Штип и Париз преку фреквенцијата на уметноста

„Штип и Париз преку фреквенцијата на уметноста“

пред 19 часа - Ирис

Ангеле Михајловски пијанист од Музичката Академија при универзитетот „Гоце Делчев"-Штип и Драган Ристов во сабота со своите цртежи ќе се претстават пред гостите во македонската амбасада во Париз Р. Франција....

Инцидент во штипската Клиничка болница

Инцидент во штипската Клиничка болница

пред 19 часа - Ирис

Адам Чандаров од Берово пред два дена при посета на свој роднина во штипската Клиничка болница на Одделението за ортопедија бил нападнат од физиотерапевт, бидејќи побарал да помогне на друга пациентка, која била неподвижна.

Мијалков Која е одговорноста за децата со аутизам

Мијалков: Која е одговорноста за децата со аутизам?

пред 19 часа - Ирис

Наместо да го однесат до дома, дванаесетгодишниот Петар е оставен сам на една од најфреквентните улици во градот, во близина на Дом на млади. Иако според договорот помеѓу родителите и Центарот за социјални...

Од денес може да се пријавуваат штетите од завчерашното невреме во Штип

Од денес може да се пријавуваат штетите од завчерашното невреме во Штип

пред 19 часа - Ирис

Од денес граѓаните може да ги пријавуваат штетите од невремето, кое во вторникот го зафати Штип. Снежана Санева, од Општина Штип, вели дека сѐ уште немаат официјален став дали финансиски ќе им се надокнадат штетите.

Општините блокадата можат да ја издржат до крајот на месецот

Општините блокадата можат да ја издржат до крајот на месецот

пред 3 дена - Ирис

Барањата на граѓаните за изградба на куќи и стопански објекти, навремено се завршени од страна на општинската администрација. Од 15 мај нема поголем број на предмети и барања кои ги доставуваат граѓаните,...

Епископот Велички Гаврил Светогорец ќе се прогласи за светец

Епископот Велички, Гаврил Светогорец, ќе се прогласи за светец

пред 3 дена - Ирис

Епископот Велички, Гаврил Светогорец, ќе се прогласи за светец, неговите мошти ќе бидат изложени во храмот Свети Никола. Православната Брегалничка епархија, по повод 50 годишниот јубилеј од возобновувањето...

Штипски Исар ќе инвестира во бањата Кежовица

Штипски „Исар“ ќе инвестира во бањата „Кежовица“

пред 3 дена - Ирис

Штипското комунално претпријатие „Исар" годинава ќе има нови инвестиции во Градската бања „Кежовица" и хортикултурно ќе го уреди просторот околу неа. Директорот на ЈП „Исар" - Штип, Ангел Бојаџиев, на...

Во Штип одбележан Денот на Власите

Во Штип одбележан Денот на Власите

пред 3 дена - Ирис

Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев, денеска по повод Денот на Власите имаше средба со претставници од оваа заедница.

Малолетничката бременост бележи постојан пораст

Малолетничката бременост бележи постојан пораст

пред 4 дена - Ирис

Петнаесетгодишно девојче е најмладата личност која од Центарот за советување на жени „Лидија" побарала помош за прекин на бременоста. Бројот на случаи на малолетничка бременост е во пораст и за жал старосната...

Одбојка Кадетките на УГД Студент во Штип ќе се сретнат со Јанта Волеј за пласман во финале

Одбојка: Кадетките на УГД Студент во Штип ќе се сретнат со Јанта Волеј за пласман во финале

пред 4 дена - Ирис

Одбојкарките на УГД Студент се пред портите за влез во големото финале, во кое ќе се борат за шампионската титула на Македонија во кадетска конкуренција. Тие во првиот меч во Скопје ја победија екипата...

МФЛ 3 Исток Порази на фаворитите а борбата за опстанок и натаму жестока

МФЛ-3 Исток: Порази на фаворитите, а борбата за опстанок и натаму жестока

пред 4 дена - Ирис

Откако обезбедија пласман на водечките позиции, Беласица, Плачковица и Каменица Саса се опуштија и доживеаја порази. Во Виница натпреварот Слога - Рудар не го дочека крајот. Иако во последните две кола...

За шест месеци ќе биде готов новиот автопат Штип  Скопје

За шест месеци ќе биде готов новиот автопат Штип - Скопје

пред 4 дена - Ирис

За шест месеци ќе биде готов новиот автопат, по кој од Штип до Скопје ќе се стигнува за четириесетина минути. Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изврши увид на градежните работи на автопатот...

Македонија во исчекување за новата Влада

Македонија во исчекување за новата Влада

пред 4 дена - Ирис

Македонија во исчекување за новата Влада. Во тек се преговори помеѓу партиите, а во медиумите се објавуваат имиња за одредени министерски места, но сѐ е на ниво на шпекулации.

Делегација од Штип на етно фестивал во Турција

Делегација од Штип на етно фестивал во Турција

пред 4 дена - Ирис

Делегација на Општина Штип, членови на Академијата Еуро арт и на музичката група „Орнаменти", беа во посета на турскиот град Киркларели, каде што претставниците од Општина Штип, со градоначалникот и заменик...

Груевски Обвиненијата против мене се политичка манипулација

Груевски: Обвиненијата против мене се политичка манипулација

пред 4 дена - Ирис

Специјалното обвинителство поведе три истрага, во кои од едната како првоосомничен е лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски за нелегално финансирање на партијата и купување на имот на партијата.

Блокадата на општините не пречи во работата на ЦРИПР

Блокадата на општините не пречи во работата на ЦРИПР

пред 7 дена - Ирис

Блокадата на општините не влијае врз работењето на Центарот за развој на Источно планскиот регион потенцира директорката Драгица Здравева. Одлуките за да се работи без проблеми регионалниот совет на градоначалници...

Ќе продолжат инвестициите за уредување на штипските гробишта

Ќе продолжат инвестициите за уредување на штипските гробишта

пред 7 дена - Ирис

Во период од три година за уредување на градските гробишта во Штип се инвестирани 200 000 евра. Инвестициите се од Општина Штип и ЈП „Исар".

10 средба на Кошаркарските Ветерани на Астибо Штип и на Нов Белград

10 средба на Кошаркарските Ветерани на Астибо Штип и на Нов Белград

пред 7 дена - Ирис

Традицијата на пријателски, другарски средби помеѓу кошаркарските ветерани на Астибо од Штип и на Нов Белград продолжува и понатаму. Седма година по ред нивната дружба се практикува наизменично еднаш во...

Обука за медиумска писменост на граѓаните во Штип

Обука за медиумска писменост на граѓаните во Штип

пред 7 дена - Ирис

Како да се препознаат лажните информации кои јавните сервиси ги пласираат во своите програмски содржини. Анализите на граѓанскиот сектор покажуват дека има отстапки во информирањето кај одредени медиуми.

 Бабина баница ќе се одржи на 11 јуни

„Бабина баница“ ќе се одржи на 11 јуни

пред 7 дена - Ирис

Комплексот Еленец на Осоговските планини по шестти пат ќе биде местото каде што се одржува познатата манифестација „Бабина баница". Во еден од најубавите предели на Осоговските планини, во близина на селото...

Шатори пред парламентите и на останатите балкански земји

Шатори пред парламентите и на останатите балкански земји.

пред 7 дена - Ирис

Со шатори пред Собранието граганската иницијатива 5 до 12 уште еднаш од државата ќе побара изедначување на правата на лицата со посебни потреби.

Расте бројот на семејни лекари во Штип

Расте бројот на семејни лекари во Штип

пред 7 дена - Ирис

Семејниот лекар може да дава услуги од интерна медицина, од општа хирургија, земање микробиолошки примероци, прегледи на кожа, отстранување на туѓи тела од уши. Семејниот лекар може истовремено да го лекува и дедото и внукот.

Мостот во штипско Ново Село сè уште чека за санација

Мостот во штипско Ново Село сè уште чека за санација

пред една недела - Ирис

Локалната самоуправа редовно реализира активности за урбано уредување на Штип. Се асфалтираат улици, се поправаат тротоари, но поправката на мостот пред Ректоратот на УГД во Ново Село остана подзаборавена.

Околу 300 штипјани сакаат да ја искористат можноста за бањска рекреација

Околу 300 штипјани сакаат да ја искористат можноста за бањска рекреација

пред една недела - Ирис

Преку фондот за пензиско инвалидско осигурување, пензионерите ја користат владината мерка за бесплатна бањска рекреација и викенд одмор. Во Штип интересот е зголемен.

 Музеите и спорните истории по повод 18 мај  Ден на музеите

„Музеите и спорните истории“ по повод 18 мај - Ден на музеите

пред една недела - Ирис

„Музеите и спорните истории - кажувајќи го неискажливото во музеите" е овогодинешната тема со која ќе се одбележи 18 мај - Меѓународниот ден на музеите.

Депресијата тема и на лекарите по семејна медицина

Депресијата тема и на лекарите по семејна медицина

пред една недела - Ирис

Работоспособните се најмногу изложени на депресивни влијанија, е ставот на Здружението на семејни лекари. „Ајде да зборуваме за депресија" е темата меѓународниот ден на семејните лекари, кој се одбележува...

Преку продажба на уметнички слики  до средства за доизградба на црквата Св Кирил и Методиј

Преку продажба на уметнички слики - до средства за доизградба на црквата Св. Кирил и Методиј

пред една недела - Ирис

Потребни се средства за доизградба на црквата Свети Кирил и Методиј во штипската населба Баби. Градежните работи застанаа до куполата, за која црковниот одбор нема средства да ја изгради. Има начин да...

Македонските земјоделци ги напуштаат традиционалните семиња

Македонските земјоделци ги напуштаат традиционалните семиња

пред една недела - Ирис

Незадоволни од семенскиот материјал, оризови полиња полни со просо. Студ, суша, дождови, пролетни мразови... Што да посеат земјоделците, а да даде добар род? Најважно е каков семенски материјал да користат,...

Подобрување и зголемување на ефикасноста на локалните самоуправи

Подобрување и зголемување на ефикасноста на локалните самоуправи

пред една недела - Ирис

Локалните самоуправи и јавните комунални претпријатија се соочуваат со низа предизвици за подобрување на услугите кон граѓаните. Токму зголемувањето на ефикасноста и подобрување на нивното финансиско...

Општините два дена веќе работат без потписите на градоначалниците

Општините два дена веќе работат без потписите на градоначалниците

пред една недела - Ирис

Општините два дена веќе работат без потписите на градоначалниците. Се примаат барањата и документите од граѓаните, но засега не можат да се решат, бидејќи валидноста на документите зависи од градоначалниците.

Повеќе
КЛИКНИ