Од утре започнува бербата на боровинки

Од утре започнува бербата на боровинки

Тера | пред 13 минути

Јавната Установа Национален парк Пелистер Битола ги известува Собирачите на боровинки дека треба да се придржуваат кон следниве услови: – со себе да ја носат легитимацијата и да имаат маркица за 2017 г.,...

Во предизборниот период од лани во октомври до мај годинава вработени биле 7078 лица

Во предизборниот период, од лани во октомври до мај годинава, вработени биле 7078 лица

Тера | пред 22 минути

Во кабинетот на премиерот Зоран Заев денеска работаат тројца советници, а кај неговиот претходник, во кабинетот на Груевски биле ангажирани 86 дсоветници, изјави денеска Дамјан Манчевски, министерот за...

Во предизборниот период од лани во октомври до мај годинава вработени биле 4 473 лица

Во предизборниот период, од лани во октомври до мај годинава, вработени биле 4.473 лица

Тера | пред 52 минути

Во кабинетот на премиерот Зоран Заев денеска работаат тројца советници, а кај неговиот претходник, во кабинетот на Груевски биле ангажирани 86 дсоветници, изјави денеска Дамјан Манчевски, министерот за...

Седницата прекината

Седницата прекината

Тера | пред 2 часа

Собранието на Република Македонија ќе ја продолжи пленарната седница во 15 часот откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараа паузи и информација за тоа кој, како што тврдат, неовластено го потпишал Извештајот...

Во текот на ноќта е испратен извештај потпишан од членови на СДСМ што е грубо кршење на деловникот на Собранието

Во текот на ноќта е испратен извештај потпишан од членови на СДСМ што е грубо кршење на деловникот на Собранието

Тера | пред 2 часа

„Согласно член 128, став 6 од Делновикот на Собранието на Република Македонија, јас како претседател на Комисијата за финансирање и буџет имам обврска да го потпишам извештајот, а воедно и единствено јас...

ВМРО ДПМНЕ го блокира Собранието

ВМРО-ДПМНЕ го блокира Собранието

Тера | пред 2 часа

СДСМ обвинува дека опозицијата се обидува да ја блокира работата на Собранието. Партиите, вели Петре Шилегов, биле на координација со претседателот на Собранието и се договориле денеска да завршат со изборот...

ВМРО ДПМНЕ Таравари да поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари да поднесе оставка

Тера | пред 6 часа

„Неспособноста на владата на СДС и Заев започна да одзема и човечки животи. За само неколку дена поради негрижата на министерот за здравство Таравари однесе два човечки животи на возраст од 47 и 23 години....

Заев и Борисов ќе положат венец на гробот на Гоце Делчев

Заев и Борисов ќе положат венец на гробот на Гоце Делчев

Тера | пред 6 часа

„По повод празникот Денот на Републиката, на 2 август, Организациониот одбор за прослава на празникот при Владата на Република Македонија, во координација со Собранието на Република Македонија и со Претседателот...

Во Македонија пристигнува контингент американски војници

Во Македонија пристигнува контингент американски војници

Тера | пред 6 часа

На граничниот премин Деве Баир во Македонија ќе пристигне контингент на Вооружените сили на САД кој ќе учествува на вежбата „Dragoon Guardian 17“ во Криволак со припадници на Армијата на Република Македонија....

Сончево и топло во Битола до 29 степени

Сончево и топло, во Битола до 29 степени

Тера | пред 6 часа

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облечност, ќе дува умерен до засилен северозападен ветер поизразен вдолж Повардарието и кон источните делови. Максималните дневни температури...

Разрешувањето на Зврлевски повторно на дневен ред во Собранието

Разрешувањето на Зврлевски повторно на дневен ред во Собранието

Тера | пред 7 часа

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлески, прекината пред десетина дена. Оваа точка од дневниот ред на шестата собраниска...

Локалните избори ќе се распишат до 6 август

Локалните избори ќе се распишат до 6 август

Тера | пред 21 часа

Пратениците во Собранието на Македонија ќе бидат на одмор од 8 до 25 август, соопшти денеска претседателот на Собранието Талат Џафери, кој даде отчет за сработеното на Парламентот во првите 100 дена. Според...

Починатите имале хеморагична треска хантан

Починатите имале хеморагична треска-хантан

Тера | пред 21 часа

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од Соединетите Американски Држави,каде што престојува во официјална посета, информираше дека причина за смртта на двајцата мажи од Гостивар е Хеморагична...

Најпознатото диџеј дуо BANG la DECKS гостуваат во Позитив

Најпознатото диџеј дуо BANG la DECKS гостуваат во Позитив

Тера | пред 23 часа

Најдобрите диџеи секој викенд го движат подиумот во ноќниот клуб Позитив. Овој викенд повторно изненадување. Светски настан за нашиот град ќе го обележи ова жешко лето 2017. Најдоброто светско диџеј дуо...

18 то издание ликовна колонија Ниже поле

18 то издание ликовна колонија Ниже поле

Тера | пред 23 часа

Оваа година се одржа 18-тото  издание  на  ликовната  колонија  „Ниже поле 2000“ која  7 дена  се  одржуваше во  хотел Молика на Пелистер. 16 учесници  од  повеќе  земји оваа  година  твореа  инспирирани...

10 годишно момче падна од далековод под висок напон

10 годишно момче падна од далековод под висок напон

Тера | пред 23 часа

На 26.07.2017 година во 17,30 часот во ПС-Крушево, И.И.(30) од с.Алданци-Крушево, пријавил дека на влезот на селото, на месноста викана Алданечки ливади имало повредено дете. Од страна на полициски службеници...

Старата битолска архитектура на Панде Петровски

Старата битолска архитектура на Панде Петровски

Тера | пред 23 часа

Во Битола беше отворена изложба на цртежи од ликовниот уметник Панде Петровски насловена  Старата битолска архитектура. Изложбата ја организираше Центарот за култура – Битола, а станува збор за избор на...

 Камперите на бостан низ битолските раскрсници

„Камперите“ на бостан низ битолските раскрсници

Тера | пред 23 часа

Во Битола пазар е во вторник и петок, но последниве години оваа констатација е само приказна од минатото. Денешната сторија не е за пазарот во Битола, туку за оние кои прават пазари каде што ќе им текне....

Се асфалтира ул Апостол Здравевски во Буковски ливади

Се асфалтира ул.Апостол Здравевски во Буковски ливади

Тера | пред 24 часа

Во населбата Буковски ливади, во тек се инфраструктурни активности на улицата Апостол Здравевски. –Атмосферската канализацијата се поставува во должина од 850 метри и за неколку дена ќе биде асфалтирана...

Почна манифестацијата Крушево етно град

Почна манифестацијата „Крушево етно -град“

Тера | пред 24 часа

На градскиот плоштад во Крушево со сценско-музичката „Македонска седенка“ синоќа, по деветти пат беше отворена манифестацијата „Крушево-етноград“. Проектот „Крушево етно-град“ претставува историски времеплов...

Меѓународна потерница по Грујевски и Бошковски

Меѓународна потерница по Грујевски и Бошковски

Тера | пред еден ден

Распишана е меѓународна потерница за поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујевски и разузнавачот на УБК Никола Бошковски соопшти МВР. Во нивното соопштение е наведено дека причина за распишување...

Литовски на местото на Алтипармаков

Литовски на местото на Алтипармаков

Тера | пред еден ден

Денеска промена и во Завод и музеј-Битола. Со решение на министерот за култура од функцијата директор на музејот разрешен е Зоран Алтипармаков. На негово место како вршител на должноста директор е поставен...

Димовски на местото на досегашниот директор Димитровски

Димовски на местото на досегашниот директор Димитровски

Тера | пред еден ден

Денеска смена и на раководното место во Центарот за култура во Битола. Со решение на министерот за култура разрешен е Борче Димитровски, а на негово место е именуван Зоран Димовски од редот на вработените...

Во очекување на причината за смртта на таткото и синот од Симница

Во очекување на причината за смртта на таткото и синот од Симница

Тера | пред еден ден

Министерот за здравство, Арбен Таравари, вели дека анализите за причините за смртта на двајцата гостиварци, кои починаа на Клиниката за инфективни болести, засега се прават во Тирана, Приштина и во Скопје....

Денеска променливо облачно од утре сончево

Денеска променливо облачно, од утре сончево

Тера | пред еден ден

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има услови за локални краткотрајни врнежи од дожд и појава на грмежи, особено во северните и западните делови. Ќе дува умерен...

Нови земјотреси во охридско преспанскиот регион

Нови земјотреси во охридско-преспанскиот регион

Тера | пред еден ден

Првиот земјотрес бил во 2.16 часот со јачина од 2 степени според Рихтеровата скала, со епицентар на осум километри североисточно од Охрид и три километри источно од селото Косел. Во 2 и 47 часот се случил...

Амбасадите на САД во Софија и Скопје го поздравија историскиот чекор меѓу Македонија и Бугарија

Амбасадите на САД во Софија и Скопје го поздравија историскиот чекор меѓу Македонија и Бугарија

Тера | пред еден ден

Амбасадите на САД во Бугарија и Македонија го поздравуваат прифаќањето на договорот за пријателство меѓу двете земји. Во соопштението објавено на интернет страницата на амбасадата на САД во Софија се вели...

Грујовски и Бошковски уште не се во притвор полицијата вчера не ги нашла дома

Грујовски и Бошковски уште не се во притвор, полицијата вчера не ги нашла дома

Тера | пред еден ден

Полицијата синоќа не ги нашла во нивните домови поранешниот началник во Управата за безбедност и контраразунавање (УБК) Горан Грујовски и неговиот соработник Никола Бошковски. Врховниот суд вчера ја потврди...

Ова е договорот што ќе го потпишат Македонија и Бугарија

Ова е договорот што ќе го потпишат Македонија и Бугарија

Тера | пред еден ден

На 1 август во Владата на Република Македонија премиерите на Македонија и на Бугарија ќе го потпишат договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји. По денешното прифаќање на содржината...

Јерчиќ на местото на Светозарев во театарот во Битола

Јерчиќ на местото на Светозарев во театарот во Битола

Тера | пред еден ден

Промена и на директорската позиција во театарот во Битола. Со решение на министерот за култура, за в.д директор е именуван Иван Јерчиќ од редот на вработените. Тој е актер кој повеќе од 11 години е во...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност