Шекеринска Луѓето беа дојдени да нè убијат нè делеше чекор до жртви

Шекеринска: Луѓето беа дојдени да нè убијат, нè делеше чекор до жртви

пред 5 часа - Либертас

Вчера имавме обид за линчување на пратениците од луѓе кои беа платени и пратени, изјави Радмила Шекеринска, во гостувањето во „24 Анализа“ на Телевизија 24. „Имавме среќа што ова помина без жртви. Повеќе...

Шеќеринска Пратеници од ВМРО ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружје со кое не напаѓаа

Шеќеринска: Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружје со кое не напаѓаа

пред 5 часа - Либертас

Колеги пратеници им асистираа на насилниците во собирање на оружје со кое не напаѓаа – рече во вечерашната анализа на тв 24 , пратеничката Радмила шеќеринска. Таа сведочеше за хоророт кој неколку часа...

Ова е напаѓачот кој и ја пукна главата на Шекеринска со држач од камера

Ова е напаѓачот кој и ја пукна главата на Шекеринска со држач од камера

пред 5 часа - Либертас

На социјалните мрежи се споделуваат фотографии и видеото од извесен Пецов од Струмица кој ја повлече за коса пратеничката од СДСМ, Радмила Шеќеринска вчера во Собранието. Сепак, на овој напад претходеше...

Зекири Дел од толпата имаше радиостаници и оружје

Зекири: Дел од толпата имаше радиостаници и оружје

пред 6 часа - Либертас

Беше очигледно дека луѓето кои упаднаа во парламентот се добро организирани, раскажува пратеникот Мухамед Зекири за Дојче веле , со детали за синоќешните инциденти во Собранието. Дел од оние кои во парламентот...

Шефот на германското МНР Габриел Не може некој да ја узурпира власта затоа што се плаши од СЈО

Шефот на германското МНР, Габриел: Не може некој да ја узурпира власта затоа што се плаши од СЈО!

пред 6 часа - Либертас

Шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел на маргините на состанокот на ЕУ на Малта уште еднаш ги коментираше состојбите во Македонија, пренесува Дојче веле . „Она што вчеравечер го направија поранешната...

Атентатот на Никсон

Атентатот на Никсон

пред 6 часа - Либертас

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски на СДК: Никола Груевски мора да раскажуваше вицови во 4 сабајле, кога за нападот на Собранието ги повика „институциите да направат брза и ефикасна истрага,...

Груевски ќе се консултирал со својот ПР тим дали да прифати дуел со Заев

Груевски ќе се консултирал со својот ПР тим дали да прифати дуел со Заев

пред 7 часа - Либертас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во вечерашното интервју на телевизија Телма прашан дали би прифатил тв дуел со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека тоа зависи од моментот. -Тоа зависи...

Груевски Ако сакаа да го убијат Заев ќе извадеа пиштол и ќе го убиеја

Груевски: Ако сакаа да го убијат Заев, ќе извадеа пиштол и ќе го убиеја!

пред 7 часа - Либертас

– Ако сакаше некој да го убие Заев, ќе го убиеше. Сто души имаше на пет метра од него, ќе извадеа пиштол и ќе го убиеа. Јас сум против насилство, но апсурдна е изјавата на Заев дека луѓето кои влегоа во...

Заев Очекувам во рок од 10 дена претседателот Иванов да ми го даде мандатот

Заев: Очекувам во рок од 10 дена претседателот Иванов да ми го даде мандатот

пред 7 часа - Либертас

Во вечерашната „Топ тема“ на телевизијата „Телма“, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека очекува утре, или најдоцна до вторник, Трајко Вељаноски да му го предаде кабинетот на новиот претседател на Собранието,...

Заев Вељаноски што побрзо да му се јави на Џафери и да му ја предаде функцијата

Заев: Вељаноски што побрзо да му се јави на Џафери и да му ја предаде функцијата

пред 7 часа - Либертас

Лидерот на СДСМ Зоран Заев го повика Трајко Вељаноски до вторник да му го предаде кабинетот на Талат Џафери, а претседателот Ѓорѓе Иванов за десет дена мандатот за да формира влада. Во емисијата „Топ тема“...

Заев Вчера ми порачаа  видете го Села заклан вие сте следниот

Заев: Вчера ми порачаа – видете го Села заклан, вие сте следниот!

пред 7 часа - Либертас

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во емисијата „Топ тема“ на Телма зборуваше во детали за вчерашното насилие во Собранието. Тој зборува за сите ризици кои ги демнеле пратениците и новинарите поради однесувањето...

Касами Го осудуваме нападот на хулигани поддржани од ВМРО ДПМНЕ сите да го почитуваат изборот на Џафери кој и ние го поддржавме

Касами: Го осудуваме нападот на хулигани поддржани од ВМРО-ДПМНЕ, сите да го почитуваат изборот на Џафери кој и ние го поддржавме

пред 9 часа - Либертас

Прес конференција на лидерот на Движење БЕСА, Биљал Касами: По синоќешните инциденти во Собранието на Република Македонија, кога хулигани подржани од ВМРО-ДПМНЕ ја нападнаа највисоката законодавна институција...

ОМ Го поздравуваме храбриот и одлучен чекор на парламентарното мнозинство

ОМ: Го поздравуваме храбриот и одлучен чекор на парламентарното мнозинство

пред 9 часа - Либертас

Обединети за Македонија, цврсто водени од Европските идеали, го поздравуваат храбриот и одлучен чекор, на парламентарното мнозинство во Сообранието. „Сметаме дека, насилните дејанија и луѓето кои ги поддржуваат...

Бичиклиски се сити на тешките повреди на Зијадин Села

Бичиклиски се сити на тешките повреди на Зијадин Села

пред 9 часа - Либертас

Екс-пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски, преку својот Фејсбук профил вчера се ситеше на тешките повреди на Зијадин Села, прашувајќи дали ќе дојде на лидерска, и поставувајќи „емотикон“ – човече...

СДСМ Никој па ни Чавков нема да избегне одговорност

СДСМ: Никој па ни Чавков нема да избегне одговорност

пред 9 часа - Либертас

„Никој нема да ја избегне одговорноста за своите постапки. Непрофесионализмот и негрижата за безбедноста на граѓаните со вчерашното насилие во Парламентот го достигна својот врв. Чавков е извршител на...

САД Силно ги осудуваме нападите на пратениците ќе соработуваме со новиот собраниски претседател Талат Џафери

САД: Силно ги осудуваме нападите на пратениците, ќе соработуваме со новиот собраниски претседател Талат Џафери

пред 9 часа - Либертас

САД „силно ги осудуваат“ нападите врз членови на македонскиот Парламент, изјави денеска Марк Тонер, портпарол на Стејт департментот. – САД силно ги осудуваат насилните напади врз членови на парламентот...

ДУИ го поздрави изборот на Џафери и бара мерки за потфрлањето на полицијата

ДУИ го поздрави изборот на Џафери и бара мерки за потфрлањето на полицијата

пред 9 часа - Либертас

Соопштение на ДУИ: Демократската Унија за Интеграција го поздравува изборот на г. Талат Џафери за Претседател на Собранието на РМ како прв и неопходен чекор за ставање во функција на легислативниот дом...

Осуда на последните политички случувања од Европскиот младински форум

Осуда на последните политички случувања од Европскиот младински форум

пред 9 часа - Либертас

Европскиот младински форум (ЕМФ), најголемото претставничко тело на младите во Европа и Националниот младински совет на Македонија со заедничко соопштение ги осудуваат последните политички случувања и...

Димитриев вели дека вчерашниот ден треба да му биде поука на парламентарното мнозинство

Димитриев вели дека вчерашниот ден треба да му биде поука на парламентарното мнозинство

пред 9 часа - Либертас

Премиерот Емил Димитриев по вчерашните случувања во Собранието апелира за смиреност и разумност кај сите политички партии и ги повикува граѓаните на смиреност и зачувување на квалитетни меѓуетнички и меѓупартиски...

Илир Мета избран за нов претседател на Албанија без присуство на опозицијата

Илир Мета избран за нов претседател на Албанија без присуство на опозицијата

пред 9 часа - Либертас

Албанскиот парламент,без присуство на опозицијата, за нов шеф на државата го избра Илир Мета,лидер на Движењето за социјалистичка интеграција и актуелен претседател на законодавниот дом. Со тајно гласање,...

Парламентот на Црна Гора изгласа членство на Црна Гора во НАТО

Парламентот на Црна Гора изгласа членство на Црна Гора во НАТО

пред 9 часа - Либертас

Парламентот на Црна Гора денеска едногласно со 46 гласови „за“ го усвои Предлог-законот за потврдување на Северноатлантскиот договор, со кој се обезбедуваат услови за пристапување на земјата во НАТО. Покрај...

Организаторот на демонстрантите кои вчера ги претепаа пратениците Богдан Илиевски вели дека не бил за насилство

Организаторот на демонстрантите кои вчера ги претепаа пратениците, Богдан Илиевски, вели дека не бил за насилство

пред 11 часа - Либертас

Еден од организаторите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски, кој ги предводи демонстрантите кои вчера ги претепаа пратениците на парламентарното мнозинство, на својот Фејсбук...

Чавков за виновни ги смета претепаните пратеници бидејќи избрале претседател на Собранието

Чавков за виновни ги смета претепаните пратеници бидејќи избрале претседател на Собранието

пред 11 часа - Либертас

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков кој од страна на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу беше посочен како главен виновник за тоа што насилници влегоа да тепаат пратеници во Собранието,...

Иванов ги откажал сите обврски и ги чека лидерите на средба

Иванов ги откажал сите обврски и ги чека лидерите на средба

пред 11 часа - Либертас

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов останува на ставот дека е неопходно да се одржи средба на лидерите на парламентарните партии, како најодговорни за наоѓање решенија во согласност со Уставот...

Времето утре претежно облачно со повремен дожд и температура до 27 степени

Времето утре претежно облачно со повремен дожд и температура до 27 степени

пред 11 часа - Либертас

Времето во Македонија утре ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови. Дождот попладнето и вечерта може да биде и пороен, но ќе паѓа во кратки интервали, а ќе има...

Техничкиот премиер Емил Димитриев во 18 45 часот ќе даде изјава

Техничкиот премиер Емил Димитриев во 18:45 часот ќе даде изјава

пред 11 часа - Либертас

Техничкиот премиер Емил Димитриев во 18:45 часот ќе даде изјава во просториите на Владата, најавија од таму.

Пеењето на Мукоски од собраниската говорница не е интонирање на химната

Пеењето на Мукоски од собраниската говорница, не е интонирање на химната!

пред 11 часа - Либертас

Тања Каракамишева и Александар Климовски и други преку медиумите синоќа а и денеска постојано повторуваат  дека вчера била интонирана химната во Собранието. Колку што видов, не беше интонирана химната,...

Дурловски нападнал балетан во МОБ оти му рекол ти ли ќе ни правиш војна

Дурловски нападнал балетан во МОБ, оти му рекол „ти ли ќе ни правиш војна?“

пред 11 часа - Либертас

Синоќа, поради насилните нереди во Собранието и страв од напад врз Македонската опера и балет (МОБ), а на иницијатива на синдикатите на Оркестарот и на дел од Балетот, ансамблите пред самиот почеток на...

Во предворјето на пеколот

Во предворјето на пеколот!?

пред 11 часа - Либертас

Нашата татковина, Република Македонија, од синоќа, влезе во еден вид предворје на пеколот! Беда, збунетост, страв, неизвесност! Чувство дека се нема иднина, минато, ниту сегашност! Полицијата, платена...

Таравари Состојбата на Села се подобрува институционалните терористи го влечеле мислејќи дека е умрен

Таравари: Состојбата на Села се подобрува, институционалните терористи го влечеле мислејќи дека е умрен

пред 12 часа - Либертас

Здравствената состојба на Зијадин Села му се подобрува, среќен сум дека на тоталитарниот фашизам на Груевски му дојде крајот, изјави Арбен Таравари секретар за движење на реформи на ДПА во партиското седиште....

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk