Уште девет дена до крајот на наградната игра на Халкбанк  Вози Мини со три дисциплини

Уште девет дена до крајот на наградната игра на Халкбанк – Вози Мини со три дисциплини

Бизнис инфо | ново

Остануваат уште само девет дена до крајот на големата наградна игра на Халкбанк АД Скопје Вози Мини со три дисциплини, во којашто главна награда е автомобилот Mini One, стои во соопштението. Според информациите,...

Лондон  Жив ѕид во ресторан го прочистува воздухот и апсорбира бучава

Лондон: “Жив“ ѕид во ресторан го прочистува воздухот и апсорбира бучава

Бизнис инфо | пред 28 минути

Фото: Fusion DNA Португалскиот ресторан Nando’s Putney Kitchen во Лондон има “жив“ ѕид што го прочистува воздухот од штетните материи и ја апсорбира бучавата, пишува Inhabitat . Ѕидот е изработен од теракотни...

Сензори што покажуваат кога на растенијата им треба вода

Сензори што покажуваат кога на растенијата им треба вода

Бизнис инфо | пред 58 минути

Фото: Pixabay Научници од Институтот за технологија во Масачусетс создадоа сензори што можат да се испечатат на листови од растенија и да алармираат кога им е потребно вода, стои во официјалното соопштение...

НБРМ Пад на вкупните кредити на корпоративниот сектор во септември

НБРМ: Пад на вкупните кредити на корпоративниот сектор во септември

Бизнис инфо | пред еден час

Во текот на месец октомври, вкупните кредити на корпоративниот сектор регистрираат месечен пад од 0,2%, којшто произлегува од намалување на девизните резерви, при раст на денарското кредитирање, покажуваат...

Tilt Brush  алатка што ја трансформира просторијата во 3D моделска работилница

Tilt Brush – алатка што ја трансформира просторијата во 3D-моделска работилница

Бизнис инфо | пред еден час

Фото: Tilt Brush Tilt Brush е алатка за Oculus и HTC Vive развиена од Google, а е наменета за дизајнери и уметници помагајќи им да креираат 3D објекти во виртуелна реалност. Оваа алатка ја претвора просторијата...

Grouper го најавува шопинг лудилото  Black Friday

Grouper го најавува шопинг лудилото – Black Friday

Бизнис инфо | пред 3 часа

Водечкиот сајт за групни попусти и лидер во е – трговија, Grouper.mk го најавува најголемото шопинг лудило – Black Friday , коешто ќе започне на полноќ во четврток, стои во соопштението. Кралот на попустите...

Во Пула се гради луксузна јахта од 200 милиони евра

Во Пула се гради луксузна јахта од 200 милиони евра

Бизнис инфо | пред 3 часа

Бродоградилиштето Уљаник во Пула за австралиската компанија специјализирана за луксузни крстарења Scenic , гради луксузна јахта долга 165 метри со којашто ќе се патува на Северен и Јужен пол. Јахтата Scenic...

Како да се справите со одбивање

Како да се справите со одбивање

Бизнис инфо | пред 21 часа

Фото: Pixabay Кога ќе бидат одбиени некои луѓе се плашат да се обидат повторно, додека други по одбивањето се враќаат посилни од порано. Секој на различен начин го доживува одбивањето, но ментално силните...

Дониа Прилеп наградена за 10 години континуирани општествено одговорни практики

Дониа Прилеп наградена за 10 години континуирани општествено одговорни практики

Бизнис инфо | пред 21 часа

Министерството за економија на Република Македонија и Координативното тело за општествена одговорност на претпријатијата (КТООП) на 15-ти ноември беа домаќини на десеттата јубилејна традиционална годишна...

Основачот на Stripe е најмладиот милијардер во светот

Основачот на Stripe е најмладиот милијардер во светот

Бизнис инфо | пред 21 часа

Фото: Facebook Џон Колисон, кој има 27 години, е најмладиот милијардер во светот кој самиот го стекна своето богатство. Роден е во мало село во Ирска, а основач е на американската компанија за софтвер...

Започна исплатата на тутунот

Започна исплатата на тутунот

Бизнис инфо | пред 22 часа

Започна исплатата на тутунот од годинашната реколта, јавува Миа. Прилепскиот тутунски комбинат, Сокотабак од Битола и фирмата Пашоски веќе ги префрлија парите на сметките на тутунарите. Прилепскиот комбинат...

Загуба од 865 000 денари за Карбо Нова во периодот јануари  септември

Загуба од 865.000 денари за Карбо Нова во периодот јануари – септември

Бизнис инфо | пред 23 часа

Карбо Нова прокнижи загуба од 865.000 денари остварена во период од први јануари до 30-ти септември оваа година, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза. Истиот период лани, компанијата...

Што се финансиски деривати

Што се финансиски деривати?

Бизнис инфо | пред 23 часа

Дериватите претставуваат финансиски инструменти, односно хартии од вредност чија вредност произлегува од друга “примарна“ хартија од вредност. Исто како што бензинот е дериват на нафтата, така и финансиските...

Вабтек МЗТ за девет месеци оствари загуба од 64 8 милиони денари

Вабтек МЗТ за девет месеци оствари загуба од 64,8 милиони денари

Бизнис инфо | пред 24 часа

Компанијата Вабтек МЗТ, од први јануари до 30-ти септември оваа година, прикажа загуба од 64.813.000 денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза. Во текот на деветте месеци од минатата...

Експозитурата Ѓорче Петров на Охридска банка се сели на нова локација

Експозитурата Ѓорче Петров на Охридска банка се сели на нова локација

Бизнис инфо | пред еден ден

Експозитурата Ѓорче Петров на Охридска банка Сосиете Женерал од улицата Ѓорче Петров бр. 33 се сели на нова локација на улицата Мице Козар бр. 1, стои во соопштението . За таа цел, експозитурата на старата...

BoxLock Home  паметен катанец за безбедна достава на пратки

BoxLock Home – паметен катанец за безбедна достава на пратки

Бизнис инфо | пред еден ден

Фото: BoxLock Inc Компанијата BoxLock Inc создаде уред дизајниран да ги заштити пратките од крадци. BoxLock Home  е паметен катанец што може да го отвори само од курирот и примателот на пратката. За разлика...

Ford Kuga трето најпродавано Ford возило во Европа

Ford Kuga трето најпродавано Ford возило во Европа

Бизнис инфо | пред еден ден

Ford Kuga е третото најпродавано возило во Европа по Ford Fiesta и Ford Focus. Поради ова, компанијата Ford одлучи да инвестира повеќе од 750 милиони евра во фабриката во Валенсија, Шпанија за да се направи...

Меѓународен саем на патенти пронајдоци иновации и нови технологии во Скопје

Меѓународен саем на патенти, пронајдоци, иновации и нови технологии во Скопје

Бизнис инфо | пред еден ден

Фото: Pixabay Во Скопје од денеска до 23-ти овој месец ќе се одржи Меѓународен саем на патенти, пронајдоци, иновации и нови технологии Иновамак 2017, јавува Миа. На саемот ќе бидат презентирани пронајдоци...

Uber купува 24 000 самоуправувачки возила од Volvo

Uber купува 24.000 самоуправувачки возила од Volvo

Бизнис инфо | пред еден ден

Фото: Pixabay Шведскиот произведувач на автомобили Volvo ќе му продаде на Uber 24.000 самоуправувачки возила во периодот од 2019 до 2021 година, пишува Recode . Новите Volvo XC90s автомобили ќе имаат технологија...

Уготур за девет месеци оствари добивка од 2 6 милиони денари

Уготур за девет месеци оствари добивка од 2,6 милиони денари

Бизнис инфо | пред еден ден

Компанијата Уготур, за период од први јануари до 30-ти септември оваа година, прикажа добивка од 2.643.000 денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза. Во деветте месеци од 2016-та година,...

Романија Повеќе мажи отколку жени работат со скратено работно време

Романија: Повеќе мажи отколку жени работат со скратено работно време

Бизнис инфо | пред еден ден

Фото: Pexels Романија е единствена држава во Европската унија каде што повеќе мажи отколку жени работат со скратено работно време, пишува Romania Insider . Извештајот на европската статистика, врз основа...

Интересни факти за работата 2

Интересни факти за работата (2)

Бизнис инфо | пред еден ден

Уште едно дополнување на интересните факти за работата што имавте можност да ги прочитате во првиот дел . Фото: Pixabay Луѓето на секои 4,1 минути поминуваат по една минута онлајн на социјалните мрежи...

Бимилк го одбележа Светскиот ден на детето со едукативна работилница во СОС Детско село

Бимилк го одбележа Светскиот ден на детето со едукативна работилница во СОС Детско село

Бизнис инфо | пред еден ден

Битолска млекара го одбележа Светскиот ден на детето и истовремено го означи стартот на едукативните работилници во рамки на проектот Собираме и ре – креираме со Бимилк, коишто во следниов период ќе се...

Stitched  футрола за смартфон што чисти ткаенина и меки материјали

Stitched – футрола за смартфон што чисти ткаенина и меки материјали

Бизнис инфо | пред еден ден

Фото: Indiegogo Stitched Products, старт – ап со седиште во Лос Анџелес, создаде стилизирана футрола за iPhone што истовремено е и чистач на прашина, влакна и слична нечистотија. Благодарение на антибактерискиот...

Триглав Осигурување Скопје Со стабилно и доверливо работење до добри резултати

Триглав Осигурување Скопје: Со стабилно и доверливо работење до добри резултати

Бизнис инфо | пред еден ден

Триглав Осигрување АД, Скопје, со своето стабилно, професионално и доверливо работење оствари добри резултати во третиот квартал од 2017-та година, стои во соопштението. Компанијата обезбеди бруто полисирана...

Сончева централа ќе генерира пареа за нафтено поле во Оман

Сончева централа ќе генерира пареа за нафтено поле во Оман

Бизнис инфо | пред еден ден

Фото: Youtube Американската компанија GlassPoint Solar , заедно со нафтената компанија Petroleum Development Oman (PDO) , го заврши првиот блок од 1.021 мегаватната сончева централа Miraah. Објектот ќе...

Црвените двокатни автобуси во Лондон ќе користат био  гориво од остатоци од кафе

Црвените двокатни автобуси во Лондон ќе користат био – гориво од остатоци од кафе

Бизнис инфо | пред еден ден

Фото: Pixabay Препознатливите црвени двокатни автобуси, едно од обележјата на Лондон, наскоро ќе користат гориво добиено од остатоци од кафе, пишува Independent . Проектот е дело на Bio – bean, лондонска...

Со припејд наградна игра на Македонски Телеком до автомобил Volkswagen UP

Со припејд наградна игра на Македонски Телеком до автомобил Volkswagen UP

Бизнис инфо | пред еден ден

Македонски Телеком почнувајќи од денеска, за своите припејд корисници ја организира наградната игра Дополни и добиј. Со новата припејд наградна игра, корисниците секој ден учествуваат во извлекување за...

Загуба од девет милиони денари за Јака 80 од Радовиш

Загуба од девет милиони денари за Јака 80 од Радовиш

Бизнис инфо | пред 2 дена

Фармацевтската компанија Јака 80 Радовиш, во период од први јануари до 30-ти септември оваа година, оствари вкупна сеопфатна загуба од 9.144.000 денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска...

iKeyp  сеф за безбедно чување на секакви предмети

iKeyp – сеф за безбедно чување на секакви предмети

Бизнис инфо | пред 2 дена

Фото: iKeyp Некои работи е потребно добро да бидат заштитени, безбедни на сигурно место. iKeyp е паметен сеф што ги чува предметите во него, притоа овозможувајќи му на корисникот лесен пристап. Во него...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност