Анонимуси велат НАСА ќе соопшти нешто важно  за што се работи

Анонимуси велат НАСА ќе соопшти нешто важно - за што се работи?

Фактор | пред 8 часа

Хакерскиот колектив Анонимуси тврди дека американската вселенска агенција НАСА ќе објави дека открила интелигентен вонземски живот. „НАСА вели дека вонземјаните доаѓаат"- напиша групата на својот веб-сајт...

Тепачка на влезот во Грција по долги часови чекање

Тепачка на влезот во Грција по долги часови чекање

Фактор | пред 8 часа

Околу 10.000 Срби и Македонци со часови чекаа да влезат во Грција, по што веднаш по влезот е регистрирана и тепачка. На Евзони денеска дојде и до тепачка. „Вакви ситуации не носат добро никому. Во денешно...

Како Италија се спаси од терористички напади

Како Италија се спаси од терористички напади?

Фактор | пред 9 часа

Италија е земја која е поштедена од напади. Земјата ја научила тешка лекција од полициското работење против мафијата, ја знае опасноста од радикализацијата во затворите и ги користи надзорот и депортацијата,...

Мукоски го демантира Рашковски Цената што била кажана е за четири пати поголема од реалната цена

Мукоски го демантира Рашковски: Цената што била кажана е за четири пати поголема од реалната цена

Фактор | пред 10 часа

Сопственикот на фирмата „Атриум“ од Вевчани, Бобан Мукоски во реакција до Телевизијата 24 ги демантира тврдењата на генералниот секретар на Бладата, Драги Рашкоски. Вели дека Рашковски говорел невистини и цената што била кажана на

ИНСТАГРАМ ОБЈАВИ Ова се најпосетувани места на светот

ИНСТАГРАМ ОБЈАВИ: Ова се најпосетувани места на светот

Фактор | пред 10 часа

Инстаграм врз основа на тоа каде луѓето се чекираат, создаде листа на најпосетувани места на светот. На прво место е Ајфеловата кула со повеќе од 3 милиони чекирања, на второ место е Биг Бен со над 2.5...

Во овие два града живата се искачи до 37 степени

Во овие два града живата се искачи до 37 степени

Фактор | пред 10 часа

Најтопло денеска беше во Гевгелија и Демир Капија. Во овие две општини се измерени температури од 37 степени. По нив следува Струмица со 35 степени, Скопје со 34, Штип, Битола и Виница со 33, Тетово, Прилеп...

Ачковска Можеме да имаме заедничка историја со Бугарија но мора да бидеме респектирани како македонска нација

Ачковска: Можеме да имаме заедничка историја со Бугарија, но мора да бидеме респектирани како македонска нација

Фактор | пред 11 часа

Ние можеме да имаме заедничка историја со Бугарија, но мора да бидеме респектирани како посебен народ, вели професорката по историја и активистката на ГДОМ, Виолета Ачковска. Таа очекува признавање на...

Радев и Павлопулос Земјите од Балканот мора да ја почитуваат историјата ако сакаат влез во НАТО и ЕУ

Радев и Павлопулос: Земјите од Балканот мора да ја почитуваат историјата ако сакаат влез во НАТО и ЕУ

Фактор | пред 11 часа

Земјите од Балканот мора да ја почитуваат историјата и да развиваат добрососедство, доколку сакаат да влезат во Европската Унија и во НАТО, заклучија бугарскиот претседател Румен Радев и грчкиот претседател,...

Оваа балканска дестинација е една од најскапите во Европа

Оваа балканска дестинација е една од најскапите во Европа

Фактор | пред 11 часа

Засега Хрватска е една од најскапите дестинации во Европа, а се споменува и како место каде немало напади. Како што пишува Јутарњи лист, на Хрватска конкуренција со цените можат ѝ да бидат две земји и...

НАПАД ВО БРИСЕЛ Маж со автомобил посегна по животот на полицајците

НАПАД ВО БРИСЕЛ: Маж со автомобил посегна по животот на полицајците

Фактор | пред 12 часа

Полицијата сакала да го запре и претресе возилото, по што возачот не застанал, туку продолжил да вози. Ова се случи во Моленбек, предградие на Брисел. Маж со мерцедес сакаше да ги згази полицајците, по...

Иванов  Вучиќ Мора како добри соседи да создаваме добри практики за идните поколенија

Иванов - Вучиќ: Мора како добри соседи да создаваме добри практики за идните поколенија

Фактор | пред 12 часа

Сите отворени прашања мора да ги разгледуваме преку дијалог и надлежните институции да наоѓаат решенија, рече македонскиот претседател, Ѓорге Иванов по средбата со српскиот претседател, Александар Вучиќ....

ОДИТЕ НА ИНТЕРВЈУ ЗА РАБОТА Подгответе се за овие трик прашања

ОДИТЕ НА ИНТЕРВЈУ ЗА РАБОТА: Подгответе се за овие трик прашања

Фактор | пред 12 часа

Работодавците сакаат со малку поставени прашања да дознаат што повеќе за вас. Ништо од она што ќе ве прашаат не е случајно. Работодавците ќе ве прашаат за вашето работно опкружување. Тука многу луѓе зборуваат...

Француска новинарка ранета во Мосул почина во Париз

Француска новинарка ранета во Мосул почина во Париз

Фактор | пред 13 часа

Француската новинарка Вероник Роберт(54) која пред пет дена беше повредена во експлозија од нагазна мина во ирачкиот град Мосул, почина денеска во Париз. Оваа вест ја објави медиумската телевизија „Франс...

 Мудис го крена малку рејтингот на Грција

„Мудис“ го крена малку рејтингот на Грција

Фактор | пред 13 часа

Американската рејтинг агенција „Мудис“ (Moody`s) која споделува мислења, информации и предвидувања во областа на економијата крена долгорочната оценка за грчките можности. Таа беше зголемена од „Caa3“...

Најскапите градови за живот за 2017 година

Најскапите градови за живот за 2017 година

Фактор | пред 13 часа

Новата листа за најскапи градови во светот донесе изненадувачки победник - главниот град на Ангола Луанда. Таа го дислоцираше минатогодишниот првак Хонгконг како место со високи трошоци за живот. Листата...

Пратеници од сите британски партии се здружуваат против Меј

Пратеници од сите британски партии се здружуваат против Меј

Фактор | пред 14 часа

Пратеници од сите партии веќе планираат унија, за да ги поразат плановите на Тереза Мај за "Тврдиот Брегзит", пишува "Индипендент", повикувајќи се на свои извори во парламентот. Според изданието, парламентарците...

Плановите и реформите на Владата во фокус на доаѓањето на Хан

Плановите и реформите на Владата во фокус на доаѓањето на Хан

Фактор | пред 14 часа

Еврокомесарот Јоханес Хан во понеделник доаѓа во посета на Скопје. Предвидено е тој да оствари средби со премиерот Зоран Заев, владини претставници и други политички лидери во земјата. „Новата Влада заедно...

Рашковски Покрај сите внатрешни сопки на некои структури ќе направиме се Супер купот да се одигра во Скопје

Рашковски: Покрај сите внатрешни сопки на некои структури ќе направиме се Супер купот да се одигра во Скопје

Фактор | пред 14 часа

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Драги Рашковски по повод пишувањата во однос на одржувањето на Суперкупот од Владата излегоа со излагање и убедување дека и покрај сите сопки што...

ТУРИСТИ НА МЕТА НА ГРЧКА ПОЛИЦИЈА Солена казна по џеб за камперите посебно внимавајте на ова

ТУРИСТИ НА МЕТА НА ГРЧКА ПОЛИЦИЈА: Солена казна по џеб за камперите-посебно внимавајте на ова!

Фактор | пред 15 часа

Во Грција казнуваат за поставување на шатори надвор од определените места за кампување. Зачестија и казните за пренесување на бензин и нафта во канти. Општинската полиција во Грција постојано го надгледува...

Зошто Чесите имаат ирационален страв од еврото

Зошто Чесите имаат „ирационален страв од еврото“?

Фактор | пред 15 часа

Чешка ги следи најавите од ЕУ дека сите членки мора да го воведат еврото, сакале или не. Од земјата праќаат мешани коментари, но се согласни дека еврото не може скоро. Гувернерот на Централната банка на...

Таинствен остров кој годишно смеат да го посетат само 1000 туристи

Таинствен остров кој годишно смеат да го посетат само 1000 туристи

Фактор | пред 16 часа

Островот Монтекристо во Медитеранското море не е лесно да се посети. Од 2008 година, кога е отворен за јавноста, на негово тло може да стапнат само 1000 туристи годишно. Туристичката тура трае 6 часа,...

Ердоган со предупредување до САД  Нема да дозволиме автономија во Сирија

Ердоган со предупредување до САД: „Нема да дозволиме автономија во Сирија“

Фактор | пред 16 часа

Претседателот на Турција Реџеп Ердоган упати предупредување до САД дека вооружените сили на Турција нема да дозволат создавање на нова држава на територијата на Северна Сирија. „Ние ја предупредивме Америка...

МОЖЕБИ НЕ МНОГУ АМА ЌЕ ЗАШТЕДИТЕ Овие уреди ви крадат струја и кога се исклучени

МОЖЕБИ НЕ МНОГУ АМА ЌЕ ЗАШТЕДИТЕ: Овие уреди „ви крадат“ струја и кога се исклучени

Фактор | пред 17 часа

Некои уреди продолжуваат да трошат струја и кога ги исклучите. Навистина, во помала мерка, но и тоа е можно да се спречи. Порталот „Bright side“ наведе пет примери на уреди кај кои потрошувачката на енергија...

Највисоки плати во скопскиот регион истокот најслаб

Највисоки плати во скопскиот регион, истокот најслаб

Фактор | пред 17 часа

Највисоки плати земаат вработените во скопскиот регион. Ова може да се заклучи од податоците објавени во публикацијата Регионите во Македонија, на Државниот завод за статистика. Просечна исплатена бруто-плата...

Зошто нафтата станува поевтина ширум светот

Зошто нафтата станува поевтина ширум светот?

Фактор | пред 17 часа

Паѓа цената на нафтата. Американската лесна нафта поевтини и се тргува за 43,6 долари за барел, што е зголемување од 0,8%. Во Лондон, нафтата од видот „Брент“ паѓа надолу за 0.02% до 46 долари. Во однос...

НАТПРОСЕЧНО ЖЕШКО И ДЕНЕС Жолта алертна фаза ширум државата

НАТПРОСЕЧНО ЖЕШКО И ДЕНЕС: Жолта алертна фаза ширум државата

Фактор | пред 17 часа

Многу топлото време со натпросечна максимална температура се очекува и денеска, а жолта алертна фаза е најавена во Охридско, Преспанско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско, како и во југоисточните делови...

 ФОТО ВИДЕО ХОРОР ВО КИНА Свлечиште поклопи луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) ХОРОР ВО КИНА: Свлечиште поклопи луѓе

Фактор | пред 18 часа

За над 140 луѓе се стравува дека се затрупани, откако денеска свлечиште го погодило нивното село во кинеската југозападна провнинција Сичуан, потврдуваат официјални лица. Околу 40 домови во селото Ксинмо...

КАТАР СЕ ОГЛАСИ Барањата на Саудиска Арабија и нејзините сојузници не се разумни

КАТАР СЕ ОГЛАСИ: Барањата на Саудиска Арабија и нејзините сојузници не се разумни

Фактор | пред 18 часа

Владата на Катар ги утврди барањата на Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет како неразумни или неостварливи. Четирите држави ги испратија вчера своите барања, меѓу кои се затворање...

Мнооогу пари и шетање  Но Данка раскажува  вака изгледа животот на вработените на крузер

Мнооогу пари и шетање...Но, Данка раскажува - вака изгледа животот на вработените на крузер

Фактор | пред 18 часа

Нешто поради финансиската ситуација кај нас, нешто поради други фактори, се повеќе млади од земјава и регионот бараат работа на крузери. Повеќето од тие млади напредуваат во многу краток рок. Еден од примерите...

Дачиќ пред дипломатите ја пееше О соле мио

Дачиќ пред дипломатите ја пееше „О соле мио“

Фактор | пред 18 часа

По инаугурацијата вчера на Александар Вучиќ за претседател на Србија, Ивица Дачиќ го покажа популарниот „шарм на српската дипломатија“. Дачиќ пред дипломатите ја испеа светски познатата „О соле мио“ на...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност