Македонската фудбалска репрезентација на 11 ноември ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка

Македонската фудбалска репрезентација на 11 ноември ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка

Скопје Инфо | пред 13 часа

Македонската фудбалска репрезентација на 11 ноември ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Против репрезентацијата на Норвешка досега...

Секој петти Македонец е сиромашен  речиси 7 од домовите само со полско WC

Секој петти Македонец е сиромашен – речиси 7% од домовите само со полско WC

Скопје Инфо | пред 13 часа

Секој петти Македонец живее во сиромаштија – проблемот е најголем кај најмладите, а најмал кај највозрасните. 17-ти октомври е Светски ден за борба против сиромаштијата… Секој петти Македонец живее во...

Филхармонијата на 25 октомври ќе ја почне новата концертна сезона

Филхармонијата на 25 октомври ќе ја почне новата концертна сезона

Скопје Инфо | пред 13 часа

Со мало доцнење поради исполнување техничко-правни процедури за новиот објект, Македонската филхарминија на 25 октомври ќе ја почне сезоната 2017/2018 со концерт симболично насловен „Нов почеток“. Солист...

Старица од Скопје раскажува Јас ги родив ги чував ги школував кога требаше тие мене да ме чуваат ме оставија во дом за стари лица

Старица од Скопје раскажува: Јас ги родив, ги чував, ги школував, кога требаше тие мене да ме чуваат ме оставија во дом за стари лица

Скопје Инфо | пред 13 часа

Баба Олга од Скопје денеска живее во Дом за стари лица. Ја раскажува својата приказна како после толку годони се нашла таму. Таа сега има 80 години, а во домот е речиси пет години. Се омажив млада, тогаш...

Драма во Скопје  го удрил со тупаница па сакал да го прегази со автомобилот

Драма во Скопје - го удрил со тупаница па сакал да го прегази со автомобилот

Скопје Инфо | пред 13 часа

Скопјанец претепан пред Основен суд Скопје-1. МВР извести дека вчера околу 18 часот и 35 минути Н.Б. пријавил дека на булевар „Гоце Делчев“ пред Основен суд Скопје-1, физички бил нападнат од непознато...

Костовски Главата горе Бутелчани одиме во втората рунда пофокусирани порешителни и со цело срце

Костовски: Главата горе Бутелчани одиме во втората рунда, пофокусирани, порешителни и со цело срце

Скопје Инфо | пред 13 часа

Кандидатот за градоначалник на општина Бутел од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Дарко Костовски во пресрет на борбата во вториот круг на локалните избори кои ќе се одржат на 29 октомври ги охрабри стоите сограѓани...

Полиција врши претрес во Општина Карпош

Полиција врши претрес во Општина Карпош

Скопје Инфо | пред 12 часа

По пријава дека се изнесуваат документи од Општината Карпош и од кабинетот на досегашниот градоначалник, Стевчо Јакимовски полицијата денеска влегла во Општината и извршила претрес, дознава НОВА ТВ од...

Тажна вест Почина првенката на Македонската опера и балет

Тажна вест: Почина првенката на Македонската опера и балет

Скопје Инфо | пред 13 часа

Почина првенката на балетот на МОБ, Јагода Сланева. Сланева работеше во балетот на МОБ од далечната 1968 година, се до нејзиното пензионирање во 1993 г. За нејзе, како вљубеник во балетската уметност,...

Ограбени млади момчиња во близина на трговскиот центар Лептокарија

Ограбени млади момчиња во близина на трговскиот центар Лептокарија

Скопје Инфо | пред 13 часа

Доцна синоќа 20 - годишно момче пријавило грабеж во близина на трговскиот центар Лептокарија. Синоќа во 00 часот и 10 минути во СВР-Скопје, 20- годишниот Б.С од село Галате-гостиварско, пријавил дека на...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Скопје Инфо | пред 13 часа

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори,...

Многу лица повредени вчера во сообраќајки во Скопје

Многу лица повредени вчера во сообраќајки во Скопје

Скопје Инфо | пред 19 часа

Четиринаесет лица се полесно повредени во осум од вкупно 13 сообраќајни несреќи регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Пет сообраќајки се со материјална штета. Од МВР информираат...

Од понеделник дожд и пад на температурите

Од понеделник дожд и пад на температурите

Скопје Инфо | пред 19 часа

Од почетокот на наредната недела се очекува зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд, а температурата ќе биде во опаѓање. Минималната температура во понеделник ќе се движи од 4 до 12, а дневната...

Д р Денис Ал Кхалили Важно е трудниците да знаат како да го надминат стравот да побараат помош и консултации

Д-р Денис Ал Кхалили: Важно е трудниците да знаат како да го надминат стравот, да побараат помош и консултации

Скопје Инфо | пред 19 часа

Интервју со Д-р Денис Ал Кхалили, специјалист педијатар и Претседател на невладината организација „Лулка“: Важно е трудниците да знаат како да го надминат стравот, да побараат помош и консултации Често...

Која опција е најисплатлива за затоплување во претстојнава зима

Која опција е најисплатлива за затоплување во претстојнава зима

Скопје Инфо | пред 19 часа

Греењето на станбена површина од 70 квадрати со дрва чини до 18.000 денари, со парно греење - 24.000 денари, со електрична енергија околу 25.000 денари, а со пелети околу 27.000 денари. Грејната сезона...

Носталгија Се сеќавате на Трајче и Сара од Дајте музика  А на Билјарката од Бушавата азбука  Кој ви беше симпатија од Млади бунтовници

Носталгија: Се сеќавате на Трајче и Сара од “Дајте музика”? А на Билјарката од “Бушавата азбука”? Кој ви беше симпатија од “Млади бунтовници”?

Скопје Инфо | пред 19 часа

Секој ден нова приказна, нова авантура. Се будиш наутро и знаеш дека денеска е време за твојата омилена детска емисија, филм, цртан... Оние кои се родени во 80 тите и 90 тите години, се секогаш со насмевка...

На пет локации во Скопје ќе се донира храна за бездомници

На пет локации во Скопје ќе се донира храна за бездомници

Скопје Инфо | пред 19 часа

На пет локации во Скопје денеска почнува акција за донирање на храна „Нахрани 1000“ по повод 17 октомври - Светскиот ден за борба против сиромаштијата. Во периодот од 10 до 19 часот ќе бидат поставени...

Како се додворуваат срамежливите машки

Како се додворуваат срамежливите машки?

Скопје Инфо | пред 19 часа

Срамежливите мажи делуваат помистериозно, па затоа често девојките не знаат дали имаат шанси кај нив. Денес откриваме како да ги препознаете знаците на флерт. Гласните мажи немаат проблем со додворувањето,...

Работи кои секоја мајка ги кажала барем еднаш во животот

Работи кои секоја мајка ги кажала барем еднаш во животот!

Скопје Инфо | пред 19 часа

Не залудно велат дека една е мајка. Мајките се најпрекрасни суштества на овој свет, но и понекогаш знаеме да се потскараме. Она што секогаш се памтат се изреките на нашите мајки додека растевме. Кога бевме...

Вие заслужувате љубов во која никогаш нема да се сомневате

Вие заслужувате љубов во која никогаш нема да се сомневате!

Скопје Инфо | пред 19 часа

Има три работи кои никогаш не смеете да ги направите. Да молиш да останеш во нечиј живот. Да молиш некој да зборуваш со некој. Да молиш за нечие внимание. Вие вредите многу повеќе од тоа, вие заслужувате...

Има нешто навистина посебно во пријателствата од детството и тоа не може ништо да го замени

Има нешто навистина посебно во пријателствата од детството и тоа не може ништо да го замени!

Скопје Инфо | пред 19 часа

Има една прекрасна мисла: „Секој има пријатели во различни период од животот, но само среќните луѓе ги имаат истите пријатели  во сите периоди од животот. Јас една од тие среќни луѓе и тоа е 100% поради...

Околу осум илјади работни места им се нудат на невработените лица во земјава  најмногу се бараат продавачи градежници но и по некој банкар

Околу осум илјади работни места им се нудат на невработените лица во земјава - најмногу се бараат продавачи, градежници, но и по некој банкар

Скопје Инфо | пред еден ден

Околу осум илјади работни места им се нудат на невработените лица во земјава во претпријатија кои работници бараат преку Агенцијата за вработување. Она што најмногу се бара се продавачи и работници во...

Купени кифлички купени колачи купена торта  Современ живот на македонските домаќинки

Купени кифлички, купени колачи, купена торта – Современ живот на македонските домаќинки

Скопје Инфо | пред еден ден

Со текот на времето како одат годините напред, така и многу работи се менуваат. Во минатото се, се спремаше дома, без разлика за што станува збор. Слава, роденден, свадба, домаќинките со денови ги спремаа...

 Трст Југославија за отворање на Неделата на италијанскиот филм

„Трст, Југославија“ за отворање на Неделата на италијанскиот филм

Скопје Инфо | пред еден ден

Во кино „Милениум“ вечер во 19 часот ќе биде отворена 17. Недела на италијанскиот јазик во светот, со проекција на филмот „Трст, Југославија" на младиот италијански режисер Алесио Боѕер. Тема на ова издание...

Работата како пекар поисплатлива во Македонија отколку работа со факултетска диплома

Работата како пекар поисплатлива во Македонија, отколку работа со факултетска диплома

Скопје Инфо | пред еден ден

Дека македонскиот пазар е заситен од факултетски образован кадар (со исклучок на дефицитарните кадри лекари и компјутерџии) најдобар тоа го покажува пазарот на работна рака. Очигледно да се најде пекар...

Ивица Коневски му ја честита победата на Златко Марин во Аеродром

Ивица Коневски му ја честита победата на Златко Марин во Аеродром

Скопје Инфо | пред еден ден

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на општина Аеродром, Ивица Коневски, му ја честита победата во првиот круг на противкандидатот Златко Марин, поддржан од СДСМ. „Дозволете ми на крајот од овие...

Регулаторна одлучи Ова се новите цени на горивата од полноќ

Регулаторна одлучи: Ова се новите цени на горивата од полноќ

Скопје Инфо | пред еден ден

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), од вечер на полноќ се намалуваат за 0,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната...

Еве каде ќе има втор круг извори  Во првиот круг избрани градоначалници на 45 општини втор ќе има во 35

Еве каде ќе има втор круг извори - Во првиот круг избрани градоначалници на 45 општини, втор ќе има во 35

Скопје Инфо | пред еден ден

Четириесет и пет општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори што се одржаа вчера, а во 35 ќе има втор круг на 29 октомври. Во првиот круг избрани се градоначалници на Аеродром, Арачиново,...

Две вооружени драми вчера во Скопје

Две вооружени драми вчера во Скопје

Скопје Инфо | пред еден ден

Две вооружени драми се одвиваа вчера во Скопје, од кои едната во 20 часот и 15 минути на улицата „Тале Христов“ во спортска облoжувалница „Златна Копачка“ каде непознато машко лице, маскирано со фантомка...

Во среда започнува вакцинацијата против сезонски грип

Во среда започнува вакцинацијата против сезонски грип

Скопје Инфо | пред еден ден

Вакцинацијата против сезонски грип во целата држава ќе почне в среда (18 октомври) и ќе се врши во центрите за јавно здравје и нивните подрачни единици. Вакцината ги покрива типовите вирус на грип кои...

Скопски легенди Кој бил првиот градоначалник по заминувањето на Османлиите

Скопски легенди: Кој бил првиот градоначалник по заминувањето на Османлиите

Скопје Инфо | пред еден ден

Малку се познати податоците за некогашните скопски градоначалници, кои денес речиси се заборавени. Граѓаните обично се интересираат каква промена настанала во управата на градот Скопје по заминувањето...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност