Несторов: Зачекоривме во годината на полнолетство на 5 ФМ Радио си посакавме повторно да произведуваме локални вести

Дума | пред 6 часа

Локалното радио 5 ФМ денеска ја одбележа својата седумнаесетта годишнина. Редакцијата славеше скромно прилагодувајќи се на финансиските услови во кои работи но со оптимизам дека економската состојба во...

Ќе се реновира „пензионерската“ зграда во Кавадарци

Дума | пред 9 часа

За прв пат по 70 години откако е изградена, целосно ќе се реновира зградата на Здружението на пензионери во Кавадарци. Ќе се замени покривната конструкција, ќе се реновираат просториите на здружението,...

Приведен дилер на дрога во Неготино

Дума | пред 9 часа

Полиција во текот на вчерашниот ден кај 41 годишниот А.Т од Неготино пронашла опојна дрога и пари за кои постои сомнение дека се од продажбата на наркотици. Од СВР Велес информираат дека при извршен претрес...

За една недела над 250 нови заболени од грип во Кавадарци

Дума | пред 9 часа

Интензивно почна да се шири грипот во Кавадарци, потврдуваат од Центарот за јавно здравје. Изминатата недела регистрирани се нови 254 заболени, со што вкупниот број на болни оваа сезона се искачи на 564...

Транспортерите кои вршели услуги за „Фени индустри“ си ги бараат парите

Дума | пред 10 часа

Втор ден транспортерите кои пренесуваа руда за „Фени индустри“ протестираа поради неисплатени побарувања од комбинатот. Тие и денеска го блокираа патот Кавадарци – Дреново во близина на „Фени“. „Бараме...

Нова кривична за поранешниот директор на кавадаречки Комуналец

Дума | пред еден ден

Секторот за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против М.П.(51) и И.А.(45) двајцата од Кавадарци и С.С.(46) од село Мрежичко, кавадаречко, за сторено кривично дело “злоупотреба на службена...

Сообраќајка во Неготино во која е тешко повреден старец

Дума | пред еден ден

Сообраќајна несреќа се случила во Неготино на раскрсница со улиците „Ц.Кожинков“ и „Д.Груев“ помеѓу патничко моторно возило марка „Даихатсу Фероза“ со неготински регистарски броеви управуван од четириесет...

100 дена работа на градоначалникот Митко Јанчев

Дума | пред еден ден

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев,  денеска даде отчет пред граѓаните за сработеното во првите сто дена од мандатот. Се осврна на сите реализирани проекти и значајни средби со амбасадори на странски...

На Прочка единствено во Велес се амкале варени јајца и во месноста „Којник“ имало и карневал

Дума | пред 2 дена

Неделата пред Прочка се нарекува бела или сирна недела, кога не се јаде месо, туку се јадат млечни производи или сукани пити. Прочка секогаш се паѓа во недела. На тој ден сите домашни се облекуваат со...

Слоботка Ререва Карабуништанова една од првите учителки во Велес

Дума | пред 3 дена

„Трајко слушај ме. Јас одам на курс за учители. Ти дали ќе се лутиш на мојата одлука или не, незнам. Јас решив сакам да бидам учителка. Сакам да учам деца. Да ги научам да пишуваат, да читаат, да видат...

Долгот во донација го претвори „Телекабел“, како општествено одговорна фирма, за велешкото сиромашно семејство Усинови

Дума | пред 4 дена

Велешкото шестчлено семејство Усенови може да здивне бидејќи од товарот што го носат на грб брачниот пар Севич и Мухамед е симнат вкупен долг во висина од 7.170 денари кон кабелскиот оператор „Телекабел“....

Зонското паркирање во Кавадарци и понатаму се одлага – укинат договорот за јавно приватно партнерство

Дума | пред 4 дена

Паркирањето во Кавадарци е проблем кој со години се провлекува, а претходната локална власт најавуваше дека истиот  ќе се надмине со зонско паркирање. Тогашниот совет го овласти претходниот градоначалник...

Менаџерите започнаа а кројачите продолжуваат со кроењето на лозовите насади на ВВ „Шато Сопот“ крај Велес

Дума | пред 5 дена

Триесет и пет години работен стаж во лозарството има Гоце Ристовски од селото Милино во Општина Лозово. Сега тој е еден од најстариот кројач по стаж на лозовите насади на ВВ „Шато Сопот“. Операцијата кроење...

Велешките Социјалдемократи добија нов претседател

Дума | пред 6 дена

Триесет и шест годишниот антрополог Дејан Арсовски,дипломец на Институтот за етнологија и антропологија на Природно математички факултет е новиот Претседател на ОО на СДСМ во Велес. Тој има седумнаесет...

Заев: Работиме на подобрување на состојбите во лозарството

Дума | пред 6 дена

Премиерот Зоран Заев денеска на празникот на лозарите од Неготино упати порака до земјоделците да гледаат партнер во владата што тој ја предводи. Тој беше гостин во Неготино на централната манифестација...

Иванов, Јанчев и митрополитот Агатангел ја закроија виновата лоза во Кавадарци

Дума | пред 6 дена

Со молитва до Свети Трифун денеска симболично се закрои виновата лоза во македонскиот центар на лозарството Кавадарци. Чинот на закројување го извршија претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов,...

Велешанец избран за директор на КПД „Идризово“

Дума | пред 7 дена

Антонио Димов е нов директор на КПД "Идризово". Димов е дипломиран економист а ја извршува функцијата извршен секретар на ЛДП. Тој дипломирал на Економскиот факултет во Прилеп во 1999 година. Прво се вработил...

Стојанова Богоевска: Локалната опозиција не учествува во работата на комисиите на Советот на Општината и најави секој вторник средби со велешани

Дума | пред една недела

Советниците од опозицијата во велешкиот Совет на општината ,предводена од ВМРО ДПМНЕ, воопшто не учествуваат во работата на комисиите. На самиот почеток на работа на Советот на општината прво под изговор...

Велешани ќе можат да конкурираат за седум слободни социјални и станови за лица со ниски примања

Дума | пред една недела

Министерство и ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор, направи анализа за слободни социјални станови и за лица со ниски примања. Според анализата има седум слободни станови во Велес. За распределба...

In memoriam: Почина новинарот Кире Зографски

Дума | пред една недела

На педесет и девет години деновиве во Велес почина новинарот Кире Зографски. Основно и средно образование завршува во Велес како и Интердисциплинарни студии по новинарство во Скопје. Кире Зографски беше...

Опасна глутница од бездомни кучиња, вгнезденa во паркот на влезната улица „Димитар Влахов“ во Велес

Дума | пред една недела

Десеттина бездомни кучиња кои си направиле легло во паркот над река Вардар спроти продавницата на „Севдин комерц“. Тие деновиве му се втурнале на мало дете чиј плач ги алармирало граѓаните во куќите на...

Кој бил Омер Сефетин, значајна личност за велешани

Дума | пред една недела

Ова е една непозната приказна за млад турски револуционер, поет и раскажувач, кој поминал во Велес пет години во воена служба како поручник во турскиот гарнизон. Се викал Омер Сефетин и во својот младешки...

Општина Велес доби грант од 62 000 долари

Дума | пред една недела

Велешката е една од шесте општини што доби грант за подобрување на капацитетите на Советот на општината во како и за развивање на алатки за транспарентно и отчетно работење.Освен велешката ваков грант...

Вработените во ЈП „Парк спорт“ го исчистија од шут и смет просторт пред градскиот фудбалски стадион

Дума | пред една недела

Исчистен е дворот пред спортската сала „Ѓемиџии“ и приодот кон градскиот фудбалски стадион од смет и шут. Во чистењето учествуваа вработените на ЈП „Парк спорт“ и градежна фирма која помогна со механизација....

Ниедна од 42 локални депонии во Македонија не поседува интегрирана еколошка дозвола и не ги исполнува законските стандарди

Дума | пред една недела

Државата располага со 42 општински депонии за отпадот додека само 14 од нив користат регионални депонии. Според државениот советник во Канцеларијата на Народниот правобранител Нико Бојаџиев кој се повика...

Амбасасдорор Жбогар во работна посета на Кавадарци

Дума | пред една недела

Шефот на делегацијата на Европската Унија Самуел Жбогар денеска беше во работна посета на Кавадарци. Имаше работна средба со градоначалникот Митко Јанчев и советници во кавадаречкиот совет. Жбогар ја поздрави...

Конечно започна стечајната постапка во кавадаречки „Фени“

Дума | пред една недела

Ќе се подготвуваат два плана за реорганизација на „Фени индустри“со кои комбинатот треба да излезе од финансиската криза. Еден ќе подготват банките а втор стечајниот управник. За тоа од стечајниот судија...

Екологистите и градоначалникот на Кавадарци со различни гледања околу сечењето на дрва во паркот

Дума | пред една недела

Екологистите од невладината организација „Еко живот“ од Кавадарци денеска реагираа поради сечењето на дрвја со градскиот парк во Кавадарци. Сметаат дека е прекршен законот за животна средина и некој сака...

Опасност ги демнее бездомните животни, утрово, уште едно угинато куче на патеката на Младински парк

Дума | пред 2 недели

Отепано или отруено од граѓани, најверојатно бездомно било кучето што утринава ги затекнало граѓаните на една патека во Младински парк. За поголем дел од нив глетката била шокантна бидејќи се љубители...

Студентите од Архитектонскиот факултет со свои идеи ќе го разубавуваат Кавадарци

Дума | пред 2 недели

Студентите на Архитектонскиот факултет со свои проекти ќе даваат нов лик на Кавадарци. Нивните предлози и идеи ќе бидат дел од идното уредување на градот. Денеска градоначалникот Митко Јанчев и деканот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност