Граѓаните се недоволно информирани за големите инфраструктурни проекти во НП Галичица

пред 6 минути - Охрид Прес

Охрид, 24. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Промовирани резултатите од проектот “Заштита на природата во Националниот парк Галичица – бајка или реалност”. Имено, во изминатиов период Здружението за заштита на...

Прозата и поезијата на младата Амила Исламоска достапна на блог

пред еден час - Охрид Прес

Струга/Охрид, 12. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Од дела, поезија и проза запишани на парче хартија, до свој блог. Младата Амила Исламоска е студент на Економскиот факултет на ФОН Универзитетот. Уште како мала...

Блажески: Се очекува успешна летна туристичка сезона и покрај мигрантската и политичката криза

пред еден час - Охрид Прес

Охрид/Струга, 13. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Охрид и Струга, двата туристички бисери на брегот на Охридското Езеро, за Велигденските празници очекуваат најмалку десетина илјади туристи од земјата и странство....

Концерт на мултиетничкиот вокален ансамбл „Симбиоза“ во Струга

пред еден час - Охрид Прес

Струга, 13. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва од 20:00 часот, во холот при Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, ќе се одржи хорски концерт на мултиетничкиот вокален ансамбл „Симбиоза“. Идејата...

Стружани ќе го кренат гласот против загадувањето од палењето на депонијата

пред еден час - Охрид Прес

Струга, 17. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – По се` погласните реакции на социјалните мрежи, стружани утре ќе го кренат гласот против палењето на струшката депонија, кое со денови ја обви Струга и околината во...

Повик за обуки за граѓанско новинарство за граѓани од охридско и струшко

пред еден час - Охрид Прес

Битола/Охрид/Струга, 19. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) ги поканува сите заинтересирани граѓани да се пријават на обуките за граѓанско новинарство. За граѓаните...

Агенцијата за храна на граничниот премин Ќафасан запленила небезбедно месо од Бразил

пред еден час - Охрид Прес

Скопје/Струга, 19. април 2017 (ОХРИДПРЕС) — Агенцијата за храна и ветеринарство на почетокот на месецов на граничниот премин Ќафасан запленила 1.300 килограми небезбедно пилешко месо по потекло од Бразил....

Кривична пријава за струмичанецот кој изврши повеќе кражби во Струга

пред еден час - Охрид Прес

Струга, 19. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 20-годишниот С.Ш. од струмичкото село Банско, кој во Струга изврши седум казнени дела од кои три „тешка...

Во Југозападниот регион се создава повеќе комунален отпад, околку што се подигнува

пред еден час - Охрид Прес

Охрид/Струга, 20. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Вкупното количество на собран комунален отпад во Југозападниот регион во 2016 година изнесува 52 670 тони. Споредено со 2015 година, вкупното количество на собран...

Кристина Арнаудова: Струшките донатори беа меѓу првите во нашата акција за помош на матурантите од социјално ранливи групи

пред еден час - Охрид Прес

Струга/Скопје, 20. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Денес завршува пријавувањето за хуманитарната акција за помош на матурантите, кои доаѓаат од социјално ранливи категории, која ја спроведува здружението „Проект...

На саемот за туризам во Косово, ставен акцент на дестинациите Струга и Охрид

пред еден час - Охрид Прес

Струга/Охрид, 22. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија по втор пат учествува на интернационалниот саем за туризам „Travel Fair” во Приштина, Косово....

Утре Здружението „ЕДЕН“ ќе ги презентира заклучоците од проектот „Заштита на природата во НП Галичица“

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 23. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Здружението за заштита на животните и животната средина „ЕДЕН“ утре ќе организира завршен настан во рамки на проектот „Заштита на природата во НП Галичица: бајка или...

„Охрид во 10“ – 23. април 2017

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 23. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – OhridPress го започна проектот „Охрид во 10“, во рамките на кој Ви нуди дневна фотографија од Охрид снимена од една точка, која го прикажува во неговата комплетна раскош...

Доза убавина – Охрид, 23.04.2017

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 23. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – По релативно ладното време и исклучително ниските температури за овој период од годината, Охрид конечно почнува „да мириса“ на лето. – Веќе од утре, под влијание на...

Животот повторно победи – Дрвото на карпа кај Елешец, повторно расте

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 23. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Животот повторно ја победи човечката злоба и неодговорност, но и суровите временски услови. Дрвото на карпата во Елешец, препознатлив белег на брегот на Охридското Езеро...

Годишнина од смртта на Христо Узунов

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 24. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – На денешен ден во 1905 година, во кичевското село Цер, загинал Христо Узунов. На 24-ти април 1905 година Христо со својата чета од Крушево заминал за Кичевско, но во...

Информативен настан за работни односи и колективни договори

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 24. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Во хотелот „Милениум Палас“ во Охрид, на 26 април, среда, ќе се одржи информативен настан организиран преку проектот на УСАИД „Партнерство за подобра регулатива”. Настанот...

„Охрид во 10“ – 24. април 2017

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 24. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – OhridPress го започна проектот „Охрид во 10“, во рамките на кој Ви нуди дневна фотографија од Охрид снимена од една точка, која го прикажува во неговата комплетна раскош...

„Чист Охрид“: Надлежните да ги мобилизираат своите капацитети за отстранување на отпадот од површината на Националниот парк Галичица

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 24. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Неформалната граѓанска организација „Чист Охридс“ со нивната активност, како што велат, на нивно лично задоволство, иницираа и други граѓански иницијативи да организираат...

Утре повторна стручна расправа за измени и дополнувања на Генерален урбанистички план за град Охрид

пред еден час - Охрид Прес

Охрид, 24. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – Утре напладне во Големата сала на Општина Охрид ќе се одржи повторна стручна расправа за измени и дополнувања на Генерален урбанистички план за град Охрид. Планот ги...

Од утре во Охрид ќе се собираат потписи за иницијативата за промени во законите за лицата со посебни потреби

пред еден час - Охрид Прес

Скопје/Охрид, 24. април 2017 (ОХРИДПРЕС) – По масовниот одзив во Скопје за собирање на потребните 10.000 потписи за промени во законите за лицата со посебни потреби, акциите продолжуваат и во останатите...

Осмата едукативна работилница од проектот “е- ENGAGEMENT” ќе се одржи во Струга

на 10.2015 - Охрид Прес

Струга, 28. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 31-ви октомври, со почеток во 11:00 часот, во просториите на Хотел „Београд“, Струга, ќе се одржи осмата едукативна работилница од проектот “е- ENGAGEMENT”, организиран...

Сончево време со слаба магла

на 10.2015 - Охрид Прес

Охрид, 28. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утринава имаше појава на ниска облачност и локална слаба магла. Ниската облачност постепено ќе се повлекува во текот на претпладнево, а до крајот на денот во Охрид...

Охрид СОС ја продолжува борбата против изградба на мала марина преку социјалните мрежи

на 10.2015 - Охрид Прес

Охрид, 28. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од Граѓанската иницијатива Охрид СОС, обраќајќи се директно до нивните сограѓани, апелираат дека нема да престане нивната борба против предлогот за изградба на малата...

Во Охрид состанок меѓу Македонија и Комитетот на регионите на Европската унија

на 10.2015 - Охрид Прес

Охрид, 28. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на Заедницата на единиците на локална самоуправа (ЗЕЛС) и Министерството за локална самоуправа, денеска во Охрид ќе започне 12. состанок на Заедничкиот...

Утре краток прекин во сообраќајот на магистралата Охрид-Кичево

на 10.2015 - Охрид Прес

Охрид, 27.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради закажаното утрешно минирање на карпа крај магистралниот пат А2 Кичево-Охрид на делот помеѓу селата Пресека и Врбјани, сообраќајот ќе биде во прекин од 15 до...

Калфите ќе се вратат во охридските занаетчиски дуќани

на 10.2015 - Охрид Прес

Охрид, 27.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во собраниска процедура е новиот Закон за вршење занаетчиска дејност што го подготви Министерството за економија во соработка со министерствата за финансии, за образование,...

Охридските паркови се оплеменуваат со цвеќа од зимската реколта

на 10.2015 - Охрид Прес

Охрид, 27.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Оваа работна седмица екипите на „Паркови и зеленило“ вршат тековно одржување на зелениот појас помеѓу двата коловози вдолж улицата „Железничка“ во Охрид. Бетонската...

Психијатри од регионот во Охрид ќе расправаат за стресот и анксиозноста

на 10.2015 - Охрид Прес

Охрид, 27.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – „Стресот и анксиозните растројства низ различни животни фази“ е темата на меѓународната конференција што од задутре до 31-ви овој месец ќе се одржи во хотелот „Инекс“...

Продолжува судскиот процес за двојното убиство во угостителскиот објект „Император“

на 10.2015 - Охрид Прес

Охрид, 27.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со распит на сведоци очевидци, во Основниот суд во Охрид денеска продолжува судењето за двојното убиство што се случи во август минатата година во охридскиот угостителски...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk