Бродот Мис Стон извлечен од каналот Студенчишта

Бродот „Мис Стон“ извлечен од каналот Студенчишта

Спектра | пред 6 часа

Се надмина инцидентот со бродот „Мис Стон“, кој делумно беше потонат во каналот Студенчишта и од кој беше излеана мала количина нафта, соопшти Општина Охрид. Со помош на брод од Хидробиолошкиот завод и...

Нормализирана водата во Струга

Нормализирана водата во Струга

Спектра | пред 6 часа

-Состојбата со квалитетот на водата од градскиот водовод во Струга по однос на параметарот матност е нормализирана, односно последните три последователни мерења на 6 мерни места во Струга и околината покажуваат...

Наумоски Марина не треба да се гради на источното крајбрежје

Наумоски: Марина не треба да се гради на источното крајбрежје

Спектра | пред 7 часа

Марина на Охрид му е неопходна, но при изборот на локација за таков инфраструктурен зафат треба исклучително да се внимава, со цел да се избегне загадување на Охридското Езеро, смета екологистот Лазо Наумоски....

Кривична за ресенчанка поради бесправна градба во Елешец

Кривична за ресенчанка поради бесправна градба во Елешец

Спектра | пред 7 часа

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 71-годишната М.Џ. од Ресен поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „бесправно градење“ и „поднесување лажни докази“. – Пријавената во текот...

Лешанец опожарил возило во Оровник

Лешанец опожарил возило во Оровник.

Спектра | пред 7 часа

Лешанец опожарил возило во Оровник. 30 годишен жител на охридското село Лешани, запалил возило во Оровник. Тој го полил возилото со запалива течност и предизвикал пожар. Полицијата го открила и му поднела...

Фестивал за краток филм Drim Short 2017 во Струга

Фестивал за краток филм „Drim Short 2017“ во Струга

Спектра | пред 7 часа

Во најава е нултото издание на Фестивалот за краток филм Drim Short 2017 кој ќе се одржи во Струга во период од 8-ми до 10-ти декември. Оваа година фестивалот ќе има ревијален карактер и ќе се фокусира...

Ограбена бензинска пумпа кај Струга

Ограбена бензинска пумпа кај Струга

Спектра | пред еден ден

Рано утрово, околу 04:00 часот, три маскирани лица извршиле разбојништво над двајца вработени во бензинска пумпа на регионалниот пат Струга – Велешта, кај местото викано „Мороишки Мост“. – Три непознати...

Изведувачот предупредува дека се можни оштетувања во незавршениот нов блок во болницата Св Еразмо во текот на зимата

Изведувачот предупредува дека се можни оштетувања во незавршениот нов блок во болницата Св. Еразмо во текот на зимата

Спектра | пред еден ден

Работите на новиот болнички блок во специјалната болница за ортопедија и траумаологија „Св. Еразмо“ во Охрид, каде според најавите на почетокот од градежните работи во 2015 година требаше да се пресели...

Бродот Мис Стон што го предизвика еколошкиот инцидент во каналот Студенчишта денеска ќе биде изваден од вода

Бродот „Мис Стон“ што го предизвика еколошкиот инцидент во каналот Студенчишта денеска ќе биде изваден од вода

Спектра | пред еден ден

По излевањето на дизел гориво од потонатиот брод „Мис Стон“ во каналот Студенчишта на лице место илегоа сите надлежни институции кои преземеет соодветни мерки за санација на последиците од еколошкиот инцидент....

Водата во струшкиот водовод и натаму заматена

Водата во струшкиот водовод и натаму заматена

Спектра | пред еден ден

Контролните анализи што вчера ги изврши Центарот за јавно здравје Охрид на водата за пиење од градската водоводна мрежа во Струга, утврдиле дека сеуште е голема матноста. - Анализите по однос на параметарот...

Водата во Струга сеуште небезбедна за пиење

Водата во Струга сеуште небезбедна за пиење

Спектра | пред еден ден

И вчерашните (19.10.2017 г.) контролни анализи на водата за пиење од градската водоводна мреза во Струга, по однос на параметарот резидуален хлор (дезинфекционо средство) и матност, што ги ивзрши Центар...

Безживотно тело пронајдено во водите на езерото кај каналот Студенчишта

Безживотно тело пронајдено во водите на езерото кај каналот „Студенчишта“

Спектра | пред 3 дена

Безживотно тело е забележано во водите на Охридското Езеро во близина на плажата „Бафало бич“ кај мостот на каналот „Студенчишта“. Телото, во 11:55 часот го забележал случаен минувач кој се движел на пешачката...

Охрид домаќин на завршната конференција на Проектот за подршка на прекугранично претприемништво

Охрид домаќин на завршната конференција на Проектот за подршка на прекугранично претприемништво

Спектра | пред 3 дена

Следната недела во Охрид ќе се одржи завршната конференција од проектот „Поддршка на прекугранично претприемништво/Транснационален бизнис консултант“. Главна цел на оваа конференција ќе биде претставување...

Матноста на водата во струшкиот водовод сеуште над дозволената граница

Матноста на водата во струшкиот водовод сеуште над дозволената граница

Спектра | пред 3 дена

Во текот на вчерашниот ден и од раните утрински часови денеска екипи на Центарот за јавно здравје континуирано го контролираат квалитетот на водата за пиење на неколку мерни места во Струга, со фокус на...

Кривична за лице од Охрид поради бесправно градење

Кривична за лице од Охрид поради бесправно градење

Спектра | пред 4 дена

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 43-годишниот Г.Н. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. – Пријавениот од 14-ти до 16-ти октомври оваа година...

Скопјанец во Струга украл автомобил па цигари и пари од продавница

Скопјанец во Струга украл автомобил, па цигари и пари од продавница

Спектра | пред 4 дена

Полициската станица Струга поднесе кривична пријава против Ш.Е. (50) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „одземање на моторно возило“ и „тешка кражба“. Пријавениот делата...

Кај жител на Волино пронајдена марихуана

Кај жител на Волино пронајдена марихуана

Спектра | пред 4 дена

СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.Т. (23) од селото Волино, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,...

Водата во Струга забранета за пиење

Водата во Струга забранета за пиење

Спектра | пред 4 дена

Од Агенцијата за храна и ветеринарство известуваат дека се забранува водата за пиење во Струга. Од водоснабдителниот објект градски водовод -Струга преку ЈЗУ Центар за јавно здравје-Охрид, земена е вода...

Расте бројот на превезени патници од охридскиот аеродром

Расте бројот на превезени патници од охридскиот аеродром

Спектра | пред 4 дена

Во периодот од јануари заклучно со октомври оваа година од аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид биле превезени 148 109 патници. Споредено со бројот на превезени патници во истиот овој период минатата...

МЈП Проаква Водата е заматена поради обилните врнежи се преземаат сите мерки за надминување на оваа состојба

МЈП Проаква: Водата е заматена поради обилните врнежи, се преземаат сите мерки за надминување на оваа состојба

Спектра | пред 4 дена

MЈП Проаква Струга ги известува граѓаните на Струга дека поради обилните врнежи од дожд водата за пиење е заматена. МЈП Проаква ги превзема сите активности за надминување на оваа состојба преку чистење...

Девојка од Струга е силувана кај Кавадарци

Девојка од Струга е силувана кај Кавадарци

Спектра | пред 5 дена

Четириесет и осумгодишниот Ш.Д. од Штип е уапсен поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело силување со закана врз животот. Тој, според МВР, ноќта помеѓу 8 и 9 овој месец, во близина на...

Презентирани стипендиите кои ги нуди Американската амбасада за македонските студенти и професори

Презентирани стипендиите кои ги нуди Американската амбасада за македонските студенти и професори

Спектра | пред 5 дена

На ФТУ и на Универзитетот Св Апостол Петар презентирани стипендиите за студирање на американските универзитети за македонските државјани. Стипендии има за сите возрасти и групи на студии за студенти и...

Патниот правец преку Галичица затворен за сообраќај

Патниот правец преку Галичица затворен за сообраќај

Спектра | пред 5 дена

Од Авто-мото сојузот на Македонија информираат дека регионалниот пат Р-2332 (Трпејца – Царина) низ националниот парк Галичица, од вчера е затворен за сите видови на сообраќај . Овој пат повторно ќе биде...

Општина Охрид потпиша меморандум за соработка со Архитектонскиот факултет

Општина Охрид потпиша меморандум за соработка со Архитектонскиот факултет

Спектра | пред 5 дена

Градоначалникот на Охрид, д-р Јован Стојаноски денес оствари работна средба со Деканот и Продеканот на Архитектонскиот факултет при универзитетот Св. Кирил и Методиј, проф. д-р Огнен Марина и доц. д-р...

Фатен крадец од Полска кој оперирал во Охрид

Фатен крадец од Полска кој „оперирал“ во Охрид

Спектра | пред 5 дена

Синоќа, околу 17:00 часот, на улицата „Железничка“ во Охрид бил затекнат 31-годишниот К.М.М. од Република Полска. – Со оглед на тоа што во неговото престојувалиште биле пронајдени предмети кои потекнуваат...

Избран претседател на Советот на општина Струга

Избран претседател на Советот на општина Струга

Спектра | пред 6 дена

Со гласот на советникот од Социјалистичка партија, Илија Пејоски, кој претходно беше дел од советничката листа на ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ денеска обезбедија мнозинство и избраа претседател на советот на...

Распишани конкурси за награда и повелба Свети Климент

Распишани конкурси за награда и повелба „Свети Климент“

Спектра | пред 6 дена

Градоначалникот Јован Стојаноски и Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување на награди и признанија при Советот на општина Охрид ги распишаа Конкурсите за наградата и повелбите -...

Овчар од Албанија пронајден мртов во струшко

Овчар од Албанија пронајден мртов во струшко

Спектра | пред 6 дена

Телото на 39-годишниот Ф.Ш. од Пешкопеја, Република Албанија било пронајдено во комбе паркирано во атарот на струшкото село Ливада. Смртта ја констатирала екипа на Итната медицинска помош. Увид на местото...

Конференција на Дримскиот Процес во Подгорица

Конференција на Дримскиот Процес во Подгорица

Спектра | пред 6 дена

ГЕФ Дримскиот Проект и ДРИМ Корда процесот продолжуваат со интензивно инволвирање на засегнатите страни во процесот на управување со басенот на реката Дрим. Оваа заедничка акција  е поодршка за работата...

Охриѓани мета на крадци во Скопје

Охриѓани мета на крадци во Скопје?

Спектра | пред 6 дена

На познат бизнисмен од Охрид во период од една недела два пати му било искршено возилото од крадци, кои детално ја „прегледале“ внатрешноста. И во двата случаи возилото на бизнисменот билo на паркиранo...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност