Акциска контрола на тетовската полиција

Kiss | пред 7 месеци

Откриени се странски и домашни државјани кои нелегално работеле по угостителски објекти.

Усмртен е волк кој претходно задаваил неколку овци во штала во Тетовско

Kiss | пред 7 месеци

Одгледувачот на овци Осман Исмани заедно со братот и уште човек во саботата наутро успеал во дворот од нивната штала на потегот помеѓу Тетово и Порој успеале да усмртат волк кој неколку минути претходно задавил шест овци.

Во Тетово животни се продаваат и колат на тротоари, покрај улица на само неколку метри од населба

Kiss | пред 7 месеци

Животни се продаваат и колат на тротоари, покрај улица на само неколку метри од населба. Ваква е сликата со која деновиве се соочуваат граѓаните на Тетово, откако вчера започна да работи импровизираниот...

4-годишно девојче од Градец тешко повредено при детска игра

Kiss | пред 7 месеци

Малолетиник најверојатно ја допрел рачната сопирачка на возилото кое се придвижило и го удрело девојчето.

Конференција под наслов „Мултикултурализам и јазичен контакт“ се одржа на Универзитетот на Југоисточна Европа

Kiss | пред 7 месеци

Познавањето и употребата на повеќе јазици е богаство кое не се негува сметаат учесниците на конференцијата Мултикултурализам и јазичен контакт која денеска се одржа на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Министерот Шапуриќ од Тетово најави сет мерки за подобрување на бизнис климата

Kiss | пред 7 месеци

Министерот без ресор Зоран Шапуриќ, задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија беше во посета на Општина Тетово, каде посети неколку претпријатија. Тој најави...

Советот на Општина Тетово денес ја одржа 52. Седница

Kiss | пред 7 месеци

Советници дадоа согласност за зголемување на бројот на деца во тетовските градинки, но и за дополнителни 10 милиони денари за превоз на средношколци.

Поради необезбеден коловоз, СВР Тетово бележи уште една сообраќајна незгода случена на автопатот Тетово-Скопје

Kiss | пред 7 месеци

Во продолжение и епилогот од планираните сообраќајно-контролни активности спроведени во Тетово и Гостивар.

Вербална расправија за исечени дрва на ливада завршила со меѓусебна пресметка помеѓу роднини

Kiss | пред 7 месеци

Целосно опожарена плевна во тетовско Ново Село.

Полициски билтен на СВР Тетово

Kiss | пред 7 месеци

Во него информации за лишени од слобода уживатели на дрога, тешка кражба и сообраќајни контроли.

Денес се чествува големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица

Kiss | пред 7 месеци

Сo големи црковно народни собири празникот најмасовно се одбележува во Лешок.

Водата во Тетово е безбедна за пиење

Kiss | пред 7 месеци

покажаа најновите анализи кои ги направи Центарот за јавно здравје Тетово.

Градоначалникот на општина Јегуновце Тони Коцевски се обрати до јавноста по повод изминувањето неговиот четврти мандат како прв човек на локалната самоуправа

Kiss | пред 7 месеци

На прашањето дали ќе се кандидира повторно за градоначалник на оптината, Коцевски со одговор дека е се уште рано за донесување на било каква одлука.

Водата за пиење во Тетово се препорачува да не се користи

Kiss | пред 7 месеци

по последните лабораториски анализи кои покажале присуство на бактерии. Надлежните наведуваат дека во моментов нема место за паника, но до крајните резултати од новите мостири препорачуваат граѓаните да...

СВР Тетово со интензивирани активности за непречено и безбедно одбележување на празникот Голема Богородица во манастирскиот комплекс во Лешок

Kiss | пред 7 месеци

Од таму и апел до граѓаните до комплексот на одат пеш, да бидат трпеливи и да не возат под дејство на алкохол.

Кражба во тетовско Одри и затруена гостиварка со таблет

Kiss | пред 7 месеци

Полициски билтен на СВР Тетово.

Фудбалскиот клуб Вардар оствари историски успех и пласман во групната фаза на Лига Европа

Kiss | пред 7 месеци

Во рамки на вториот дуел од квалификациите Вардар вчера го победи Фенербахче со 2-1. Тетовска Шкендија и вчера изгуби од Милан во Скопје со 1-0.

Започна августовскиот уписен рок за полуматурантите

Kiss | пред 7 месеци

Учениците кои не се запишале во средно училиште, можат да конкурираат за упис се до почетокот на учебната година.

Со пригодна воена свеченост во тетовската касарна "Кузман Јосифоски - Питу", денес беше одбележан Денот на единицата, 27 август

Kiss | пред 7 месеци

Овој ден е востановен во спомен на 15 тата Поречка ударна бригада, формирана 1944 година во село Брезница.

Тетовци се жалат на пецкање во очите, гребење во грлото и главоболки поради загадениот воздух по саботниот пожар на дивата депонија во градот

Kiss | пред 7 месеци

Најризична категорија се возрасните и децата, посочуваат лекарите.

Тетовската дива депонија се расчистува но сметот се носи само во скопската депонија Дрисл

Kiss | пред 7 месеци

Тетовската дива депонија се расчистува но сметот се носи само во скопската депонија Дрисла. Гостиварци и натаму не ги пропуштаат камионите на тетовското комунално прептријатие да го транспортираат отпадот...

Трет ден гори и се гаси дивата депонија во Тетово

Kiss | пред 7 месеци

Од општина Тетово велат дека го носат сметот. Мештаните кои гравитираат околу депонијата Русино не дозволуваат носење на тетовскиот смет.

Гори тетовската дива депонија, густи облаци од чад го покриаа градот

Kiss | пред 7 месеци

Тетови не паметат ваква еколошка катастрофа. Стравуваат за нивното здравје. Алармираа што поскоро да се стави под контрола пожарот а потоа под итно локацијата каде има илјадници тони отпад да биде исчистена.

Револтот поради големата смрдеа и густиот црн чад во кој два дена се гуши Тетово

Kiss | пред 7 месеци

Одговорноста за ваквата еколошката катастрофа која не се случила досега во Тетово, граѓаните ја гледаат во локалната самоуправа, која дозволила да претовара смет на отворено без никакви стандарди, за на...

Втор ден по ред вчера се протестираше пред општина Тетово

Kiss | пред 7 месеци

Граѓаните порачаа дека сакаат чист воздух, да нема дива депонија и оставка на Теута Арифи од градоначалничката функција.

Полицијата започна со активности за отстранување на хаварисани возила во Тетово и во Гостивар

Kiss | пред 7 месеци

20-тина вакви возила денес беа лоцирани на тетовските улици, чии сопственици имаат рок од 3 дена да ги тргнат.

Воздухот во Тетово викендов загаден со пием честички и озон

Kiss | пред 7 месеци

Канцерогерните пием 10 честички повторно ги имаше во високи концентрации во воздухот кој го дишеа тетовци овој викенд. Освен овие честички во воздухот имаше и недозволиво присуство на озон.

Тетовци да останат дома додека има чад

Kiss | пред 7 месеци

Цела ноќ градот беше завиен во гист чад по вчерашниот пожар на дивата депонија, што негативно влијаеше врз здравјето на луѓето. Покрај болните лице, потешкотии во дишењето почувствуваа речиси сите, печење на очите.

Проблемот со дивата депонија ги мачи тетовци цели 15 години

Kiss | пред 7 месеци

15 години дивата депонија во Тетово го загрозува здравјето на граѓаните и ја загадува животната средина. 15 години никакви мерки за решавање на проблемот, ниту санкции за одговорните.

Додека снаата била во бањата кратци украле златен накит вреден речиси 37 000 евра во куќа во Боговиње

Kiss | пред 7 месеци

Полицијата приведе тројца косовски државјани без документи, во алкохолизирана состојба и со видливи повреди. Во билтенот на СВР Тетово регистиран и пожар во куќа.

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност