Никола Маџиров национален уметник за 2016

Никола Маџиров национален уметник за 2016

Нова Македонија | на 7.2016

Македонскиот поет и преведувач Никола Маџиров е избран за национален уметник за 2016 година. Ова денеска го соопшти министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска - Согласно законскиот рок, утврден...

Бејли Работиме за да и помогнеме на Македонија

Бејли: Работиме за да и помогнеме на Македонија

Нова Македонија | на 7.2016

Работиме за да и помогнеме на Македонија да се движи напред кон членството во НАТО и ЕУ, и да ја надмине политичката криза, порача синоќа од прославата за Денот на незавосноста на САД американскиот амбасадор...

Рубиг Не можам да разберам дека опозицијата сака да го расипе економски успех на Македонија

Рубиг: Не можам да разберам дека опозицијата сака да го расипе економски успех на Македонија

Нова Македонија | на 7.2016

Австрискиот пратеник со најдолг стаж во Европскиот парламент, д-р Пол Рубиг, изрази благодарност како Австриец што токму Македонија го спречи мигрантскиот наплив кон Европа Во исто време, во разговрот...

Стејт Департмент Бегалската криза ги намали ресурсите на Македонија за борба против трговија со луѓе

Стејт Департмент: Бегалската криза ги намали ресурсите на Македонија за борба против трговија со луѓе

Нова Македонија | на 7.2016

Македонија е рангирана едно место подолу на годинешниот извештај на американскиот Стејт Департмент за борбата против трговија со луѓе Со огромната мигрантска криза во текот на 2015 и почетокот на 2016...

Изложба Piece of cake на Урош Вељковиќ и концерт на женскиот камерен хор Света Злата Мегленска на Прилепско културно лето

Изложба „Piece of cake“ на Урош Вељковиќ и концерт на женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ на Прилепско културно лето

Нова Македонија | на 7.2016

Изложба од 30 цртежи и неколку инсталации „Пиеце оф Цаке“ од Урош Вељковиќ ќе биде отворена вечерва од 20 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, а од 20.30 часот во кино Мис Стон концерт...

Тајван по грешка истрела ракета кон Кина

Тајван по грешка истрела ракета кон Кина

Нова Македонија | на 7.2016

Тајвански воен брод денеска по грешка истрела ракета „Хсиунг-фенг 3“ (Храбар ветер), која е наменета за напади врз носачи на авиони, кон Кина, соопшти тајванската морнарица Суперсоничната ракета од домашно...

Орав Партиите што поскоро да договорат решение за кризата

Орав: Партиите што поскоро да договорат решение за кризата

Нова Македонија | на 7.2016

Шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија Аиво Орав и амбасадорите од земјите членки на Унијата денеска изразија сериозна загриженост за ситуацијата во Македонија поради немањето прогрес во имплементацијата...

ЕУРО 2016 Португалија прв полуфиналист

ЕУРО 2016: Португалија прв полуфиналист

Нова Македонија | на 7.2016

Репрезентацијата на Португалија е првата која обезбеди пласман во полуфиналето на Европското фудбалско првенство што се одржува во Франција Португалците место меѓу четирите најдобри изборија со победата...

Фиданка Рајевска нов член на Советот на јавни обвинители

Фиданка Рајевска нов член на Советот на јавни обвинители

Нова Македонија | на 7.2016

Изборната Комисија при Советот на јавните обвинители на Република Македонија спороведе гласање на кое Фиданка Рајевска, јавен обвинител во Вишото јавно обвинителство Скопје, е избрана за член на Советот...

ММФ На Сирија и се потребни 20 години за обнова на БДП

ММФ: На Сирија и се потребни 20 години за обнова на БДП

Нова Македонија | на 7.2016

По петгодишна граѓанска војна, Сирија се врати со децении назад во развојот на социјално-економскиот и човечки потенцијал, се наведува во извештај на Меѓународниот монетарен фонд Според извештајот, БДП...

Четиринаесет сообраќајки вчера во Скопје повредени 11 лица

Четиринаесет сообраќајки вчера во Скопје, повредени 11 лица

Нова Македонија | на 7.2016

Единаесет лица се полесно повредени во 10 од 14 регистрирани сообраќајни несреќи во изминатото деноноќие во Скопје. Во четири сообраќајни незгоди е причинета само материјална штета Како што информира за...

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Нова Македонија | на 7.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ Вториот кандидат, Стефан Василевски,...

Спектакуларен грабеж на аеродромот во Тирана

Спектакуларен грабеж на аеродромот во Тирана

Нова Македонија | на 7.2016

Само ден откако албанските власти ги засилија безбедносните мерки по терористичкиот напад во Истанбул, на меѓународниот аеродром во албанската престолнина извршен е спектакуларен грабеж, јави дописникот...

Изненадувачка елиминација на Мугуруза од Вимблдон

Изненадувачка елиминација на Мугуруза од „Вимблдон“

Нова Македонија | на 7.2016

Втората носителка, Шпанката Гарбиње Мугуруза, изненадувачки го заврши учеството на тенискиот гранслем-турнир „Вимблдон“, по поразот од малку познатата Јана Чепелова од Словачка со 3-6, 2-6 по сетови, во...

Јотовски доби маратонски меч за четврт финале во Скопје

Јотовски доби маратонски меч за четврт-финале во Скопје

Нова Македонија | на 7.2016

Најдобриот македонски тенисер моментно, Томислав Јотовски се пласира во четврт-финалето на фјучерсот во Скопје Јотовски во мечот од 2. коло кој траеше безмалку три часа, го победи шестиот носител Либор...

Борис Џонсон објави дека нема да се кандидира за лидер на конзервативците во Британија

Борис Џонсон објави дека нема да се кандидира за лидер на конзервативците во Британија

Нова Македонија | на 7.2016

Борис Џонсон објави денеска дека нема да се кандидира за нов лидер на Конзервативната партија во Велика Британија Поранешниот градоначалник на Лондон беше еден од фаворитите да го замени Дејвид Камерон...

Силекс поразен со два гола во судиското продолжение

Силекс поразен со два гола во судиското продолжение

Нова Македонија | на 7.2016

Фудбалерите на Силекс се враќаат со разочарувачки пораз од Лихтенштајн, во меч од првото квалификациско коло на Лига Европа. Домашниот тим на Вадуц, во меч во кој не го надигра составот од Кратово, славеше...

Фицо За ЕУ не можат да одлучуваат само две три држави

Фицо: За ЕУ не можат да одлучуваат само две, три држави

Нова Македонија | на 7.2016

За иднината на Европска унија не можат да одлучуваат само две или три моќни земји-членки, изјави Роберт Фицо, премиер на Словачка, земја која од утре претседава со ЕУ Неговата изјава доаѓа откако Германија,...

Чеченскиот претседател бара соработник преку реално шоу

Чеченскиот претседател бара соработник преку реално шоу

Нова Македонија | на 7.2016

Влијателна личност бара соработник преку реално шоу, но тоа не е Доналд Трамп, туку претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров, пренесоа американските медиуми Руската државна телевизија денеска емитуваше...

Богато културно  спортско лето во Прилеп

Богато културно – спортско лето во Прилеп

Нова Македонија | на 7.2016

Прилеп со низа културни и спортски манифестации е подготвен ова лето да привлече уште поголем број на туристи, љубители на манастирскиот, алтернативниот и фестивалскиот туризам, беше речено на денешната...

Петмина конзервативци во трката за нов премиер на Велика Британија

Петмина конзервативци во трката за нов премиер на Велика Британија

Нова Македонија | на 7.2016

За наследник на Дејвид Камерон, кој минатиот петок поднесе оставка по поразот на референдумот за ЕУ, ќе се борат Тереза Меј, сега министер за внатрешни работи, Мајкл Гоув, актуелен министер за правда,...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Стопанската комора и Општина Македонски Брод

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Стопанската комора и Општина Македонски Брод

Нова Македонија | на 7.2016

Во просториите на ЕЛС Македонски Брод, беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу општината и Регионалната Стопанска комора со седиште во Кичево, во која влегуваат општините: Кичево, Македонски Брод...

Триесетдневен притвор за осомничениот за убиството во Добрашане

Триесетдневен притвор за осомничениот за убиството во Добрашане

Нова Македонија | на 7.2016

Кумановското Основно јавно обвинителство попладнево соопшти дека е прифатена мерката за 30-дневен притвор за осомничениот Д.Д. за убиство на Б.И. од Куманово, чие тело беше најдено во бунар во с. Добрашане...

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ ја напушти работата на тетовскиот Совет

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти работата на тетовскиот Совет

Нова Македонија | на 7.2016

Петтемина советници на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија денешната седница на Советот на општина Тетово, револтирани од како што рекоа непочитувањето на градоначалничката Теуата Арифи на партискиот договор и реализација...

Русија очекува компензација од Анкара за соборениот авион

Русија очекува компензација од Анкара за соборениот авион

Нова Македонија | на 7.2016

Москва очекува компензација од Анкара за соборениот руски авион пред целосно обновување на руско-турските односи, посочи рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, пренесоа британските медиуми - Владимир...

Изложба на Црвениот крст Кичево  Стоп за малодушноста  Да ја сочуваме хуманоста

Изложба на Црвениот крст Кичево „ Стоп за малодушноста – Да ја сочуваме хуманоста“

Нова Македонија | на 7.2016

Вечерва со почеток во 18 часот во Куќата на уметноста во село Кнежино, Општинската организација на Црвениот крст од Кичево, организира изложба на фотографии и дела од активностите за поддршка на мигрантите...

Ибрахимовиќ ќе ја продолжи кариерата во Манчестер јунајтед

Ибрахимовиќ ќе ја продолжи кариерата во Манчестер јунајтед

Нова Македонија | на 7.2016

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ (34) потврди дека ќе потпише договор со англиски Манчестер јунајтед, пренесуваат британските медиуми - Време е светот да дознае. Манчестер јунајтед е мојата следна...

Тереза Меј Борис Џонсон не може да преговара со ЕУ и да го наследи Камерон

Тереза Меј: Борис Џонсон не може да преговара со ЕУ и да го наследи Камерон

Нова Македонија | на 6.2016

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј, која денеска во Лондон и формално ја објави својата кандидатура за нов лидер на Конзервативната партија и иден премиер на Велика Британија, ја отфрли...

Расте бројот на мозочни удари во источниот регион

Расте бројот на мозочни удари во источниот регион

Нова Македонија | на 6.2016

Во изминатите три месеци, бројот на мозочни удари во источниот регион е зголемен двојно, кога дневно, дијагноза удар им се пишува речиси на двајца пациенти. Покрај зголемувањето на бројот на мозочните...

Самоубиство во Гевгелија

Самоубиство во Гевгелија

Нова Македонија | на 6.2016

Осумдесет и пет годишната М. Ѓ. се самоубила со бесење вчера околу 13 часот во семејната куќа во Гевгелија, информира денеска Министерството за внатрешни работи Увид на местото на настанот извршила увидна...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност