Неизвесно одржувањето на фестивалот  Браќа Манаки

Неизвесно одржувањето на фестивалот „Браќа Манаки“

Орбис | пред 9 месеци

На првата прес конференција посветена на овогодишното издание на фестивалот „Браќа Манаки“, актуелното раководство истакна дека иако годинава благовремено започнале со подготовки, тоа што сеуште нема одговор...

Буба Солак носител на наградата  Борислав Траиковски

Буба Солак носител на наградата „Борислав Траиковски“

Орбис | пред 9 месеци

Ликовната уметница Љубица Мешкова Солак е годинешен добитник на наградата „Борислав Траиковски“ која ја доделува Друштвото на ликовни уметници на Битола-ДЛУБ. Наградата и беше доделена на годишната изложба...

Актуелниот спонзор ќе се повлече од ФК Пелистер ако претходниот не си ги подмири обврските

Актуелниот спонзор ќе се повлече од ФК Пелистер ако претходниот не си ги подмири обврските

Орбис | пред 9 месеци

На вчерашната свечена прес-конференција  во Битола акционерскиот и раководниот тим на Пелистер ја заокружи сезоната во која Пелистер го освои Купот на Македонија, а излезе и во Европа по четврти пат во...

Дали Клиничка болница Битола ќе се распадне одвнатре

Дали Клиничка болница Битола ќе се распадне одвнатре?

Орбис | пред 9 месеци

Пред два дена во посета на Битола престојуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, а меѓу другото ја посети и битолската Клиничка болница, која во меѓувреме доби нова покривна конструкција, дограма...

Средношколците ќе учат за енергетската ефикасност

Средношколците ќе учат за енергетската ефикасност

Орбис | пред 9 месеци

Професори од битолските средни училишта „Ѓорѓи Наумов“ и „Таки Даскало“, заедно со консултанти од областа на енергетскиот сектор изработија програма за слободни часови по енергетска ефикасност, која ќе...

СЈО и Груевски во проверка на Клиничката болница

СЈО и Груевски во проверка на Клиничката болница

Орбис | пред 9 месеци

Двајца истражители на Специјалното јавно обвинителство внатре, а лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски и техничкиот министер за здравство, Никола Тодоров пред Клиничката болница во Битола. Првите вторпат...

Младите не ги користат јазичните норми на социјалните мрежи

Младите не ги користат јазичните норми на социјалните мрежи

Орбис | пред 9 месеци

По повод 24 мај – денот на сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј“ во Националната установа – Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола  одржа презентација на тема:„Влијанието на...

Апелација ја укина пресудата со која Стрежево требаше да му исплати милион евра оштета на ЗК Пелагонија

Апелација ја укина пресудата со која Стрежево требаше да му исплати милион евра оштета на ЗК Пелагонија

Орбис | пред 9 месеци

Од почеток, со јасни напомени до вештите лица, е вратен предметот во Основен суд Битола, со кој ЗК Пелагонија го тужеше ЈП Стрежево за еден милион евра оштета. Ваквата одлука ја донесе Апелациониот суд...

Младите ресенчани учат да селектираат и рециклираат отпад

Младите ресенчани учат да селектираат и рециклираат отпад

Орбис | пред 9 месеци

Денес во Ресен во организација на „Нула Отпад” , „Пакомак” , Општина Ресен, основните училишта и детската градинка во општината се реализираше едукативна кампања поврзана со управувањето на отпад наменета...

Утревечер стартува  36 – „ Мал Битолски Монмартр“

Орбис | пред 9 месеци

Се е подготвено за почеток на 36 издание на Малиот Битолски Монмартр. Утревечер со почеток од 21 часот во старата битолска чаршија свечено ќе биде отворен уште еден фестивал на кој главните креатори ќе...

Што барале истражителите од СЈО во битолската болница

Што барале истражителите од СЈО во битолската болница?

Орбис | пред 9 месеци

Проверката на документите од страна на Специјалното јавно обвинителство не е ситуација од која треба да се прави драма, вели директорот на Клиничка болница Битола Василе Најдовски. Според него, не само...

Големите очекувања

Големите очекувања

Орбис | пред 9 месеци

Откако Претседателот Иванов се реши да го додели мандатот за состав на нова влада на Зоран Заев, конечно имаме правец во кој на помалку турбулентен начин може да се заврши политичката криза преку мирно...

Матурско дефиле во Ресен

Матурско дефиле во Ресен

Орбис | пред 9 месеци

Ни врнежливото време вчера попладне неможеше да ја наруши славеничката атмосфера на ресенските матуранти од СОУ „Цар Самоил“ кои и оваа година во духот на традицијата го реализираа Матурското дефиле со...

Во Битола одбележна денот на пожарникарите

Во Битола одбележна денот на пожарникарите

Орбис | пред 9 месеци

На денешен ден пред 181 година во Битола започна да функционира првата организирана служба за заштита од пожари. Вработените од ТППЕ во Битола пезнионирани пожарникари и граѓани од  градот денес го одбележаа...

Во Битола меѓународен научен симпозиум  Врските меѓу Македонија и Србија низ вековите и денес

Во Битола меѓународен научен симпозиум „Врските меѓу Македонија и Србија низ вековите и денес“

Орбис | пред 9 месеци

Почесниот конзулат на Република Србија во Република Македонија со седиште во Битола,  го организира седмиот Меѓународен научен симпозиум на тема „Врските меѓу Република Македонија и Република Србија низ...

Битолското 3Д кино во филмскиот магазин Europa cinemas network review

Битолското 3Д кино во филмскиот магазин Europa cinemas network review

Орбис | пред 9 месеци

Во пресрет на Канскиот филмски фестивал, најновиот број на престижниот филмски магазин „Europa cinemas network review“ нуди куси стории за оригинален креативен пристап и комуникација со кино-публиката,...

Има ли спас за македонската економија

Има ли спас за македонската економија?

Орбис | пред 9 месеци

Економијата  е еден од индикаторите , можеби најважен за развојот на една земја. Во нашата држава таа одамна е заложник на политичката криза. Период што трае повеќе од две години.  Тоа пак најмногу се...

Образовниот процес пред сериозни предизвици

Образовниот процес пред сериозни предизвици!

Орбис | пред 9 месеци

Откако СДСМ го повлече првиот чекор за измена во образовниот процес со доставувањето до Парламентот на предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното...

Инвестициските зафати на патната инфраструктура во Ресен

Инвестициските зафати на патната инфраструктура во Ресен

Орбис | пред 9 месеци

Реконструкција на улиците „Јосиф Јосифовски”, „Борис Кидриќ” , „Ленинова” и „Корчуланска” во Ресен се дел од активностите за комплетно обновување на магистралниот патен правец Битола – Ресен – Охрид. Паралелно...

 Грета од Фауст  в недела на сцената на БНТ

„Грета од Фауст“ в’недела на сцената на БНТ

Орбис | пред 9 месеци

Шестата по ред премиера за оваа година, Битолскиот народен театар ја најави за оваа недела. Станува збор за претставата „Грета од Фауст“, во која играат Никола Пројчевски и Сандра Грибовска. Во сопствена...

Врховниот суд закажа седница за притворите на Талески и Темелко

Врховниот суд закажа седница за притворите на Талески и Темелко

Орбис | пред 9 месеци

За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески и за законитоста при определувањето притвор за...

Пелистер го освои фудбалскиот Куп на Македонија

Орбис | пред 9 месеци

Пелистер е победник на 25. финале во фудбалскиот Куп на Македонија, откако по изведувањето на пенали славеше против Шкендија  со 4-3. По цели 16 години, битолскиот тим повторно се закити со трофејот во...

Кирил Македонски   лауреат на ОУ  Св Кирил и Методиј   Битола во учебната 2016 2017

Кирил Македонски – лауреат на ОУ „Св.Кирил и Методиј“- Битола во учебната 2016/2017

Орбис | пред 9 месеци

КАКО ДЕЛ ОД АКТИВНОПСТИТЕ ВО ПРЕСРЕТ НА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК ОУ СВ КИРИЛ И МЕТОДИЈ ЗА АЛУРЕАТ НА УЧИЛИШТЕТОТ ЗА УЧЕБНАТА 2016/17 ГОДИНА ГО ПРОГЛАСИ МАКЕДОНСКИОТ КОМПОЗИТОР КИРИЛ МАКЕДОНСКИ. НА СВЕЧЕНОСТА...

Дали зрелото доба е огледало на животот

Дали зрелото доба е огледало на животот?

Орбис | пред 9 месеци

Одделението за променети науки и медицина при Македонското научно друштво од Битола организираше академски час со професорот Ферид Мухиќ на тема „Зрелото доба-огледалот на животот или не? Свои обраќања...

Промоција на монографија за  Хераклеа Линкестис   истражувања 2008 2014

Промоција на монографија за„ Хераклеа Линкестис – истражувања 2008-2014“

Орбис | пред 9 месеци

По повод Меѓународниот ден на  музеите денес во битолскиот  музеј беше промовирана монографијата „Хераклеа  Линкестис – истражувања 2008-2014” од авторите: Аница Ѓоргиевска и Енгин Насух. Меѓународниот...

МЕЃАШИ БАРА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ХЕМИСКА КАСТРАЦИЈА ЗА ПЕДОФИЛИТЕ

МЕЃАШИ БАРА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ХЕМИСКА КАСТРАЦИЈА ЗА ПЕДОФИЛИТЕ

Орбис | пред 9 месеци

Првата детска амбасада во светот Меѓаши бара задолжителна хемиска кастрација за педофилите, оти праксата покажува дека во 75 отсто од случаите тие го повторуваат делото откако ќе ја одлежат затворската...

Колекторскиот систем на Пелистер се продолжува за нови 100 тина метри

Колекторскиот систем на Пелистер се продолжува за нови 100-тина метри

Орбис | пред 9 месеци

Деновиве во близина на детското одморалиште на Пелистер предвидени се градежни активности на терен, со кои треба да се продолжи колекторскиот систем за нови 100-тина метри кон селото Магарево. Засега официјално...

Отворена државната изложба на детски ликовни творби инспирирани од народната култура

Отворена државната изложба на детски ликовни творби инспирирани од народната култура

Орбис | пред 9 месеци

Во Центарот за култура како домаќин и организатор денес беше отворена 42-та државна изложба на детски ликовни творби „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“. Оваа изложба е од особено...

Ставена во употреба дел од новата водоводна мрежа во Ресен

Ставена во употреба дел од новата водоводна мрежа во Ресен

Орбис | пред 9 месеци

Во Ресен е пуштен во употреба дел од новиот цевковод, кој е изведен како дел од проектот за целосна реконструкција на системот за водоснабдувањето,со замена на постојната 13-километарска азбестна водоводна...

РЕК Битола заработи кривична пријава од здружението  За нас се работи

РЕК Битола заработи кривична пријава од здружението „За нас се работи“

Орбис | пред 9 месеци

Здружението „За нас се работи“ во Основното јавно обвинителство во Битола поднесе кривична пријава против РЕК Битола, како подружница на ЕЛЕМ, со обвинување за загадувањето на почвата и воздухот во Битола...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност