Со пари од ИПА 2 програмата ќе се градат велосипедски патеки во Охрид

Со пари од ИПА 2 програмата ќе се градат велосипедски патеки во Охрид

Спектра | пред 13 часа

Министерството за транспорт и врски информираше дека во рамки на ревидираната и одобрена ИПА 2 програмата обезбедени се 127,2 милиони евра, од кои 19,1 милион евра се средства од Буџетот на Република Македонија,...

Се разгледуваат сет мерки за воспоставување на заеднички Систем за управување со информации со Дримскиот басен

Се разгледуваат сет мерки за воспоставување на заеднички Систем за управување со информации со Дримскиот басен

Спектра | пред 13 часа

Денеска во Тирана во рамките на Дримскиот процес, работната група за Мониторинг и размена на информации составена од официјални преставници на 5-те држави од Дримскиот басен, почна со разгледување и усвојување...

Неизвесно е како и кога ќе се стави во функција информативниот центар во облик на едро пред охридската пошта

Неизвесно е како и кога ќе се стави во функција информативниот центар во облик на едро пред охридската пошта

Спектра | пред 13 часа

Каква ќе биде судбината на информативниот центар пред охридската пошта не се знае.Од Секторот за туризам и локален економски развој немаат конкретен одговор како и дали на таа локација ќе профункционира...

Фатено лице кое крадело во Струга и струшко

Фатено лице кое крадело во Струга и струшко

Спектра | пред 13 часа

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба“ и две казнени дела „тешка кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 34-годишен стружанец. Како што информираат...

Општината и угостителите ќе ја пеглаат висината на надоместокот за поставување урбана опрема

Општината и угостителите „ќе ја пеглаат“ висината на надоместокот за поставување урбана опрема

Спектра | пред еден ден

Денес ќе се одржи работен состанок за разгледување на предлог-одлуката за утврдување на висината на надоместокот за поставување урбана опрема во општина Охрид за 2018 година. По реакциите и незадоволството...

Министерот за здравство Венко Филипче најави изградба на нова општа болница во Струга

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави изградба на нова општа болница во Струга

Спектра | пред еден ден

Министерот за здравство, Венко Филипче, при својата посета во Струга, најави изградба на нова општа болница во Струга. Тој порано изјавуваше дека ќе се санира старата болница, но сега обелодени изградба...

Во пожарoт во Песочан синоќа настрада едно лице

Во пожарoт во Песочан синоќа настрада едно лице

Спектра | пред еден ден

Синоќа, околу 18:00 часот, во селото Песочан, Општина Дебрца, од засега непознати причини настанал пожар во куќа во сопственост на лицето Љ.Т. – При гаснењето на пожарот, од страна на пожарникарите од...

МАИВП ќе информира за професијата водич во планина според меѓународен стандард

МАИВП ќе информира за професијата водич во планина според меѓународен стандард

Спектра | пред еден ден

Македонската Асоцијација на интернационални водичи во планина (МАИВП) и претставници на Меѓународната унија за водичи во планина денеска во Охрид ќе информираат за професијата водич во планина според меѓународниот...

Охридското Езеро има капацитет за развој на риболовен туризам

Охридското Езеро има капацитет за развој на риболовен туризам

Спектра | пред 3 дена

Охридското Езеро има капацитет за развој на риболовен туризам. Се поголем е бројот на странски туристи кои се заинтересирани за спортскиот рекреативен риболов на Охридското езеро. Но и воопшто, во нашата...

Го нападнал таткото им се заканувал на бабата и дедото

Го нападнал таткото, им се заканувал на бабата и дедото

Спектра | пред 3 дена

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 22-годишен охриѓанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “загрозување на сигурноста при семејно насилство”. На...

Сезонска авио линија Охрид Истанбул

Сезонска авио линија Охрид- Истанбул

Спектра | пред 3 дена

Турската нискобуџетска компанија „ОНУР-ЕАР“, еднаш неделно, ќе воспостави директна авиолинија од Истанбул до Охрид. Летовите ќе започнат од 15 април и ќе траат во текот на туристичката сезона, до 7 октомври....

Кривична за поранешен директор на охридската болница за тендер од 700 000 денари

Кривична за поранешен директор на охридската болница за тендер од 700.000 денари

Спектра | пред 3 дена

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 61-годишниот Љ.А. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. – Пријавениот, казненото дело го...

Без одобрение за градба почнала да гради куќа во струшки Езерски лозја

Без одобрение за градба почнала да гради куќа во струшки Езерски лозја

Спектра | пред 4 дена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправна градба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 36-годишно лице од Скопје и против правно лице ДООЕЛ со седиште...

Сончев викенд па снег

Сончев викенд, па снег

Спектра | пред 4 дена

Утрово во Охрид се измерени -3 степени. До крајот на денот ќе имаме сончево време со мала облачност и слаб северен ветер. Максималната дневна температура во Охрид ќе достигне до 8 степени Целзиусови. За...

Владата и официјално се откажа од проектите кои можат да го загрозат статусот на Охрид во УНЕСКО

Владата и официјално се откажа од проектите кои можат да го загрозат статусот на Охрид во УНЕСКО

Спектра | пред 4 дена

Државата и официјално се откажа од планот за изградба на ски центар на Галичица и други инфраструктурни проекти во заштитената зона на националниот парк, за да не се загрози статусот на Охридскиот регион...

Во Охрид минатата година се случиле 132 сообраќајни незгоди

Во Охрид минатата година се случиле 132 сообраќајни незгоди

Спектра | пред 4 дена

Охрид, 16. февруари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Вкупно 132 сообраќајни незгоди со потешки последици и настрадани лица се случиле на територијата на Охрид во текот на 2017-та година, покажува статистиката на Министерството...

Минусни температури утрово речиси секаде

Минусни температури утрово речиси секаде

Спектра | пред 5 дена

Речиси во сите краеви на земјата утрово се измерени минусни температури. Најстудено било во Маврово -6, во Крушево и Берово - 5, Струмица -1. Во Струга утрово измерени се 0 степени. До крајот на денот...

Со нож го расекла сопругот поради семејни недоразбирања во струшко Радолишта

Со нож го расекла сопругот поради семејни недоразбирања во струшко Радолишта

Спектра | пред 5 дена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против 41-годишната Х.М. од селото Радолишта за сторено кривично дело „Загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“....

Кривична пријава за охриѓанец кој нападна полицаец

Кривична пријава за охриѓанец кој нападна полицаец

Спектра | пред една недела

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста” и „загрозување на сигурноста”, СВР охрид поднесе кривична пријава против 28-годшен...

Во царинската испостава Струга спречен обид за влез на стока чиј увоз е забранет

Во царинската испостава Струга спречен обид за влез на стока чиј увоз е забранет

Спектра | пред една недела

Во текот на изминатиот период, царинските службеници открија царински измами и спречија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани облека, фалсификати, перници, волнени појаси...

На Табановце уапсено лице од Радолишта осомничено за убиство во обид

На Табановце уапсено лице од Радолишта осомничено за убиство во обид

Спектра | пред една недела

На Граничниот премин Табановце, вчера, на влез во Македонија, од страна на полициски службеник било лишено од слобода 37-годишно лице од струшкото село Радолишта. При проверка во оперативна евиденција...

Спасовски и Нухиу во посета на општина Струга

Спасовски и Нухиу во посета на општина Струга

Спектра | пред една недела

Денес во официјална посета на општина Струга беше министерот Спасовски и заменик министерот Нухиу. Целта на посетата беше обновување и реконструкција на ПС Струга која беше реализирана во изминатиот период...

Амбасадорот на Унгарија во посета на Општина Струга

Амбасадорот на Унгарија во посета на Општина Струга

Спектра | пред една недела

Денеска, градоначалникот г.Рамис Мерко на официјална посета беше домаќин на Амбасадорот на Унгарија г. Ласло Дукс и г. Ервин Сел економско аташе во амбасадата. Дел од средбата беа и шефот на кабинетот...

Годишно собрание на ОФС Струга

Годишно собрание на ОФС Струга

Спектра | пред една недела

Денес беше одржано годишно собание на Општински фудбалски сојуз ОФС Струга во просториите на хотел ДРИМ во Струга. На состанокот беа присутни 32 од 38 -те делегати и предтсавници на УО и ФФМ од кои господин...

Сопирање и проверка на возила кандидатите за полицајци на терен ќе покажат што научиле

Сопирање и проверка на возила-кандидатите за полицајци на терен ќе покажат што научиле

Спектра | пред една недела

Во периодот од 12 до 15 февруари годинава, во сите Сектори на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, ќе се спроведува практичен испит од областа на сообраќајот - контрола на возила...

Во пожар на Туристичка загина жена

Во пожар на „Туристичка“ загина жена

Спектра | пред една недела

Во пожар што избувнал во стан во зграда на булеварот „Туристичка“, рано утрово, починала жена на возраст од седумдесет и една година која живеела сама во станот. Пожарот го пријавиле соседите, по што тој...

Бесплатно предавање Договори за издршка подарок тестамент во Охрид и Струга

Бесплатно предавање „Договори за издршка, подарок, тестамент“ во Охрид и Струга

Спектра | пред една недела

Денеска во Охрид и во Струга ќе се одржи бесплатно предавање на тема „Договори за издршка, подарок, тестамент“, наменето за повозрасни граѓани и пензионери. Предавач ќе биде адвокат Оливера Доцевска од...

Врнежливо и променливо време и во првите дена од наредната седмица

Врнежливо и променливо време и во првите дена од наредната седмица

Спектра | пред една недела

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, во Охрид ќе биде и во текот на првите три дена од новата седмица. Дневната температура ќе е од 3 до 4 степени, а минималната од -5 до 1. Од четврток се очекуваат...

Успешно завршена турнеја на Офф роад клубот од Охрид

Успешно завршена турнеја на Офф роад клубот од Охрид

Спектра | пред една недела

Седумдесетина џипови од цела Македонија и двеста учесници, успешно ја завршија предвидената турнеја, во која стартот беше од Кичево, а крајна цел беше Охрид. Како што информираат учесниците, временските...

Донација од 16 возила за Полициската станица во Струга

Донација од 16 возила за Полициската станица во Струга

Спектра | пред една недела

Германското сојузно министерство за внатрешни работи ќе донира 16 возила наменети за Одделот за гранични работи и миграција при МВР. Донацијата утре напладне во Струга, од заменик амбасадорот на Сојузна...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност