Американскиот интернет ги блокира сеачите на омраза и насилство

Американскиот интернет ги блокира сеачите на омраза и насилство

Нова ТВ | пред 51 минути

Социјалните мрежи им го забрануваат пристапот на белите националисти во САД како и на нивните поддржувачи. Фирмите од Силикон Вели, гигантите на интернетот и социјалните мрежи, остро реагираа на трагичните...

Градинките од 1 септември ќе работат двосменски од 7 до 21 30 часот

Градинките од 1 септември ќе работат двосменски, од 7 до 21.30 часот

Нова ТВ | пред 58 минути

Градинките од 1 септември треба да почнат со двосменско работење и да се усогласат според потребите на граѓаните, соопшти денеска на прес-конференција министерката за труд и социјална политика Мила Царовска....

Заев Осудата на омразата и насилството мора да биде одлучна и силна

Заев: Осудата на омразата и насилството мора да биде одлучна и силна

Нова ТВ | пред еден час

Владата на Република Македонија го осуди терористичкиот акт во Барселона и изрази жалење до семејствата на жртвите од овој нечовечки акт на насилство, како и до државите од кои доаѓаат, а на повредените...

Маратонците утре ќе пливаат во Охридското Езеро

Маратонците утре ќе пливаат во Охридското Езеро

Нова ТВ | пред 2 часа

Во водите на Охридското Езеро утре ќе се плива 31. Охридски пливачки маратон, што е редовна трка од „Гран при“ серијата маратонски трки на отворени води на Светската пливачка федерација (ФИНА). На стартот...

Пилите на Паркови и зеленило повторно сечеа во Центар

Пилите на „Паркови и зеленило“ повторно сечеа во Центар

Нова ТВ | пред 3 часа

Екипа на „Паркови и зеленило“ утрово исекоа уште едно дрво што се наоѓаше пред спомен куќата на Мајка Тереза. Дрвото беше меѓу ретките што останаа во овој дел од центарот на градот, откако преходно, пред...

Шпанската полиција спречи втор напад 120 км јужно од Барселона

Шпанската полиција спречи втор напад 120 км јужно од Барселона

Нова ТВ | пред 3 часа

Шпанската полиција соопшти дека спречила втор терористички напад во летувалиштето Камбрилс, 120 км јужно од Барселонa. Еден автомобил удрил во пешаци околу полноќ на шеталиштето во Камбрилс исто како и...

Еден повреден македонски државјанин во нападот во Барселона

Еден повреден македонски државјанин во нападот во Барселона

Нова ТВ | пред 3 часа

Во вчерашниот терористички напад во Барцелона повреден е еден повреден македонски државјанин и тој е вон животна опасност. Македонското Министерство за надворешни работи соопшти дека во “комуникацијата...

Осомничениот терорист од Шпанија снимен на плажа на 15 август

Осомничениот терорист од Шпанија снимен на плажа на 15 август

Нова ТВ | пред 3 часа

Еден од терористите во Барселона, Дрис Оукабир е снимен на плажа, само два дена пред нападот во шпанскиот град. Тој ваква фотографија објавил на неговиот Фејсбук профил, на 15 август.  Сепак, не е јасно...

Шпанската полиција спречи втор напад 120 км јужно од Барцелона

Шпанската полиција спречи втор напад 120 км јужно од Барцелона

Нова ТВ | пред 4 часа

Шпанската полиција соопшти дека спречила втор терористички напад во летувалиштето Камбрилс, 120 км јужно од Барселонa. Еден автомобил удрил во пешаци околу полноќ на шеталиштето во Камбрилс исто како и...

Еден повреден македонски државјанин во нападот во Барцелона

Еден повреден македонски државјанин во нападот во Барцелона

Нова ТВ | пред 4 часа

Во вчерашниот терористички напад во Барцелона повреден е еден повреден македонски државјанин и тој е вон животна опасност. Македонското Министерство за надворешни работи соопшти дека во “комуникацијата...

Јаневски Убав резултат но работата не е завршена Таму нè чека пекол

Јаневски: Убав резултат, но работата не е завршена. Таму нè чека пекол

Нова ТВ | пред 9 часа

Фото: fkvardar.mk Дојде по нова работа во Скопје пред два, експресно ја договори и со два одржани тренинга го предводеше Вардар до победа што може да биде пресудна за испишување на фудбалска историја....

Плеј оф за ЛЕ Сензацијата на Вардар и машинеријата на Милан

Плеј-оф за ЛЕ: Сензацијата на Вардар и машинеријата на Милан

Нова ТВ | пред 11 часа

Триумфот на Вардар над Фенербахче е одекна како бомба на стариот континент и оценет како сензационален по првите плеј-оф мечеви за групната фаза во Лига Европа. Со погодоците на Тигран Барсегјан во 20...

Дебакл на Шкендија на Сан Сиро  Милан ги испрати тетовци со 6 0

Дебакл на Шкендија на „Сан Сиро“: Милан ги испрати тетовци со 6:0

Нова ТВ | пред 13 часа

Фото: acmilan.com Шкендија го доживеа најтешкиот пораз во меѓународните настапи во клупската историја. Милан го совлада вицешампионот на Македонија со 6:0 во првиот плеј-оф меч за Лига Европа и за формален...

Исламска Држава презеде одговорност за нападот во Барселона

Исламска Држава презеде одговорност за нападот во Барселона

Нова ТВ | пред 13 часа

Исламска Држава ја презеде одговорноста за смртоносниот терористички напад во Барселона, кој се случи попладнево и усмрти најмалку 12 лица. Бело комбе со голема брзина  влета меѓу луѓето на туристичката...

Скопје обоено во црвено црно  Вардар го нокаутира Фенербахче

Скопје обоено во „црвено-црно“: Вардар го нокаутира Фенербахче

Нова ТВ | пред 14 часа

Најавите и желбите на Бобан Грнчаров се остварија. Вардар остана непоразен на домашен терен и во третиот европски настап ова лето, но и за победничко добредојде за новиот тренер Чедомир Јаневски. По Малме...

Бранка Костиќ Марковиќ на чело Управниот одбор на Филхармонијата

Бранка Костиќ Марковиќ на чело Управниот одбор на Филхармонијата

Нова ТВ | пред 15 часа

На препорака на новиот в.д. директор Виктор Илиески, а со решение на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, денеска е назначен новиот Управен одбор на НУ Македонска филхармонија. Бранка Костиќ Марковиќ...

МНР нема информации за повредени македонски граѓани во Барселона

МНР нема информации за повредени македонски граѓани во Барселона

Нова ТВ | пред 15 часа

До 20:30 часот немаме информации за повредени македонски граѓани во нападот во Барселона – соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Република Македонија. Земајќи ја во предвид сериозноста...

13 мртви и 50 повредени по терористичкиот напад во Барселона

13 мртви и 50 повредени по терористичкиот напад во Барселона

Нова ТВ | пред 15 часа

Министерот за внатрешни работи, Јоаким Форн, соопшти дека 13 луѓе се мртви, а 50 повредени, по терористичкиот напад кој попладнево се случи во Барселона. Полицијата почна да ги евакуира луѓето кои беа...

Ексклузивно видео од нападот во Барселона ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА

Ексклузивно видео од нападот во Барселона, ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА

Нова ТВ | пред 16 часа

Ексклузивна снимка од нападот во Барселона, која за Нова Тв ја испрати наш сограѓанин кој се наоѓа таму. http://novatv.mk/wp-content/uploads/2017/08/video-1502992856.mp4 Лас Рамблас е централен булевар...

Полицијата потврди нападот во Барселона е терористички

Полицијата потврди, нападот во Барселона е терористички

Нова ТВ | пред 17 часа

Од Министерството за внатрешни, информираат дека има мртви и повредени, во нападот кој се случи попладнево во Барселона. Потврдена е смртта на едно лице, а повредени се 32, од кои 10 сериозно. Безбедносните...

Комбе влетало во толпа туристи во Барселона

Комбе влетало во толпа туристи во Барселона

Нова ТВ | пред 19 часа

Комбе влетало меѓу насобран народ во туристичката зона Рамблас во Барселона – пренесува „ BBC “. Шпанската полиција вели дека повредени се неколкумина во „масовен судар“. Безбедносните служби ги дистанцираат...

Финска ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Финска ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Нова ТВ | пред 19 часа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Хелсинки оствари средба со неговиот фински колега, Тимо Соини. На средбата со финскиот министер за надворешни работи, Димитров му ги презентирал...

Шилегов Со разрешувањето на Зврлевски почнаа реформите во судството

Шилегов: Со разрешувањето на Зврлевски почнаа реформите во судството

Нова ТВ | пред 19 часа

Според Петре Шилегов од СДСМ, разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите. Како што вели тој, за парламентарното мнозинство...

БЕСА Да се обелоденат монтираните судски случаи

БЕСА: Да се обелоденат монтираните судски случаи

Нова ТВ | пред 20 часа

Движењето БЕСА денеска побара побрзо обелоденување на случаите како ‘’Сопот’’, ‘’Монструм’’ како и многу други случаи  и вистинските виновници да се изнесат пред правдата, без разлика на нивната етничка...

Oбјавена книгата Успеси и заговори на Стојан Андов

Oбјавена книгата „Успеси и заговори“ на Стојан Андов

Нова ТВ | пред 21 часа

Во издание на „Матица македонска“ излезе од печат книгата „Успеси и заговори“, со поднаслов „Обидите на Данаилов Фрчкоски“, во која Стојан Андов говори за мноштво судбоносни настани што се случија во Република...

Разрешен Зврлевски пратениците на ВМРО ДПМНЕ излегоа од салата

Разрешен Зврлевски, пратениците на ВМРО ДПМНЕ излегоа од салата

Нова ТВ | пред 21 часа

Со 64 гласа ЗА и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши досегашниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се...

Судскиот совет им го одзеде имунитетот на пет судии од Управен суд

Судскиот совет им го одзеде имунитетот на пет судии од Управен суд

Нова ТВ | пред 21 часа

Судскиот совет денеска на седница донесе одлука да им се одземе мандатот на судии, информираа од Советот. Станува збор за судии од Управниот суд кои се обвинети во случајот „Титаник 2“ на Специјалното...

Синот на Никовски го советувал Груевски за 3 000 евра месечно

Синот на Никовски го советувал Груевски за 3,000 евра месечно

Нова ТВ | пред 21 часа

Советникот на владата си ангажирал и свој советник кој исто така бил плаќан од буџетот. Армијата советници на Груевски броела повеќе од 80 лица . Синот на поранешниот диплимат Ристо Никовски, Александар...

СКУП Канческа ноќевала во Хилтон Шератон и Риц а пазарела во Версаче

СКУП:Канческа ноќевала во Хилтон, Шератон и Риц, а пазарела во Версаче

Нова ТВ | пред 21 часа

Екс-министерката за култура Елизабета Канческа Милевска ја користела службената картичка за се и сешто-од набавка на апарат за кафе-Неспресо, преку набавки во „Зара хоме„ во Солун, но, пазарела и во грчката...

Плеј оф за Лига Европа Шкендија во вечер за уживање на Сан Сиро

Плеј-оф за Лига Европа: Шкендија во вечер за уживање на „Сан Сиро“

Нова ТВ | пред 23 часа

Фото: facebook.com/fcshkendija/ Шкендија е пред најзвучното гостување во клупската историја. Македонскиот вицепрвак вечерва (20,45 ч.) ќе игра на култниот „Сан Сиро“ во плеј-офот за УЕФА Европа лигата...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност