Џафери При апсењето на пратениците за настаните од 27 април се прекршени Уставот и законските процедури

Џафери: При апсењето на пратениците за настаните од 27 април се прекршени Уставот и законските процедури

Лидер | пред 3 дена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во своето вчерашно гостување на телевизија Алсат, во емисијата „Патот кон“ потенцираше дека МВР и правосудните органи при апсењето на пратениците...

Џафери Промена на името во Собранието доколку тоа го посака парламентарното мнозинство

Џафери: Промена на името во Собранието, доколку тоа го посака парламентарното мнозинство

Лидер | пред 3 дена

Промена на името може да се направи во Собранието, доколку за тоа изрази желба парламентарното мнозинство, рече претседателот на Собранието Талат Џафери во вчерашната емисија “Патот кон…“ на Алсат – М...

Советниците на ВМРО ДПМНЕ ја бојкотираат седницата на советот во Чешиново Облешево

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираат седницата на советот во Чешиново- Облешево

Лидер | пред 3 дена

Советниците од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираат седницата на Советот во Општина Чешиново- Облешево. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија денеска ја напуштија...

Скопје и во изминатото деноноќие загадено

Скопје и во изминатото деноноќие загадено

Лидер | пред 3 дена

Нивото на ПМ 10 честичките во изминатото деноноќие во Центар не се спуштило под 200 микрограми. Максималните вредности ги достигнало во текот на ноќта кога се измерени до 470 микрограми на метар кубен:...

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието затоа што се врши политички прогон на неистомислениците и се апсат пратеници

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието затоа што се врши политички прогон на неистомислениците и се апсат пратеници

Лидер | пред 3 дена

Денес во Собранието на Република Македонија се закажани три седници. Сакаме да ве информираме дека Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ нема да учествува во работата на...

Ќе побара ли Заев да се бришат учебниците во Албанија каде што стојат карти на Голема Албанија

Ќе побара ли Заев да се бришат учебниците во Албанија каде што стојат карти на Голема Албанија?

Лидер | пред 3 дена

Во Подградец владите на Албанија и Македонија ќе имаат заедничка седница, едно од прашањата кое се поставува во јавноста е дали една од точките на средбата ќе биде и промената на македонските учебници...

ВМРО ДПМНЕ Цел на прогон на хунтата може да биде секој македонски граѓанин протест и денес во 18 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Цел на прогон на хунтата може да биде секој македонски граѓанин, протест и денес во 18 часот

Лидер | пред 3 дена

ВМРО-ДПМНЕ соопштува дека Република Македонија е единствена држава во Европа, во која има политички затвореници. -Хунтата ги погази законите и правната држава. На удар е секој кој не се согласува со политиките...

Заедничка хуманитарна акција на Тиквеш и посетителите на Фестивалот на младо вино 2017

Заедничка хуманитарна акција на „Тиквеш“ и посетителите на Фестивалот на младо вино 2017

Лидер | пред 4 дена

Обезбедена финансиска поддршка за центри за згрижување деца во Кавадарци и Скопје Големиот број љубители и почитувачи на виното кои присуствуваа на годинешниот, осми по ред, Фестивал на младо вино, одново...

Алијанса за Албанците нема да учествува во Владата

Алијанса за Албанците нема да учествува во Владата?

Лидер | пред 4 дена

Напуштањето на министерската позиција на Самка Ибраимовски навестува поголеми промени во владиниот состав. Досега беше познато дека треба да бидат избрани министри за здравство и без ресор и заменик министер...

Заев ги згази реформите на Прибе Признаваат и експертите на СДСМ со задоцнување од 6 месеци

Заев ги згази реформите на Прибе: Признаваат и експертите на СДСМ со задоцнување од 6 месеци

Лидер | пред 4 дена

Мирјана Најчевска, еден од најсериозните јуришници на СДСМ призна дека не била ни консултирана и дека разбрала на пазар како ја ставиле внатре во Советот за реформи во правосудството. Професорката Најчевска...

Каракамишева Кому му е потребен правосуден систем што ги враќа работите во правосудството 50 години назад

Каракамишева: Кому му е потребен правосуден систем што ги враќа работите во правосудството 50 години назад?

Лидер | пред 4 дена

(ФБ статус на професорката Тања Каракамишева- Јовановска) Кога летово пишував дека Стратегијата за реформа на правосудството е само една обична тоалетна хартија и ништо повеќе од тоа никој не ги пофати...

Груевски со пораки до кандидатите за нов претседател на ВМРО ДПМНЕ

Груевски со пораки до кандидатите за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Лидер | пред 4 дена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски преку социјалните мрежи испрати порака до кандидатите за иден претседател на партијата, нивните соработници и делегатите на Конгресот на кој ќе се бира следниот...

ВМРО ДПМНЕ СДС секојдневно врши притисок врз секој кој си ја сака државата Денес во 18 часот протест пред Министерството за правда

ВМРО-ДПМНЕ: СДС секојдневно врши притисок врз секој кој си ја сака државата- Денес во 18 часот протест пред Министерството за правда

Лидер | пред 4 дена

Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, велат од ВМРО-ДПМНЕ во своето најново...

ЕВТИН ТРИК НА СДСМ Изборите поминаа власта ја укинува евтината струја

ЕВТИН ТРИК НА СДСМ: Изборите поминаа, власта ја укинува евтината струја

Лидер | пред 4 дена

Кога домаќинствата ќе излезат на слободниот пазар кон крајот на следната година, евтината тарифа на струјата нема да постои, барем не во оваа форма. Дали ќе има евтина тарифа од 14 до 16 часот во работни...

Скопје е најзагаден град во светот за Шилегов тоа е реално шоу

Скопје е најзагаден град во светот, за Шилегов тоа е реално шоу!

Лидер | пред 4 дена

Светот разбра и за Скопје, градот утринава „гордо“ се искачи на лидерската позиција држејќи го првото место по загаденост на Земјата. Градовите во Индија, Бангладеш, Пакистан, Индија, Монголија, Кина…на...

Лицемерието од СДСМ и нивните НВО ветуваа чист воздух Шилегов Манчевски Богоевски Марин и Макрадули добија власт Скопје и Македонија се гушат а нив никаде ги нема

Лицемерието од СДСМ и нивните НВО- ветуваа чист воздух, Шилегов, Манчевски, Богоевски, Марин и Макрадули добија власт, Скопје и Македонија се гушат, а нив никаде ги нема

Лидер | пред 4 дена

Воздухот во Скопје и понатаму е екстремно. Ова утро високи концентрации на ПМ10 честичките се измерени во Центар, Карпош, Лисиче, Гази Баба и Ректорат. Најголемо загадување, утринава, покажала мерната...

Иванов ја отвори македонската Амбасада во Бразил

Иванов ја отвори македонската Амбасада во Бразил

Лидер | пред 5 дена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја отвори македонската Амбасада во Бразил, што претставува прва македонска Амбасада во Латинска Америка. – Отворањето на македонската Амбасада во Бразил...

СДСМ направи циркуз од судството На Заев му закажуваат рочишта во ист ден за да не губи време ниту за одложувањето

СДСМ направи циркуз од судството: На Заев му закажуваат рочишта во ист ден, за да не губи време ниту за одложувањето

Лидер | пред 5 дена

За понеделник, 25 декември, во 11.30 часот Апелациониот суд ја закажа јавната седница на која треба да одлучува по жалбата на адвокатите на премиерот Зоран Заев. Истиот ден кога апелационите судии треба...

Грчки медиуми Забрзано се бара решение за прашањето за името

Грчки медиуми: Забрзано се бара решение за прашањето за името

Лидер | пред 5 дена

По првичните позитивни реакции од вчерашната нова рунда разговори за името во Брисел, одржана по пауза од три години, денеска грчките медиуми пишуваат дека е евидентно забрзување на процесот за надминување...

Грабеж во Шпаркасе Банка крадецот се заканувал со пиштол

Грабеж во Шпаркасе Банка, крадецот се заканувал со пиштол

Лидер | пред 5 дена

Во експозитура на „Шпаркасе Банка“ во Кичево на булевар „Ослободување“ вчера била извршена кражба. -Непознат сторител со закана со пиштол од вработената одзел околу 100.000 денари, 2.500 евра и околу 2.800...

Вулин Вучиќ беше во право Заев не стои на зборот

Вулин: Вучиќ беше во право, Заев не стои на зборот

Лидер | пред 5 дена

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, како реакција на изјавата на премиерот Зоран Заев во Приштина за зачленувањето на Косово во УНЕСКО, изјави дека „македонскиот премиер Зоран Заев не го одржал...

Градоначалникот Георгиевски не предвиде средства во Буџетот за ветените проекти во Гази Баба советниците на ВМРО ДПМНЕ најавуваат амандмани

Градоначалникот Георгиевски не предвиде средства во Буџетот за ветените проекти во Гази Баба- советниците на ВМРО-ДПМНЕ најавуваат амандмани

Лидер | пред 5 дена

Нацрт – буџетот за 2018 година како и тековните програми кои се составен дел од буџетот, беа на дневниот ред од продолжението на третата седница на Советот на Општина Гази Баба . Советничката група на...

Хорор во Скопје Жена тепана и силувана од сопругот

Хорор во Скопје: Жена тепана и силувана од сопругот

Лидер | пред 5 дена

С.T.(43) од Скопје вчера околу 10:35 часот пријавила дека во неколку наврати претходниот и овој месец била физички малтретирана од страна на сопругот И.T.(46) и притоа се здобила со тешки телесни повреди....

ВМРО ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на политички прогон денес во 18 часот ќе организира протест пред Министерството за правда

ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на политички прогон, денес во 18 часот, ќе организира протест пред Министерството за правда

Лидер | пред 5 дена

Одлуката на судот со која се потврдуваат притворите за пратениците е срамна и доказ за политички прогон на политичките неистомисленици на власта. Најавата за меѓународна истргага за терористите од Диво...

Тилерсон САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без предуслови

Тилерсон: САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без предуслови

Лидер | пред 5 дена

САД изразија подготвеност за разговори со Северна Кореја „без предуслови“ иако остануваат одлучни на сите начини вклучително и со воена акција, да го убедат Пјонгјанг да се откаже од нуклеарната програма....

Оставките на членовите на ДИК пред Собранието

Оставките на членовите на ДИК пред Собранието

Лидер | пред 5 дена

Собранието на Република Македонија на првата наредна седница треба да ги констатира оставките на членовите на Државната изборна комисија. Овој состав на ДИК кој имаше мандат од склучувањето на Пржинскиот...

Облачно и магловито време

Облачно и магловито време

Лидер | пред 5 дена

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во вечерните и ноќните часови, во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој...

Магла ја намали видливоста на дел од патиштата

Магла ја намали видливоста на дел од патиштата

Лидер | пред 5 дена

Намалена видливост од 100 до 150 метри поради магла има на патните правци Катланово-Велес, Удово-Гевгелија, Македонска Каменица-Делчево-Берово и Струмица, информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ)...

Втор ден во целосен прекин железничкиот сообраќај

Втор ден во целосен прекин железничкиот сообраќај

Лидер | пред 5 дена

Железничкиот товарен и патнички сообраќај втор ден е во целосен прекин поради протестот на вработени во МЖ ад Транаспорт кои бараат исплата на вториот дел од платата за октомври. Душко Чакаровски, машиновозач...

Турција го повика светот да го признае источен Ерусалим за палестински главен град

Турција го повика светот да го признае источен Ерусалим за палестински главен град

Лидер | пред 5 дена

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска го повика светот да го признае источен Ерусалим за палестински главен град. Повикот беше упатен на отворањето на вонредната седница на врвот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност