Се одржа координативна средба за шестото издание на Струмица ОПЕН фестивал

Се одржа координативна средба за шестото издание на „Струмица ОПЕН фестивал“

СтрумицаНет | пред 52 минути

Проектниот тим на „Струмица ОПЕН фестивал“ заедно со градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов, денеска ја одржаа координативната средба за шестото издание на фестивалот. На средбата присуствуваа...

24 годишно момче од Вирче загина во близина на Струмица

24-годишно момче од Вирче загина во близина на Струмица

СтрумицаНет | пред еден час

Сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот се случила утринава околу 4 часот на магистралниот пат Струмица - Ново Село, кај „стопанството“ во близина на Сушица. Од полицијата информираат дека...

Прекин на струјата во Штука и Седларци

Прекин на струјата во Штука и Седларци

СтрумицаНет | пред 8 часа

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека денеска, (петок, 28 јули), во периодот од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе остане дел од селото Штука према село Иловица, а од 09:20 до...

Владата ќе и додели на Општина Струмица пари за реализација на три проекти од областа на животната средина

Владата ќе и додели на Општина Струмица пари за реализација на три проекти од областа на животната средина

СтрумицаНет | пред 18 часа

Градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов и министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, денеска потпишаа договори за доделување на финансиски средства за три проекти...

Василка Георгиева нов директор на Завод и Музеј во Струмица

Василка Георгиева нов директор на „Завод и Музеј“ во Струмица

СтрумицаНет | пред еден ден

Василка Георгиева, дипломиран правник во НУ „Завод и Музеј“ во Струмица е именувана за нов директор на оваа државна институција. Георгиева доаѓа на местото на Зоран Рујак, а во „Завод и Музеј“ работи повеќе од 10 години.

Претседателот Ѓорге Иванов го покани Заев како градоначалник на Струмица на прославата за Илинден

Претседателот Ѓорге Иванов го покани Заев како градоначалник на Струмица на прославата за Илинден

СтрумицаНет | пред еден ден

Претседателот Ѓорге Иванов го покани Зоран Заев во својство на градоначалник на свеченостите што ќе се организираат по повод Илинден во Скопје, иако речиси два месеци Заев е премиер. Во поканата што стигна...

Денеска прекин на струјата во Турново и Пиперево

Денеска прекин на струјата во Турново и Пиперево

СтрумицаНет | пред еден ден

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека денеска, (четврток, 27 јули), во периодот од 09:30 до 13:00 часот без електрична енергија ќе остане дел од селото Турново - влез во селото и стадионот...

Општина Струмица и Банката за храна на Македонија ја продолжија соработката

Општина Струмица и Банката за храна на Македонија ја продолжија соработката

СтрумицаНет | пред 2 дена

Градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов, денеска оствари средба со Душко Христов, извршен директор на Банка за храна на Македонија и претставници на Организацијата на жени на Струмица...

ЗНМ го осуди вербалниот напад кон новинарската екипа на ТВ ВИС

ЗНМ го осуди вербалниот напад кон новинарската екипа на ТВ ВИС

СтрумицаНет | пред 2 дена

„Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува вербалниот напад и недоличното однесување на градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков и советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Божин Јованов, кон...

Реакција на АВМУ за попречувањето на работата на ТВ ВИС во Општина Ново Село

Реакција на АВМУ за попречувањето на работата на ТВ ВИС во Општина Ново Село

СтрумицаНет | пред 2 дена

„Телевизија Канал ВИС од Струмица, ја извести Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги дека нивната новинарска екипа која ја следела вчерашната седница на Советот на Општина Ново Село, не само...

Советот за етика во медиумите ги осудува навредите кон ТВ ВИС од страна на Општина Ново Село

Советот за етика во медиумите ги осудува навредите кон ТВ ВИС од страна на Општина Ново Село

СтрумицаНет | пред 2 дена

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), го осудува вчерашниот случај по информациите дека на струмичката телевизија Канал Вис не и’ било дозволено да ја следи јавната седница на Советот на...

Утре прекин на електричната енергија во Банско

Утре прекин на електричната енергија во Банско

СтрумицаНет | пред 3 дена

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 26 јули), во периодот од 09:00 до 14:30 часот, без електрична енергија ќе остане поголем дел од село Банско, на крај од селото кон Свидовица...

Во недела ќе се изврши авионско прскање против комарци

Во недела ќе се изврши авионско прскање против комарци

СтрумицаНет | пред 3 дена

Од Општина Струмица информираат дека во недела (30 јули), се планира да се изврши авио-третирање против комарци во раните утрински часови во периодот од 04:30 до 09:30 часот. Доколку временските услови...

Се уништува тревата во поројот Крушевска Република

Се уништува тревата во поројот „Крушевска Република“

СтрумицаНет | пред 3 дена

Како и секоја претходна, така и оваа година, ЈПКД „Комуналец“ во континуитет ги чисти пороите во градот Струмица. По комплетното собирање на разновидниот отпад и детално чистење на поројот „Крушевска Република“,...

Прекин на електричната енергија на неколку улици во градот Струмица

Прекин на електричната енергија на неколку улици во градот Струмица

СтрумицаНет | пред 3 дена

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека денеска, (вторник, 25 јули), во периодот од 09:00 до 10:00 часот ќе има прекин на електричната енергија на дел од улиците „Жртви на фашизмот“, „Ленинова“...

Патриков нов директор на Центарот за култура Антон Панов

Патриков нов директор на Центарот за култура „Антон Панов“

СтрумицаНет | пред 4 дена

Ванчо Ристов Патриков, вработен во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица и директор на Фестивалот за камерен театар „Ристо Шишков“ е именуван за нов директор на Центарот за култура во Струмица,...

СОФ 2017 Освојте дружење и фотографија со музичките ѕвезди

СОФ 2017: Освојте дружење и фотографија со музичките ѕвезди!

СтрумицаНет | пред 4 дена

Струмица ОПЕН фестивал од денеска започнува двонеделна кампања #САКАМСЛИКАСО... Организаторите во соработка со менаџерските тимови на настапувачите ќе им овозможат на неколку среќни добитници по случаен...

СЕЌАВАЊЕ Пет години од големата трагедија над Струмица

СЕЌАВАЊЕ: Пет години од големата трагедија над Струмица!

СтрумицаНет | пред 4 дена

Пред пет години, на 23 јули, над Струмица избувна пожар што се прошири на поголемиот дел од ридот, во кој трагично загинаа браќата Блажо Стојков и Пено Стојанов од Рич, Мите Ѓоргиев од Струмица и Војо...

СЕЌАВАЊЕ Пет години од големата трагедија над Струмица

СЕЌАВАЊЕ: Пет години од големата трагедија над Струмица!

СтрумицаНет | пред 4 дена

Пред пет години, на денешен ден, над Струмица избувна пожар што се прошири на поголемиот дел од ридот, во кој трагично загинаа браќата Блажо Стојков и Пено Стојанов од Рич, Мите Ѓоргиев од Струмица и Војо...

Роденденски Разнопромет АС за ВАС со 10 попуст на 25 000 артикли

Роденденски „Разнопромет АС“ за ВАС со 10% попуст на 25.000 артикли

СтрумицаНет | пред 5 дена

Струмичката компанија „Разнопромет АС“ во стилот на светските компании, по повод годишнината од своето постоење, од утре ја започнува роденденската акција, која од фирмата ја насловија како „Дојди, купи,...

СОФ 2017 Концерт со класиците од златната ера на рокенролот

СОФ 2017: Концерт со класиците од златната ера на рокенролот

СтрумицаНет | пред 5 дена

На вториот од 11-те фестивалски дена на програмата на „Струмица ОПЕН фестивал“, ќе се случи голем рокенрол концерт. Настанот ќе биде во петок, 4 август од 22:00 часот на сцената на Чешмичката. Овој рок...

Во понеделник без струја дел од Климент Охридски кон Кванташки пазар

Во понеделник без струја дел од „Климент Охридски“ кон Кванташки пазар

СтрумицаНет | пред 5 дена

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека во понеделник (24 јули), е планирано исклучување на електричната енергија од 10:30 до 14:30 часот на дел од улицата „Климент Охридски“ кон Кванташки пазар...

СОФ 2017 Дечињата од ЈОЈО ќе донесат забава и детска смеа

СОФ 2017: Дечињата од „ЈОЈО“ ќе донесат забава и детска смеа

СтрумицаНет | пред 5 дена

Културно-уметничката програма на „Струмица ОПЕН фестивал 2017“ започнува на 3 август. И на годинашната програма има настани за сите возрасти и за сите вкусови. Децата од четвртиот „ЈОЈО“ фестивал ќе ја...

Поставен е втор слој асфалт на улицата Сава Ковачевиќ

Поставен е втор слој асфалт на улицата „Сава Ковачевиќ“

СтрумицаНет | пред 5 дена

На улицата „Сава Ковачевиќ“ во Струмица, на потегот од улицата „11 Октомври“ до улицата „Моша Пијаде“, поставен е втор слој асфалт. Асфалтирањето се реализираше согласно Програмата за улици и патишта на...

Орце Коцев од Муртино освои милионер Џек Пот вреден 1 575 060

Орце Коцев од Муртино освои милионер Џек Пот вреден 1.575.060

СтрумицаНет | пред 5 дена

52 милионер на Државна Видео Лотарија е Орце Коцев од струмичко Муртино. Тој на видео лотариските терминали од Државна Видео Лотарија, во „Спорт Лаиф Трејд“ на 16 јули, освои фантастични 1.575.060 денари....

Пред струмичани книгата за Блаже Конески  Мојот професор пророк

Пред струмичани книгата за Блаже Конески - „Мојот професор, пророк“

СтрумицаНет | пред 6 дена

Синоќа во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, во присуство на голем број љубители на делата на Блаже Конески, беше промовирана книгата „Мојот професор, пророк“ од проф. д-р. Вера Стојчевска-Антиќ....

Струмица доби модерен Мега комплекс единствен од ваков тип во државата

Струмица доби модерен Мега комплекс, единствен од ваков тип во државата

СтрумицаНет | пред една недела

Синоќа во некогашниот магазински простор на компанијата „Југопромет“ во Струмица, беше пуштен во употреба модерен Мега Комплекс, единствен од ваков тип во градот и во државата, зад кој стои познатата Струмичка...

Промоција на Мојот професор пророк од Вера Стојчевска Антиќ

Промоција на „Мојот професор, пророк“ од Вера Стојчевска-Антиќ

СтрумицаНет | пред една недела

Вечерва во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, со почеток во 20:00 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Мојот професор, пророк“ од проф. д-р. Вера Стојчевска-Антиќ. Станува збор за книга...

Во Струмица во близина на ресторани се поставуваат контејнери за стаклен отпад

Во Струмица во близина на ресторани се поставуваат контејнери за стаклен отпад

СтрумицаНет | пред една недела

Денеска во Струмица во непосредна близина на ресторани се поставуваат контејнери наменети само за стаклен отпад. Овие специјализирани контејнери се поставуваат во заедничка соработка меѓу ЈПКД „Комуналец“...

Ученици од СОУ Јане Сандански на светски натпревар по англиски јазик во Атина

Ученици од СОУ „Јане Сандански“ на светски натпревар по англиски јазик во Атина

СтрумицаНет | пред една недела

По одржувањето на прелиминарниот натпревар во Дубаи, тимот од средното општинско училиште „Јане Сандански“ од Струмица во состав, Ивана Цветанова, Магдалена Стојанова и Тијана Иванова, под менторство на...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност