ПРАЗНУВАЊЕТО КАЈ  СТРИШАНСКА ЧЕШМА  ПО ОСМИ ПАТ

ПРАЗНУВАЊЕТО КАЈ „СТРИШАНСКА ЧЕШМА“ ПО ОСМИ ПАТ

Комарец | пред еден час

И годинава по повод големиот празник „Свети Архангел Михаил“, поранешни и сегашни жители на „Стришанското маало“, нивни роднини и пријатели се собраа на „Стришанска Чешма“ за да го прослават празникот....

НАТПРЕВАР ВО ПЛАНИНСКО ТРЧАЊЕ  GRADCHE TRAIL RUN

НАТПРЕВАР ВО ПЛАНИНСКО ТРЧАЊЕ „GRADCHE TRAIL RUN“

Комарец | пред еден час

Неформалното спортско здружение МТБ Исток во соработка со ТРЕКС – Здружение за планинско трчање, алпинизам, експедиции, и други адреналински активности во планина го организираат првото издание на натпреварот...

ПОБЕДА И ПОРАЗ НА КОШАРКАРИТЕ НА  БАСКЕТ ДИНО

ПОБЕДА И ПОРАЗ НА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО“

Комарец | пред 2 часа

Со победа и пораз го завршија викендот кошаркарите на „Баскет Дино“ од Кочани. Во Младинската лига на играчи до 14 години тие во Скопје ја совладаа екипата на „Работнички“ со резултат 60:51. Дека победата...

КОЈ И КОГА ЌЕ ГО ОРГАНИЗИРА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР  АНДОНОВ  КОЛЕВ

КОЈ И КОГА ЌЕ ГО ОРГАНИЗИРА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР „АНДОНОВ – КОЛЕВ“?

Комарец | пред 24 часа

Дали и кој ќе го организира годинешни 21-ви по ред Меморијалниот турнир во борење „Андонов-Колев“, е прашањето кое љубителите на борењето а и воопшто на спортот си го поставуваат во последно време. Досега...

ПОДДРШКА ОД ВЛАДАТА ВО ИЗГРАДБАТА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА

ПОДДРШКА ОД ВЛАДАТА ВО ИЗГРАДБАТА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА

Комарец | пред еден ден

На 3-тата седница на Советот на Општина Кочани меѓу другото се разгледуваше и програмата за изградба на водовод и канализација во 2018 година за што во Буџетот на Општина Кочани се предвидени околу 135.000...

БЛАГОЈ СИТНОВСКИ ЌЕ ГО ЗАМЕНУВА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ИЛИЈЕВ ЗА ВРЕМЕ НА СПРЕЧЕНОСТ ИЛИ ОТСУСТВО

БЛАГОЈ СИТНОВСКИ ЌЕ ГО ЗАМЕНУВА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ИЛИЈЕВ ЗА ВРЕМЕ НА СПРЕЧЕНОСТ ИЛИ ОТСУСТВО

Комарец | пред еден ден

Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев, денеска донесе решение, со кое членот на Советот на Општина Кочани, Благој Ситновски ќе го заменува за време на спреченост или отсуство. Решението е донесено...

ТРИБИНА ЗА КУЛТУРА ОБЕДИНУВАЊЕ НА СИТЕ КУЛТУРНИ ИНСТИТУЦИИ И ДЕЈЦИ  ЗА ПОДОБРИ РЕЗУЛТАТИ

ТРИБИНА ЗА КУЛТУРА: ОБЕДИНУВАЊЕ НА СИТЕ КУЛТУРНИ ИНСТИТУЦИИ И ДЕЈЦИ – ЗА ПОДОБРИ РЕЗУЛТАТИ

Комарец | пред еден ден

Во петокот, на 17 ноември, Одделението за јавни дејности организираше јавна трибина за планирање на општинскиот буџет за култура. На средбата со претставници на здруженија, институции од културата, уметници...

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА   ИСТОК  ПОБЕДА ЗА ФАВОРИТИТЕ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОБЕДА ЗА ФАВОРИТИТЕ

Комарец | пред еден ден

Без ниту едно изненадување завршија натпреварите од 12-тото коло во Третата Фудбалска Лига – Исток, домаќините сигурни на свој терен исто како и екипата од Берово на гостувањето во Зрновци. Поради реновирање...

ФАН КЛУБОТ НА  БАЕРН  МИНХЕН  MAZEDONIEN 2015  СО ГОЛЕМ БРОЈ АКТИВНОСТИ

ФАН КЛУБОТ НА „БАЕРН“ – МИНХЕН „MAZEDONIEN 2015“ СО ГОЛЕМ БРОЈ АКТИВНОСТИ

Комарец | пред еден ден

Како што не информира нашиот сограѓанин Кире Андонов од Минхен, основачот на фан клубот на „Баерн“ – Минхен „Mazedonien 2015“ веќе овој викенд се реализирала првата од неколкуте планирани акции за одење...

ТЕШКА ПОБЕДА НА КОЧАНЧАНКИ ПРОТИВ ДЕБИТАНТОТ ВО ЛИГАТА

ТЕШКА ПОБЕДА НА КОЧАНЧАНКИ ПРОТИВ ДЕБИТАНТОТ ВО ЛИГАТА

Комарец | пред еден ден

Во 8-то коло од Првата Фудбалска Лига за жени, многу потешко одошто се очекуваше кочанчанки ја совладаа мошне цврстата и упорна екипа на „Тетово“ која е дебитант во лигата со резултат 4:3 (3:1). Домаќинките...

ДАВИТКОВ И ЗДРАВКОВСКИ ОБЕЗБЕДИЈА БАЛКАНИЈАДА

ДАВИТКОВ И ЗДРАВКОВСКИ ОБЕЗБЕДИЈА БАЛКАНИЈАДА

Комарец | пред еден ден

Љубомир Давитков член на Карате Клубот „Кочани“ и Роберто Здравковски член на Карате клубот „Партизан“ од Кочани обезбедија учество на Балканското првенство, откако денес ги освоија третите места во своите...

ВО ДРАМАТИЧЕН НАТПРЕВАР ПОБЕДА ЗА РАКОМЕТАРИТЕ НА  МЛАДИНЕЦ

ВО ДРАМАТИЧЕН НАТПРЕВАР ПОБЕДА ЗА РАКОМЕТАРИТЕ НА „МЛАДИНЕЦ“

Комарец | пред 2 дена

Драматичен и неизвесен натпревар одиграа ракометарите на „Младинец“ и „Велес 2009“ во 4-тото коло од Кадетската ракометна лига на Македонија во кој славеа домаќините со 28:26 (14:15). Околу двесте гледачи...

ЗАВРШИ СЕЗОНАТА ВО ГИМНАСТИКА  МОМЧИЊАТА ПОУСПЕШНИ ОД ДЕВОЈЧИЊАТА

ЗАВРШИ СЕЗОНАТА ВО ГИМНАСТИКА, МОМЧИЊАТА ПОУСПЕШНИ ОД ДЕВОЈЧИЊАТА

Комарец | пред 2 дена

Изминатите два викенда во Битола се одржаа Завршните натпревари во гимнастика во „А“ и „Б“ лигата во женска и машка конкуренција. Минатиот викенд девојчињата на КГС „Кочани“ учествуваа со 13 гимнастичарки...

ПРОМОВИРАНА КНИГАТА ЦРКВАТА СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ  ЕДЕН ВЕК ПОСТОЕЊЕ

ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „ЦРКВАТА СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ – ЕДЕН ВЕК ПОСТОЕЊЕ“

Комарец | пред 2 дена

Во рамките на одбележувањето на 100-годишнината од постоењето на кочанскиот православен храм, во саботата, на 18 ноември беше промовирана книгата „Црквата Свети великомаченик Георгиј – еден век постоење“...

СРЦЕТО НА  ЖЕТВАРИТЕ  ПОСИЛНО ОД СУДИСКИТЕ НЕПРАВДИ НА ИЛИОСКИ

СРЦЕТО НА „ЖЕТВАРИТЕ“ ПОСИЛНО ОД СУДИСКИТЕ НЕПРАВДИ НА ИЛИОСКИ

Комарец | пред 3 дена

Кога еден фудбалски натпревар ќе се започне за арбитражата а не за играта и за сето она што фудбалот го прави најубавата споредна работа на светот, значи имало нешто што го иритирало и авторот на текстот...

ПРОМОЦИЈА ЦРКВАТА СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ  ЕДЕН ВЕК ПОСТОЕЊЕ

ПРОМОЦИЈА: ЦРКВАТА СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ – ЕДЕН ВЕК ПОСТОЕЊЕ

Комарец | пред 4 дена

В сабота, на 18 ноември во рамките на одбележувањето на 100 годишнината од постоењето на кочанскиот православен храм, ќе биде промовирана книгата „Црквата Свети великомаченик Георгиј – еден век постоење“,...

И З В Е Ш Т А Ј

И З В Е Ш Т А Ј

Комарец | пред 4 дена

Покрај воспитно образовната функција на училиштето, обезбедувањето на мирни и безбедни засолништа за учениците е суштински и голем предизвик за целиот училишен персонал. Врсничкото наилство т.н. булинг...

БОГАТ СПОРТСКИ ВИКЕНД

БОГАТ СПОРТСКИ ВИКЕНД

Комарец | пред 4 дена

Богат спортски викенд ќе имаат љубителите на спортот во Кочани во кој ќе преовладува фудбалот и ракометот. Во Сабота со почеток во 13:00 часот на програмата се натпреварите од 13-тото коло на Втората Фудбалска...

ДОПОЛНИТЕЛНА СУБВЕНЦИЈА ОД 18 000 00 ДЕНАРИ ЗА ХЕКТАР ПОВРШИНА ЗАСАДЕНА СО ОРИЗ

ДОПОЛНИТЕЛНА СУБВЕНЦИЈА ОД 18.000,00 ДЕНАРИ ЗА ХЕКТАР ПОВРШИНА ЗАСАДЕНА СО ОРИЗ

Комарец | пред 4 дена

Владата, на седницата што се одржа во средата донесе неколку одлуки кои се во интерес на земјоделците. Се донесе одлука за дополнителна субвенција од 2,00 денари за предадено грозје, како и дополнителна...

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО БЛИЗИНА НА ОБЛЕШЕВО

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО БЛИЗИНА НА ОБЛЕШЕВО

Комарец | пред 5 дена

Вечерва околу 17:45 часот на магистралниот пат А3, на патниот правец Кочани – Штип дошло до сообраќајна несреќа помеѓу автобус и патничко возило. Несреќата се случила на стотина метри пред Облешево а во...

ПРОМОЦИЈА НА ФУТСАЛОТ ВО КОЧАНИ

ПРОМОЦИЈА НА ФУТСАЛОТ ВО КОЧАНИ

Комарец | пред 5 дена

Вечерашниот дерби натпревар „Уни Паб“ – „Црна Река“ покажа зошто е интересен футсалот, кој од натпревар во натпревар има се поголем број на гледачи. Вчерашното дерби меѓу првопласираните две екипи во Втората...

ОПШТИНА КОЧАНИ ПРОДАВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ

ОПШТИНА КОЧАНИ ПРОДАВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ

Комарец | пред 5 дена

Општина Кочани објави оглас за продажба на осум градежни парцели за изградба на индустриски објекти и куќи. Во месноста „Драчевик“ се продава земјиште со површина од 1.471 , 1.557 и 1.587 метри квадратни...

ПРОЕКТ  ДВЕ И ПОЛОВИНА МИНУТИ ДО ПОЛНОЌ

ПРОЕКТ „ДВЕ И ПОЛОВИНА МИНУТИ ДО ПОЛНОЌ“

Комарец | пред 5 дена

Проектот „Две и половина минути до полноќ“; – Иновативен едукативен пристап кон темите за климатските промени во основните училишта“ финансиран од страна на ЕРАЗМУС+ Програмата започна на 1 ви Ноември,...

ЈАВНАТА ТРИБИНА ЗА КУЛТУРА ОДЛЕЖЕНА ЗА ВО ПЕТОК 17 НОЕМВРИ

ЈАВНАТА ТРИБИНА ЗА КУЛТУРА ОДЛЕЖЕНА ЗА ВО ПЕТОК 17 НОЕМВРИ

Комарец | пред 5 дена

Јавната трибина за планирање на општинскиот буџет за култура што ја организира Одделението за јавни дејности во Општина Кочани, ќе се одржи в петок на 17 ноември , во 18 ч . во Салата на Советот на Општина...

СОВЕТНИЦИТЕ ЕДНОГЛАСНО ГИ ИЗГЛАСАА СИТЕ ТОЧКИ ОД ДНЕВНИОТ РЕД

СОВЕТНИЦИТЕ ЕДНОГЛАСНО ГИ ИЗГЛАСАА СИТЕ ТОЧКИ ОД ДНЕВНИОТ РЕД

Комарец | пред 6 дена

Денешната 3-та седница на Советот на Општина Кочани помина со конструктивни дискусии од страна на сите советници, па сите предложени девет точки од дневниот ред беа едногласно прифатени. Во мирен тон со...

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА СРЕСТВАТА НАМЕНЕТИ ЗА СПОРТ

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА СРЕСТВАТА НАМЕНЕТИ ЗА СПОРТ

Комарец | пред 6 дена

Салата на Советот на Општина Кочани беше претесна да ги прими сите заинтересирани што сакаа да учествуваат на Јавната трибина во врска со предлог програмата за спорт за наредната година. Во една вжештена...

ДАНИЈЕЛА МАРТИНИНОВИЌ СПЕЦИЈАЛЕН ГОСТИН НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА ОД АНА ДЕДОВА

ДАНИЈЕЛА МАРТИНИНОВИЌ СПЕЦИЈАЛЕН ГОСТИН НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА ОД АНА ДЕДОВА

Комарец | пред 6 дена

Кон крајот на минатиот месец (19.10.2017 година) по повод „Месецот на Хрватската книга“ во Библиотека „Медвешчак“ во Загреб беше промовирана по трет пат книгата „Твоје Анџеоско лице“ од авторот Ана Дедова...

ЈОВАН МАНЕВ НАЈМЛАДИОТ КАПИТЕН ВО ИСТОРИЈАТА НА ГФК  ОСОГОВО

ЈОВАН МАНЕВ НАЈМЛАДИОТ КАПИТЕН ВО ИСТОРИЈАТА НА ГФК „ОСОГОВО“

Комарец | пред 6 дена

Со неполни 17 години Јован Манев изминатата сабота стана најмладиот капитен во историјата на ГФК „Осогово“. Честа да ја понесе капитенската лента му беше укажана на натпреварот од 12-тото коло во Втората...

ПРИЗНАНИЈА ВО ГРЦИЈА И ТУРЦИЈА ЗА ФРИЗЕРСКО КОЗМЕТИЧКОТО СТУДИО ИМИЏ  ОД КОЧАНИ

ПРИЗНАНИЈА ВО ГРЦИЈА И ТУРЦИЈА ЗА ФРИЗЕРСКО-КОЗМЕТИЧКОТО СТУДИО „ИМИЏ“ ОД КОЧАНИ

Комарец | пред 6 дена

Фризерско-козметичкото студио „Имиџ“ од Кочани деновиве беше едно од петте „конзули“ кои ја претставуваа нашата држава на „Балканскиот фестивал за коса“ што се одржа во Солун (Грција). Како што истакнува...

НИКОЈ НЕ ГО ПОЧИТУВА ЗАКОНОТ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ РЕКЛАМЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

НИКОЈ НЕ ГО ПОЧИТУВА ЗАКОНОТ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ РЕКЛАМЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Комарец | пред 6 дена

По вчерашниот објавен текст на нашиот портал „Законот не се почитува, билбордите уште ги најавуваат Локалните избори“ денес од наш сограѓанин добивме и критика и фотографии за други плакати што уште стојат...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност