Разнопромет АС петта година со Брамак награда за најдобар партнер во Македонија

„Разнопромет АС“ петта година со „Брамак“ награда за најдобар партнер во Македонија

СтрумицаНет | пред 3 часа

Австрискиот бренд „Брамак“ - светски познатиот производител на керамиди, повторно ја награди Струмичката компанија „Разнопромет АС“ за најдобар трговски промотор на балканските простори. Станува збор за...

Четири златни медали во САД за тимот на Струмичката гимназија

Четири златни медали во САД за тимот на Струмичката гимназија

СтрумицаНет | пред 5 часа

Учениците Тијана Иванова, Магдалена Стојанова и Ивана Цветанова под менторство на професорките Верица Јанкова и Натка Јанкова од СОУ „Јане Сандански“ се вратија од ЈЕИЛ Универзитетот во Соединетите Американски...

Премиерот Заев со свое обраќање на Обуката за политички лидери на Институтот за политика од Бугарија

Премиерот Заев со свое обраќање на Обуката за политички лидери на Институтот за политика од Бугарија

СтрумицаНет | пред 5 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска во хотелот „Вила Парк“ во Струмица имаше свое обраќање во рамките на Обуката за политички лидери и јавни личности, во организација...

Струмичката болница го доби инкубаторот донација од Владата

Струмичката болница го доби инкубаторот, донација од Владата

СтрумицаНет | пред 6 часа

Во Одделението за акушерство и гинекологија при ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица е поставен нов софистициран инкубатор за предвремено родени бебиња, донација од Владата на Република Македонија. Станува...

Во Струмица презентиран извештајот за мониторинг Омбудсманот меѓу институциите и граѓаните

Во Струмица презентиран извештајот за мониторинг „Омбудсманот меѓу институциите и граѓаните“

СтрумицаНет | пред 7 часа

Потребна е поголема промоција на Народниот правобранител и негово доближување до граѓаните за да може да се запознаат со моќта што ја има наспроти државата и државните институции, е главната порака на...

Во Центарот за култура се одржа Вечер на македонскиот афоризам

Во Центарот за култура се одржа Вечер на македонскиот афоризам

СтрумицаНет | пред 8 часа

Синоќа во малата сала на Центарот за култура „Антон Панов” во Струмица се одржа „Вечер на македонскиот афоризам“. На оваа традиционална „Вечер на македонскиот афоризам“, пред љубителите на овој литературен...

Александра Јанева разиграна во новото видео за Бам бам

Александра Јанева разиграна во новото видео за Бам бам

СтрумицаНет | пред 8 часа

Поп-пејачката Александра Јанева од Струмица, препознатлива по својот моќен вокал и фестивалски евергрин рефрени направи целосна трансформација за новата песна „Бам бам“. Проектот е соработка со авторското...

Поетска вечер на струмички и велешки поети

Поетска вечер на струмички и велешки поети

СтрумицаНет | пред 9 часа

Во Струмичката библиотека „Благој Јанков Мучето“ се одржа Поетска вечер на писатели од Струмица и Велес, на која пред љубителите на поезијата своите песни читаа, Лила Арсова, Гордана Б. Николовска и афористичарот...

Премиерот Заев на средба со струмичкиот градоначалник Јаневски

Премиерот Заев на средба со струмичкиот градоначалник Јаневски

СтрумицаНет | пред 13 часа

По 12 години градоначалник на општина Струмица, на која што и го трасираше европскиот пат и ја направи најпосакувано место за живеење во Македонија, Зоран Заев, денеска како претседател на Владата на Република...

 Лотус М со огромен салон за детски играчки и бебешка опрема

„Лотус-М“ со огромен салон за детски играчки и бебешка опрема

СтрумицаНет | пред 16 часа

Компанијата „Лотус-М“ од Струмица ја прошири својата дистрибутивна продажна мрежа со отворање на еден од најголемите салони за продажба на детски играчки и бебешка опрема. Салонот се наоѓа на стариот пат...

Општина Струмица дел од работилницата Дијалог меѓу градовите на Светска банка

Општина Струмица дел од работилницата „Дијалог меѓу градовите“ на Светска банка

СтрумицаНет | пред 17 часа

Претставници на Општина Струмица учествуваа на дводневна работилница во рамките на програмата на Светска банка „Дијалог меѓу градовите“. На работилницата, што се одржа во хотел „Холидеј Ин“ Скопје, Евгенија...

Презентација за зголемување на вработеноста во општина Струмица

Презентација за зголемување на вработеноста во општина Струмица

СтрумицаНет | пред 17 часа

Во организација на Локалниот економско социјален совет и Одделението за локален економски развој на општина Струмица, а во соработка со АВРМ – Центар за вработување во Струмица, во малата сала на Домот...

Од утрово во Струмица наврнале 24 литри на м² дожд во Гевгелија 85 л м²

Од утрово во Струмица наврнале 24 литри на м² дожд, во Гевгелија 85 л/м²

СтрумицаНет | пред 2 дена

Во изминатите 12 часа, односно денеска од 07:00 до 19:00 часот во Струмица наврнале 24 литри на м² дожд, додека во Гевгелија најмногу, 85 л/м² - информираат од УХРМ. Во моментот во целата земја е облачно...

Струмичката естрада запеја за да му помогне на Никола

Струмичката естрада запеја за да му помогне на Никола

СтрумицаНет | пред 2 дена

Струмичката естрада во организација на Младинскиот Совет на општина Струмица, синоќа одржаа хуманитарен концерт за собирање финансиски средства за продолжување на лекувањето во Русија на 32-годишниот Никола...

Во Струмица Отворени забавни фудбалски школи

Во Струмица „Отворени забавни фудбалски школи“

СтрумицаНет | пред 2 дена

Шеесеттина момчиња и девојчиња, членови на фудбалските клубови „Академија Пандев“, „Беласица“, „Тиверија“, „Мак-Струмица“, и ЖФК „Тиверија“, беа дел од денешната традиоционална спортска манифестација,...

Тригодишниот Антонио ја загуби битката со болеста

Тригодишниот Антонио ја загуби битката со болеста

СтрумицаНет | пред 3 дена

Тригодишниот Антонио Мавров од Добрејци ја загуби битката со болеста. Тој боледуваше од лимфоидна леукемија, но силните болки не ги издржа неговото мало срце. Во изминатиот период многу граѓани се вклучија...

Власис Влаикидис ќе го замени неговиот помошник Васко Атанасов

Власис Влаикидис ќе го замени неговиот помошник Васко Атанасов

СтрумицаНет | пред 3 дена

Васко Атанасов ќе го предводи составот на Струмица во наредниот период, и тој ќе биде наследникот на Власис Влаикидис на првата тренерска позиција кај КК Струмица. Атанасов важи за единствен млад професионален...

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на општина Василево

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на општина Василево

СтрумицаНет | пред 3 дена

СВР Струмица поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Василево и против поранешниот в.д директор на ЈПКД „Турија“ за „злоупотреба на службената положба и овластување“. Според Хризантема...

Власис Влаикидис повеќе не е тренер на струмичкиот прволигаш

Власис Влаикидис повеќе не е тренер на струмичкиот прволигаш

СтрумицаНет | пред 3 дена

Власис Влаикидис повеќе не е тренер на струмичкиот прволигаш, Кошаркарскиот клуб „Струмица“. По серијата од шест порази во низа, во исто толку одиграни натпревари, Гркот одлучи да си поднесе оставка -...

Обилни врнежи од дожд и до 70 литри на м² во недела пад на температурата

Обилни врнежи од дожд и до 70 литри на м², во недела пад на температурата

СтрумицаНет | пред 3 дена

Под влијание на циклонска активност со центар над јужна Италија, до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. Денеска врнежите ќе бидат послаби и повеќе застапени во западните и северните делови,...

Струмичките основци се вклучија во едукација на правилна исхрана

Струмичките основци се вклучија во едукација на правилна исхрана

СтрумицаНет | пред 3 дена

Во рамките на проектот инициран од Министерството за образование и наука, во соработка со УНИЦЕФ, учениците и наставниците од основните училишта во општина Струмица, се вклучија во одржувањето на „Најголемиот...

Струмичките лекари го одбележаа празникот на вечните лекари Св Козма и Дамјан

Струмичките лекари го одбележаа празникот на вечните лекари Св. Козма и Дамјан

СтрумицаНет | пред 4 дена

И годинава во дворот на Струмичката болница, лекарите и медицинскиот персонал го одбележуваат празникот Св. Козма и Дамјан - вечните лекари на болните и сиромашните. Денеска на празникот на овие светци,...

СВР Струмица поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Ново Село

СВР Струмица поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Ново Село

СтрумицаНет | пред 4 дена

Секторот за внатрешни работи во Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица, поднесе кривична пријава против Б.В (53) од Ново Село, поради постоење на основано соменение дека пријавениот сторил...

Струмичанецот Пере Јованов плени со звуците на своето виолончело низ улиците на Токио

Струмичанецот Пере Јованов плени со звуците на своето виолончело низ улиците на Токио

СтрумицаНет | пред 5 дена

Порталот МОТИКА направи интервју со Пере Јованов од Струмица, кој веќе три години живее и работи во Токио, Јапонија. Тој е музичар, завршил средни музичко училиште во Штип, а потоа заминал да студира на...

Македонија и Бугарија во Струмица ќе потпишат меморандум за укинување на роамингот

Македонија и Бугарија во Струмица ќе потпишат меморандум за укинување на роамингот

СтрумицаНет | пред 5 дена

Македонија ќе биде првата земја од Западен Балкан на која Бугарија ќе ѝ предложи билатерално укинување на роамингот, а веќе подготвениот меморандум може да биде потпишан на заедничката седница на двете...

Светски трибјут на бендот RED HOT CHILI PEPPERS во Струмица

Светски трибјут на бендот RED HOT CHILI PEPPERS во Струмица

СтрумицаНет | пред 5 дена

Во среда, на 15 ноември и Струмица ќе стане дел од третата европска турнеја на светскиот трибјут - единствениот слободен датум за гостување на нескротливите RED HOT! „Red Hot Chili Peppers World Tribute“...

Марина Павлова Не чекај на шансите создади ги

Марина Павлова: Не чекај на шансите, создади ги!

СтрумицаНет | пред 6 дена

Штипјанката Марина Павлова е дипломиран лаборант, која паралелно работи како фармацевтски техничар и менаџер за продажба во АVON. - Зошто почнавте да соработувате со AVON? Павлова: Она што најмногу ме...

Новата фудбалска приказна ФК МАК СТРУМИЦА ќе биде клуб на кој ќе бидат горди сите

Новата фудбалска приказна „ФК МАК-СТРУМИЦА“ ќе биде клуб на кој ќе бидат горди сите

СтрумицаНет | пред 6 дена

По само два месеци од своето формирање, новоформираниот клуб „ФК МАК-СТРУМИЦА“ се развива многу професионално. Веќе педесеттина деца во генерациите од 2004 до 2011 година, тренираат во Куклиш и постигнуваат...

 Струмица  мојот мултикултурен град  проект за меѓуетничка интеграција на Струмичката гимназија

„Струмица - мојот мултикултурен град“ - проект за меѓуетничка интеграција на Струмичката гимназија

СтрумицаНет | пред 6 дена

Македонци и Турци, ученици во Средното општинско училиште „Јане Сандански“ во Струмица, заедно со професори и директорката на училиштето, Невенка Стојанова, во рамките на проектот за меѓуетничка интеграција,...

По 45 минутна бркотница од Удово кон Струмица фатени 10 мигранти

По 45-минутна бркотница од Удово кон Струмица фатени 10 мигранти

СтрумицаНет | пред 6 дена

Синоќа околу 20:00 часот од страна на патрола од униформирани полициски службеници од Полициската станица за гранично преминување и граничен надзор “Богородица“ и униформирани полициски службеници од Република...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност