ОН За 13 милиони Сиријци потребна e хуманитарна помош

ОН: За 13 милиони Сиријци потребна e хуманитарна помош...

Нова Македонија | пред 8 минути

ОН: За 13 милиони Сиријци потребна e хуманитарна помош ОН денеска соопштија дека за 13 милиони Сиријци е потребна итна помош, и покрај тоа што насилствата се намалени изминатите неколку месеци. - Во седмата...

Софија ќе одобри меморандум меѓу Бугарија и Македонија за намалување на тарифите за роаминг

Софија ќе одобри меморандум меѓу Бугарија и Македонија за намалување на тарифите за роаминг...

Нова Македонија | пред 27 минути

Софија ќе одобри меморандум меѓу Бугарија и Македонија за намалување на тарифите за роаминг Бугарската Влада утре се очекува да го одобри предлог-меморандумот за разбирање меѓу Министерството за транспорт,...

Кинески Тенсент го надмина Фејсбук на берзата

Кинески Тенсент го надмина Фејсбук на берзата...

Нова Македонија | пред 43 минути

Кинески Тенсент го надмина Фејсбук на берзата Берзанската вредност на кинескиот интернет гигант Тенсент денеска достигна рекордно ниво со што го надмина американскиот Фејсбук и влезе во првите пет најголеми...

Коцијанчич Како и до сега со САД ќе соработуваме во дијалогот Белград Приштина

Коцијанчич:Како и до сега со САД ќе соработуваме во дијалогот Белград-Приштина...

Нова Македонија | пред 58 минути

Коцијанчич:Како и до сега со САД ќе соработуваме во дијалогот Белград-Приштина Како и во досегашната практика и во иднина со САД ќе соработуваме во дијалогот Белград-Приштина. Ова го изјавила портпароката...

Одложена утрешната амандманска расправа за законот за јазиците пред Собранието поставени шатори

Одложена утрешната амандманска расправа за законот за јазиците, пред Собранието поставени шатори...

Нова Македонија | пред 58 минути

Одложена утрешната амандманска расправа за законот за јазиците, пред Собранието поставени шатори Седницата на собраниската Комисија за европски прашања на која требаше да започне амандманската расправа...

Две победи на Јотовски на турнирот во Анталија

Две победи на Јотовски на турнирот во Анталија...

Нова Македонија | пред еден час

Две победи на Јотовски на турнирот во Анталија Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски со две победи го започна турнирот во Анталија. Јотовски во првото коло во поединечна конкуренција го елиминира...

Зимбабве ја прославува оставката на Мугабе  Крокодил можен наследник

Зимбабве ја прославува оставката на Мугабе, „Крокодил“ можен наследник...

Нова Македонија | пред еден час

Зимбабве ја прославува оставката на Мугабе, „Крокодил“ можен наследник Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе денеска поднесе оставка, соопшти претседателот на Парламентот Џекоб Муденда, по што пратениците...

Земан ги повика Запад и Русија да ги прекинат санкциите

Земан ги повика Запад и Русија да ги прекинат санкциите...

Нова Македонија | пред еден час

Земан ги повика Запад и Русија да ги прекинат санкциите Чешкиот претседател Милош Земан денеска ги повика Запад и Русија да ги прекинат меѓусебните санкции. - Соработката помеѓу Чешката Република и Русија...

 Гардијан  Шпанија размислува да и даде на Каталонија поголема финансиска автономија

„Гардијан“: Шпанија размислува да и даде на Каталонија поголема финансиска автономија...

Нова Македонија | пред еден час

„Гардијан“: Шпанија размислува да и даде на Каталонија поголема финансиска автономија Мадрид ја разгледува можноста да и даде на регионалната влада во Каталонија поголема моќ да ги собира и да управува...

Средби на Заев во Белград со нерезидентните амбасадори и со Шутановац

Средби на Заев во Белград со нерезидентните амбасадори и со Шутановац...

Нова Македонија | пред 2 часа

Средби на Заев во Белград со нерезидентните амбасадори и со Шутановац Премиерот на Република Македонија Зоран Заев кој е во официјална посета на Србија, денеска оствари средба и со нерезидентните амбасадори...

Дачиќ Гвинеја Бисао ја повлече одлуката за признавање на Косово

Дачиќ: Гвинеја Бисао ја повлече одлуката за признавање на Косово...

Нова Македонија | пред 2 часа

Дачиќ: Гвинеја Бисао ја повлече одлуката за признавање на Косово Гвинеја Бисао денеска ја повлече одлуката за признавање на Косово од 2011 година, изјави министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ за...

Тајани Интеграцијата на Балканот во ЕУ е приоритет

Тајани: Интеграцијата на Балканот во ЕУ е приоритет...

Нова Македонија | пред 3 часа

Тајани: Интеграцијата на Балканот во ЕУ е приоритет Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани денеска изјави дека интеграцијата на Балканот е приоритет за Европската Унија. - Тоа е регионот...

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка...

Нова Македонија | пред 3 часа

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе поднесе оставка, соопшти претседателот на Парламентот Џекоб Муденда. Парламентарците кои расправаа за неговиот импичмент,...

МАТТО Македонија да ја интензивира економската соработка со турските региони

МАТТО: Македонија да ја интензивира економската соработка со турските региони...

Нова Македонија | пред 3 часа

МАТТО: Македонија да ја интензивира економската соработка со турските региони Македонија и Турција можат да ја зголемат трговската размена најмалку тројно, од сегашните 315 милиони на една милијарда долари....

Дејвис Најверојатно ќе постигнеме договор со ЕУ но сме подготвени и за неуспех

Дејвис: Најверојатно ќе постигнеме договор со ЕУ, но сме подготвени и за неуспех...

Нова Македонија | пред 3 часа

Дејвис: Најверојатно ќе постигнеме договор со ЕУ, но сме подготвени и за неуспех Британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис денеска изјави дека најверојатно исходот од преговорите со Европската унија...

Во Каиро започнаа преговорите меѓу палестинските движења Фатах и Хамас

Во Каиро започнаа преговорите меѓу палестинските движења Фатах и Хамас...

Нова Македонија | пред 4 часа

Во Каиро започнаа преговорите меѓу палестинските движења Фатах и Хамас Во Каиро денеска започнаа тридневни преговори меѓу спротивставените палестински движења Фатах и Хамас, непосредно пред крајниот рок...

Бугарски интелектуалци до патријархот Неофит Прифатете ја подадената рака на МПЦ

Бугарски интелектуалци до патријархот Неофит: Прифатете ја подадената рака на МПЦ...

Нова Македонија | пред 4 часа

Бугарски интелектуалци до патријархот Неофит: Прифатете ја подадената рака на МПЦ Интелектуалци, јавни личности, новинари, потомци на познати семејства од Македонија ја повикаа Бугарската патријаршија...

Сметководителите бараат да бидат консултурани за измените на Законот за сметководствени работи

Сметководителите бараат да бидат консултурани за измените на Законот за сметководствени работи...

Нова Македонија | пред 4 часа

Сметководителите бараат да бидат консултурани за измените на Законот за сметководствени работи Институтот на сметководители и овластени сметководители на РМ, заедно со националните активни здруженија,...

Шекеринска Крстичевиќ Стабилен регион е можен само ако земјите аспиранти станат членки на НАТО

Шекеринска-Крстичевиќ: Стабилен регион е можен само ако земјите аспиранти станат членки на НАТО...

Нова Македонија | пред 5 часа

Шекеринска-Крстичевиќ: Стабилен регион е можен само ако земјите аспиранти станат членки на НАТО Стабилен, безбеден и просперитетен регион е можен само доколку земјите - аспиранти за членство во НАТО бидат...

Последните врнежи од дожд недоволни да ги наполнат празните речни корита

Последните врнежи од дожд недоволни да ги наполнат празните речни корита ...

Нова Македонија | пред 5 часа

Последните врнежи од дожд недоволни да ги наполнат празните речни корита Ни последните врнежи од дожд, најобемни во последните неколку месеци, не ја подобрија во позначана мера хидролошката состојба на...

Сослушани сведоци за Труст  судењето продолжува задутре

Сослушани сведоци за „Труст“, судењето продолжува задутре...

Нова Македонија | пред 5 часа

Сослушани сведоци за „Труст“, судењето продолжува задутре На денешното рочиште во скопскиот Кривичен суд за предметот „Труст“ во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, а обвинети се уште две физички...

Во Прилеп јавна дебата за Нацрт стратегијата за култура од 2018 до 2022

Во Прилеп јавна дебата за Нацрт-стратегијата за култура од 2018 до 2022 ...

Нова Македонија | пред 5 часа

Во Прилеп јавна дебата за Нацрт-стратегијата за култура од 2018 до 2022 Во организација на здружението за култура и развој на креативни индустрии „Култ-Транзен“ од Струмица во соработка со здружение на...

Основците во Србија кои го изучуваат македонскиот јазик добија книги и литература

Основците во Србија кои го изучуваат македонскиот јазик добија книги и литература...

Нова Македонија | пред 5 часа

Основците во Србија кои го изучуваат македонскиот јазик добија книги и литература Книги и литература на македонски јазик за учениците од основните училишта во Република Србија, во кои се изучува предметот...

Мета Битолскиот Конгрес ја забрза процедурата за независноста на Албанија

Мета: Битолскиот Конгрес ја забрза процедурата за независноста на Албанија...

Нова Македонија | пред 5 часа

Мета: Битолскиот Конгрес ја забрза процедурата за независноста на Албанија Битолскиот Конгрес е исклучително важен настан бидејќи ја забрза процедурата за одржување на следниот уште поважен настан, а тоа...

Нова надеж во лекувањето на аутизмот

Нова надеж во лекувањето на аутизмот...

Нова Македонија | пред 5 часа

Нова надеж во лекувањето на аутизмот Аутизмот претставува невроразвојно нарушување, кое опфаќа цел спектар симптоматологија, меѓутоа најбитни се неспособност за говор, социјални вербални и невербални комуникации,...

Од ЕУ депортирани 36 илјади косовски граѓани

Од ЕУ депортирани 36 илјади косовски граѓани...

Нова Македонија | пред 5 часа

Од ЕУ депортирани 36 илјади косовски граѓани За нецели три години, од земјите на ЕУ, пред сѐ од Германија и од Франција, се депортирани околу 36 илјади косовски граѓани, откако им е одбиено барањето за...

Ниту една жена градоначалник

Ниту една жена градоначалник...

Нова Македонија | пред 5 часа

Ниту една жена градоначалник По завчерашниот, втор круг од локалните избори, според прелиминарните резултати што ги објави Централната изборна комисија, во Косово најголем број градоначалнички места освои...

Новиот мост во Тетово носи опасност од поплави

Новиот мост во Тетово носи опасност од поплави?...

Нова Македонија | пред 5 часа

Новиот мост во Тетово носи опасност од поплави? Голем број граѓани на Тетово реагирале до локалната самоуправа дека новиот мост кој се гради кај полицијата деновиве се соочува со високиот водостој на река...

Засадено дрво на генерацијата во Аеродром

Засадено дрво на генерацијата во Аеродром...

Нова Македонија | пред 5 часа

Засадено дрво на генерацијата во Аеродром По повод Светскиот ден на дрвото, 20 ноември, во основното училиште „Љубен Лапе“ беше организирана акција за засадување дрво на генерацијата. Дрвото од видот смрека...

Проширувањето на ЕУ се инструментализира

Проширувањето на ЕУ се инструментализира...

Нова Македонија | пред 5 часа

Популистичкиот пристап кон прашањето за прием на земјите од Западен Балкан е погрешен, затоа што генерира страв и генерално негативно чувство кон натамошното ширење на Унијата Босна и Херцеговина нема...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност