Ефтов Јас не знам каде во светот со цвеќе и чиста демократија се спречува државен удар

Ефтов: Јас не знам каде во светот со цвеќе и чиста демократија се спречува државен удар

пред 6 часа - Пулс 24

Ако на ваков начин се изгласа Претседател на Парламентот надвор од закон, Устав и деловник. Ако утре на ист таков начин се изгласа влада надвор од Устав, закони и правна процедура. Тогас која е гаранцијата...

Груевски Кога и да се случило некој тежок момент во Македонија јас сум бил тука со овој народ

Груевски: Кога и да се случило некој тежок момент во Македонија, јас сум бил тука со овој народ

пред 9 часа - Пулс 24

Јас никогаш не сум бегал во никакви добри или лоши моменти, јас често сум патувал и тоа е точно  и економски и политички патувања, некогаш ќе се поклопат тие настани со некои настан кои е значаен во Македонија...

Илиевски Осудуваме насилство но и осудуваме обид за државен удар во Собранието на Република Македонија

Илиевски: Осудуваме насилство, но и осудуваме обид за државен удар во Собранието на Република Македонија

пред 9 часа - Пулс 24

Да мразиш како и да сакаш може да се научи, многу е полесно да научиш да сакаш, а некои работи и не треба да ги имаш бидејќи ги имаш во своите гени како на пример љубовта кон својата фамилија, или љубовта...

Заев тврди дека тој ја дал наредбата да се пука и да се испровоцира гневот на граѓаните

Заев тврди дека тој ја дал наредбата да се пука и да се испровоцира гневот на граѓаните

пред 9 часа - Пулс 24

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното гостување во „Топ тема“ на Телма излезе со тврдење дека тој ја дал наредбата да се пука и да се испровоцира гневот на граѓаните при вчерашните насилства...

 За заедничка Македонија  Ако не сме заедно ќе нè нема ќе ја нема ни Македонија

„За заедничка Македонија“: Ако не сме заедно ќе нè нема, ќе ја нема ни Македонија

пред 9 часа - Пулс 24

-Ова сценарио е за разнебитување на Македонскиот народ, ако не сме заедно ќе не нема, ќе ја нема ни Македонија, ќе ја крстат како што сакаат, ќе пејат химни, ќе менуваат знамиња, рече во своето обраќање...

Дамовски Нема да се откажеме од нашите барања а тоа се нови избори легитимитетот е на народот и тој ќе решава во оваа држава

Дамовски: Нема да се откажеме од нашите барања, а тоа се нови избори-легитимитетот е на народот и тој ќе решава во оваа држава

пред 9 часа - Пулс 24

Шеесет дена, шеесет дена во мирните протести кои минаа во Македонија во мир, достоинство и со цврсти барања ги поставувавме нашите барања. Некои не не слушнаа мислеа лесно ќе се откажеме, ќе престанеме,...

Србов Факт е дека позади конфликтот СДСМ сакаше да го скрие ударот врз државата

Србов: Факт е дека позади конфликтот СДСМ сакаше да го скрие ударот врз државата

пред 9 часа - Пулс 24

Факт е дека пратениците од ВМРО два дена апелираа до СДСМ да не вршат противуставни дејства. Факт е дека им беше одземено правото на говор на пратениците од ВМРО во Собранието. Факт е дека ВМРО не го прекршуваше...

Ѓорчев Вчера беше тежок ден за Република Македонија состојбите да се решаваат со дијалог а не преку насилство

Ѓорчев: Вчера беше тежок ден за Република Македонија, состојбите да се решаваат со дијалог, а не преку насилство

пред 9 часа - Пулс 24

Еден од оние кој вчера беше во Собранието за време на инцидентите, пратеникот кој им помогна на пратениците кои беа нападнати од граѓаните, Влатко Ѓорчев, денеска на гостување во вестите на Канал 5 кажа...

Димитриев Незаконскиот избор на претседател во Собранието треба да биде поука за сите дека во иднина не треба да се преземаат останати неделовнички незаконски и изнасилени чекори

Димитриев: Незаконскиот избор на претседател во Собранието треба да биде поука за сите дека во иднина не треба да се преземаат останати неделовнички, незаконски и изнасилени чекори

пред 10 часа - Пулс 24

Македонија вчера преживеа драматичен,непријатен, тежок и непосакуван ден, за жал бевме сведоци на настани кои не му одговара никому и од кои сите ние како граѓани сме засрамени пред се заради имиџот на...

Чавков Употребата на сила врз разгневената маса во тие услови можеше да значи десетици жртви

Чавков: Употребата на сила врз разгневената маса во тие услови можеше да значи десетици жртви

пред 10 часа - Пулс 24

Полициските службеници се под заклетва дека ќе го бранат уставот и законот на Република Македонија, дека ќе го штитат територијалниот интегритет на државата и дека ќе бидат гарант за безбедноста на граѓаните...

ПРОФ Д Р ЖИВКО АНДРЕВСКИ Сите можности на правната професија

ПРОФ. Д-Р ЖИВКО АНДРЕВСКИ:Сите можности на правната професија

пред 11 часа - Пулс 24

Наставно-образовниот процес особено внимание посветува на способноста на студентите веднаш да започнат со работа како адвокати, нотари, во медијацијата, во обвинителствата, во судските процеси и во други...

Иванов останува на ставот дека е неопходна лидерска средба

Иванов останува на ставот дека е неопходна лидерска средба

пред 11 часа - Пулс 24

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов останува на ставот дека е неопходно да се одржи средба на лидерите на парламентарните партии, како најодговорни за наоѓање решенија во согласност со Уставот...

Пендаровски признава дека вчерашните инциденти биле планирани и неизбежни

Пендаровски признава дека вчерашните инциденти биле планирани и неизбежни

пред 11 часа - Пулс 24

Вчера во Собранието на Република Македонија надвор од деловникот и на нелигитимен начин за претседател беше избран Талат Џафери од ДУИ. Овој потег го навлече гневот на граѓаните кои влегоа во Собранието,...

Чавков Ниту ме загрижуваат ниту пак може да ме заплашат заканите на Заев и криминални структури со кои тој е во спрега

Чавков: Ниту ме загрижуваат, ниту пак може да ме заплашат заканите на Заев и криминални структури со кои тој е во спрега

пред 11 часа - Пулс 24

Денеска на прес конференција лидерот на опозицијата го обвини дирекоторот на БЈБ, Митко Чавков за случувањата во Собранието вчера и му порача да си даде оставка и да бега што подалеку. Митко Чавков му...

Пешевски Политичките партии мора да разговараат за доброто на оваа земја за доброто на македонскиот народ и за враќање на Република Македонија кон патеката на понатамошен раст и развој

Пешевски: Политичките партии мора да разговараат за доброто на оваа земја, за доброто на македонскиот народ и за враќање на Република Македонија кон патеката на понатамошен раст и развој

пред 11 часа - Пулс 24

Немилите слики од вчерашните случувања во Собранието, не се слика на Република Македонија каква што јас ја гледам и каква што сакам да ја видам во иднина. Насилството врз пратеници од било која политичка...

Неиздаден материјал од Собранието Тепање солзавец полицијата

Неиздаден материјал од Собранието:Тепање, солзавец, полицијата

пред 11 часа - Пулс 24

Види го неиздаденот материјал од камерманот кој синоќа беше во близина на Зоран Заев. Од првиот напад, преку дејството на повлекување во салата во која полицијата употреби солзавец, и прва помош во канцелариите...

Димовски Оваа политичка криза не може да заврши без комуникација и градење на мостови заради граѓаните кои својот суверенитет го дале на изборите

Димовски: Оваа политичка криза не може да заврши без комуникација и градење на мостови заради граѓаните кои својот суверенитет го дале на изборите

пред 11 часа - Пулс 24

Ние никогаш сме немале проблем било кој Албанец да добие било каква функција која што се бира во Собранието на Република Македонија, впрочем тоа многу пати и сме го покажале и сме го докажале, проблемот...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА Вечерва мирен протест во 19 часот пред канцеларијата на ЕУ во Скопје

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА: Вечерва мирен протест во 19 часот пред канцеларијата на ЕУ во Скопје

пред 11 часа - Пулс 24

Граѓанската иницијати ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА преку својот ФБ профил денеска ги повика сите граѓани на нашата држава да излезат на мирен протест пред канцеларијата на ЕУ во 19 часот. Протестот доаѓа по...

ЗАЕВИСТИТЕ НОСЕЛЕ И ГРАНАТА ВО СОБРАНИЕТО Еден од пратениците снимен со граната во раката

ЗАЕВИСТИТЕ НОСЕЛЕ И ГРАНАТА ВО СОБРАНИЕТО: Еден од пратениците снимен со граната во раката?

пред 12 часа - Пулс 24

Пратениците кои вчера се обидоа да направат државен удар, очигледно биле добро вооружени и спремни да предизвикаат општа војна со народот во Македонија Народот кој влета во просториите на Собранието, најнапред...

Обид за државен удар ситуацијата ескалира по интонирањето на албанската химна

Обид за државен удар, ситуацијата ескалира по интонирањето на албанската химна

пред 12 часа - Пулс 24

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија,  Иван Стоилковиќ рече дека во Собранието имало "обид за државен удар" Тој истакна дека ситуацијата ескалираше поради интонирањето на албанската...

Градоначалниците од Источниот плански регион побараа предвремени избори

Градоначалниците од Источниот плански регион побараа предвремени избори

пред 12 часа - Пулс 24

Градоначалниците од Источниот плански регион побараа предвремени парламентарни избори за, како што велат, да се надмине актуелната политичка криза. При пуштањето во употреба на новиот Дом на кутурата во...

 Заев прв го фрли каменот  Албанците почнаа да ја прават својата трета држава на Балканот  дел од насловите на медиумите од регионот за вчерашните случувања

„Заев прв го фрли каменот“, „Албанците почнаа да ја прават својата трета држава на Балканот“ – дел од насловите на медиумите од регионот за вчерашните случувања

пред 12 часа - Пулс 24

Вчерашните случувања во Собранието беше главна тема на медиумите од регионот. Се пишуваше за обидот за државен удар од страна на СДСМ и албанските коалициски партнери со противзаконското избирање на Претседател...

Инцидентот почна кога обезбедувањето на Заев впери оружје во народот

Инцидентот почна кога обезбедувањето на Заев впери оружје во народот

пред 12 часа - Пулс 24

Светските агенции во четвртокот посветија значително внимание на настаните во македонското Собрание, кога граѓаните револтирано реагираа на неделовничкото поставување на Талат Џафери за спикер на парламентот,...

ГРОМ Извршени се антидржавни дејствија од политички партии пратеници и граѓани

ГРОМ: Извршени се антидржавни дејствија од политички партии, пратеници и граѓани

пред 14 часа - Пулс 24

Граѓанската опција за Македонија смета дека Република Македонија се наоѓа во најголемата политичка и безбедносна криза од осамостојувањето, која не е само меѓуетничка, туку и интеретничка и дека вчера...

Опасно по живот Во случај да ви застане коска во грлото веднаш сторете го ова

Опасно по живот: Во случај да ви застане коска во грлото, веднаш сторете го ова...

пред 14 часа - Пулс 24

Дали  некогаш  ви  се случило да ви  се  заглави коска од риба во  грлото? Тоа знае често  да се случи и  затоа добро  е да внимавате кога јадете риба Некогаш се случиме да не забележиме ковче бидејќи...

Димовски Нашите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин не вродија со плод

Димовски: Нашите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин не вродија со плод

пред 14 часа - Пулс 24

И покрај сите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин, СДСМ се одлучија на таков чекор, изјави Илија Димовски во интервју за ТВ НОВА, коментирајќи ја ситуацијата во Собранието....

Искршен штаб на ВМРО ДПМНЕ

Искршен штаб на ВМРО-ДПМНЕ

пред 14 часа - Пулс 24

Вчера во 22 часот и 22 минути било пријавено од страна на Д.Т. дека непознат сторител со камења извршил оштетување, односно искршил стакло од штабот на „ВМРО – ДПМНЕ“, лоциран на улицата „Цветан Димов“....

Одбележани 114 години од солунските атентати на гемиџиите

Одбележани 114 години од солунските атентати на гемиџиите

пред 14 часа - Пулс 24

Општина Велес денеска пред Споменикот на гемиџиите во Велес кај Вардар организираше одбележување  114 години од акциите на гемиџиите во април 1903 во Солун. Делагации од Општината и од АРМ, борци и претставници...

Се чекаат пријави од обвинителството за обидот за нелегален избор на претседател на Собранието

Се чекаат пријави од обвинителството за обидот за нелегален избор на претседател на Собранието

пред 15 часа - Пулс 24

СДСМ и албанските партии вчера направија државен удар поставувајќи измислен претседател на Собранието, пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Целосно спротивно од Деловникот и собраниските процедури, без точката...

На 2 мај почнува уписот на првачиња

На 2. мај почнува уписот на првачиња

пред 15 часа - Пулс 24

Почнуваат уписите на првачињата во сите основни училишта во Штип. Соња Николова, советник во Одделението за обраозвание во Општина Штип, денеска на прес-конференција рече дека уписите за првачињата родени...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk