ПОЧНА ОДБРОЈУВАЊЕТО Со промотивен спот ќе се привелкуваат туристите во Скопје за Супер купот

ПОЧНА ОДБРОЈУВАЊЕТО: Со промотивен спот ќе се привелкуваат туристите во Скопје за Супер купот

Телеграф | пред 8 месеци

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски на социјалната мрежа Фејсбук објави промотивно видео кое има за цел да ги промовира убавините на Скопје, но и да ги информира туристите кои ќе го посетат...

ВМРО ДПМНЕ Владата до крајот на годината ќе го зголеми долгот за 150 милиони евра

ВМРО-ДПМНЕ: Владата до крајот на годината ќе го зголеми долгот за 150 милиони евра

Телеграф | пред 8 месеци

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека Владата на СДСМ има испланирано до крајот на годината освен тековните задолжувања да го зголеми долгот за дополнителни 150 милиони евра. – Владата на СДС...

СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЕДНА ОД ТЕМИТЕ Могерини во Атина на средба со грчкиот државен врв

СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЕДНА ОД ТЕМИТЕ: Могерини во Атина на средба со грчкиот државен врв

Телеграф | пред 8 месеци

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Атина ќе се сретне со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, која е во посета на Грција. По средбата...

ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО СТОКМЕН Бугарската министерка не сака ни да слушне за постоење на македонско малцинство

ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО СТОКМЕН:Бугарската министерка не сака ни да слушне за постоење на македонско малцинство

Телеграф | пред 8 месеци

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето...

ПРАВДАТА Е ВО РАЦЕТЕ НА ВРХОВНИОТ СУД Решенијата од Апелација не се конечни одбраната има право на жалба

ПРАВДАТА Е ВО РАЦЕТЕ НА ВРХОВНИОТ СУД: Решенијата од Апелација не се конечни, одбраната има право на жалба

Телеграф | пред 8 месеци

Медиумите блиски до СДСМ  побрзаа да ги уапсат осомничените во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ додека пак Апелација целосно ги отфрли сите аргументи на одбраната ставајќи се во функција исклучиво на СЈО...

ШТО СЕ ПОДГОТВУВА Нимиц е убеден дека има нов импулс во напорите за решавање на спорот за името

ШТО СЕ ПОДГОТВУВА: Нимиц е убеден дека има нов импулс во напорите за решавање на спорот за името

Телеграф | пред 8 месеци

Решавањето на спорот за името е високо на агендата на владата во Скопје и затоа има „нов импулс“ во напорите за решавање на проблемот, изјави специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите...

ПОЛИТИЧКА ХАЈКА И ПРИТИСОК ВРЗ СУДОТ Бараат апсења без правосилно решение и без право на жалба

ПОЛИТИЧКА ХАЈКА И ПРИТИСОК ВРЗ СУДОТ: Бараат апсења без правосилно решение и без право на жалба

Телеграф | пред 8 месеци

Политичката хајка по нарачка на СДСМ се потврдува и врз притисокот до МВР да ги уапси на тројцата осомничени за кои Апелацискиот суд вчера донесе одлука за притвор. Медиумите блиски до СДСМ прашуваат зошто...

НЕ Е ВРАБОТЕН ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО Дали новиот државен секретар Милошев е незаконски поставен

НЕ Е ВРАБОТЕН ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО: Дали новиот државен секретар Милошев е незаконски поставен?

Телеграф | пред 8 месеци

Претседателот на општинската организација на СДСМ Штип Владимир Милошев на почетокот на овој месец беше именуван за државен секретар во Министерство за здравство од стана на министерот Арбен Таватари....

ЗАЕВ Законот за јазиците Владата ќе го донесе пред локалните избори а ако бидеме подготвени ќе биде усвоен и во Парламентот

ЗАЕВ: Законот за јазиците Владата ќе го донесе пред локалните избори, а ако бидеме подготвени ќе биде усвоен и во Парламентот

Телеграф | пред 8 месеци

Владата ќе го донесе законот за јазиците пред локалните избори и со тоа нема да ги изгуби гласовите на граѓаните ниту од македонската, ниту од албанската етничка заедница, изјави денеска премиерот Зоран...

БЛЕФ ИЛИ СЕРИОЗНА НАМЕРА Со наближувањето на локалните избори Села секојдневно излегува од владата

БЛЕФ ИЛИ СЕРИОЗНА НАМЕРА: Со наближувањето на локалните избори, Села секојдневно „излегува“ од владата

Телеграф | пред 8 месеци

Со наближувањето на терминот за одржување на локалните избори, албанските партнери во владата го зголемуваат притисокот врз премиерот Зоран Заев. Тие притискаат да биде донесен законот за употреба на Албанскиот...

ВМРО ДПМНЕ СДСМ ја задолжува земјата што е можно повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја задолжува земјата што е можно повеќе

Телеграф | пред 8 месеци

СДС кога беше опозиција устата им беше полна за презадолженост на Република Македонија. Денес кога СДС е на власт ја задолжува земјата што е можно повеќе, се вели во соопштението во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ....

ЗАЕВ РЕТЕРИРА ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Нема да е крај на денот ако не го потпишеме

ЗАЕВ РЕТЕРИРА ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Нема да е крај на денот ако не го потпишеме

Телеграф | пред 8 месеци

Премиерот Зоран Заев по завршувањето на комисијата за надворешни работи на која се дискутираше за договорот за добрососедство со Бугарија ретерираше од првичните изјави дека е сигурен дека на Илинден договорот...

ПОПОСКИ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со тој договор

ПОПОСКИ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со тој договор

Телеграф | пред 8 месеци

Разликата меѓу декларацијата од 1999 г. и посакуваниот договор од бугарска страна кој евентуално би се потпишувал во 2017 г., е што декларацијата е необврзувачка, изјави поранешниот министер за надворешни...

ФУДБАЛСКА ЛЕКЦИЈА Вардар со големи 3 1 обезбеди 3 рунда

ФУДБАЛСКА ЛЕКЦИЈА: Вардар со големи 3:1 обезбеди 3. рунда

Телеграф | пред 8 месеци

Фудбалерите на Вардар се во 3. коло од квалификациите за пласман во Лигата на шампионите. После одличното второ полувреме во Струмица беше обезбеден триумфот што толку се посакуваше. Гостите тргнаа со...

ПОРАСНАА ГАЌИТЕ НА ГРИГОР Кога Никол масира цела плажа зјапа

ПОРАСНАА ГАЌИТЕ НА ГРИГОР: Кога Никол масира цела плажа зјапа

Телеграф | пред 8 месеци

Раната елиминација од Вимболдон, бугарскиот тенисер Григор Димитров ја лечи на плажа во друштво на својата девојка Никол Шерзингер.Таа толку се трудеше да му ја покаже љубовта на Гришко што во еден момент...

ФК Вардар  ФК Малме квалификации лига Шампиони

ФК Вардар - ФК Малме, квалификации лига Шампиони

Телеграф | пред 8 месеци

МИЛОШОСКИ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Би дале поддршка за договор во кој што ќе се споменува македонскиот народ и јазик

МИЛОШОСКИ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Би дале поддршка за договор во кој што ќе се споменува македонскиот народ и јазик

Телеграф | пред 8 месеци

Денешнава прес-конференција ја одржувам после завршувањето на седницата на Комисијата за надворешна политика која што по барање на претседателот на Владата, Зоран Заев беше затворена за јавноста, На таа...

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ НА ЗАЕДНИЧКИ СОСТАНОК Утре ќе разгледуваат како се спроведува тиранската платформа

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ НА ЗАЕДНИЧКИ СОСТАНОК: Утре ќе разгледуваат како се спроведува тиранската платформа

Телеграф | пред 8 месеци

НДП на Весел Мемеди испрати покана до албанските парламентарни партии, потписници на заедничката Декларација, за да се сретнат утре во Парламентот за да го надгледуваат текот на имплементација на Платформата,...

НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ЗАКОНОТ ЗА АЛБАНСКИ ЈАЗИК Села се сретна со Бејли на маса ултиматумот од сто дена

НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ЗАКОНОТ ЗА АЛБАНСКИ ЈАЗИК: Села се сретна со Бејли, на маса ултиматумот од сто дена

Телеграф | пред 8 месеци

Претседателот на ДР-ДПА Зијад Села и генералниот секретар Арбен Таравари, вчера се сретнаа со американскиот амбасадор Џес Бејли.Според партиското соопштение, тема на разговорот биле политичките случувања...

НА ЗАТВОРЕНА СЕДНИЦА Заев ќе го презентира договорот со Бугарија

НА ЗАТВОРЕНА СЕДНИЦА: Заев ќе го презентира договорот со Бугарија

Телеграф | пред 8 месеци

Нацрт - Договорот за добрососедство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија денеска на затворена седница ќе биде претставен предчленовите на собраниската Комисија за надворешна политика. Седницата,...

РУСИТЕ ЈА ВРАЌААТ КОМЕТАТА Чини шест милиони долари може да издржи удар од ракета

РУСИТЕ ЈА ВРАЌААТ „КОМЕТАТА“:Чини шест милиони долари, може да издржи удар од ракета

Телеграф | пред 8 месеци

Русија ќе го врати производството на хидроглисерот наречен „Ракета“.Станува збор за еден од најсовремените пловила кој беше констрииран уште во времето на СССР. Станува збор за брод што има подводни крила...

ВМРО ДПМНЕ Со предложениот буџет владата го зголемува задолжувањето

ВМРО-ДПМНЕ: Со предложениот буџет владата го зголемува задолжувањето

Телеграф | пред 8 месеци

Со предложениот ребаланс на Буџетот, Владата на СДСМ го зголемува задолжувањето на Македонија, смета ВМРО-ДПМНЕ . – СДС, Драган Тевдовски и Зоран Заев кои со месеци наназад зборуваа за нивната загриженост...

СЕ ОЧЕКУВА ДОЛГА И БУРНА РАСПРАВА Ребалансот на буџетот на дневен ред во Собранието

СЕ ОЧЕКУВА ДОЛГА И БУРНА РАСПРАВА: Ребалансот на буџетот на дневен ред во Собранието

Телеграф | пред 8 месеци

Во Собранието на Република Македонија денеска почнува расправата по Предлогот за измени и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2017 година.Ребалансот на Буџетот предложен од Владата е на дневен...

ГРЦИТЕ РЕВОЛТИРАНИ За годишен приход од 66 000 евра треба да платат данок од 20 000

ГРЦИТЕ РЕВОЛТИРАНИ: За годишен приход од 66.000 евра треба да платат данок од 20.000

Телеграф | пред 8 месеци

Шок и ужас за даночници обврзници во Грција, бидејќи налозите што ги дибија за плаќање сега се двојно повисоки од минатата година“, пишува весникот„Катимерини“. Весникот подвлекува дека ова се должи на...

ЦУЦУЛОВСКИ Будалесто е

ЦУЦУЛОВСКИ: Будалесто е

Телеграф | пред 8 месеци

Будалесто е, дури и трогателно инфантилно е, да се очекува оваа власт (која на власт дојде така како што дојде на 27.04.2017) да се однесува транспарентно (помодарски кажано, отворено) и инклузивно (помодарски...

ЗАЕВ ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО ТАЧИ Ќе влезе ли ДПА во владата на местото на Алијансата на Села

ЗАЕВ ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО ТАЧИ: Ќе влезе ли ДПА во владата на местото на Алијансата на Села?

Телеграф | пред 8 месеци

Деновиве се очекува да се одржи средба помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ДПА Мендух Тачи, дознава ИНА од извори блиски до СДСМ. Овој состанок ќе се одржи како последица на постојаните притисоци...

СУПЕР СКОПЈЕ Градоначалникот Трајановски најави супер забава цело лето

СУПЕР СКОПЈЕ: Градоначалникот Трајановски најави супер забава цело лето

Телеграф | пред 8 месеци

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска промовираше проект наречен „Супер Скопје“. Проект кој се однесува на забавниот дел, односно организирање на повеќе забави на повеќе локации преку викендите...

ВМРО ДПМНЕ СЈО е политичко обвинителство под контрола на СДС

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС

Телеграф | пред 8 месеци

СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС .Сите обвиненија кои СЈО ги поткрена и сите истраги кои беа спроведени, беа политички нарачки и имаа за цел рушење на угледот и рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ...

НА МЕЛАНИЈА И БРИЖИТ ИМ СТАНА НЕПРИЈАТНО Макрон и Трамп се држеа за рака 27 секунди

НА МЕЛАНИЈА И БРИЖИТ ИМ СТАНА НЕПРИЈАТНО: Макрон и Трамп се држеа за рака 27 секунди

Телеграф | пред 8 месеци

За време на официјалната посета на претседателот на САД, Доналд Трамп во Париз со францускиот претседател Емануел Макрон тие се ракуваа цели 27 секунди. Тоа беше надвор од дипломатскиот протокол а чудно...

ГО ПРАТИ НА СПИЕЊЕ Два прецизни удари за добра ноќ

ГО ПРАТИ НА СПИЕЊЕ:Два прецизни удари за добра ноќ

Телеграф | пред 8 месеци

Корејскиот ултимејт фајтер Хае Џин Парк го нарекуваат „хирург“, а кога ќе го погледнете ќе ви стане јасно и зошто. Тој толку прецизно со два удари го нокаутираше својот сонародник Хјунг Сук Лика. Погледнете,...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност