Граѓаните кои претрпеле штети од невремето на 23 мај можат да ги пријават во општината

Граѓаните кои претрпеле штети од невремето на 23 мај можат да ги пријават во општината

пред еден ден - КТВ

Општина Кавадарци упатува повик до граѓаните кои претрпеа штети од невремето  што го зафати Кавадарци во вторникот на 23 мај. 2017 година. Се повикуваат граѓаните на кои  невремето проследено со обилен...

Владиката Агатангел на литургија во црквата Св Богородица во Ваташа

Владиката Агатангел на литургија во црквата Св.Богородица во Ваташа

пред еден ден - КТВ

По повод празникот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј во црквата посветена на „Успение на пресвета Богородица“ во селото Ваташа се отслужи света архиерејска литургија со која чиноначалствуваше...

Изложба со дела од магистерскиот труд на Владимир Темков на ФЛУ во Скопје

Изложба со дела од магистерскиот труд на Владимир Темков на ФЛУ во Скопје

пред 2 дена - КТВ

Започна асфалтирањето на влезот во Кавадарци од Росоман

Започна асфалтирањето на влезот во Кавадарци од Росоман

пред 3 дена - КТВ

Во рамките на програмата за комунална изградба во фаза на реализација е проектот за реконструкција на сообраќајницата „Западен Булевар“ која всушност е главниот влез во Кавадарци од северната страна. Денеска...

Променливото време опасно за здравјето  зголемен бројот на повици во брза помош

Променливото време опасно за здравјето - зголемен бројот на повици во брза помош

пред 4 дена - КТВ

Никој не е поштеден од наглите промени на времето. Со здравствени проблеми не се соочуваат само хронично болните, туку честата промена на времето негативно се одразува и врз здравјето на здравите луѓе....

Противпожарна показна вежба во музичкото училиште во Неготино

Противпожарна показна вежба во музичкото училиште во Неготино

пред 7 дена - КТВ

Во основното музичко училиште „Владимир Арсовски“ во Неготино денеска беше изведена показна вежба за извлекување на учениците и наставниците во случај на пожар. Со оваа акција противпожарната единица во...

Матурантите гиманзијалци свртеа оро на градскиот плоштад

Матурантите- гиманзијалци свртеа оро на градскиот плоштад

пред 7 дена - КТВ

Весели, разиграни и среќни, матурантите од гимназијата „Добри Даскалов“ во Кавадарци денеска на градскиот плоштад завртеа оро. Го слават своето матурирање и влезот во полнолетството. По синоќешното славењето...

 Партнерство за подобра бизнис регулатива во Македонија

„Партнерство за подобра бизнис регулатива во Македонија“

пред една недела - КТВ

Претставници од малите и средни претпријатија денеска во Кавадарци учествуваа на шеснаесетата инфо сесија на тема работни односи од проектот „Партнерство за подобра бизнис регулатива“. Тие имаат можност...

Креативноста на децата со посебни потреби на изложба во Кавадарци

Креативноста на децата со посебни потреби на изложба во Кавадарци

пред една недела - КТВ

Креативноста на децата со посебни потреби од дневниот центар „Свети Кирил“ од Скопје и нивните гости уметници денеска беше на увид на кавадарчани.  Беше отворена хуманитарна изложба на мозаици, цртани...

Никола Јанчев и Стефанија Грозданова ќе го претставуваат Кавадарци на државниот натпревар во сообраќај

Никола Јанчев и Стефанија Грозданова ќе го претставуваат Кавадарци на државниот натпревар во сообраќај

пред една недела - КТВ

По одржувањето на општинскиот натпревар од областа на сообраќајот „Детски семафор“, најуспешните нетпреварувачи продолжија на регионално натпреварување што се одржа во Велес. Никола Јанчев и Стефанија...

Едукативна работилница на Изворска во ООУ Тошо Велков Пепето Кавадарци

Едукативна работилница на „Изворска“ во ООУ „Тошо Велков Пепето“ Кавадарци

пред една недела - КТВ

Четврто одделенците од ООУ „Тошо Велков Пепето“ од Кавадарци беа дел од проектот на компанијата „Кожувчанка„ насловен „Изворска - извор на креативноста“. Тие ја имаа можноста да моделираат шишиња од полимерна...

Опожарено поткровје од куќа на улица Задругарска во Кавадарци

Опожарено поткровје од куќа на улица „Задругарска“ во Кавадарци

пред една недела - КТВ

Пожар избувна денеска на пладне во семејна куќа на ул. „Задругарска“ во Кавадарци. Пламените јазици направиле штета само на покривната конструкција, ни потврди командирот на против пожарната единица во...

Поништени сите одлуки на општинските совети донесени по 24 март годинава

Поништени сите одлуки на општинските совети донесени по 24 март годинава

пред една недела - КТВ

Денеска со соопштение до јавноста се огласи Државниот инспекторат за локална самоуправа од каде нагласуваат дека мандатите на советниците во општинските совети согласно законот за локална самоуправа се...

Одбележани 74 години од формирањето на партизанскиот одред Добри Даскалов

Одбележани 74 години од формирањето на партизанскиот одред „Добри Даскалов“

пред една недела - КТВ

Со полагање цвеќе на спомен костурницата вчера боречките организации од Кавадарци и Неготино одбележаа 74 години од формирањето на тиквешкиот партизански одред „Добри Дасаклов“, една од најголемите и најборбените...

Хидролошката состојба е неповолна за земјоделското производство

Хидролошката состојба е неповолна за земјоделското производство

пред една недела - КТВ

Лоша е хидролошката состојба во земјава. Тоа многу негативно ќе се одрази врз земјоделските култури - оценува проф. д-р Ристо Вучков. Празните хидроакомулации уште сега најавуваат проблеми во земјоделското производство. А.Д

Основците и средношколците ги покажаа своите знаења по прва помош

Основците и средношколците ги покажаа своите знаења по прва помош

пред една недела - КТВ

Ученици од основните и средните училишта во Кавадарци денеска беа дел од натпреварувачките тимови на 26-от натпревар по прва помош што се одржа во градскиот парк. Натпреварувачите ги покажаа на дело своите...

Советот на општина Кавадарци побара подрачјето околу Лукар да се прогласи за заштитена зона од експлоатација

Советот на општина Кавадарци побара подрачјето околу Лукар да се прогласи за заштитена зона од експлоатација

пред една недела - КТВ

Како што засега изгледаат работите, актуелниот  совет на општина Кавадарци денеска ја имаше последната седница, 57-ма по ред. Советниците најпрво расправаа по извештаите за одржаните манифестации Тиквешки...

ВМРО ДПМНЕ Земјоделците не видоа никаков аир од владеењето на СДС

ВМРО-ДПМНЕ: Земјоделците не видоа никаков аир од владеењето на СДС

пред 2 недели - КТВ

Со писмен одговор на денешната прес конференција на СДСМ Кавадарци се огласија од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци. (интегрален текст од писменото обраќање до јавноста) Земјоделците не видоа никаков аир од владеењето...

СДСМ Земјоделците немаат вода за наводнување кога им е потребна

СДСМ: Земјоделците немаат вода за наводнување кога им е потребна

пред 2 недели - КТВ

“Голем број земјоделци кои го користат каналот Макарија, со години се жалат на недостиг од вода за наводнување. 10 години земјоделците немаат вода кога таа им е најпотребна“ беше речено меѓу другото на...

Актуелниот состав на кавадаречкиот совет утре ќе ја одржи последната седница во мандатот

Актуелниот состав на кавадаречкиот совет утре ќе ја одржи последната седница во мандатот

пред 2 недели - КТВ

Одлуките за одобрување на финансиски средства од општинскиот буџет за здравствена заштита во селата Сопот и Возарци, како и финансии за помош при лекување се дел од 57-та седница на кавадаречкиот совет...

2216 лица во Кавадарци бараат работа  недостигаат професори по физика лекари

2216 лица во Кавадарци бараат работа - недостигаат професори по физика, лекари...

пред 2 недели - КТВ

Невработеноста во Кавадарци во континуитет опаѓа, велат од кавадаречкиот центар за вработување и во моментов невработеноста е 10 отсто или работа бараат 2216 лица. Раководителот на центарот, Благој Борисов...

Биди креативен Изворска те наградува

Биди креативен, Изворска те наградува!

пред 2 недели - КТВ

Повеќе од 1000 дечиња од основните училишта низ 8 градови низ Македонија ќе бидат опфатени со проектот „Изворска – извор на креативноста“ во организација на Маркетинг агенцијата „Маркетинг микс“. Проектот...

Едукативен етнолошки проект за децата со посебни потреби во Кавадарци

Едукативен етнолошки проект за децата со посебни потреби во Кавадарци

пред 2 недели - КТВ

Музеј – галерија во соработка со ОУ Страшо Пинџур – деца со посебни потреби, ја реализира етнолошката работилница “Едукативен проект за деца и млади со посебни потреби“ подржано од Министерството за култура....

Ќе се доизградат уште 355 метри од кејот на Луда Мара

Ќе се доизградат уште 355 метри од кејот на Луда Мара

пред 2 недели - КТВ

Реализација на третата фаза за изградба на кејот на реката Луда Мара е новиот проект кој општина Кавадарци денеска го потпиша со Центарот за развој на Вардарски плански регион. Проектот тежи околу 15 милиони...

Амбасадорот на Холандија на одбележување на денот на Европа во Кавадарци

Амбасадорот на Холандија на одбележување на денот на Европа во Кавадарци

пред 2 недели - КТВ

Со изведба на химните на Република Македонија и на Европската Унија започна свеченоста за одбележување на 9 мај – денот на Европа и денот на победата над фашизмот во Кавадарци. Во своето обраќање пред...

Ќе се доградат уште 355 метри од кејот на Луда Мара

Ќе се доградат уште 355 метри од кејот на Луда Мара

пред 2 недели - КТВ

Реализација на третата фаза за изградба на кејот на реката Луда Мара е новиот проект кој општина Кавадарци денеска го потпиша со Центарот за развој на Вардарски плански регион. Проектот тежи околу 15 милиони...

Ќе продолжи доизградбата на кејот на Луда Мара

Ќе продолжи доизградбата на кејот на Луда Мара

пред 2 недели - КТВ

Реализација на третата фаза за изградба на кејот на реката Луда Мара е новиот проект кој општина Кавадарци денеска го потпиша со Центарот за развој на Вардарски плански регион. Проектот тежи околу 15 милиони...

Општински натпревар Детски семафор

Општински натпревар „Детски семафор“

пред 2 недели - КТВ

За основните училишта од Кавадарци  денеска се одржа општинскиот натпревар од областа на сообраќајот „Детски семафор“. Учествуваа сите училишта со свои претставници во двата дела од натпреварувањето. Годинава...

Одбележан денот на победата над фашизмот

Одбележан денот на победата над фашизмот

пред 2 недели - КТВ

Денеска на споменикот на револуцијата делегација на општина Кавадарци, предводена од градоначалникот Александар Панов и делегација од сојузот на борци положија свежо цвеќе по повод 9 -ти мај,  денот на победата над фашизмот.

По педесетина години се слушна пак црковното ѕвоно во селото Брушани

По педесетина години се слушна пак црковното ѕвоно во селото Брушани

пред 2 недели - КТВ

За прв пат после педесет години вчера се слушна црковното ѕвоно во селото Брушани. Таму вчера беше осветувањето на ѕвоното и истото беше поставено на камбанаријата. Донација е од Блашко и Дивна Темови...

Повеќе
КЛИКНИ