Агрокор Спектакл за народ без никакви последици

Агрокор: Спектакл за народ без никакви последици?

DW | пред 14 часа

На почетокот на распитот на уапсените бивши челници на Агрокор, нацијата реагираше прилично резигнирано. Таа досега виде премногу спектакуларни приведувања, но не и казни, ниту пак се вратени украдените...

Германија оригиналната лабораторија за најпознатите дроги

Германија- оригиналната лабораторија за најпознатите дроги

DW | пред 15 часа

Дали знаевте дека многу популарни дроги биле измислени во Германија? Не е шега! Погледнете сами! Многу работи кои се произведуваат во денешните лаборатории за дрога произлегуваат од инвентивноста на германските...

Слободарската партија има корени во Австрија

Слободарската партија има корени во Австрија

DW | пред 15 часа

Разликата меѓу Слободарската и сличните партии во Европа е во традицијата. ФПО има пуштено корени во австриското општество, не зависи од една тема и не сака напуштање на ЕУ, вели за ДВ политиколгот Хајнц...

Ердоган во Полска Варшава ќе посредува меѓу Турција и ЕУ

Ердоган во Полска: Варшава ќе посредува меѓу Турција и ЕУ?

DW | пред 16 часа

Неочекуван дипломатски потег на Полска - откако во јули го пречека Доналд Трамп, сега е домаќин на Реџеп Таип Ердоган. Од Брисел стигнуваат критики, и на сметка на домаќините, поради дефицити во правната...

ФАЦ Ни Орбан не успеа да го спаси Груевски

ФАЦ: Ни Орбан не успеа да го спаси Груевски

DW | пред 16 часа

За владината коалиција во Скопје, во која СДСМ коалицира со албанската ДУИ, сега започнува вистинската работа, пишува германскиот Франкфуртер алгемајне цајтунг. Какви отстапки ќе направи Заев кон Грција?...

Живот на лажиче сиромаштијата го убива секој петти Македонец

Живот на лажиче- сиромаштијата го „убива“ секој петти Македонец!

DW | пред 18 часа

Сиромаштијата во Македонија е на ниво на битка за преживување. Состојбите се загрижувачки, потребите од системски мерки ургентни! Ново утро, нов ден, нов предизвик, како да се истера крај со крај. Периодов...

Груевски е поразен што правиме со груевизмот

Груевски е поразен, што правиме со „груевизмот“?

DW | пред 19 часа

Груевски повеќе нема да ја одредува судбината на Македонија, но она што ќе се случува во Македонија може и тоа како да ја одреди судбината на Груевски. Задачата е да се изгради систем во кој груевизмот...

Национална жалост поради жртвите во пожарите во Португалија

Национална жалост поради жртвите во пожарите во Португалија

DW | пред 19 часа

Шумски пожари пустошат во Португалија. Бројот на загинати се искачи на 36. А, земјата сѐ уште нема вистински заздравено од најсмртоносните пожари во нејзината историја, во кои во јуни годинава загинаа...

Пјонгјанг  Атомска војна може да избувне секој момент

Пјонгјанг: „Атомска војна може да избувне секој момент“

DW | пред 19 часа

Северна Кореја предупреди дека ситуацијата на Корејскиот полуостров достигнала точка од која нема враќање и оти нуклеарна војна би можела да избувне во секој момент. Заменик-амбасадорот на Северна Кореја...

Слободарската партија има корени во Австрија и не сака напуштање на ЕУ

Слободарската партија има корени во Австрија и не сака напуштање на ЕУ

DW | пред 19 часа

Разликата меѓу Слободарската и сличните партии во Европа е во традицијата. ФПО има пуштено корени во австриското општество, не зависи од една тема и не сака напуштање на ЕУ, вели за ДВ политиколгот Хајнц...

Фотографија на денот Златен октомври

Фотографија на денот: Златен октомври

DW | пред 20 часа

На оваа #ФотографијаНаДенот прочуениот замок Вартбург во германската покраина Тирингија се капе во есенското сонце. „Златен октомври“ во Германија. Секогаш кога есента ќе ги покаже своите убави страни...

Албанските партии и вториот круг равенка со многу непознати

Албанските партии и вториот круг- равенка со многу непознати

DW | пред 20 часа

Во општините каде етничките Албанци се мнозинство, битката во вториот изборен круг ќе биде една од најинтересните и најжестоките. Можни се секакви коалиции и договори, но засега никој не ги отвора „картите“...

Германија со искубани пердуви кон Јамајка коалиција

Германија: со искубани пердуви кон Јамајка коалиција

DW | пред еден ден

Додека уште трае домерувањето на силите по сојузните избори, изборите во покраината Долна Саксонија уште повеќе ги искомплицираа работите, зашто таму победниците добија „по носот“, коментира Сабине Кинкарц....

Каталонија Пуџдемон игра на време

Каталонија: Пуџдемон игра на време

DW | пред еден ден

Каталонскиот лидер Пуџдемон попушта. Тој на Шпанците, кои сакаа да знаат што станува сега со стремежите за независност, не им даде јасен одговор. Наместо тоа испрати предлог. Каталонскиот лидер Карлес...

Локални избори за голем пресврт на политичката сцена

Локални избори за голем пресврт на политичката сцена

DW | пред еден ден

Исходот од локалните избори кои се одржаа на 15 октомври, освен првиот пораз на ВМРО-ДПМНЕ под раководство на Никола Груевски од 2004 година, најавува и голем пресврт на политичката сцена во Македонија...

Еден триумф и една трагедија

Еден триумф и една трагедија

DW | пред еден ден

Со спектакуларната победа на локалните избори Зоран Заев стана вистински лидер на земјата, а ВМРО-ДПМНЕ доживеа понижувачки пораз. Никола Груевски сам ја исцрта траекторијата на својот горчлив пад Македонија...

Венецуела Изборна победа на социјалистите на Мадуро

Венецуела: Изборна победа на социјалистите на Мадуро

DW | пред еден ден

Некои и претходно го очекуваа тоа. Регионалните избори нема да ја донесат посакуваната казна за социјалистите на претседателот Мадуро. И така и се случи- барем според официјалните податоци. Државната изборна...

Ирачките трупи ги нападнаа Курдите во Киркук

Ирачките трупи ги нападнаа Курдите во Киркук

DW | пред еден ден

Курдски претставници велат дека рано утрово армијата и локалните милиции започнале голем напад со цел да го заземат северниот град Киркук, предизвикувајќи притоа многу жртви во борбите јужно од градот....

Национална трагедија во Сомалија

Национална трагедија во Сомалија

DW | пред еден ден

Слики како од воена зона. Нападот во главниот град на Сомалија, Могадишу однесе стотици животи, а десетици згради се разурнати. Сѐ уште никој не ја презел одговорноста за нападот. Во најкатастрофалниот...

 Орбанизација на Австрија

„Орбанизација“ на Австрија?

DW | пред еден ден

Победникот на изборите, Себастијан Курц уште нема одлучено со кого ќе коалицира. Би требало добро да размисли, зашто сега веќе не води кампања, туку треба да биде државник, смета новинарот на ДВ, Бернд...

Награда за визијата на СДСМ казна за политиките на ВМРО ДПМНЕ

Награда за визијата на СДСМ, казна за политиките на ВМРО-ДПМНЕ

DW | пред еден ден

Изборните резултати не беа прогнозирани од ниту една анкета на јавното мислење. Анлитичарите анализираат - дали е ова казна за политиките на ВМРО-ДПМНЕ или награда за визијата на СДСМ за државата. Ниту...

Фотографија на денот Македонија гласаше за промени

Фотографија на денот: Македонија гласаше за промени

DW | пред еден ден

Досега ВМРО-ДПМНЕ имаше градоначалници во 56 општини во земјата.По вчерашното гласање се наѕира убедлива победа на СДСМ. Според резултатите на Државната изборнта комисија (ДИК) по преброени близу 97 насто...

СДСМ слави ВМРО ДПМНЕ доживеа тежок дебакл

СДСМ слави, ВМРО-ДПМНЕ доживеа тежок дебакл

DW | пред 2 дена

Според првичните резултати на ДИК, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 43 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 14, а на ДУИ во девет. СДСМ слави победа во првиот круг во 37 општини, ВМРО-ДПМНЕ се жали...

Убедлива победа на конзервативците на Курц во Австрија

Убедлива победа на конзервативците на Курц во Австрија

DW | пред 2 дена

Австриската Народна партија под водство на 31-годишниот партиски шеф Себастијан Курц победи на сојузните парламентарни избори. Втори се социјалдемократите пред десните популисти од ФПО. На австриските...

Долна Саксонија СПД триумфира пред партијата на Меркел

Долна Саксонија: СПД триумфира пред партијата на Меркел

DW | пред 2 дена

Според првичните неофицијални резултати, во германската покраина победија социјалдемократите со 37,2 % пред ЦДУ со 34,9 %. Социјалдемократите во германската покраина Долна Саксонија се јасни победници...

Заврши гласањето Македонија помина мирен изборен ден

Заврши гласањето, Македонија помина мирен изборен ден

DW | пред 2 дена

Локалните избори поминаа во мирна атмосфера, со мали нерегуларности. Излезноста на гласачите до 17 часот била за 8 отсто помала во споредба со одѕивот на минатите локални избори Со затворање на избирачките...

Америка на прво место Америка сама

Америка на прво место. Америка сама.

DW | пред 3 дена

Американскиот претседател Трамп го става под прашалник нуклеарниот договор со Иран. И пак своите партнери ги става пред свршен чин. Америка сѐ повеќе се самоизолира, смета Карстен фон Намен. Истакната...

Mашини за лажни вести

Mашини за лажни вести

DW | пред 3 дена

Ширењето лажни вести со помош на алгоритми е вносен бизнис. Еден од последните примери беше масакрот во Лас Вегас, по кој на интернет почнаа да кружат теории на заговор и гласини и тоа многу побргу од...

Гласањето тече набљудувачите ги нотираат првите забелешки

Гласањето тече, набљудувачите ги нотираат првите забелешки

DW | пред 3 дена

Гласањето почна навреме, со изолирани случаи на мали задоцнувања поради незнаење како да се активираат УВ-ламбите. Набљудувачите ги нотираат и првите забелешки Во 7 часот утрово беа отворени 3.480 избирачки...

Австрија муслиманите главни жртви во предизборната кампања

Австрија: муслиманите главни „жртви“ во предизборната кампања

DW | пред 4 дена

Предизборниот период во Австрија, речиси традиционално, е период во кој доселениците се во центарот на вниманието на јавноста. Исклучок не се ни парламентарните избори на сојузно ниво кои се одржуваат...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност