Бил Гејтс сака да плаќа повисок данок

Бил Гејтс сака да плаќа повисок данок

Економски | пред 18 часа

Бил Гејтс најбогатиот човек на светот не ја поштеди критиката за фискалните реформи на Трамп, усвоени од Конгресот на САД на крајот од декември, што им дава значително олеснување на фирмите. Тоа не е прогресивен...

Девет големи технолошки настани ќе ја одбележат 2018

Девет големи технолошки настани ќе ја одбележат 2018

Економски | пред 18 часа

Скоро секоја филијала на индустријата ги сменила дигиталните технологии во последните 10 години. Се очекува во 2018 година уште повеќе вакви настани да влијаат врз нашиот бизнис, нашите кариери и животи....

Секоја петта компанија го крши законот Работничките права не се почитуваат

Секоја петта компанија го крши законот-Работничките права не се почитуваат

Економски | пред 19 часа

Една од пет компании ги прекршува законите за работните односи. Ова го покажуваат извештаите на Државниот инспекторат за труд (ДИТ) кој лани извршил вкупно 20.183 надзори а констатирал 4.031 неправилност....

Македонија со најниска просечна плата во регионот

Македонија со најниска просечна плата во регионот

Економски | пред 20 часа

Податоците на Заводот за статистика на Македонија покажаа дека во ноември 2017 година просечната нето месечна заработка во нашата земја изнесувала 23,196 денари, односно 377 евра. Според податоците на...

Привременото опоравување на доларот ќе биде на краток рок

Привременото опоравување на доларот ќе биде на краток рок?

Економски | пред 21 часа

Доларот направи мало закрепнување, откако инвеститорите почнаа да го  купуваат откако паднаа најмногу во последните 3 години , иако аналитичарите сметаат дека растот  ќе биде краткорочен. Индексот на доларот ...

Голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните државата несособна да ги заштити основните права

Голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните- државата несособна да ги заштити основните права

Економски | пред 21 часа

Во земјава се регистрирани голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните, што се должи на се поголемата сиромаштија во земјата,  високиот степен на невработеност, но и на бавните...

Европскиот монетарен фонд основа нов спасувачки фонд

Европскиот монетарен фонд основа нов спасувачки фонд

Економски | пред 21 часа

Европски монетарен фонд, се планира како замена за фондот за спас на еврозоната, и треба да се контролира од страна на земјите-членки и независно од Европската комисија. Ова го изјави директорот на Европскиот...

Бројот на превезени патници во патниот патнички превоз намален за 5 9

Бројот на превезени патници во патниот патнички превоз намален за 5,9%

Економски | пред 22 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2017 година, во однос на истиот период од 2016 година, вкупниот број на превезените патници во патниот патнички превоз е намален...

Македонија во друштво на најлошо рангираните земји во регионот по заработка во 2017

Македонија во друштво на најлошо рангираните земји во регионот по заработка во 2017

Економски | пред 22 часа

Македонија е во друштво на најлошо рагнираните земји во регионот по заработка за 2017 година. На сајтот historynutshell.com објавено е истражување односно мапа на која ги покажува земјите од Европската...

УНИЦЕФ Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа

УНИЦЕФ: Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа

Економски | пред 23 часа

Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа. И додека таа е во опаѓање во другите земји од Западен Балкан – овде отскоро е зголемена. Стапката на смртност кај новороденчињата...

Дневен извештај од светските берзи за 20 02 2018

Дневен извештај од светските берзи за 20.02.2018

Економски | пред 23 часа

По празниците, денес Њујоршката берза ќе работи. Цената на златото паѓа трет ден по ред. Додека Брент суровата нафта е во опаѓање, цената на WTI сурова нафта продолжува да расте. S & P500 Двата најголеми...

Кога Бил Гејтс би трошел по еден милион долари дневно своето богатство би го потрошил за 245 години

Кога Бил Гејтс би трошел по еден милион долари дневно своето богатство би го потрошил за 245 години

Економски | пред 23 часа

Ако  Бил Гејтс беше држава – ќе биде 37-та најбогата нација во светот. Со нето вредност од 89 милијарди долари, основачот на Мајкрософт Бил Гејтс е еден од најбогатите луѓе во светот.Основачот на “Мајкрософт”...

Владата повторно троши пари на граѓаните за вработување на партиска војска  Генералниот секретарјат планира да потроши 10 милиони денари за привремени вработувања

Владата повторно троши пари на граѓаните за вработување на партиска војска – Генералниот секретарјат планира да потроши 10 милиони денари за привремени вработувања

Економски | пред 24 часа

На официјалната страна на системот за Јавни набавки има објавено оглас  во кој под назив на договорениот орган стои Влада на Република Македонија -Генерален секретарјат. Во овој оглас предмет на договорот...

Блокиран влез на фабрика во Виница  Револтирани работници и доверители ја блокираа Зона Трико во Виница

Блокиран влез на фабрика во Виница: Револтирани работници и доверители ја блокираа „Зона Трико“ во Виница

Економски | пред 24 часа

Работниците и доверителите ги блокираа влезовите на текстилната фабрика „Зона Трико“ од Виница за да го спречат изнесувањето машини и опрема од производните хали. Во компанијата дојде и стечајниот управник...

Владата планира да ги продава Македонски железници Левицата реагира дека политиката на распродавање на секое јавно добро мора да престане

Владата планира да ги продава Македонски железници- Левицата реагира дека политиката на распродавање на секое јавно добро мора да престане

Економски | пред еден ден

Приватизирањето на Македонски железници според Левицата е ефтин трик на владеачката гарнитура да краткорочно го наполни буџетот. Според Левицата владата мора да престане со продавање на нешто што не е...

Кока Кола во загуба од 2 75 милијарди долари

Кока- Кола во загуба од 2,75 милијарди долари

Економски | пред еден ден

Американската компанија Кока-Кола покажа загуба во четвртиот квартал од 2017 година. Компанијата со седиште во Атланта објави загуба од 2,75 милијарди долари или 65 центи за акција, поради зголемување...

Економијата тоне Македонија со 5 пати помалку странски директни инвестиции споредено со 2016 година

Економијата тоне-Македонија со 5 пати помалку странски директни инвестиции споредено со 2016 година

Економски | пред еден ден

Според информации од Народна банка на Република Македонија странските директни инвестиции се намалени за 5 пати споредено со 2016 година. Очигледно е дека е намалена заинтересираноста на странските инвеститори...

Само во текот на оваа година ќе исчезнат 70 000 работни места Пазарот на труд се менува поради развојот на технологијата

Само во текот на оваа година ќе исчезнат 70.000 работни места- Пазарот на труд се менува поради развојот на технологијата

Економски | пред еден ден

Предавање на тема “роботика и Машинско учење менување на трендови на иднината” покажуваат дека во текот на следните 25 години, луѓето нема да ги извршуваат околу 40 отсто од денешните работни места. Шукер...

Нови цени на горивата од полноќ

Нови цени на горивата од полноќ

Економски | пред еден ден

Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните...

Мерцедес фатен во измама

Мерцедес фатен во измама

Економски | пред еден ден

Американските истражувачи откриле дека автомобилите на германскиот гигант Дајмлер биле опремени со софтвер кој им помогнал да ги поминат тестовите за издувни гасови. Информациите беа објавени од страна...

Од полскиот инвеститор за кој наводно беше наменето укинувањето на царината за литиум јонски акумулатори која единствено компанијата Брако  на вицепремиерот Кочо Анѓушев ги увезува ни трага ни глас

Од полскиот инвеститор за кој наводно беше наменето укинувањето на царината за литиум-јонски акумулатори која единствено компанијата „Брако “ на вицепремиерот Кочо Анѓушев ги увезува, ни трага ни глас.

Економски | пред еден ден

Три месеци поминаа од кога владата на Република Македонија ја укина царината за увоз на литиум-јонски акумулатори, и сè уште нема детали дали и кога ќе инвестира во земјава полската компанија која беше...

 Apple може да заработува и 40 милијарди долари и без да продаде 1 Ајфон годишно

„Apple“ може да заработува и 40 милијарди долари и без да продаде 1 Ајфон годишно

Економски | пред еден ден

Продажбата на iPhone телефони носи огромна добивка за Apple, но технолошкиот гигант исто така е обезбеден во случај да не успее. Дури и ако Apple никогаш повторно не продаде iPhone телефони и ќе почне...

Централен регистар и в сабота ќе прима годишни сметки и финансиски извештаи

Централен регистар и в сабота ќе прима годишни сметки и финансиски извештаи

Економски | пред еден ден

Централниот регистар и в сабота на 24 февруари од 8:00 до 16:00 часот ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2017 година во сите градови освен во Кратово, Крушево и Демир Хисар, информираат...

Биткоинот го проби прагот достигна вредност од 10 000 долари

Биткоинот го проби прагот достигна вредност од 10.000 долари

Економски | пред еден ден

Виртуелната валута биткоин за прв пат се искачи на 10.000 $ по токен за две недели. Некои експерти велат дека ова психолошко ниво може да донесе нов ентузијазам на пазарот на крипто валути. Биткон изгуби...

Транспортерите на Фени Индустри гневни Го блокираа патот Прилеп  Градско бараат исплата на долговите

Транспортерите на „Фени Индустри“ гневни. Го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

Економски | пред еден ден

Транспортерите ангажирани од „Нова логистик“ кои вршеле превоз за потребните на „Фени Индустри “ со камиони два часа го блокираа патот Градско – Прилеп, кај мотелот „Дреново“. Тие се гневни и велат дека...

Дневен извештај од светските берзи за 19 02 2018

Дневен извештај од светските берзи за 19.02.2018

Економски | пред еден ден

Американската берза во петокот забележаше мешани резултати, цената на златото беше ослабена, додека цените на суровата нафта се зајакнаа за време на азиската трговија. S & P500

Ова се најбогатите градови во светот

Ова се најбогатите градови во светот

Економски | пред еден ден

Кои градови се економските двигатели на светот и кој дел од глобалното богатство е во овие клучни урбани центри? Денешниот график ги прикажува информациите од најновиот извештај на консултантската компанија...

Гола и запенета во кадата Нашата фолкерка сними интими кадри зад затворената врата од бањата

Гола и запенета во кадата: Нашата фолкерка сними интими кадри зад затворената врата од бањата

Економски | пред еден ден

Откако заврши со своите музички ангажмани во Македонија и се виде со најблиските, нашата позната фолкерка заедно со сопругот и двете ќерки се врати во Шведска каде живее веќе подолго време. Сузана Гавазова...

Граѓаните ќе треба да одат постари во пензија и да плаќаат поголем придонес за пензиско осигурување

Граѓаните ќе треба да одат постари во пензија и да плаќаат поголем придонес за пензиско осигурување

Економски | пред 4 дена

Да се зголеми старосната граница за одење во пензија и да се подигне придонесот за пензиско осигурување. Меѓународниот монетарен фонд останува на истите препораки. Да се зголеми старосната граница за одење...

МАКЕДОНИЈА ГО ГУБИ И ТУРСКИ ТЕК  Гаспром ја разгледува можноста гасоводот да го пренасочи кон Бугарија и Србија или Грција  Италија

МАКЕДОНИЈА ГО ГУБИ И „ТУРСКИ ТЕК“: Гаспром ја разгледува можноста гасоводот да го пренасочи кон Бугарија и Србија или Грција – Италија

Економски | пред 5 дена

Гаспром ја зголеми цената на Турски тек до седум милијарди евра, каде во прва фаза ќе го финансира проектот од својот буџет, а потоа можно е издавање на обврзници, изјавил заменик претседателот на управниот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност