Малта Рим и Ваксјо нови дестинации на Виз ер од скопскиот аеродром

Малта, Рим и Ваксјо, нови дестинации на Виз ер од скопскиот аеродром

Економски | пред една недела

Со реализација на летот од Малта на скопскиот аеродром „Александар Велики“, ТАВ Македонија денеска го одбележа воведувањето на трите нови дестинации – Малта, Рим и Ваксјо, како и одлуката на Виз ер да...

Синдикатот на СГИП бара бенифициран стаж за градежните работници

Синдикатот на СГИП бара бенифициран стаж за градежните работници

Економски | пред една недела

Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање (СГИП) денеска побара со најавената ревизија на Правилникот за бенифициран стаж да бидат опфатени и градежните работници. Заменик-претседателот на СГИП...

Словенец ќе извезува во САД колач од младоста на Меланија Трамп

Словенец ќе извезува во САД „колач од младоста на Меланија Трамп“’

Економски | пред една недела

Словенечкиот колач со ореви познат под името потица, што ги прослави папата Франциско и Меланија Трамп, ќе се продава во САД како десерт благодарение на словенечкиот бизнисмен Борут Бабич, директор на...

Бугарија сака да биде транзитен центар за гас на Европа

Бугарија сака да биде транзитен центар за гас на Европа

Економски | пред една недела

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија разговараше со претставникот на Европската комисија, Клаус-Дитер Борхарт за проектот за изградба на европскиот центар за дистрибуција на гас „Балкан”...

Ѓелова Стојанова СДСМ за 40 дена ќе ја задолжи државата за 73 милиони евра

Ѓелова-Стојанова: СДСМ за 40 дена ќе ја задолжи државата за 73 милиони евра

Економски | пред една недела

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СДСМ секоја втора недела се задолжува преку аукција на државни записи и оти за четириесетина дена Владата ќе ја задолжи државата за 73 милиони евра. Според Соња Ѓелова Стојанова...

Утврдени прекршоци во Агенцијата што измами студенти за посредување при вработување

Утврдени прекршоци во Агенцијата што измами студенти за посредување при вработување

Економски | пред една недела

Инспектори од Државниот инспекторат за труд, кои од вчера на терен го истражуваат пријавениот случај за измамени студенти од Агенцијата за посредување при вработување во земјата и во странство со наплата...

Делев Со ребалансот се кратат суштински проекти во интерес на граѓаните

Делев: Со ребалансот се кратат суштински проекти во интерес на граѓаните

Економски | пред една недела

Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека Владата на СДСМ целата своја неодговорност и неспособност ја покажа и во Предлог ребалансот на буџетот. – Со ребалансот на буџетот се кратат суштински проекти во интерес на граѓаните,...

Митревски Управниот суд ја потврди легитимноста на раководството на ССМ

Митревски: Управниот суд ја потврди легитимноста на раководството на ССМ

Економски | пред една недела

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Живко Митревски денеска соопшти дека Управниот суд донел одлука со која се потврдува неговиот избор за претседател на синдикатот. На прес-конференција...

ЕУ нема коментар зошто Ципрас Борисов и Вучиќ се среќаваат во Солун за Македонија

ЕУ нема коментар зошто Ципрас, Борисов и Вучиќ се среќаваат во Солун за Македонија

Економски | пред една недела

Европската комисија нема коментар на тоа зошто вчера на трилатерален состанок во Солун се среќаваат премиерите на Грција и Бугарија, Алексис Ципрас и Бојко Борисов со претседателот на Србија, Александар...

Авионската бомба во Штип ќе се уништи на лице место

Авионската бомба во Штип ќе се уништи на лице место

Економски | пред една недела

Авионската бомба која пред 14 дена беше пронајдена во Индустриската зона во Штип ќе биде уништена на лице место, соопшти денеска Грозданка Наумовска раководител на Одделението за превенција и планирање...

Се интензивираат работите во индустриската зона во Неготино

Се интензивираат работите во индустриската зона во Неготино

Економски | пред една недела

Се интензивираат градежните работи во индустриската зона „Неготино 1“. Во моментот се работи на две поголеми парцели на кои треба да се изградат стопанско-индустриски капацитети. – Тоа ќе биде добра прилика...

Вечерва започнува Прилепскиот Пивофест

Вечерва започнува Прилепскиот Пивофест

Економски | пред една недела

Под мотото „ЕДНОСТАВНО НАЈДОБРИ“, вечерва започнува 15-от по ред ПИВО ФЕСТ. Организаторите на денешната прес-конференција во Прилеп изјавија дека се е подготвено, и очекуваат уште поголема посетеност и...

Трајановски се сретна со сопственици на угостителски објекти Ќе се збогатува забавниот живот во Град Скопје

Трајановски се сретна со сопственици на угостителски објекти: Ќе се збогатува забавниот живот во Град Скопје

Економски | пред една недела

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски денеска се сретна со поголем број сопственици на угостителски објекти од повеќе локации од Скопје за подобрување на забавниот живот и за понудата во главниот град....

Средба Иванов  Бејли во Охрид

Средба Иванов – Бејли во Охрид

Економски | пред една недела

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во „Вила Билјана“ во Охрид го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави Џес Бејли. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов,...

Струмички бостанџии излегоа на блокади

Струмички бостанџии излегоа на блокади

Економски | пред една недела

Струмичките земјоделци искочија на блокади барајќи од министерот Љупчо Николовски да се сретне со нив. Продолжува незадоволството на струмичките бостанџии, поради ниските откупни цени на годинешниот род,...

Александрова Започна партизацијата на администрацијата

Александрова: Започна партизацијата на администрацијата

Економски | пред една недела

Во еден ден беа обезглавени бројни институции со разрешувањето на членовите на сите управни и надзорни одбори на јавните претпријатија, здравствени установи, центри за социјална работа, агенции и други...

Кузмановска Задолжувањето ја покажува во целост неодговорноста на СДС

Кузмановска: Задолжувањето ја покажува во целост неодговорноста на СДС

Економски | пред една недела

Владата на СДС лицемерно ги лажеше граѓаните, рече на прес-конференција Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на наредната недела, поточно во вторник, министерството за финансии на аукција на државни...

 Ле Темп  Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

„Ле Темп“: Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

Економски | пред една недела

Лидерите на Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Косово се сретнаа на највисоко ниво во Трст, но не добија никаква силна порака од ЕУ за продолжување на процесот на проширување...

Листа на најсреќни броеви на лото

Листа на „најсреќни“ броеви на лото

Економски | пред една недела

Општо прифатено е мислењето дека поголема веројатност е да ве погоди метеор, отколу да добиете на лото. Сепак, врз основа на резултатите од новата студија има повеќе шанси да се освои премија на лото....

НБА го намали бројот и времетраењето на тајм аутот

НБА го намали бројот и времетраењето на тајм-аутот

Економски | пред една недела

Раководството на НБА лигата потврди дека од следната сезона бројот на тајм-аути од 18 се намалува на 14, односно по седум за двете екипи, а времетраењето ќе биде 75 секунди и веќе ќе нема долги (90 секунди...

Чешки лингвист и хрватски антрополог создадоа сесловенски јазик

Чешки лингвист и хрватски антрополог создадоа сесловенски јазик

Економски | пред една недела

Предложениот универзален „Нов словенски јазик“ ќе ја поедностави комуникацијата меѓу сите оние кои зборуваат различни словенски јазици и ќе го усоврши квалитетот на системите за превод Војтех Мерунка,...

Во Катар со авиони стигна првата пратка крави

Во Катар, со авиони стигна првата пратка крави

Економски | пред една недела

Првата група крави стигна како помош на Катар, односно за намалување на штетите од ембаргото што на таа арапска држава и го наметнаа соседите, соопштија катарските власти. Во пратката од Будимпешта имало...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Економски | пред една недела

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во...

Истражување Која нација најмногу а која најмалку пешачи

Истражување: Која нација најмногу, а која најмалку пешачи

Економски | пред една недела

Американски научници собраа податоци од паметни телефони од сите делови на светот, за да утврдат која нација најмногу, а која најмалку пешачи. Смартфоните имаат вградено акцелерометар што ги брои изодените...

Научници случајно пронајдоа досега најмала позната ѕвезда

Научници случајно пронајдоа досега најмала позната ѕвезда

Економски | пред една недела

Тим астрономи од Кембриџ биле во потрага за егзопланети кога случајно наипле на ново откритие – најмала ѕвезда што некогаш е пронајдена. Новата ѕвезда наречена ЕБЛМ ЈО555-57Аб, е оддалечена 600 светлосни...

Вечерно искачување на Водно

Вечерно искачување на „Водно“

Економски | пред една недела

„Почни со Водно“ е мотото на вечерашното организирано искачување на Водно, кое започнува во 19 часот од пред основното училиште „Кочо Рацин“ над Клиничкиот центар во организација на планинарското друштво...

Нов Зеланд зафатен од зимска бура 10 000 домаќинства останаа без електрична енергија

Нов Зеланд зафатен од зимска бура, 10.000 домаќинства останаа без електрична енергија

Економски | пред една недела

Нов Зеланд денеска го зафати зимска бура, предизвикувајќи блокади во сообраќајот низ целата земја и оставајќи илјадници домаќинства без електрична енергија. Утринава се приземјени сите регионални летови...

ВМРО ДПМНЕ обвинува за партизација на државата

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за партизација на државата

Економски | пред една недела

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска од пред ЕУ Инфоцентарот обвини дека започнале чистките и бруталната партизација на државата од страна на СДСМ, а за која сметката ќе ја плаќаат граѓаните со свои...

Гаврилов Се кратат со ребалансот капиталните проекти а се зголемуваат парите за угостителство

Гаврилов: Се кратат со ребалансот капиталните проекти, а се зголемуваат парите за угостителство

Економски | пред една недела

СДС со ребалансот на буџетот кратат 400 милиони денари од капитални проекти, а зголемуваат над 2 милиони денари во ставката угостителство, обвини денеска ВМРО-ДПМНЕ. Коче Гаврилов од ИК на УМС на ВМРО-ДПМНЕ...

Еве како светлото на мобилниот телефон му штети на твоите мозок и тело

Еве како светлото на мобилниот телефон му штети на твоите мозок и тело

Економски | пред една недела

Најголем проблем е ноќното сурфање кое влијае на работата на хормонот мелатонин. Кога тој ќе се поремети, се намалува нашата способност да памтиме, учиме и да се фокусираме. Сурфањето пред спиење, поготово...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност