Циклонот Хектор не го заобиколи Охрид оштетени крајбрежните објекти

Циклонот „Хектор“ не го заобиколи Охрид, оштетени крајбрежните објекти

МТВ 1 | пред 18 часа

Силниот ветер во Охрид и охридско кој на моменти достигнува брзина од над 90 километри на час предизвика штети, но за среќа засега нема повредени лица. Од силните удари на ветерот падна лимен покрив, откорнати...

Африн Жесток артилериски напад на турската армија

Африн: Жесток артилериски напад на турската армија

МТВ 1 | пред 2 дена

Турската армија почна жесток артилериски напад врз градот Африн во северозападна Сирија. Според силите за заштита на народот на сириските курди, досега загинале дваесетина луѓе. Турската армија, заедно...

Иванов во Баку Македонија поддржува иницијативи за подобрување на инфраструктурата и поврзаноста

Иванов во Баку: Македонија поддржува иницијативи за подобрување на инфраструктурата и поврзаноста

МТВ 1 | пред 2 дена

Целта на Република Македонија е членство во НАТО и во Европската унија, ние сме вклучени во европскиот економски простор, но нам ни е неопходна и европска инфраструктура. За таа цел Македонија одлучи со...

ФЗОМ ќе ја зголеми квотата за овој месец и вкупниот буџет за лекови

ФЗОМ ќе ја зголеми квотата за овој месец и вкупниот буџет за лекови

МТВ 1 | пред 2 дена

Фондот за здравство ја зголеми квотата на лекови препишани на рецепт за месецов- дополнителни 15 милиони денари линеарно ќе бидат распределени по аптеките. Како причина се наведува проблемот со кој се...

Финансиска полиција Кривична пријава против Доневски и уште едно лице

Финансиска полиција: Кривична пријава против Доневски и уште едно лице

МТВ 1 | пред 2 дена

Поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи Васе Доневски заработи кривична пријава за злоупотреба на службената положба. Од Финансиската полиција велат дека во 2015-та година покренал...

Груевски Не ми беше целта да предизвикам инцидент во Собранието

Груевски: Не ми беше целта да предизвикам инцидент во Собранието

МТВ 1 | пред 2 дена

Не ми беше целта да предизвикам инцидент во Собранието, ниту пак имав намера физички да се пресметам со Џафери. Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски појаснува за неговата реакција...

Преку дигитализација до поголема конкурентост на малите економии

Преку дигитализација до поголема конкурентост на малите економии

МТВ 1 | пред 2 дена

Малите економии мора да ги следат новите технологии, со дигитализација, компаниите ќе бидат поконкурентни и отворени кон светот. Скапа инвестиција, но неопходна за напредок во сите сфери, едногласни се...

Случај ТНТ  Обвинетите тврдат дека не сториле кривично дело

Случај „ТНТ“: Обвинетите тврдат дека не сториле кривично дело

МТВ 1 | пред 2 дена

Ќе докажеме дека комплексот „Космос“ беше класичен пример за дивоградба, а инвеститорот во неколку наврати го прекрши Законот, изјави екс-министерот Миле Јанакиески на судењето за случајот „ТНТ“. Истото...

Заев најави реконструкција на Владата апелира Законот за јазици да се пушти да живее

Заев најави реконструкција на Владата, апелира Законот за јазици да се пушти да живее

МТВ 1 | пред 2 дена

Законот за јазиците продолжува да ја бранува политичката сцена во земјава. Премиерот Заев тврди дека со Законот нема ништо да се промени, напротив, неговото непотпишување може да предизвика проблеми. Апелира...

АХВ Во земјава нема сомнително белгиско месо

АХВ: Во земјава нема сомнително белгиско месо

МТВ 1 | пред 3 дена

Првиот човек на Агенцијата, Зоран Атанасов со апел до ловџиите- да се откажат од ритуалот после уловот да прават гозби со црниот дроб, бидејќи е многу опасен за здравјето. Наместо тоа, граѓаните е потребно...

Путин очекува нов мандат води во речиси сите анкети

Путин очекува нов мандат, води во речиси сите анкети

МТВ 1 | пред 3 дена

Претседателот Владимир Путин ги повика своите сограѓани да гласаат на изборите в недела на кои има седуммина конкуренти. 65-годишниот лидер очекува нов мандат со кој ќе заокружи речиси четвртина век владеење....

Обуки за интеграција на мигрантите и барателите на азил

Обуки за интеграција на мигрантите и барателите на азил

МТВ 1 | пред 3 дена

Седнување на исто место и во исто време на младата популација со мигрантите и барателите на азил е најдобриот начин меѓусебно да се запознаат и да споделат идеи за надминување на стереотипите- ова е целта...

Иванов на глобален форум во Азербејџан

Иванов на глобален форум во Азербејџан

МТВ 1 | пред 3 дена

На Македонија ѝ се неопходни и НАТО и ЕУ, но и кинескиот проект „Еден појас, еден пат“ поради економските коридори и можности што ги нуди во Европа и Евроазија, истакна шефот на македонската држава Иванов...

Со грант од ЕУ ќе се подобрува конкурентноста во туризмот

Со грант од ЕУ ќе се подобрува конкурентноста во туризмот

МТВ 1 | пред 3 дена

Со грант од Европската унија од 18 милиони евра и со уште 3,2 милионa буџетски пари ќе се подобрува конкурентноста во туризмот. На повикот може да аплицираат општините за инфраструктурни проекти, организациите...

Метео Променливо време за викендот

Метео: Променливо време за викендот

МТВ 1 | пред 3 дена

Утре во Македонија се очекува променливо облачно и значително потопло време со сончеви периоди. Ќе дува засилен, а повремено и силен ветер од јужен правец кој што на моменти ќе надминува брзина од 80,...

 Вашингтон пост  Трамп ќе го смени советникот за национална безбедност Мекмастер

„Вашингтон пост“: Трамп ќе го смени советникот за национална безбедност, Мекмастер

МТВ 1 | пред 3 дена

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил да го смени својот советник за национална безбедност генерал Херберт Мекмастер, тврди весникот „Вашингтон пост“. За негови наследници се споменуваат поранешниот...

Нема белгиско сомнително месо во Македонија

Нема белгиско сомнително месо во Македонија

МТВ 1 | пред 3 дена

Црниот дроб од дивата свиња е преполн со високи концентрации на олово, кадмиум и железо, велат во Агенцијата за храна и ветеринарство. Директорот Атанасов повика на претпазливост. „Белгиско месо во земјава...

Заев Одлуката на Иванов е флагрантно кршење на Уставот

Заев: Одлуката на Иванов е флагрантно кршење на Уставот

МТВ 1 | пред 3 дена

Иванов флагрантно го крши Уставот, вели премиерот Заев. Македонија има заедничка иднина и Уставниот суд и Веницијанската комисија треба да се изјаснат за Законот за јазиците. Со овој Закон е дадено едно...

В недела избори во Русија Путин води во речиси сите анкети

В недела избори во Русија, Путин води во речиси сите анкети

МТВ 1 | пред 3 дена

Претседателот Владимир Путин ги повика своите сограѓани да гласаат на изборите в недела на кои има седуммина конкуренти. 65- годишниот лидер очекува нов мандат со кој ќе заокружи речиси четвртина век владеење....

Алими не дојде на судењето на случајот Титаник 3

Алими не дојде на судењето на случајот „Титаник 3“

МТВ 1 | пред 3 дена

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Алими не дојде на судењето на случајот „Титаник 3“ поради службено отсуство. Неговиот бранител рече дека тој отпатувал во Тирана во посета на албанскиот...

Претседателот Иванов во посета на Азербејџан ќе учествува на Глобалниот Баку форум

Претседателот Иванов во посета на Азербејџан, ќе учествува на Глобалниот Баку форум

МТВ 1 | пред 3 дена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, престојува во работна посета на Република Азербејџан, по повод неговото учество на шестиот Глобален Баку форум во организација на меѓународниот центар...

Севернокорејскиот шеф на дипломатијата е во посета на Шведска

Севернокорејскиот шеф на дипломатијата е во посета на Шведска

МТВ 1 | пред 3 дена

Севернокорејскиот министер за надворешни работи е во ненајавена посета на Шведска пред најавената средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот од Пјонгјанг Ким Јонг- Ун. Целта на патувањето...

Жртви при уривање на пешачки мост во Флорида

Жртви при уривање на пешачки мост во Флорида

МТВ 1 | пред 3 дена

Неколкумина загинаа при уривање на пешачки мост врз возила во градот Свитвотер, Флорида. Новоизградената конструкција ги поврзувала Меѓународниот универзитет и кампусот, а минувала над булевар со шест...

Приведен поранешниот директор на СОЗР Финансиската полиција денеска со детали

Приведен поранешниот директор на СОЗР, Финансиската полиција денеска со детали

МТВ 1 | пред 3 дена

Приведен поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи во Владата, Васе Доневски, потврдуваат од Финансиската полиција. Се сомничи за злоупотреба на службената положба и овластување. Пред...

Тимоние Препораката за ЕУ виси поради начинот на кој е донесен Законот за јазиците

Тимоние: Препораката за ЕУ виси поради начинот на кој е донесен Законот за јазиците

МТВ 1 | пред 3 дена

Законот е донесен на скандалозен начин. Немаше консензус и цивилизирана дискусија, оценува францускиот амбасадор во земјава Тимоние и дополнува дека состојбата била разочарувачка. Францускиот амбасадор...

Димитров на министерски состанок за Западен Балкан во Сараево

Димитров на министерски состанок за Западен Балкан во Сараево

МТВ 1 | пред 3 дена

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров учествува на состанокот на министри за надворешни работи на државите од Западен Балкан и на министерската коференција за Фондот за Западен Балкан, што...

Ставен во мирување штрајкот на рударите во Саса

Ставен во мирување штрајкот на рударите во „Саса“

МТВ 1 | пред 3 дена

Најавениот штрајк на рударите од „Саса“ и блокадата на патот се ставени во мирување, соопштил претседателот на меѓуетничкиот синдикат „МЕСО“ во Македонска Каменица, Сашо Јованов. Оваа одлука е донесена...

САД обвинија за руско хакирање на електродистрибутивната мрежа

САД обвинија за руско хакирање на електродистрибутивната мрежа

МТВ 1 | пред 3 дена

Белата куќа ја обвини Русија за континуирана кампања на кибернетички напади врз електродистрибутивна мрежа на САД. Американското Министерство за финансии веќе воведе санкции против 19 Руси и пет компании...

Окрупнување на земјиштето во 12 села

Окрупнување на земјиштето во 12 села

МТВ 1 | пред 3 дена

Дванаесет локации од целата држава се избрани за консолидација на земјоделско земјиште преку проектот „Мејнленд“, финансиран од Евроската унија, кој го спроведува Организацијата за храна и земјоделство...

Објавен петтиот полугодишен извештај за работата на СЈО

Објавен петтиот полугодишен извештај за работата на СЈО

МТВ 1 | пред 3 дена

Специјалното обвинителство отворило седум нови истраги против 17 осомничени, најмногу за злоупотреба на службената положба. Ова го пишува во последниот, петти полугодишен извештај за работата на СЈО. Во...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност