ФОТО ГАЛЕРИЈА Свечен дочек за Заев на аеродромот во Сараево

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Свечен дочек за Заев на аеродромот во Сараево

Бриф | пред 12 часа

Зоран Заев, претседателот на Владата на Република Македонија, пристигна во прва официјална посета на Босна и Херцеговина. На македонскиот премиер на аеродромот во Сараево му беше организиран свечен дочек...

Сител конечно со прилог за сиромаштијата Граѓаните со коментар Добредојдовте во реалноста

Сител конечно со прилог за сиромаштијата. Граѓаните со коментар: Добредојдовте во реалноста!

Бриф | пред 18 часа

“До скоро според ТВ Сител, Латас и Ивона, Р.Македонија беше светска економска сила, сега наеднаш било сиромаштија. Добредојдојвте во реалноста, пишуваат граѓаните по социјалните мрежи. Сител: Сиромаштијата...

Се купуваат ќебиња душеци и кломпи за скопските клиники

Се купуваат ќебиња, душеци и кломпи за скопските клиники

Бриф | пред 19 часа

Универзитетските клиники во Скопје ќе набавуваат пижами, постелнина, ќебиња, душеци, кломпи, покажува огласот објавен на Бирото за јавни набавки. Според огласот, проценета вредност без ДДВ е 127.000 евра....

Делегација на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев во официјална посета на Република Босна и Херцеговина

Делегација на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев, во официјална посета на Република Босна и Херцеговина

Бриф | пред 19 часа

Делегација на Република Македонија предводена од Претседателот на Владата Зоран Заев, од денеска, ќе престојува во дводневна, официјална посета на Република Босна и Херцеговина. Во текот на утрешниот ден...

Владата ја укинува титулата национален уметник  оние кои веќе ја добиле ќе си ја задржат

Владата ја укинува титулата „национален уметник”, оние кои веќе ја добиле, ќе си ја задржат

Бриф | пред еден ден

Националните уметници кои досега се стекнаа со титулата, ќе останат доживотни корисници на месечен надоместок од државата, дури и по укинувањето на Законот. Ќе имаат право да издадат и монографија за творештвото...

Почнува исплатата на субвенциите за пчеларите

Почнува исплатата на субвенциите за пчеларите

Бриф | пред еден ден

-Продолжуваме со исплата на субвенции за 2016 година. Денеска до Министерството за финансии, ќе бидат испратени налози за исплата на субвенции за пчеларите во износ од 130 милиони денари. Овие субвенции...

Љупчо Бубо Каров надворешен советник на министерот Роберт Поповски

Љупчо Бубо Каров надворешен советник на министерот Роберт Поповски

Бриф | пред еден ден

Ве известуваме дека Љупчо Бубо Каров од денеска е надворешен советник на Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во Владата на Република Македонија....

Адвокатите на Миле Јанакиески Пасошот му треба за летни и зимски распусти има три малолетни деца

Адвокатите на Миле Јанакиески: Пасошот му треба за летни и зимски распусти, има три малолетни деца

Бриф | пред еден ден

Миле Јанакиески, поранешениот министер за транспорт и врски, кој е осомничен во случајт на СЈО, Титаник, за изборните нерегуларности денеска на јавната расправа во Апелациониот суд побара да му биде вратен...

Талат Џафери Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август

Талат Џафери: Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август

Бриф | пред еден ден

Локалните избори, доколку се оди по планот, ќе се распишат на 6-ти август, а по овој датум годинава би можел да започне и одморот за пратениците, вели Талат Џафери, претседател на Собранието во интервју...

Промоција на  Добредојде бебе

Промоција на – Добредојде бебе

Бриф | пред еден ден

Во првите осум часа од раѓањето на детето, со важечки документ за лична идентификација, родителите треба да потпишат изјава за согласност за обработка на личните податоци. Двајцата родители треба да бидат...

Груевски Немам намера да бегам ќе ја вратам ВМРО ДПМНЕ на власт

Груевски: Немам намера да бегам, ќе ја вратам ВМРО ДПМНЕ на власт

Бриф | пред еден ден

Не постои кривично дело кое сум го сторил и поради тоа немам намера да бегам од нешто. Подготвен сум на следните избори да победам и да ја вратам мојата партија на власт. И затоа немам намера да бегам....

Екипиран е советот за реформи во судството

Екипиран е советот за реформи во судството

Бриф | пред еден ден

Се екипираше владиниот совет за реформи во правосудството, кој министерот за правда, Билен Салији го најави, а е дел од акцискиот план за реформи наречен 3-6-9. Како што објави порталот „Сакам да кажам“,...

Јована Аврамовска од Фчерашни вести портпарол на Министерството за финансии

Јована Аврамовска од „Фчерашни вести“ портпарол на Министерството за финансии

Бриф | пред еден ден

Јована Аврамовска  е новиот портпарол на Министерството за финансии, информира Плусинфо. Аврамовска беше дел од тимот на сатиричната емисија „Фчерашни вести“ што се емитуваше на телевизија Телма.

Егејот погоден од силен земјотрес

Егејот погоден од силен земјотрес

Бриф | пред еден ден

Епицентарот на земјотресот бил меѓу турскиот град Бодрум и грчкиот остров Кос, на длабочина од десет километри, соошти Геолошкиот топографски институт на САД (УСГС), јавува Дојче веле. На Кос животот го...

СЈО смета дека Груевски може да избега имал голема имотна состојба на банкарските сметки

СЈО смета дека Груевски може да избега, имал голема имотна состојба на банкарските сметки

Бриф | пред еден ден

Специјалното јавно обвинителство кое бара притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, обвинет во случајот „Титаник“ смета дека Груевски може да избега, додека одбраната смета дека СЈО го поднел обвинението...

Советот на Врховниот суд што го ослободи Кочан треба да одлучува за притворите на Грујовски Јакимовски и на Бошковски

Советот на Врховниот суд што го ослободи Кочан треба да одлучува за притворите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски

Бриф | пред 4 дена

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и уште четворица судии треба да одлучуваат по жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“...

ПЕТ АВТОБУСИ ОД СКОПСКИ САНОС ТРГНАА ЗА КАЗАХСТАН ДОГОВОРЕНА Е ЗДЕЛКА ЗА 70

ПЕТ АВТОБУСИ ОД СКОПСКИ САНОС ТРГНАА ЗА КАЗАХСТАН, ДОГОВОРЕНА Е ЗДЕЛКА ЗА 70

Бриф | пред 4 дена

Воедначување на сите услови за работа на домашните и странски компании во функција на поддршка и помош на домашното стопанство, најави денеска премиерот Зоран Заев при посетата на фабриката „Санос“ во...

Предложени измени во законот за заштита од пушење

Предложени измени во законот за заштита од пушење

Бриф | пред 4 дена

Во надворешните тераси на рестораните и кафулињата, без разлика на временските услови – да може без ограничувања да се пуши. Ова е само една од предложените измени во Законот за заштита од пушење, кои...

НОВ РЕКОРД  Песната Despacito за само 6 месеци стана најстримувана било кога

НОВ РЕКОРД – Песната „Despacito“ за само 6 месеци стана најстримувана било кога

Бриф | пред 4 дена

Хитот „Despacito“ ја споулаве целата планета и го престигна рекордерот Џастин Бибер на стриминг сервисите. Прочуената песна „Despacito“ на порториканскиот пејач Луис Фонси (39) стана хит во целиот свет,...

Средба на албанските партии за платформата

Средба на албанските партии за платформата

Бриф | пред 4 дена

Како што беше најавено, во Собранието почна средбата на партиите од албанскиот блок на која се разговара за точките од декларацијата на албанските партии. На средбата присуствуваат лидерот на ДУИ, Али...

Прибе бил изненаден зошто обвинетите не се спроведуваат веднаш во притвор и им се дава шанса да избегаат

Прибе бил изненаден зошто обвинетите не се спроведуваат веднаш во притвор и им се дава шанса да избегаат

Бриф | пред 4 дена

Тема на разговорите на средбите кои во Скопје ги остварува експертската група на ЕУ за системски прашања за владеење на правото биле и последните одлуки на скопска Апелација по жалбите на СЈО. Предводникот...

ЕБР доби нови 15 специјални комби возила ќе се набавуваат и униформи и обувки за полицајците

ЕБР доби нови 15 специјални комби возила, ќе се набавуваат и униформи и обувки за полицајците

Бриф | пред 4 дена

Eдиницата за брзо распоредување при Министерството за внатрешни работи доби 15 нови специјални комби возила. На промоцијата и ставањето во функција на возилата денеска во касарната „Ѓорче Петров“ присуствуваше...

Заев Законот за јазици ќе биде донесен пред локалните избори

Заев: Законот за јазици ќе биде донесен пред локалните избори

Бриф | пред 4 дена

Владата ќе го донесе законот за јазиците пред локалните избори и со тоа нема да ги изгуби гласовите на граѓаните ниту од македонската, ниту од албанската етничка заедница, изјави денеска премиерот Зоран...

Заев Бруто плати од државата за вработување на младите во приватните компании 8 8 милиони евра до крајот на годинава

Заев: Бруто плати од државата за вработување на младите во приватните компании, 8,8 милиони евра до крајот на годинава

Бриф | пред 4 дена

Обезбедување трајни работни места за младите и нивно дообразување преку бруто плата што ќе ја дава државата, е новата владина мерка, т.н. младинска гаранција, што ја најави денеска премиерот Зоран Заев...

Владата усвои Меморандум за соработка во областа на земјоделството со Босна и Херцеговина

Владата усвои Меморандум за соработка во областа на земјоделството со Босна и Херцеговина

Бриф | пред 4 дена

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за потпишување Меморандум за разбирање помеѓу Министерството за надворешна трговија и економски односи на Босна и Херцеговина и Министерството...

Апелација одлучи Во притвор одат Горан Грујевски и Тони Јакимовски

Апелација одлучи: Во притвор одат Горан Грујевски и Тони Јакимовски

Бриф | пред 5 дена

Скопска Апелација денеска донесе одлука за притвор на Горан Грујевски , поранешен началник на Петта управа, Тони Јакимовски , екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола Бошковски , поранешен вработен во УБК. Повеќе на ФОКУС

Сезонски работник во Жито Прилеп починал откако му се слошило паднал од приколка а врз него паднала вреќа со жито

Сезонски работник во „Жито“-Прилеп починал откако му се слошило, паднал од приколка а врз него паднала вреќа со жито

Бриф | пред 5 дена

Вчера околу 15,15 часот во Прилеп, во фабриката „Жито“-Прилеп, при истовар на жито од товарно моторно возило, на сезонскиот работник М.И.(45) од Прилеп, му се слошило, паднал од приколката, а врз него...

Министерството им помогна на производителите на бостан

Министерството им помогна на производителите на бостан

Бриф | пред 5 дена

Заменик-министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство Власте Димковиќ се сретна со дел од производителите на лубенци кои имаат проблем со откупот. Се работи за земјоделци имаат нерешни имотно правни...

Ковачевски Со ребалансот се кратат непродуктувните трошоци а парите се насочуваат кон граѓаните

Ковачевски: Со ребалансот се кратат непродуктувните трошоци, а парите се насочуваат кон граѓаните

Бриф | пред 5 дена

Видео од обраќањето на пратеникот Васко Ковачевски на комисијата за финансирање и буџет, по однос на точката за ребаланс на буџетот за 2017 година.

Могерини Денеска гледаме нов старт за Македонија нов оптимизам

Могерини: Денеска гледаме нов старт за Македонија, нов оптимизам

Бриф | пред 5 дена

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска на 13. состанок на Советот за стабилизација и асоцијација, на кој присуствуваа и еврокомесарката...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност