Харадинај бара меѓународна арбитража за границата со Црна Гора

Харадинај бара меѓународна арбитража за границата со Црна Гора

Алсат-М | пред 13 минути

Сегашната визија на Договорот за демаркација на границата со Црна Гора не е прифатлива и верувам дека таа нема да добие двотретинско мнозинство во косовскиот Парламент, нагласи премиерот на Косово Рамуш...

До недела топло од понеделник дожд и пониски температури

До недела топло, од понеделник дожд и пониски температури

Алсат-М | пред 18 минути

Нов влажен бран во земјава и пониски дневни температури се очекуваат од почетокот на наредната работна недела. Метеоролозите дотогаш предвидуваат стабилно и суво време. Утре ќе биде најтопло и најсончево,...

Две бомби ќе бидат доказ во Тврдина 2

Две „бомби“ ќе бидат доказ во „Тврдина 2“

Алсат-М | пред 16 минути

Два прислушувани разговора, од кои едниот необјавен, ќе можат да се користат како доказ во судската постапка за предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство, одлучи денеска Апелацискиот суд...

Хашкиот трибунал Освен во Сребреница немало друг геноцид во БиХ

Хашкиот трибунал: Освен во Сребреница немало друг геноцид во БиХ

Алсат-М | пред 16 минути

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска повтори дека во јули 1995 е извршен геноцид во Сребреница, но не и во осум други општини во источна Босна, како што се тврдеше во обвинението против командантот...

Утре прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Утре прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Алсат-М | пред 16 минути

Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат...

Почна седницата во Хаг за изрекување на пресудата за Младиќ

Почна седницата во Хаг за изрекување на пресудата за Младиќ

Алсат-М | пред 21 минути

Почна седницата на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, на која ќе биде соопштена пресудата за поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Младиќ е...

Откриени остатоци кои е можно да и припаѓаат на исчезнатата аргентинска подморница

Откриени остатоци кои е можно да и припаѓаат на исчезнатата аргентинска подморница

Алсат-М | пред еден час

Авион на американското Воено воздухопловство, вклучен во потрагата по исчезнатата аргентинска подморница „Сан Хуан“, на дното на Атлантскиот Океан откри неидентификуван објект кој емитува топлина, јави...

Фрлила топче со порака во океанот а по шест години добила повратен одговор

Фрлила топче со порака во океанот, а по шест години добила повратен одговор

Алсат-М | пред еден час

Хајли Робинс, млада девојка од американската сојузна држава Кентаки, пред шест години во океанот фрлила бејзбол топче со порака со која го бара „мажот на својот живот“ и конечно пред извесно време добила...

Дачиќ Србија нема да го признае Косово за да се зачлени во ЕУ

Дачиќ: Србија нема да го признае Косово за да се зачлени во ЕУ

Алсат-М | пред еден час

Полноправното членство во Европската унија претставува апсолутен надворешно-политички приоритет на Белград, но Србија нема да ја признае независноста на Косово за да стане членка на Унијата, изјави во...

Северна Кореја забрани забави со музика и алкохол

Северна Кореја забрани забави со музика и алкохол

Алсат-М | пред 3 часа

Северна Кореја создаде систем во кој државните медуми секојдневно информираат за економските проблеми со кој се соочуваат луѓето во земјата и во чии рамки на севернокорејските граѓани им е забрането организирање...

Ден на албанската азбука

Ден на албанската азбука

Алсат-М | пред 3 часа

Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика денеска во Владата ќе организира свечен прием по повод Денот на албанската азбука 22 Ноември со кој се одбележуваат 109 години од...

Половина Германци сакаат предвремени избори

Половина Германци сакаат предвремени избори

Алсат-М | пред 3 часа

Околу половина Германци сакаат одржување предвремени избори за членови на Бундестагот, откако актуелната германска канцеларка Ангела Меркел не успеа да постигне договор со либералите и зелените за формирање...

Од денеска заинтересираните инвеститори ќе вршат увид во состојбата на Фени

Од денеска заинтересираните инвеститори ќе вршат увид во состојбата на Фени

Алсат-М | пред 3 часа

Заинтересираните потенцијални инвеститори за Фени Индустри, придружувани од претставници од трите банки најголеми доверители, од денеска ќе вршат почетен увид во состојбата на комбинатот со цел да предложат...

До крајот на неделата сончево со ниски утрински температури

До крајот на неделата сончево со ниски утрински температури

Алсат-М | пред 3 часа

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Температурата ќе се движи од осум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност...

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Алсат-М | пред 3 часа

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства....

Полицијата ја објави потерницата по убиецот на Јанушев

Полицијата ја објави потерницата по убиецот на Јанушев

Алсат-М | пред 12 часа

Министерството за внатрешни работи објави јавна потрага на својата веб страна по осомничениот Филип Секуловски за убиството на 28-годишниот фудбалер Мартин Јанушев. Минатата недела министерот за внатрешни...

Во Италија се продаваат стари куќи за 1 евро

Во Италија се продаваат стари куќи за 1 евро

Алсат-М | пред 15 часа

Во Националниот парк Арбуцо, Италија се продаваат куќи за 1 евро, што е одлична вест за сите кои сонуваат да поседуваат куќа во Италија. Иако звучи нереално и премногу добро за да биде вистинито, информацијата...

Муижниекс загрижен за застојот во процесот на помирување на Западен Балкан

Муижниекс загрижен за застојот во процесот на помирување на Западен Балкан

Алсат-М | пред 16 часа

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Муижниекс , изрази загриженост поради застојот на процесот на помирување во земјите од Западен Балкан каде што преовладуваат етничките и другите поделби,...

Софија ќе одобри меморандум меѓу Бугарија и Македонија за намалување на тарифите за роаминг

Софија ќе одобри меморандум меѓу Бугарија и Македонија за намалување на тарифите за роаминг

Алсат-М | пред 16 часа

Бугарската Влада утре се очекува да го одобри предлог-меморандумот за разбирање меѓу Министерството за транспорт, информатичка технологија и комуникации на Бугарија и Министерството за информатичко општество...

Здружението Македонски национален совет постави шатори пред Собрание

Здружението Македонски национален совет постави шатори пред Собрание

Алсат-М | пред 17 часа

Здружението Македонски национален совет постави шатори пред Собранието барајќи повлекување на законот за употреба на јазиците. Тие порачаа дека протестите пред Собранието ќе бидат константни и ќе пробаат...

Коцијанчич Како и до сега со САД ќе соработуваме во дијалогот Белград Приштина

Коцијанчич: Како и до сега со САД ќе соработуваме во дијалогот Белград-Приштина

Алсат-М | пред 17 часа

Како и во досегашната практика и во иднина со САД ќе соработуваме во дијалогот Белград-Приштина. Ова го изјавила портпароката на ЕУ, Маја Коцијанчич на прашањето дали САД ќе се вклучат во српско-косовскиот...

Вардарци со згуснат распоред до крајот на годината

Вардарци со згуснат распоред до крајот на годината

Алсат-М | пред 17 часа

Македонскиот првак Вардар го очекува згуснат распоред, како на домашната така и на меѓународната сцена. Вардарци веќе во четврток (23 ноември) ќе гостуваат во Санкт Петербург кај Зенит во претпоследниот...

ОН За 13 милиони Сиријци потребна e хуманитарна помош

ОН: За 13 милиони Сиријци потребна e хуманитарна помош

Алсат-М | пред 17 часа

ОН денеска соопштија дека за 13 милиони Сиријци е потребна итна помош, и покрај тоа што насилствата се намалени изминатите неколку месеци. – Во седмата година од кризата сериозноста за помош во Сирија...

Рохани прогласи крај на Исламската држава

Рохани прогласи крај на Исламската држава

Алсат-М | пред 18 часа

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, прогласи крај на милитантната група Исламска држава. „ Ова е крајот на терористичка група која е потхранета, вооружена и финансирана од големи сили и некои конзервативни...

22 години од потпишувањето на Дејтонскиот договор

22 години од потпишувањето на Дејтонскиот договор

Алсат-М | пред 18 часа

Одбележана е 22 годишнината од потпишувањето на Мировниот договор за Босна и Херцеговина, познат како Дејтонски договор. Пактот беше потпишан во американската воена база „Уригхт Петерсон“ во Охајо, во...

Телефонски разговор на Трамп и Путин за Сирија Северна Кореја и Украина

Телефонски разговор на Трамп и Путин за Сирија, Северна Кореја и Украина

Алсат-М | пред 18 часа

Претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин денеска телефонски разговараа за Сирија, Северна Кореја и Украина, соопшти Белата куќа. Разговорот е реализиран еден ден по средбата на Путин...

Двојазичноста во судството е сложен процес

Двојазичноста во судството е сложен процес

Алсат-М | пред 18 часа

Претседателот на Собранието ќе може да ги води седниците и на албански јазик а министрите ќе можат да зборуваат и на албански на владините седници. Усно и писмено, албанскиот јазик ќе се употребува паралелно...

Тајани Интеграцијата на Балканот во ЕУ е приоритет

Тајани: Интеграцијата на Балканот во ЕУ е приоритет

Алсат-М | пред 18 часа

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани денеска изјави дека интеграцијата на Балканот е приоритет за Европската Унија. – Тоа е регионот кој треба да биде приоритет, изјави Тајани во Софија,...

 Гардијан  Шпанија размислува да и даде на Каталонија поголема финансиска автономија

„Гардијан“: Шпанија размислува да и даде на Каталонија поголема финансиска автономија

Алсат-М | пред 18 часа

Мадрид ја разгледува можноста да и даде на регионалната влада во Каталонија поголема моќ да ги собира и да управува со своите даночни приходи од систем сличен на оној во Баскија или Навара, тврдат високи...

Дачиќ Гвинеја Бисао ја повлече одлуката за признавање на Косово

Дачиќ: Гвинеја Бисао ја повлече одлуката за признавање на Косово

Алсат-М | пред 18 часа

Гвинеја Бисао денеска ја повлече одлуката за признавање на Косово од 2011 година, изјави министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ за српската агенција Танјуг. – За ова денеска ме извести премиерот на...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност