Дневник И српските владици за преговорите со МПЦ се крстат во СДСМ

Дневник: И српските владици за преговорите со МПЦ се крстат во СДСМ

пред една недела - еВести

Српските владици, најверојатно, ќе подотворат врата за меѓуцрковните преговори со Македонската православна црква на нивниот Сабор, кој вчера започна во Белград, водејќи се и со верувањето дека новата македонска...

МПЦ ОА апелира на одговорно однесување и почитување на правниот поредок

МПЦ-ОА апелира на одговорно однесување и почитување на правниот поредок

пред една недела - еВести

Македонската православна црква – Охридска архиеписокопија денеска изрази загриженост за состојбите во државата и упати апел до верниците и до сите граѓани за меѓусебно помирување и одговорно однесување,...

Откриен и приведен возачот кој со џип удри дете во Гостивар и побегна

Откриен и приведен возачот кој со џип удри дете во Гостивар и побегна

пред една недела - еВести

По три дена потрага, полицијата вчера ги пронајде возачот и возилото со кое на 13-ти овој месец утрото во гостиварската населба Грудајци тешко повреди седумгодишно дете. Возилото „Опел фронтера“ без регистерски...

Градоначалниците со технички мандат до 31 декември на советите е истечен

Градоначалниците со технички мандат до 31 декември, на советите е истечен

пред една недела - еВести

Мандатот на советниците во општините е истечен на 24 март 2017 година, а на градоначалниците може да трае до 31 декември 2017 година. Вакво појаснување даде денеска преку соопштение Државниот инспекторат...

Силјановска Не можам да кажам дека изборот на Џафери е легален

Силјановска: Не можам да кажам дека изборот на Џафери е легален

пред една недела - еВести

Нелегалниот и надвор од деловникот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието предизвика голем гнев кај многу граѓани во Република Македонија. И експертската и професорска фела не се согласува...

Итен состанок во АЕК за состојбите со WannaCry рансомвер компјутерскиот напад

Итен состанок во АЕК за состојбите со „WannaCry“ рансомвер компјутерскиот напад

пред 2 недели - еВести

Во Агенцијата за електронски комуникации денеска се одржа итен состанок на министерката Марта Арсовска – Томовска, директорот на АЕК Сашо Димитријоски и службени лица од Националниот центар за одговор...

Мнозинството граѓани сметаат дека треба да има нови предвремени парламентарни избори

Мнозинството граѓани сметаат дека треба да има нови предвремени парламентарни избори

пред 2 недели - еВести

Четириесет и четири отсто од испитаниците сметаат дека треба да има предвремени парламентарни избори, 41 отсто дена не треба, а 15 отсто не знаат. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот...

 За заедничка Македонија  Поднесуваме иницијатива за оценување на уставноста на изборот на Џафери

„За заедничка Македонија“: Поднесуваме иницијатива за оценување на уставноста на изборот на Џафери,

пред 2 недели - еВести

На 78-миот ден од почетокот на нашите протестни активности најавуваме дека истите ќе започнат да ја добиват и правната поддршка,односно новата форма која ќе е нашето клучно оружје во периодот кој претстои....

Анкета ИРИ На локалните избори 28 отсто би гласале за ВМРО ДПМНЕ 16 за СДСМ 8 за ДУИ и 7 за БЕСА

Анкета ИРИ: На локалните избори 28 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 16 за СДСМ, 8 за ДУИ и 7 за БЕСА

пред 2 недели - еВести

На прашањето колку сте расположени да гласате на претстојните локални избори 61 отсто од испитаниците рекле дека се многу расположени, 21 отсто се расположени, а пет отсто нерасположени за гласање. Од...

Анкета ИРИ Ако има парламентарни избори за ВМРО ДПМНЕ би гласале 27  за СДСМ 17

Анкета ИРИ: Ако има парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 27%, за СДСМ 17%

пред 2 недели - еВести

Доколку има предвремени парламентарни избори, За ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентрани избори би гласале 27 отсто од испитаниците, 17 отсто за СДСМ, по 7 отсто за ДУИ и за БЕСА, а по 2 отсто за Алијансата...

Универзитетски професори блиски до СДСМ згрозени од потегот со знамињата на Талат Џафери СДСМ молчи

Универзитетски професори блиски до СДСМ згрозени од потегот со знамињата на Талат Џафери, СДСМ молчи

пред 3 недели - еВести

Спротивно на деловникот и нелегитимно избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, уште на првиот ден од влегувањето во канцеларијата на претседателот предизвика скандал. Во неговата канцеларија...

Слободен народ за слободна Македонија  ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ги повикува граѓаните по 67 ми пат заедно да чекорат по патеката на државноста

Слободен народ за слободна Македонија: „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повикува граѓаните по 67-ми пат заедно да чекорат по патеката на државноста

пред 3 недели - еВести

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА преку својот Фејсбук профил ги повика сите граѓани на масовен протест денеска во 17 часот. Во нивниот статус тие велат дека тие не познаваат друг народ кој...

Вучиќ и Дачиќ со остри реакции за изјавите на Заев

Вучиќ и Дачиќ со остри реакции за изјавите на Заев

пред 3 недели - еВести

Изјавите на Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија Александар Вучиќ националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот предизвикаа...

ВМРО ДПМНЕ Груевски е политичарот со најголема доверба кај граѓаните има максимална поддршка од Извршниот и Централниот комитет

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски е политичарот со најголема доверба кај граѓаните, има максимална поддршка од Извршниот и Централниот комитет

пред 3 недели - еВести

Криминалецот Зоран Заев ги преплавува медиумите под контрола на СДС/Сорос со лажни вести само за да ги покрие срамните фактури на сметка на државните и национални интереси кои почнаа да пристигнуваат,...

Викендов седете си дома Вонредна временска прогноза

Викендов седете си дома: Вонредна временска прогноза

пред 3 недели - еВести

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе имаме локален пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер. Дневните...

Службен весник ќе ја објави одлуката за претседател на Собранието наредната недела

Службен весник ќе ја објави одлуката за претседател на Собранието наредната недела

пред 3 недели - еВести

ЈП „Службен весник на Република Македонија“ денеска соопшти дека е доставено барање за објавување на Одлуката за избор на Претседател на Собранието и оти таа ќе биде објавена во почетокот на наредната...

Жител на Василево се бори за живот го нападнале со лопата и мотика

Жител на Василево се бори за живот, го нападнале со лопата и мотика

пред 3 недели - еВести

Четириесет и едно годишниот Д.Ц. од струмичко Василево се бори за живот во Ургентниот центар во Скопје откако вчера бил нападнат од двајца браќа соселани. Од полицијата информираат дека на нападот му претходела...

Историчарот Велјановски за изјавите на Заев Македонците се ист народ со Србите и со Бугарите Смешно и апсурдно

Историчарот Велјановски за изјавите на Заев: Македонците се ист народ со Србите и со Бугарите? Смешно и апсурдно

пред 3 недели - еВести

Неприфатливи, неосновани, апсурдни и смешни се тврдењата на Зоран Заев дека сме истовремено ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира вчера познатиот македонски историчар Новица Велјановски . Реакцијата...

Грчки медиуми за случувањата во Македонија Американска интервенција во корист на Албанците

Грчки медиуми за случувањата во Македонија: Американска интервенција во корист на Албанците

пред 3 недели - еВести

Грчките медиуми продолжуваат со анализа за политичката состојба во земјава и прогнозираат за идни чекори… Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, грчкиот...

ФОТОГАЛЕРИЈА ВИДЕО Автопатот Демир Капија Смоквица вистинско инженерско ремек дело

ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Автопатот Демир Капија- Смоквица- вистинско инженерско ремек дело

пред 3 недели - еВести

Финишира автопатот Демир Капија- Смоквица, едно од најголемите градежни достигнувања што Македонија ги памети до денес. Автопатот кој наскоро ќе биде уштен во употреба е во должина од 28,2 километри, инвестиција...

Груевски Влада избрана надвор од владеење на правото е диктатура плод на затруено дрво

Груевски: Влада избрана надвор од владеење на правото е диктатура, плод на затруено дрво

пред 3 недели - еВести

Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува „Диктатура“. Ниедна демократска влада во светот несмее да...

 За заедничка Македонија  Нема да им помине најсилното и единственото оружје сме сите ние

„За заедничка Македонија“: Нема да им помине, најсилното и единственото оружје сме сите ние!

пред 3 недели - еВести

(ФБ статус на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија) Браќа и сестри и другари и другарки. Сите кои Верувате во Македонија, во идејата за заедничка Македонија… Борбата е долга и никогаш не престанува....

Албанците ликуваат за предавството на Заев

Албанците ликуваат за предавството на Заев

пред 3 недели - еВести

Албанците ликуваат на предавството на Зоран Заев со кое Талат Џафери беше поставен за претседател на македонското Собрание, и уште на првиот ден од влегувањето во Кабинетот постави две албански знамиња....

Финишира автопатот Демир Капија  Смоквица

Финишира автопатот Демир Капија – Смоквица

пред 3 недели - еВести

Автопатот Демир Капија – Смоквица е едно од најголемите градежни достигнувања што Република Македонија ги памети до денес. Видеото кое вчера го објавија од грчката компанија „Актор” која беше изведувач...

Албанското знаме од сега ќе стои во претседателскиот кабинет во Собранието

Албанското знаме од сега ќе стои во претседателскиот кабинет во Собранието

пред 3 недели - еВести

Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар. Талат Џафери изутринава дојде во Собранието на РМ и влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот дом, потрдија...

ВМРО ДПМНЕ Народот бара СДС да ја отфрли Тиранската платформа

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара СДС да ја отфрли Тиранската платформа

пред 3 недели - еВести

СДС  ја втурна Република Македонија во длабока политичка и правна криза. СДС со обидот на нелегален начин да избере Претседател на Собранието прави опасен правен преседан кој може да прерасне во пракса,...

Заев предизвика меѓудржавен инцидент со Србија Зошто Заев не ги напаѓа Рама и Тачи не е тој толку наивен за да не знае дека концептот на Голема Албанија не е комплетен без Скопје

Заев предизвика меѓудржавен инцидент со Србија: Зошто Заев не ги напаѓа Рама и Тачи, не е тој толку наивен за да не знае дека концептот на Голема Албанија не е комплетен без Скопје

пред 3 недели - еВести

Потпретседателот на српската Влада и министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ вечерва оцени дека пријателите на Србија не се однесуваат онака како што вечерва настапил лидерот на Социјалдемократскиот...

Признавањето на Џафери од Хојт Ји и од Брисел не значи дека тој е легитимен

Признавањето на Џафери од Хојт Ји и од Брисел не значи дека тој е легитимен

пред 3 недели - еВести

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с`, не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било,...

Заев се резили кај стигне министерот Вулин му порача Нападот врз Вучиќ го смисли сам или Рама и Тачи ти рекоа да го кажеш

Заев се резили кај стигне, министерот Вулин му порача: Нападот врз Вучиќ го смисли сам или Рама и Тачи ти рекоа да го кажеш?

пред 3 недели - еВести

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во две одделни интервјуа денеска дадени за бугарски и српски медиуми, во добро познатиот свој стил се резили и во кажаното за бугарската информативна агенција БГНЕС, но...

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ  ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ги повика сите граѓани денеска во 17 часот на масовен протест

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повика сите граѓани денеска во 17 часот на масовен протест!

пред 3 недели - еВести

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА која пред 65 дена започна да протестира денеска ги потсети граѓаните дека тие продолжуваат со протрстите и дека ќе продолжат ( денес во 17 часот )  да чекорат...

Повеќе
КЛИКНИ