За 10 месеци ВМРО ДПМНЕ изгуби четвртина од своите гласачи

За 10 месеци, ВМРО ДПМНЕ изгуби четвртина од своите гласачи

Телма | пред 6 часа

Првпат во оваа деценија, ВМРО-ДПМНЕ падна под 400-тини илјади добиени гласови, бројката од нешто повеќе од 335 илјади гласови на општинските советнички листи е поблиску до триста илјади отколку до редовниот...

Приведени 19 лица за време на изборниот процес

Приведени 19 лица за време на изборниот процес

Телма | пред 8 часа

Полицаец од Свети Николе ноќеска на полноќ се судрил со граѓани кои славеле победа на кадидатот за градоначалник од СДСМ. Неколкумина се повредени, а полицаецот кој не бил на должност сам се пријавил во...

ОБСЕ Избори без нерегуларности се неможни но овие беа мирни и без поголеми инциденти

ОБСЕ: Избори без нерегуларности се неможни, но овие беа мирни и без поголеми инциденти

Телма | пред 8 часа

Избори без неправилности се неможни, но севкупно кампањата течеше во мирна атмосфера и без поголеми инцидентит, пред и на денот на изборите. Ова е заклучокот на ОБСЕ и советот на локални власти во Советот...

Заев и Марковиќ за продлабочување на соработката меѓу Македонија и Црна Гора

Заев и Марковиќ за продлабочување на соработката меѓу Македонија и Црна Гора

Телма | пред 12 часа

Резултатите од вчерашните локални избори се за премиерот Заев потврда дека завршува времето на национализмот. Ја повика опозицијата да ги промени нејзините политики кои ги водела во изминатиот период и...

Западен Балкан да се поврзе достапни се европски пари за модерни патишта

Западен Балкан да се поврзе, достапни се европски пари за модерни патишта

Телма | пред 12 часа

Да не дозволиме од Скопје до Сараево да патуваме по 12 часа по копнен пат или со авион. Вака Живко Мукаетов, прв човек на Самитот 100, кој денес на едно место успеа да собере огромен број политички и бизнис...

Клиентелистичкиот карактер на гласачите главна причина за поразот на ВМРО ДПМНЕ

Клиентелистичкиот карактер на гласачите главна причина за поразот на ВМРО-ДПМНЕ?!

Телма | пред 12 часа

Зошто ВМРО-ДПМНЕ доживеа тежок пораз на овие шестите по ред локални избори? Како партијата ги загуби дури и оние општини кои важеа за традиционални бастиони? Пресликувањето на ситуацијата од изборите во...

Резултатите од вчерашните избори може да се сметаат за изненадување

Резултатите од вчерашните избори може да се сметаат за изненадување?

Телма | пред 12 часа

Резултатите од вчерашните избори може да се сметаат за изненадување, ако се тргне од предизборните анкети кои покажуваа релативна изедначеност со водство на СДСМ пред ВМРО-ДПМНЕ, вели професорот Александар...

Шилегов прогласи победа во првиот круг

Шилегов прогласи победа во првиот круг

Телма | пред 12 часа

Новото Скопје повторно се раѓа, а Македонија ги заокружи промените и тргна напред. Со овие зборови Шилегов прогласи победа во првиот круг уште пред да бидат објавени конечните резултати. Од неговиот противкандидат...

45 општини со градоначалник во прв круг

45 општини со градоначалник во прв круг

Телма | пред 12 часа

45 општини добија градоначалник во прв круг а во 35 ќе се одржи втор круг на гласање. Податоците на ДИК на 99,57% од избирачките места од кои пристигнале податоци, покажуваат дека СДСМ освои 37 градоначалнички...

Шилегов објави победа во првиот круг

Шилегов објави победа во првиот круг

Телма | пред 14 часа

Новото Скопје повторно се раѓа, а Македонија ги заокружи промените и тргна напред. Резултатите се јасни во Скопје имаме победа во првиот круг, порача денеска кандидатот на СДСМ за градоначалник на Град...

45 општини добија градоначалник во првиот круг втор круг во 35

45 општини добија градоначалник во првиот круг, втор круг во 35

Телма | пред 14 часа

Четириесет и пет општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори што се одржаа вчера, а во 35 ќе има втор круг на 29 октомври. Во првиот круг избрани се градоначалници на Аеродром, Арачиново,...

Пуџдемон бара два месеца за разговори со Мадрид

Пуџдемон бара два месеца за разговори со Мадрид

Телма | пред 16 часа

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон не даде јасен одговор дали објавил независност на Каталонија, во писмо испратено до шпанскиот премиер Маријано Рахој. Во него, тој бара два месеца одлагање на прогласувањето...

150 бизнис лидери и четворица премиери на Самитот 100 во Скопје

150 бизнис лидери и четворица премиери на „Самитот 100“ во Скопје

Телма | пред 17 часа

Над 150 бизнис лидери од Југоисточна Европа, четворица премиери од Западен Балкан, министри и претставници на Европската унија ќе учествуваат денеска и утре на регионалниот Самит 100 што ќе се одржи во...

Одговорот на Пуџдемон за Мадрид е нејасен

Одговорот на Пуџдемон за Мадрид е нејасен

Телма | пред 17 часа

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон денеска даде „нејасен одговор“, изјави денеска шпанскиот министер за правда Рафаел Катала, јавија шпански медиуми. Одговорот на Пуџдемон беше на барање на шпанскиот премиер...

Досега уапсени четворица налог за претрес кај 15 лица во акцијата Агрокор

Досега уапсени четворица, налог за претрес кај 15 лица во акцијата Агрокор

Телма | пред 17 часа

Хрватското државно обвинителство (ДОРХ), по повод претресот на становите на поранешните директори на Агрокор соопшти дека во тек се претреси и криминалистички истраги поради сомневање дека се извршени...

Круц и Народната партија победија на парламентарните избори во Австрија

Круц и Народната партија победија на парламентарните избори во Австрија

Телма | пред 17 часа

Победа на Себастијан Круц и неговата Народна партија, покажуваат прелиминарните резултати од парламентарните избори во Австрија. Обраќајки им се на своите подржувачи, Курц порача дека дошло времето за...

ДИК СДСМ води во Скопје и во 50 општини ВМРО ДПМНЕ во девет ДУИ во 12

ДИК:СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет, ДУИ во 12

Телма | пред 17 часа

По вчерашните шести локални избори во Македонија, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 50 општини, и во градот Скопје, на ВМРО-ДПМНЕ во 9 општини, на ДУИ во 12. Ова се најновите резултатите по...

ДИК ќе ги објави првичните резултати од локалните избори

ДИК ќе ги објави првичните резултати од локалните избори

Телма | пред 19 часа

Државната изборна комисија (ДИК) денеска околу пладне се очекува да ги соопшти првичните резултати од вчерашното гласање за локалните избори. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски синоќа на прес-конференција...

Странските медиуми за локалните избори во Македонија

Странските медиуми за локалните избори во Македонија

Телма | пред 19 часа

Владејачката СДСМ прогласи победа на локалните избори, е насловот под кој Радио Слободна Европа известува за вчерашното изјаснување во Македонија, кои Ројтерс ги нарече тест за прозападната оријантација...

Пуџдемон мора денеска да ги разјасни дилемите околу независноста

Пуџдемон мора денеска да ги разјасни дилемите околу независноста

Телма | пред 18 часа

На каталонскиот претседател Карлес Пуџдемон денеска му истекува рокот од официјален Мадрид да разјасни дали прогласил независност за време на говор одржан во парламентот минатата недела. Централната шпанска...

Ураганот Офелија ослабна закана од силни ветрови во Велика Британија и Ирска

Ураганот Офелија ослабна, закана од силни ветрови во Велика Британија и Ирска

Телма | пред 19 часа

Ураганот Офелија ослабна во посттропски циклон, но се уште се заканува со силни ветрови во Велика Британија и Ирска, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Максималните ветрови се со брзина од...

Бројот на жртвите од бомбашкиот напад во Могадишу зголемен на 276 повредени 300 лица

Бројот на жртвите од бомбашкиот напад во Могадишу зголемен на 276, повредени 300 лица

Телма | пред 19 часа

Бројот на жртвите од саботниот напад со камион-бомба во Могадишу се зголеми на 276, а 300 се повредени, изјави сомалискиот министер за информации Абдирахман Осман. Тоа е најсмртоносниот напад во историјата...

Заев  Народот ја испрати пораката даде поддршка за раст и развој на Македонија

Заев: „Народот ја испрати пораката, даде поддршка за раст и развој на Македонија“

Телма | пред еден ден

Во своето обраќање по првиот круг од локалните избори, Зоран Заев кажа дека пораката од народот е испратена. „Народот даде поддршка за раст и развој на Македонија. Даде поддршка за едно општество за сите“....

ДИК СДСМ води во 43 ВМРО ДПМНЕ во 14 а ДУИ во девет општини

ДИК: СДСМ води во 43, ВМРО-ДПМНЕ во 14, а ДУИ во девет општини

Телма | пред еден ден

Според првичните резултати што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 43 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 14 општини, а на ДУИ во девет. Од...

Груевски Имам најголема одговорност за причините и идниот правец ќе дискутираме после изборите

Груевски: Имам најголема одговорност, за причините и идниот правец ќе дискутираме после изборите

Телма | пред еден ден

Никола Груевски во прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ кажа дека како претседател на партијата секако дека имал најголема одговорност за резултатите од изборите. За нив, за причините, за резултатите и за...

СДСМ објави победа или водство во најмалку 39 општини

СДСМ објави победа или водство во најмалку 39 општини

Телма | пред еден ден

Коалицијата „Живот во Македонија“ предводена од СДСМ  вечерва прогласи победа во најмалку 38 општини од досега обработените податоци. Пратеничката од СДСМ Ивана Туфегчиќ на прес-конференција информираше...

Алијанса за Албанците Изборите поминаа добро со помали неправилности

Алијанса за Албанците: Изборите поминаа добро, со помали неправилности

Телма | пред еден ден

Шефот на изборен штаб на Алијанса за Албанците Елми Азири изјави дека денешните избори поминале добро, со помали неправилности, што не го загрозиле изборниот процес, Додаде дека резултатите ја поставиле...

ДИК СДСМ води во 41 ВМРО ДПМНЕ во 14 а ДУИ во седум општини

ДИК: СДСМ води во 41, ВМРО-ДПМНЕ во 14, а ДУИ во седум општини

Телма | пред еден ден

Според првичните резултати што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 41 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 14 општини, а на ДУИ во седум. Од...

Максим Димитриевски слави победа на градскиот плоштад во Куманово

Максим Димитриевски слави победа на градскиот плоштад во Куманово

Телма | пред еден ден

На градскиот плоштад во Куманово победа слави кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ, Максим Димитриевски заедно со кандидатите за советници, сопратијци, симпатизери и граѓани. Пред прославата...

Стевче Јакимовски призна пораз во Карпош

Стевче Јакимовски призна пораз во Карпош

Телма | пред еден ден

Досегашниот градоначалник на скопската општина Карпош, Стевче Јакимовски му ја честиташе победата на противкандидатот од коалцијата предводена од СДСМ, Стефан Богоев. Тој рече дека Богоев е во убедливо...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност