Мерки за воспоставување систем за информации за Дримски басен

Мерки за воспоставување систем за информации за Дримски басен

ТВМ | пред 7 часа

Размената на податоци помеѓу државите е круцијален дел од управувањето со целиот Дримски Басен

Струшкото музичко училиште ќе се сели во стариот објект на ОУ Браќа Миладиновцви

Струшкото музичко училиште ќе се сели во стариот објект на ОУ „Браќа Миладиновцви“

ТВМ | пред 8 часа

Струшкото музичко училиште ќе се сели во стариот објект на ОУ „Браќа Миладиновцви“. Сегашниот објект каде се одвива наставата ќе се реновира и повторно ќе се пренамени во градинка бидејќи зголемена е потребата...

Семејствата на лица со попреченост на локално ниво се соочуваат со голем број проблеми

Семејствата на лица со попреченост на локално ниво се соочуваат со голем број проблеми

ТВМ | пред 8 часа

Социјалните, здравствените и образовните услуги за семејствата на лица со попреченост на локално ниво се недоволни. Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината Птица – Скопје“, преку...

Угостителите и општина Охрид на чекор пред конечен договор за утврдување на надоместокот за поставување урбана опрема

Угостителите и општина Охрид на чекор пред конечен договор за утврдување на надоместокот за поставување урбана опрема

ТВМ | пред 11 часа

Наплатата на комуналната такса е со цел да се воведе ред во градов околу поставувањето на урбаната опрема. Ваквата одлука беше прифатена на средбата со надлежните на општината и претставниците охридскиот...

Додевски Обучените водичи за планина се гаранција за безбедност на клиентите

Додевски: Обучените водичи за планина се гаранција за безбедност на клиентите

ТВМ | пред еден ден

Денес во Охрид македонската Асоцијација за интернационални водичи во планина го промовираа меѓународниот стандард International mountain leader, важноста од имплементацвија на истиот, за развојот и безбедноста...

Неизвесно е како и кога ќе се стави во функција информативниот центар во облик на едро пред охридската пошта

Неизвесно е како и кога ќе се стави во функција информативниот центар во облик на едро пред охридската пошта

ТВМ | пред еден ден

Неизвесно е како и кога ќе се стави во функција  информативниот центар во облик на едро пред охридската пошта. Од Тлер нема информација како ќе работи инфо  центарот. Објектот кој беше замислен да биде...

 Храна за сите е нова платформа која ќе ги поврзе угостителите и потрошувачите

„ Храна за сите“ е нова платформа која ќе ги поврзе угостителите и потрошувачите

ТВМ | пред еден ден

„ Храна за сите“ е нова платформа која ќе ги поврзе угостителите и потрошувачите. Целта е угостителите да не фрлаат  храна, да се заштедат ресурси, а воедно повеќе потрошувачи да имаат храна по намалени...

Дали ТП единица да се премести во простории од некогашната касарна

Дали ТП единица да се премести во простории од некогашната касарна

ТВМ | пред 3 дена

Неодамна  градоначалникот Јован Стојаноски најави дека после целосно ставање во функција на просторот на поранешната касарна „Михајло Апостолски“ кој ќе и припадне на локалната, Територијалната противпожарна...

Филипче најави надградба на Мој Термин

Филипче најави надградба на „Мој Термин“

ТВМ | пред 3 дена

Министерството за здравство најави подобрување на системот Мој термин. Министерот Венко Филипче рече дека со надградбата, со Мој термин нема да се врши само упат на пациентите, туку истиот ќе ги интегрира...

Охридското Езеро има капацитет за развој на риболовен туризам

Охридското Езеро има капацитет за развој на риболовен туризам

ТВМ | пред 3 дена

Спортскиот риболов на Охридското Езеро атракција за туристите. Најстраствени вљубеници во овој вид на спорт се холанѓаните, велат риболовните водичи. За нив покрај риболовот големо задоволство е и да ја...

Здружението Инклузија бара Комисија за односи меѓу заедниците

Здружението „Инклузија“ бара Комисија за односи меѓу заедниците

ТВМ | пред 4 дена

Советот на општина Охрид потребно е да иницира формирање на Комисија за односи меѓу заеднците, бараат од Здружението „Инклузија“. Денес за прв пат во Охрид се одржа јавна дебата за унапредување на правата...

Отчет за 100 дена од мандатот на Рамиз Мерко

Отчет за 100 дена од мандатот на Рамиз Мерко

ТВМ | пред 4 дена

Изминативе 100 дена од работењето на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко поминале во скенирање на состојбата во општината. Градоначалникот вели дека затеkнале големи злоупотреби и долг од 450 милиони денари...

ОК на ВМРО ДПМНЕ обвинува дека СДСМ продолжува со партиски вработувања

ОК на ВМРО ДПМНЕ обвинува дека СДСМ продолжува со партиски вработувања

ТВМ | пред 4 дена

ОК на ВМРО ДПМНЕ обвинува дека СДСМ продолжува со партиски вработувања и политички реваншизам. Велат дека оваа власт е олицетворение на непотизам и нестручни кадри, активисти и партиски војници, роднини...

Мерко За два месеци ќе се реши проблемот со дивата депонија во Струга

Мерко: За два месеци ќе се реши проблемот со дивата депонија во Струга

ТВМ | пред 4 дена

За два месеци ќе се реши проблемот со дивата депонија во Струга. Ова е ветување и приоритет на градоначалникот Рамиз Мерко. Со пари од буџетот ќе се подига и транспортира сметот на Дрисла.

Во Струга ќе се гради нова болница

Во Струга ќе се гради нова болница

ТВМ | пред 5 дена

Во општина Струга повеќе од потребно е изградба на нова болница. Моменталниот објект не ги задоволува условите за обемот на работа кој што се врши во оваа медицинска установа, вели директорот д-р Асим...

МЈП Проаква годинава ќе изгради нови улични хидранти на повеќе локации во Стар град

МЈП Проаква годинава ќе изгради нови улични хидранти на повеќе локации во Стар град

ТВМ | пред 5 дена

МЈП Проаква годинава ќе изгради нови улични хидранти  на повеќе локации  во Стар град. Планираат реконструкција и обележување на постоечките хидрнати.  Станува збор за скапа инвестиција, но неоходна за...

Проодни патните правци кон Охрид по водениот снег кој наврна синоќа

Проодни патните правци кон Охрид по водениот снег кој наврна синоќа

ТВМ | пред 5 дена

Проодни патните правци кон Охрид по водениот снег кој наврна синоќа. Непроодни патиштата кои водат до планинските села кон Дебрца.  Обилниот влажен снег во охридско и Дебрца  остави повеќе планински села...

Денес се е во знакот на црвената боја

Денес се е во знакот на црвената боја

ТВМ | пред 5 дена

Денес се е во знакот на црвената боја.  Се слават Св.Трифун и Св.Валентин. Свети Трифун е и заштитник на лозјето и на овошките па лозарите ги посетуваат своите лозја и ги зарежуваат сеуште незапупените...

Стружани револтирани што по секој снег се јавуваат истите проблеми

Стружани револтирани што по секој снег се јавуваат истите проблеми

ТВМ | пред 5 дена

Стружани револтирани што по секој снег  се јавуваат истите проблеми. Синоќешните снежни врнежи ги оставија граѓаните без струја, а до  попладневните часови беа и  без вода. Службите на ЕВН Македонија го...

Божиновски СДСМ и Министерството за култура направија културна деградација на Охрид

Божиновски: СДСМ и Министерството за култура направија културна деградација на Охрид

ТВМ | пред 6 дена

СДСМ и Министерството за култура направија културна деградацадија и културен геноцид на Охрид, обвинија на денешната прес конференција од ОК на ВМРО ДПМНЕ.

Министерството за култура ги кастри финансиите за културните институции и манифестации во Охрид

Министерството за култура ги кастри финансиите за културните институции и манифестации во Охрид

ТВМ | пред една недела

Министерството за култура ги кастри финансиите за културните институции и манифестации во Охрид. Фестивалот Охридско лето доби помалку средства за годинешната програма за скоро половина од бараниот износ....

Оштетена патеката Лабино  Канео

Оштетена патеката Лабино - Канео

ТВМ | пред една недела

Пешачко рекреативна патека, на потегот од Кошишта, преку Лабино до Канео, со два краци кон плажата Лабино, Воска и Даљан, на места оштетена. Сторителите не се познати, но се за осуда бидејќи посегнале...

Охрид нема слободни станови за социјално загрозените семејства

Охрид нема слободни станови за социјално загрозените семејства

ТВМ | пред една недела

Охрид нема слободни станови за социјално загрозените семејства. Кров на главата со помош од државата побарале околу 50-тина охриѓани. Државата најавува изградба на околу 500 нови социјални станови во земјата.

ОК ВМРО ДПМНЕ Градоначалникот да ја повлече одлуката за поскапување на водата

ОК ВМРО ДПМНЕ: Градоначалникот да ја повлече одлуката за поскапување на водата

ТВМ | пред една недела

Градоначалникот да ја повлече одлуката за поскапување на водата во Охрид, бараат советниците од ВМРО ДПМНЕ. СДСМ продолжува со ад хок мерките со кои се одвиткува инфлаторната спирала, обвини претседателот...

Македонската гранична полиција доби 16 нови возила

Македонската гранична полиција доби 16 нови возила

ТВМ | пред една недела

Македонската гранична полиција доби 16 нови возила. Станува збор за донација во вредност од над 240 000 евра од сојузното министерство за внатрешни работи на Германија. Донацијата ја прими министерот за...

Македонската гранична полиција доби 16 нови возила

Македонската гранична полиција доби 16 нови возила

ТВМ | пред една недела

Македонската гранична полиција доби 16 нови возила. Станува збор за донација во вредност од над 240 000 евра од сојузното министерство за внатрешни работи на Германија. Донацијата ја прими министерот за...

Делбата на имотот доведува до семејни кавги меѓи родителите или наследниците

Делбата на имотот доведува до семејни кавги меѓи родителите или наследниците

ТВМ | пред една недела

Делбата на имотот доведува до семејни кавги меѓи родителите или наследниците. Нерешените имотно правни прашања меѓу родителите и децата многу често доведуваат и до распад на семејството. Охриѓани имаа...

Охриѓанка изгоре во пожар

Охриѓанка изгоре во пожар

ТВМ | пред една недела

Охриѓанка изгоре во пожар. Пожарот  избувнал рано утрово во стан во зграда на булеварот „Туристичка“ каде сега починатата живеела сама. Најверојатно причината за пожарот е отпушок, односно невнимание.

Ново адреналинско доживување во Охрид

Ново адреналинско доживување во Охрид

ТВМ | пред една недела

По четврти пат во Охрид се одржа роад тура на која учествуваа над 200 љубители на адреналинските авантури. Турата е организирана од OffRoad клубот од Охрид кој станува се посериозен клуб со голем број...

Новинарите и обвинителите ја подобруваа соработката

Новинарите и обвинителите ја подобруваа соработката

ТВМ | пред една недела

Викендов во хотел Тино во Охрид се одржува работилница на тема „Практиката на Европскиот суд за човекови права и на јавното обвинителство на Македонија со случаите за медиумска слобода“. Обуката ја следеа...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност