Јавна расправа за нацрт-стратегијата за културен развој 2018-2022 во Охрид

Охрид Прес | пред 43 минути

Охрид, 22. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Утре во Охрид ќе се одржи јавна расправа за нацрт-стратегијата за културен развој 2018-2022. – Јавната расправа е дел од проектот „Дебати на тема Национална стратегија...

„Охрид во 10“ – 22. ноември 2017

Охрид Прес | пред 55 минути

Охрид, 22. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – OhridPress го спроведува проектот „Охрид во 10“, во рамките на кој Ви нуди дневна фотографија од Охрид снимена од една точка, која го прикажува во неговата комплетна...

Семос едукација во Охрид, во тек се уписите

Охрид Прес | пред 3 часа

Охрид, 22. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Во тек се уписите за курсевите кои ги организира реномираната компанија Семос, која после 22 години успешна работа во Скопје и повеќе од 55.000 ученици, стартуваше...

Нормализирана состојбата со водата за пиење во Струга

Охрид Прес | пред 4 часа

Струга, 22. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Последните мерења на 6 мерни места во Струга и околината покажуваат дека матноста на водата од градскиот водовод е во граници на пропишаната и законски дозволена....

Скопје и Охрид ќе се поврзат со пруга?

Охрид Прес | пред 4 часа

Охрид, 22. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Дали конечно Скопје и Охрид ќе се поврзат со пруга? Изготвен е проектот за изградба на пруга од Кичево до албанскиот град Лин, кој предвидува и крак до Охрид. Се работи...

ВМРО-НП од Охрид го поздрави барањето на МПЦ до БПЦ

Охрид Прес | пред 4 часа

Охрид, 22. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Од ОК на ВМРО-Народна партија од Охрид информираат дека ја поздравуваат одлуката на светиот синод  на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање...

Метео: Во Охрид денес сончево време со умерена облачност и температура до 12. степени

Охрид Прес | пред 4 часа

Охрид, 22. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 12. степени. – До крајот...

Бродот „Мис Стон“ извлечен од каналот Студенчишта

Охрид Прес | пред 22 часа

Охрид, 21. ноември2017 (ОХИРДПРЕС) – Со акција на надлежните служби и соодветна механизација, доцна синоќа од водите на каналот Студенчишта во Охрид беше извлечен бродот „Мис Стон“, кој делумно беше потонат...

Охриѓанец дел од група кај која се пронајдени 9,8 килограми жива

Охрид Прес | пред 23 часа

Кичево/Охрид, 21. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе  кривична пријава против 53-годишниот О.С. од Охрид, 59-годишниот М.П. од Скопје и една година...

Во Подгорица започна дводневна конференција на заинтересираните страни за управување со Дримскиот басен

Охрид Прес | пред 23 часа

Охрид/Подгорица, 21. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Во Подгорица, Црна Гора денес започна Петтата Конференција на заинтересираните страни за управување со Дримскиот басен. Дводневната конференцијата ја отвори...

Жител на селото Лешани опожарил возило во селото Оровник

Охрид Прес | пред 23 часа

Охрид, 21. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „предизвикување општа опасност“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишниот А.М. од охридското...

„Охрид во 10“ – 21. ноември 2017

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 21. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – OhridPress го спроведува проектот „Охрид во 10“, во рамките на кој Ви нуди дневна фотографија од Охрид снимена од една точка, која го прикажува во неговата комплетна...

Забавен ден со сериозна порака во ОУ „Григор Прличев“: „Децата ги превземаат училиштата“

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – По повод светскиот ден на детето, 20-ти ноември, УНИЦЕФ во светот организира прослава, ден за акција од децата за децата. На овој ден – годишнината од Конвенцијата...

Кривична за ресенчанка поради бесправна градба во Елешец

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид  поднесе кривична пријава против 71-годишната М.Џ. од  Ресен поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „бесправно градење“ и „поднесување...

Кривична за охриѓанец поради бесправно градење

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 37-годишниот М.С. од Охрид. – Тој, без одобрение...

На охридското старо градско јадро не му треба минаре високо 32. метри

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Почнувајќи од април оваа година, охридската јавност е вознемирена од незаконските градежни работи кои, под превезот на проектот за реставрација и конзервација се вршат...

Литургија по повод празникот „Собор на Св. архангел Михаил“

Охрид Прес | пред еден ден

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православни верници дека во вторник, на 21-ви ноември, во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, со почеток во 08:45 часот,...

Ограбена бензинска пумпа кај Струга

Охрид Прес | пред еден ден

Струга, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Рано утрово, околу 04:00 часот, три маскирани лица извршиле разбојништво над двајца вработени во бензинска пумпа на регионалниот пат Струга – Велешта, кај местото...

Локалната иницираше акција за чистење на делот кај охридската болница

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Охридската локална самоуправа денес иницираше акција за чистење на делот кај охридската болница. Екипи на ЈП „Охридски комуналец“ утрово спроведоа акција за чистење...

„Охрид во 10“ – 20. ноември 2017

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – OhridPress го спроведува проектот „Охрид во 10“, во рамките на кој Ви нуди дневна фотографија од Охрид снимена од една точка, која го прикажува во неговата комплетна...

Денес ќе се вади бродот „Мис Стоун“ од каналот Студенчишта

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Бродот „Мис Стоун“, кој е делумно потонат во водите на каналот Студенчишта денес ќе биде извлечен од водата со соодветна механизација. Реакцијата дојде по излевањето...

Метео: Во Охрид променливо облачно и студено време со температура до 5. степени

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно и студено, претпладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и некои повисоки места од снег. Ќе дува на повеќе...

Здружението „Совест“ денес со нови детали за градењето на минарето на Али пашината џамија

Охрид Прес | пред 2 дена

Охрид, 20. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Се` погласни се реакциите во јавноста околу изградбата на минарето високо 32 метри на Али пашината џамија во охридската чаршија. Од Здружението на граѓани за заштита...

Општина Охрид: Преземени се сите мерки, бродот ќе се вади утре (Фото/Видео)

Охрид Прес | пред 3 дена

Охрид, 19. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – По излевањето на нафтената дамка рано утрово во каналот Студенчишта, со реакција излегоа од Општина Охрид. – На лице место веднаш излегоа сите надлежни институции....

Од „Чист Охрид“ апелираат до ЈП „Охридски Комуналец“ да се исчисти делот кај болницата

Охрид Прес | пред 3 дена

Охрид, 19. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Активистите на неформалната еколошка организација „Чист Охрид“ продолжуваат со активностите за подигнување на совеста за чист Охрид. – Апелираме до ЈП „Охридски комуналец“...

Society of Wetland Scientists со поддршка Охридското Езеро и Студенчишко Блато да се прогласат за Рамсар подрачје

Охрид Прес | пред 3 дена

Охрид, 19. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Меѓународната организација Society of Wetland Scientists ѝ даде поддршка на иницијативата на Охрид SOS за прогласување на Охридското Езеро и Студенчишко Блато за Рамсар...

Центар за јавно здравје: Водата во Струга останува небезбедна за пиење

Охрид Прес | пред 3 дена

Струга, 19. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – И денешните контролни анализи на водата за пиење од градската водоводна мрежа во Струга покажаа дека таа и понатаму е небезбедна за пиење. По однос на параметарот...

Празни каси во 20 општини, охридската со „најдолг стаж“

Охрид Прес | пред 3 дена

Охрид, 19. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Општина Охрид е меѓу 20-те локални самоуправи во државата со блокирани жиро сметки – нивните каси се празни, а долговите огромни. Општина Охрид е рекордер во работење...

ДИЖС: Ќе се превземат сите законски мерки за нафтената дамка во каналот Студенчишта

Охрид Прес | пред 3 дена

Охрид, 19. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – По добиена пријава дека е забележана нафтена дамка во каналот Студенчишта, надлежен Државен Инспектор за животна средина од Охрид направи вонреден инспекциски надзор...

Управување со ризиците од поплави и тематски студии за Дримскиот басен во фокусот на 5-та Конференција на заинтересираните страни за управување со него

Охрид Прес | пред 3 дена

Охрид, 19. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Петтата Конференција на заинтересираните страни за управување со Дримскиот басен ќе се одржи во Подгорица, Црна Гора, на 21-ви и 22-ри ноември. За утре е закажана...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност