Студот повторно им се заканува на овошките

Студот повторно им се заканува на овошките

пред 3 дена - Ирис

Студот им се заканува на овошките. Во штипско ноќеска куртулија од измрзнување, но неизвесно е дали ќе се спасат од најавените пониски утрински температури следниве два дена.

Штипските јавни претпријатија годинава нема да вработуваат

Штипските јавни претпријатија годинава нема да вработуваат

пред 3 дена - Ирис

Двете штипски јавни претпријатија годинава нема да вработуваат во ниту една работна единица. Директорот на ЈП „Исар", Ангел Бојаџиев, рече дека во ова комунално претпријатие треба да се намали бројот на...

Родителите на децата со посебни потреби втор ден кампуваат пред собранието

Родителите на децата со посебни потреби втор ден кампуваат пред собранието

пред 3 дена - Ирис

Родителите на децата со посебни потреби од над 20 здруженија низ земјава станаа видливи за македонските политичари, откако вчера ги поставија шаторите пред собранието, денеска тие имале средба со пратениците...

Одлична одбојка на младинките на УГД Студент и СВСК зачинета со скандалозна свирка на судиите

Одлична одбојка на младинките на УГД Студент и СВСК, зачинета со скандалозна „свирка" на судиите

пред 3 дена - Ирис

Одбојкарките на УГД Студент согореа во желбата да се борат за шампионскиот трон на Македонија во младинска конкуренција. Во тешка и неизвесна борба, се вратија по негативата од два сета, за да на крајот...

Презентирана колекција на македонски воени и полициски ознаки

Презентирана колекција на македонски воени и полициски ознаки

пред 3 дена - Ирис

Во рамки на патронот на касарната, беше организирана и изложба на воени и полициски ознаки од припадниците на АРМ и МВР. Присутните можеа да се запознаат со историјата на безбедносните структури, преку...

Штипската касарна Јане Сандански го одбележа патрониот празник

Штипската касарна „Јане Сандански“ го одбележа патрониот празник

пред 3 дена - Ирис

По повод чествувањето на 102 годишнината од смртта на истакнатиот македонски револуционер и војвода Јане Сандански, денеска во штипската касарна, која го носи неговото име, се одржа пригодна свеченост.

Финалето на македонскиот фудбалски куп најверојатно ќе се одигра во Штип

Финалето на македонскиот фудбалски куп најверојатно ќе се одигра во Штип

пред 4 дена - Ирис

Екипата на Пелистер во Битола ја победи Брегалница со резултат 1:0, во реванш натпреварот од полуфиналето на Македонскиот куп. Бидејќи првиот меч во Штип заврши нерешено 2:2 екипата на Пелистер се пласираше...

Започнува плеј офот во втората футсал лига на Македонија

Започнува плеј офот во втората футсал лига на Македонија

пред 4 дена - Ирис

Четирите првопласирани екипи во Втората футсал лига на Македонија вечерва ја започнуваат борбата во разигрувањето за обезбедување на пласман во Првата лига. Тоа се екипите на Астибо и Мал Ајакс од Штип,...

Разбојниците штипјани ги ставија под клуч

Разбојниците, штипјани ги ставија под клуч

пред 4 дена - Ирис

Клучот на врата, страшно е, не сме безбедни и дома - велат штипјани, стравувајќи за својата лична безбедност, откако две разбојништва за кратко време се случија во градот. Поради ова нивните домови биле...

Чествување по повод 35 годишнината од смртта на поетот Ацо Шопов

Чествување по повод 35 годишнината од смртта на поетот Ацо Шопов

пред 4 дена - Ирис

Штипјани ја одбележаа 35 годишнината од смртта на поетот Ацо Шопов. Со пригоден говор и полагање цвеќе пред спомен бистата, денеска му оддадоа почит на својот некогашен сограѓанин, поет и револуционер,...

Дождовите не ја променија хидролошката состојба на истокот

Дождовите не ја променија хидролошката состојба на истокот

пред 4 дена - Ирис

Нема добри вести за оризопроизводителите во кочанско. Дождовите не ја подобрија хидролошката состојба, олеснување е само во делот на нивите, кои сега полесно ќе се наполнат со вода, но браната и понатаму е полупразна.

Родителите на децата со посебни потреби кампуваат пред македонското собрание

Родителите на децата со посебни потреби кампуваат пред македонското собрание

пред 4 дена - Ирис

Родителите на децата со посебни потреби од над 20 здруженија во земјава ги поставија шаторите во Жена парк во Скопје, со цел да бидат видливи за македонските политичари, од кои очекуваат да почнат со решавање...

Штипското комунално претпријатие Исар ги награди вработени за минатиот труд

Штипското комунално претпријатие „Исар“ ги награди вработени за минатиот труд

пред 4 дена - Ирис

Штипското комунално претпријатие „Исар" денеска на своите вработени, кои полнат 10, 15 и 20 години работен стаж им врачи пригодни подароци.

Штипскиот универзитет организира Отворени инфо денови

Штипскиот универзитет организира Отворени инфо денови

пред 4 дена - Ирис

Универзитетот „Гоце Делчев" - Штип од денеска почна со Отворените инфо денови, со цел матурантите да се запознаат со факултетите и академиите, како и какви наставни програми ќе им понудат во новата академска 2017/2018 година.

Манифестација Во чест на поетот по 34 ти пат во Штип

Манифестација „Во чест на поетот“ по 34-ти пат во Штип

пред 5 дена - Ирис

Промоција на книга, изложба на цртежи и филмска проекција, се дел од годинашната програма за одбележување на 35 години од смртта на великанот, поет и револуционер Ацо Шопов. Манифестацијата „Во чест на...

Ромската заедница мора да се вклучи во демократските процеси

Ромската заедница мора да се вклучи во демократските процеси

пред 5 дена - Ирис

Низок стандард, живот во супстандардни услови, проблеми со домувањето, неможноста за легализација на дивите градби, но и пропусти во образованието и селекција при вработувањето, се само дел дел од проблемите...

Ветрот во штипско ноќеска корнеше дрвја

Ветрот во штипско ноќеска корнеше дрвја

пред 5 дена - Ирис

Ветрот во штипско ноќеска корнеше дрвја. Со брзина на движење од 100 километри на час сруши неколку тополи. На паднати дрвја на патот кон Кочани, кај селото Балван, интервенирале штипските пожарникари,...

Во Штип предавање за Чудесата на пресветата Богородица од Јоаким Крчовски

Во Штип предавање за „Чудесата на пресветата Богородица“ од Јоаким Крчовски

пред 5 дена - Ирис

Универзитетскиот професор Димитар Пандев пред штипските студенти истакна дека: „Чудесата на пресветата Богородица" е најчитана книга во 19-ти век, не само во Македонија, туку и пошироко. Оваа книга доживеела вкупно пет изданија.

Одбојкарките на УГД Студент и во оваа сезона јуришаат кон шампионскиот трон

Одбојкарките на УГД Студент и во оваа сезона јуришаат кон шампионскиот трон

пред 5 дена - Ирис

Актуелниот шампион на Македонија во младинска конкуренција, одбојкарките на УГД Студент и во оваа сезона јуришаат кон шампионскиот трон. Тие се на прагот за влез во финалето, откако во првиот полуфинален...

Пензионерите се подготвуваат за регионални спортски игри

Пензионерите се подготвуваат за регионални спортски игри

пред 5 дена - Ирис

Штипските пензионери ќе бидат домаќини на 400 пензионери од регионот, на 10 јуни, кога ќе се одржат регионалните пензионерски игри. Во Штип денеска седница имаше координативното тело, кое треба да ги реализира овие игри.

Почна санацијата на дел од патниот правец Штип Радовиш

Почна санацијата на дел од патниот правец Штип-Радовиш

пред 5 дена - Ирис

Штипската регионална подружница на ЈП „Македонија пат" почна со реконструкцијата на регионалните патни правци во источниот и југоисточниот регион. Во тек е реконструкцијата на регионалниот пат Штип-Радовиш,...

ПМФЛ Во среда реванш полуфинале на купот Брегалница ќе гостува под Тумбе Кафе

ПМФЛ: Во среда реванш полуфинале на купот, Брегалница ќе гостува под Тумбе Кафе

пред 6 дена - Ирис

Куп натпреварите секогаш носеле неизвесност, за што сведочат и првите полуфинални натпревари, во кои Брегалница на градски во Штип одигра со Пелистер 2:2, а на Арената во Скопје Вардар загуби од Шкендија со 3:1.

Во Пробиштип интензивно се реконструира улицата 11 ти Октомври

Во Пробиштип интензивно се реконструира улицата „11-ти Октомври“

пред 6 дена - Ирис

Интензивно се реконструира улицата 11-ти Октомври во Пробиштип. Заврши изградбата на атмосферската канализација на оваа улица. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека ова е една од...

Штипските пензионери повторно во посета на здружението Порака

Штипските пензионери повторно во посета на здружението Порака

пред 6 дена - Ирис

Штипските пензионери повторно во посета на здружението Порака. Во просториите на Центарот за лица со интелектуална на попреченост се одржа заедничка работилница, на која членовите заедно со пензионерките...

Преку волонтерство и општо корисна работа до конкурентност на пазарот на труд

Преку волонтерство и општо корисна работа до конкурентност на пазарот на труд

пред 6 дена - Ирис

Преку волонтерство и општо корисна работа може да се биде конкурентен на пазарот на труд. Оваа пракса на Комисијата за социјални работи во Општина Штип, веќе вродува плод, така освен лани овој проект...

Родители на деца со посебни потреби ќе кампуваат пред македонското Собрание

Родители на деца со посебни потреби ќе кампуваат пред македонското Собрание

пред 6 дена - Ирис

Четириесетина родители заедно со своите деца со посебни потреби, од четврток со шатори ќе кампуваат во Жена парк кај Собранието на Република Македонија, со цел да бидат видливи за македонските политичари....

МФЛ 3 Нова победа на ФК Кит Го  Пехчево Овој пат против Рудар

МФЛ-3: Нова победа на ФК Кит Го - Пехчево. Овој пат против Рудар

пред 7 дена - Ирис

Неизвесноста во Пробиштип на Мечот Рудар 1947 - Кит Го Пехчево траеше само во првиот дел, кога мрежите на голманите мируваа. Во вториот дел гледачите видоа атрактивна и ефикасна игра, зачинета со пет убави...

ПМФЛ Екипата на Брегалница загуби од Работнички во Скопје

ПМФЛ: Екипата на Брегалница загуби од Работнички во Скопје

пред 7 дена - Ирис

Фудбалските прволигаши ги одиграа натпреварите од редовното 27 коло. Екипата на Брегалница загуби од Работнички во Скопје, а во следниото коло пак, ќе гостува на екипата на Ренова во Тетово.

Штипските стечајни работници добија хуманитарни пакети

Штипските стечајни работници добија хуманитарни пакети

пред една недела - Ирис

Стечајните работници од Штип денеска добија хуманитарни пакети од Унијата на жени и Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ-Штип. Весна Ничева претседателка на унијата на жени на ОК ВМРО ДПМНЕ-Штип, вели дека...

Пристапни патишта до маалата во Моштица и Луковица во Македонска Каменица

Пристапни патишта до маалата во Моштица и Луковица во Македонска Каменица

пред една недела - Ирис

Општина Македонска Каменица почна со изградбата на пристапни патишта во селата Моштица и Луковица. Градоначалникот, Дарко Митевски вели дека со изградбата на инфраструктурните проекти се подобрува животот...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk