Јованов: Левата страна на Велес заборавена од локалната власт

Дума | пред 12 часа

Општина Велес, предводена од ВМРО ДПМНЕ и градоначалникот во заминување, Славчо Чадиев продолжувале со игнорирањето на жителите од левата страна на градот иако Чадиев токму од нив добил голема поддршка...

Лазов: Кружниот тек кај Авона придонесе да се реши сообраќајот и за поубав естетски изглед на Велес

Дума | пред 13 часа

Од новоизградениот кружниот тек, кој грѓаните на Велес популарно го нарекуваат Авона, ОК на ВМРО ДПМНЕ денеска потсети дека пред 4 години одтаму ветиле нов сообраќаен режим со изградба на кружен тек и...

Лекари и акушерка беа новите сведоци на денешното судење на гевгелиските лекари за смртта на родилката Маја Кадиева

Дума | пред 14 часа

Една акушерка и двајца лекари од Струмица кои биле ангажирани како помошници во болницата во Гевгелија ,кога почина родилката Маја Кадиева, денеска сведочеа на продолжението на рочиштето во велешкиот суд...

Три кривични за градоначалникот на Неготино, Ванчо Апостолов

Дума | пред 16 часа

Како што информираа од МВР, првата кривична пријава го товари Апостолов дека на 1 јуни 2014 година потпишал договор со локален веб портал застапуван од П.М. за рекламирање на општината и објавување на...

Центарот за научна фантастика на Македонија бара да добие вода во бесплатниот простор што го доби од општината

Дума | пред еден ден

Од сите граѓански здруженија што добија на користење бесплатен простор од општина Велес во поранешните простории на хотел „Вила зора“ само Центарот за научна фантастика „Визија“ остана без вода, вели претседателот...

ВМРО ДПМНЕ: Во време на нашата Влада градскиот стадион стана еден од најрепрезентативните објекти во градот

Дума | пред еден ден

До пред некоја година градскиот стадион во Велес беше една од полошите слики на градот, целосно заборавен од државната и од локалната власт, додека сега е комплетно променета слика што ги покажува делата...

Социјалдемократите го прашаа Чадиев зошто Офицерскиот дом не стана Градска куќа и добија одговор од општината дека имала проект и за тој објект

Дума | пред еден ден

Ова прашање денеска му го поставија Социјалдемократите од општинската организација на градоначалникот Савчо Чадиев, токму од пред северниот руиниран ѕид на објектот што беше заштитен со платна кога локалната...

Онче Бунов, првиот пушкар во стар Велес

Дума | пред 3 дена

Онче Бунов бил прв и најдобар мајстор за изработка и поправка на пушки и пиштоли во Велес. И турските мајстори капа му симнувале и сакале да научат нешто од мајсторлакот на мајсторот над мајсторите. Онче...

До ОИК Велес поднесени три кандидатури за Градоначалник и шест листи со кандидати за членови на Советот на Општината

Дума | пред 4 дена

Кандидатурите на актуелниот градоначалник Славчо Чадиев од Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, на поранешниот градоначалник Аце Коцевски од Коалицијата предводена од СДСМ и на Гоце Чушков од Народно...

СДСМ: Зошто без референдум локалната власт ги извади бистите на хероите од парковите во Велес ?

Дума | пред 4 дена

Зошто ВМРО ДПМНЕ без референдум и изјаснување на граѓаните на Велес ги тргна бистите на народни херои од парковите низ Велес, не ја реализира Алеја на хероите во комплексот на Спомен Костурницата и не...

Кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ во Неготино до ОИК доставени по истекот на рокот?!

Дума | пред 4 дена

На полноќ истече рокот за доставување на кандидатските листи за советници и градоначалници за локалните избори кои ќе се одржат на 15 октомври. Во општинската изборна комисија Неготино синоќа се случувала...

До ОИК Велес поднесени три кандидатури за Градоначалник и шест листи со кандидати за членови на Советот на Општината

Дума | пред 4 дена

Кандидатурите на актуелниот градоначалник Славчо Чадиев од Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, на поранешниот градоначалник Аце Коцевски од Коалицијата предводена од СДСМ и на Гоце Чушков од Народно...

Кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ во Неготино до ОИК доставени по истекот на рокот?!

Дума | пред 5 дена

На полноќ истече рокот за доставување на кандидатските листи за советници и градоначалници за локалните избори кои ќе се одржат на 15 октомври. Во општинската изборна комисија Неготино синоќа се случувало...

СДСМ: Зошто без референдум локалната власт ги извади бистите на хероите од парковите во Велес ?

Дума | пред 5 дена

Зошто ВМРО ДПМНЕ без референдум и изјаснување на граѓаните на Велес ги тргна бистите на народни херои од парковите низ Велес, не ја реализира Алеја на хероите во комплексот на Спомен Костурницата и не...

Митко Јанчев - кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Кавадарци

Дума | пред 6 дена

Бетиане Китев актуелен пратеник во македонскиот парламент од СДСМ, Митко Јанчев,сопственик на компанијата „Кожувчанка“, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и независниот кандидат Борис Давидов се тројцата кандидати...

Родот на грозје значително намален, цените не пораснаа

Дума | пред 6 дена

Поради временските неприлики, родот на грозје годинава во Тиквешијата е намален за околу седумдесет проценти, оценуваат стручњаците и според нив родот ќе тежи околу 60 милиони килограми за разлика од минатата...

Автомобил удри во заштитна ограда - тројца повредени

Дума | пред 6 дена

Тројца тешко повредени и еден полесно е билансот од сообраќајката што утринава околу два часот се случила во Неготино. Како што информираше портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски несреќата се случила...

Матеж во водата на река Тополка

Дума | пред една недела

Повеќе пати летово водата во реката Тополка е заматена, велат граѓани кои живеат во населбата Превалец. Тие тврдат дека заматувањето често се случува во неработните денови од седмицата. Водата го носи...

СДСМ смета дека со кривичната пријава против Градоначалникот Чадиев, Македонија станала правна држава а Општина Велес дека МВР не ја почитувало презумцијата на невиност за што ги известиле странските Амбасадори

Дума | пред една недела

Долго време СДСМ и граѓаните водеа правна битка за интересот на граѓаните и се обидуваа да докажат дека давањето на хотелот во Горно Врановци на Општина Чашка е противзаконски чин и спротивно на одредбите...

Мнозинството во Советот на општина Велес, предводено од ВМРО ДПМНЕ, изгласа: На 15 Октомври и референдум за изградбата на населба за бегалци

Дума | пред една недела

Во Велес на 15 октомври граѓаните ќе гласаат на локални избори и ќе се изјаснуваат на Референдум „за“ или „против“ населување и интеграција на мигранти на територијата на општината. Одлуката вечерва ја...

Силно невреме, кратко, го зафати Велес

Дума | пред една недела

Град со големина на орев го најави краткотрајното невреме што вечерва околу 20 часот го зафати Велес. Само неколку минути паѓаа топчињата со мраз и ги вознемирија граѓаните кој живеат во близина на зградата...

СДСМ го бара ветениот пешачки мост во Башино Село на Градоначалникот Чадиев додека од општина Велес соопштија дека конструкцијата се изработувала

Дума | пред една недела

Осум години ВМРО ДПМНЕ им ветува на жителите на Башино село дека ќе направеле пешачки надвозник што ќе го поврзе селото и црквата „Свети Никола“ каде се наоѓаат селските гробишта. По неколку месеци од...

Полицијата поднесе кривична пријава за злоупотреба на службена должност против Градоначалникот Чадиев кој вели дека против него започнала политичката хајка

Дума | пред една недела

Поради сомнение за кривичното дело „ злоупотреба на службената положба“ против градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев денеска Секторот за внатрешни работи во Велес до Основното Јавно обвинителство поднесе...

Заврши уште еден „Тиквешки гроздобер“

Дума | пред една недела

Стопанско туристичката и културна манифестација која се одржува во чест на грозјето и виното како белег на најголемиот лозаровинарски регион во земјава финишираше синоќа со настапот на Дипеш мод – трибјут....

Граѓани, верници, свештеници и политичари на осветувањето на новата црква „Свети Кирил и Методиј“ во Велес

Дума | пред една недела

По единаесет години од почетокот на изградбата новиот духовен храм во градот ги отвори вратите за верниците. Заѕвони и камбаната откако поради дефект, според Повардарската епархија, не работеше неколку...

Николовски: Лозарите ќе добијат дополнителни субвенции

Дума | пред една недела

Дополнителни субвенции по килограм винско грозје предадено во домашните винарии ќе добијат лозарите и десет отсто повисока субвенција за хекатар лозова површина најави денеска во Кавадарци министерот за...

Стојна Андреева - наставничката која ги образуваше и ги воспитуваше првите генерации на велешани на македонски јазик

Дума | пред една недела

Посветена на работата, авторитетна, тивка и спокојна на изглед со скриен немирен дух беше просветниот работник Стојна Андреева. Неа ја познаваа сите граѓани, родители, ученици во Велес затоа што таа беше...

Кој ги „шмиргла“ неопределените !?

Дума | пред една недела

Да токму така. Кој ги „шмиргла“ неопределените гласачи кои својот глас го даваа за една или друга партија. Тие се мртва буква на хартија. Да така е. Додека сега членовите на СДСМ, како победници се „тркаат“...

Започна „Тиквешки гроздобер“ во Кавадарци

Дума | пред една недела

Со ретроспективната изложба во која се содржани над 200 фотографии од тиквешките гроздобери во периодот од 1964 до 2016 година започна стопанско туристичката и културна манифестација „Тиквешки гроздобер“....

Кавадарци одбележа 73 години од ослободувањето

Дума | пред една недела

Со едноминутно молчење Кавадарци синоќа му оддаде почит на своите сограѓани кои во минатото ги положиле животите за денешната слобода. Советот на општината одржа свечена седница на која градоначалникот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност