспарентост а продолжува да ја крие постапката во случајот Макпетрол

КХВ се фали со транспарентост, а продолжува да ја крие постапката во случајот „Макпетрол“

Бизнис вести | пред 3 часа

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера...

Скопје трча 10КМ Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

Бизнис вести | пред 6 часа

Организаторите на Виз Ер Скопскиот маратон подготвува нова трка во спортскиот календар на градот. Скопје трча 10КМ е изненадувањето кое се креира долго време и кое цели кон воспоставување на уште една...

Утре ќе се одржи традиционалната манифестација ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2017

Утре ќе се одржи традиционалната манифестација ″ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2017″

Бизнис вести | пред 6 часа

Утре, 23.09.2017, сабота, во ВЕРО ЦЕНТАРОТ, ќе се одржи традиционалната манифестација ″ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2017″. Покровител на манифестацијата е Град Скопје, а организатор на настанот е Хуманитарната организација...

Познати македонските претставници на светското еспорт првенство во Кореа

Познати македонските претставници на светското еспорт првенство во Кореа

Бизнис вести | пред 6 часа

Две екипи ќе ја претставуваат Македонија на светското првенство во еспорт, кое годинава, во ноември, се организира во Бусан, Кореа. Екипата Evolution Online се финалисти кои на викенд квалификациите освоија...

МАКПРОГРЕС ОД ВИНИЦА ЈА ПРЕВЗЕМА ДОНИА ОД ПРИЛЕП

МАКПРОГРЕС ОД ВИНИЦА ЈА ПРЕВЗЕМА ДОНИА ОД ПРИЛЕП

Бизнис вести | пред 7 часа

Македонскиот производствен гигант на кондиторските производи Макпрогрес ДОО од Виница потпиша договор за стопроцентно превземање на кондиторската фабрика Дониа, со седиште во Прилеп. Превземањето на кондиторската...

ЕДС ДОО Скопје ја нема иницирано постапката за блокирање на сметките на ФЕНИ ИНДУСТРИ АД

ЕДС ДОО Скопје ја нема иницирано постапката за блокирање на сметките на ФЕНИ ИНДУСТРИ АД

Бизнис вести | пред 7 часа

Енерџи Деливери Солушнс, ЕДС ДОО Скопје по наведените невистини и обиди за нарушување на угледот на компанијата кои беа изнесени во одредени медиуми како и по соопштението до медиумите од ФЕНИ ИНДУСТРИ...

Пивара Скопје и компанијата Coca Cola донираа Активна зона и во Радовиш

Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola донираа Активна зона и во Радовиш

Бизнис вести | пред 10 часа

Вчера, на 21.09.2017 официјално беше пуштена во употреба „Coca-Cola Активната зона“ и во Радовиш, дел од големиот проект на Coca-Cola компанијата и Пивара Скопје. Активната зона во Радовиш всушност е претпоследната...

Амазон работи на паметни очила

Амазон работи на “паметни” очила

Бизнис вести | пред 10 часа

Амазон влегува во нова нова авантура и веќе работи на создавање “паметни” очила, синхронизирани со гласовен асистент на Алекса. Веста доаѓа од извор запознаен со плановите на гигантот, пишува Investopedia,...

Шварценегер го претстави првиот електричен Hummer

Шварценегер го претстави првиот електричен Hummer

Бизнис вести | пред 11 часа

Првиот целосно електричен Hummer беше претставен од страна на Арнолд Шварценегер, врз основа на моделот H1. Официјалната презентација се одржа во Крејсел Електрик центарот за истражување. Тоа е австриската...

Кој регион во Македонија има најголемо учество во креирањето на бруто додадената вредност во земјоделството

Кој регион во Македонија има најголемо учество во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството

Бизнис вести | пред 12 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година, во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството во Република Македонија, најголемо учество има Југоисточниот регион со 31.1%,...

Колку изнесува просечната месечна исплатена нето плата по вработен

Колку изнесува просечната месечна исплатена нето-плата по вработен

Бизнис вести | пред 13 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2017 година, во однос на јули 2016 година, изнесува 101.5. Ваквото зголемување...

Фени Индустри Поради блокадата на сметката сега имаме проблеми со дневните плаќања и кон други доверители добавувачи банки и компаниите кои не снабдуваат

Фени Индустри: Поради блокадата на сметката сега имаме проблеми со дневните плаќања и кон други доверители, добавувачи, банки и компаниите кои не снабдуваат

Бизнис вести | пред еден ден

„Фени Индустри e во функција, сметката на Комбинатот e блокирана од деловна банка „Во однос на неодамнешните шпекулации кои се однесуваат на Фени Индустри А.Д., Кавадарци, сакаме да ги дадеме следните...

Државата попушти Еве колку Вардар од сега ќе плаќа за еден натпревар

Државата попушти: Еве колку Вардар од сега ќе плаќа за еден натпревар

Бизнис вести | пред еден ден

Директорот на ПУИГ дека на денешниот состанок изјави дека со управите на Вардар и Работнички се договориле да се вратат старите цени. Тој рече дека стадионот трпи огромни загуби и дека работи нерентабилно,...

Д р Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески учествуваа на средба со стопанственици од Регионалните комори на Прилеп и Битола

Д-р Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески учествуваа на средба со стопанственици од Регионалните комори на Прилеп и Битола

Бизнис вести | пред еден ден

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески учествуваа на средба со стопанственици од Регионалните комори на Прилеп...

Шести ден од Европската недела на мобилност 2017

Шести ден од Европската недела на мобилност 2017

Бизнис вести | пред еден ден

„Споделување автомобил во Скопје – фикција или реалност?“ беше темата на воведната дискусија од м ладинската мобилна конференција „Bike & Learn” која денеска /21.09.2017 година/ почна во Салата на Советот...

Еве што се случи со осомничениот Игор Југ за насилството во собранието на 27 ми април

Еве што се случи со осомничениот Игор Југ за насилството во собранието на 27-ми април

Бизнис вести | пред еден ден

Денес утрово во Куманово е уапсен 47-годишниот Игор Југ, осомничен за насилството кое се случи на 27-ми април при упадот во Собранието. Полицијата го бараше речиси 5 месеци. Југ е уапсен во станот на неговиот...

Студен бран во Македонија Погледнете какво време не очекува

Студен бран во Македонија: Погледнете какво време не очекува

Бизнис вести | пред еден ден

Како што најавивме во текот на изминатата ноќ дојде до понатамошно спуштање на значително постуден воздух од север и од северозапад па така температурите на воздухот значително опаднаа дури и за 10тина...

Македонски студентки со стипендија од ОКТА и Хеленик Петролеум за постдипломски студии во Грција

Македонски студентки со стипендија од ОКТА и Хеленик Петролеум за постдипломски студии  во Грција

Бизнис вести | пред еден ден

Стефанија Таневска и Ангелина Славески се двете добитнички на стипендиите за постдипломски студии на конкурсот што беше објавен од страна на компанијата ОКТА во мај годинава. Студентките ќе ја имаат привилегијата...

Пакети со 50 попуст и со поголема интернет брзина во Неотел

Пакети со 50% попуст и со поголема интернет брзина во Неотел

Бизнис вести | пред еден ден

Неотел и овој пат истапи со поволности за новите корисници. Создаде понуда од пакети креирани според потребите на корисниците, а корисниците најмногу сакаат брз интернет и добар попуст. Изберете пакет...

Симулациска вежба за борба против сајбер криминал организирана од iPROCEEDS

Симулациска вежба за борба против сајбер криминал организирана од iPROCEEDS

Бизнис вести | пред еден ден

Истражувачи за сајбер криминал, специјалисти за дигитална форензика, финансиски инспектори, обвинители, Единици за финансиско разузнавање, Дирекција за заштита на лични податоци (ДЗЛП) како и претставници...

Почна ВИНО СКОП 2017

Почна „ВИНО СКОП 2017“

Бизнис вести | пред еден ден

Со настапите на Караванија, одлични џез изведувачи, Калевала- бенд кој изведува традиционални песни од целиот свет и Викторија Лоба, на плоштадот „Мајка Тереза“, пред МОБ, вчеравечер /20.09.2017 година,...

Пренамената на земјиштето за МХЕ Тополки е обврска на државата од концесискиот договор потпишан во 2015 година со претходната Влада на ВМРО ДПМНЕ

Пренамената на земјиштето за МХЕ Тополки е обврска на државата од концесискиот договор потпишан во 2015 година со претходната Влада на ВМРО ДПМНЕ

Бизнис вести | пред еден ден

Остро ги демантираме сите невистини и спинови кои ги изнесе опозициската ВМРО – ДМПНЕ и дел од медиумите во врска со случајот со Друштвото МХЕ Тополки. Сакаме да истакнеме дека пренамената на земјиштето...

Од идеја до фарма со јапонски потполошки Запознајте го младиот агробизнисмен Гоце Трајковски

Од идеја до фарма со јапонски потполошки: Запознајте го младиот агробизнисмен Гоце Трајковски

Бизнис вести | пред еден ден

Младиот Гоце Трајковски од битолско Драгожани е доказ дека кога нешто силно се посакува може и да се реализира. Неговата желба да има сопстевен бизнис се реализирала пред 5 години со отварањето на фарма...

Се огласи Јани Макрадули во врска заштитата на амбиентниот воздух Еве што вети заменик министерот

Се огласи Јани Макрадули во врска заштитата на амбиентниот воздух: Еве што вети заменик министерот

Бизнис вести | пред еден ден

На денешната прес конференција заменикот министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, информираше дека Владата на вчерашната седница формираше Интерресорна работна група, составена...

Владата на Република Македонија го разгледа и усвои Предлог законот за амнестија Еве што предвидува законот

Владата на Република Македонија, го разгледа и усвои Предлог-законот за амнестија! Еве што предвидува законот

Бизнис вести | пред еден ден

На вчерашната, 28 седница, Владата на Република Македонија, го разгледа и усвои Предлог-законот за амнестија, и им препорача на Министерството за правда и на службите во владата да ги обезбедат условите...

Самоил Малчески им се приклучи на Реформаторите  Еве што му порача на Груевски

Самоил Малчески им се приклучи на „Реформаторите“: Еве што му порача на Груевски

Бизнис вести | пред 2 дена

Самоил Малчески се приклучи на Иницијативата за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. – Јас од многу одамна кажувам дека ВМРО мора да се реформира и сегашното раководство да замине во историјата. Ова е единствен начин...

Еве што изјави премиерот Заев за нападот на Палевски врз Героски

Еве што изјави премиерот Заев за нападот на Палевски врз Героски

Бизнис вести | пред 2 дена

Премиерот Заев даде мислење за нападот на Палевски врз Героски и на својот Facebook профил напиша: „Слободното однесување не смее да загрозува ничива туѓа слобода. Во таа насока, сметам дека чинот на истурање...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност