Средба Трамп Ципрас  Грција и САД се одлични и лојални пријатели и сојузници

Средба Трамп-Ципрас: Грција и САД се одлични и лојални пријатели и сојузници

A1on | пред 9 минути

Грција „помина низ многу“ и сега мора да и се помогне во нејзините напори за излез од кризата, рече американскиот претседател Доналд Трамп на средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Белата куќа....

Јавното обвинителство ги пронашло и лишило од слобода лицата за кои бараше помош за идентификување

Јавното обвинителство ги пронашло и лишило од слобода лицата за кои бараше помош за идентификување

A1on | пред 10 минути

Од јавното обвинителство на Република Македонија известија дека лицата за кои побара помош за идентификација биле пронајдени и лишени од слобода. Тие се заблагодарија на граѓаните кои помогнале во истрагата...

Пратеникот Олег Барна нападнат за време на протестите во Украина

Пратеникот Олег Барна нападнат за време на протестите во Украина

A1on | пред 25 минути

Во Киев денеска илјадници Украинци протестираат пред Парламентот со барање за формирање на специјален суд за делата поврзани со корупција, со цел да се зајакне борбата против тој проблем, што останува...

Пораз на младата фудбалска селекција до 19 години од БиХ

Пораз на младата фудбалска селекција до 19 години од БиХ

A1on | пред 25 минути

Македонската фудбалска репрезентација на Македонија за играчи до 19 години е поразена од соодветната селекција на Босна и Херцеговина. Македонските надежи го загубија првиот од двата контролни пријателски...

ВО ЖИВО  Илјадници демонстранти на улиците на Барселона поради одлуката за притвор на двајца сепаратистички лидери

ВО ЖИВО: Илјадници демонстранти на улиците на Барселона поради одлуката за притвор на двајца сепаратистички лидери

A1on | пред 30 минути

Врховниот суд на Шпанија синоќа нареди апсење на Жорди Куишарт и Жорди Санчес, поради каталонскиот референдум, а вечерва илјадници Каталонци на улиците на Барселона излегоа на протестен марш против таа...

ДИК  Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

A1on | пред 47 минути

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на...

Нетфликс ќе инвестира осум милијарди долари во оригинални содржини

Нетфликс ќе инвестира осум милијарди долари во оригинални содржини

A1on | пред 50 минути

Нетфликс соопшти дека ќе инвестира осум милијарди долари за производство на сопствени содржини и со тоа ќе ја надмине конкуренцијата. Минатата година Нетфликс инвестираше шест милијарди долари во сопствени...

Спасувачите бараат преживеани по пожарите во Калифорнија

Спасувачите бараат преживеани по пожарите во Калифорнија

A1on | пред еден час

Спасувачки екипи во американската сојузна држава Калифорнија продолжуваат со потрагата по десетиците лица кои се водат како исчезнати по големите пожари, што го зафатија реонот на градот Санта Роза. Спасувачите...

Израел постави неколку услови за да преговара со идината палестинска влада

Израел постави неколку услови за да преговара со идината палестинска влада

A1on | пред еден час

Израелската Влада нема да преговара со идната палестинска Влада на националното единство со учество на Хамас, се додека исламистичката група не се разоружа, не се откаже од насилството и не го признае...

 Хил   ФБИ открило врски меѓу Клинтон и руски нуклеарни компании

„Хил“: ФБИ открило врски меѓу Клинтон и руски нуклеарни компании

A1on | пред еден час

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) во 2009 година открило милионски трансфери на пари од компанија поврзана со руската нуклеарна индустрија кон фирма што соработувала со хуманитарната фондација...

Во Франција уапсени 10 лица кои планирале убиства на политичари

Во Франција уапсени 10 лица кои планирале убиства на политичари

A1on | пред еден час

Десет лица денеска се уапсени во југоисточна Франција и во парискиот регион под сомнение дека планирале убиства на политичари. Уапсените лица се на возраст од 17 до 25 години. Апсењето е во рамките на...

Подготовки за дигитален самит на Западен Балкан 2018

Подготовки за дигитален самит на Западен Балкан 2018

A1on | пред еден час

Имплементацијата на повеќегодишниот акциски план (МАП) за Регионална економска област (РЕА), кој беше одобрен на Самитот на Западен Балкан годинава во Трст, почна денеска во областа на дигиталната интеграција....

Петти триумф на Вардар во СЕХА лигата

Петти триумф на Вардар во СЕХА лигата

A1on | пред еден час

Бранителот на титулата во СЕХА лигата, македонскиот и европски првак Вардар ја постигна и петтата победа во ова натпреварување откако попладнево на домашен терен го совлада хрватскиот првак Загреб со 30:23...

Илија Темелковски нов тренер на Еурофарм Работник

Илија Темелковски нов тренер на Еурофарм Работник

A1on | пред еден час

Нов тренер на екипата Еурофарм Работник од Битола е Илија Темелковски. Тој ќе го замени Андон Бошковски кој спогодбено го раскина договорот со битолскиот суперлигаш. – Со голема чест и задоволство ја информираме...

Ирачката армија ги потиснува курдските сили долж границата со Иран

Ирачката армија ги потиснува курдските сили долж границата со Иран

A1on | пред еден час

Ирачката армија денеска ги потисна курдските сили во областа Канакин, на границата меѓу Ирак и Иран, и ја прошири офанзивата против единиците на автономната област Ирачки Курдистан, кој на 25 септември...

Фазлиу  Преку споделување на знаење и на искуство да ги решаваме проблемите и да ги подобруваме условите за живеење

Фазлиу: Преку споделување на знаење и на искуство да ги решаваме проблемите и да ги подобруваме условите за живеење

A1on | пред еден час

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, денеска во Струга го отвори дводневниот Регионален форум за прекугранична соработка, организиран со поддршка на Европската Унија. Министерот Фазлиу истакна...

Дилан  Рака се уште не е целосно ослободена

Дилан: Рака се уште не е целосно ослободена

A1on | пред 2 часа

Американската армија денеска соопшти дека 90 проценти од територијата на сирискиот град Рака е ослободена од припадниците на Исламска држава. Претходно, Сириските демократски сили (СДФ) објавија дека Рака...

ЦДУ ќе го предложи Шојбле за претседател на Бундестагот

ЦДУ ќе го предложи Шојбле за претседател на Бундестагот

A1on | пред 2 часа

Конзервативниот политички блок на германската канцеларка Ангела Меркел денеска одлучи да го номинира досегашниот министер за финансии Волфганг Шојбле за иден претседател на Бундестагот. Германската агенција...

ОМД бара од Трамп да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО

ОМД бара од Трамп да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО

A1on | пред 2 часа

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во писмо до американскиот претседател Доналд Трамп бара тој да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО за време на претстојната средба со премиерот...

Тетекс прв четвртфиналист во фудбалскиот Куп на Македонија

Тетекс прв четвртфиналист во фудбалскиот Куп на Македонија

A1on | пред 3 часа

Фудбалерите на Тетекс први изборија пласман во четвртфиналето на Купот на Македонија откако попладнево во дуелот на второлигашите го совладаа Кожуф од Гевгелија со 3:2 во реванш осминафиналето. Првиот...

Асанж нуди 20 000 долари награда за наоѓање на убиецот на малтешката новинарка

Асанж нуди 20.000 долари награда за наоѓање на убиецот на малтешката новинарка

A1on | пред 3 часа

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, понуди награда од 20.000 евра за информации што ќе доведат до апсење на убиецот на новинарката од Малта, Дафне Каруана Галиција. – Ме налути кога слушнав дека малтешката...

Европскиот совет годинава нема да донесе одлука за преговорите со Турција

Европскиот совет годинава нема да донесе одлука за преговорите со Турција

A1on | пред 3 часа

Европскиот совет најави дека нема да донесе одлука во врска со иднината на преговорите за членство на Турција до крајот на годинава. Според извори во Европскиот совет, неговите членови неделава ќе разговараат...

Најмалку 12 ранети при напад врз полициско возило во Турција

Најмалку 12 ранети при напад врз полициско возило во Турција

A1on | пред 3 часа

Најмалку 12 лица се повредени попладнево кога засега непознати напаѓачи фрлија бомба врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција. Градоначалникот на Мерсин, Бурханетин Коџамаз...

Уреден детскиот рекреативниот парк во Крива Паланка

Уреден детскиот рекреативниот парк во Крива Паланка

A1on | пред 3 часа

Извидничкиот одред „Наум Наумовски – Борче“ од Крива Паланка заедно со своите сограѓани во изминатите неколку дена го уредуваше рекреативниот парк во Осичка маала, во рамки на извидничкиот центар Вавилон....

Трајанов  ДПМНЕ користеше нелегални механизми да влијае врз граѓаните  сега немаа таква можност затоа и изгубија

Трајанов: ДПМНЕ користеше нелегални механизми да влијае врз граѓаните, сега немаа таква можност затоа и изгубија

A1on | пред 3 часа

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, смета...

Мицевски изрази благодарност до сите граѓани  Сега имаме голема обврска да обезбедиме живот за сите

Мицевски изрази благодарност до сите граѓани: Сега имаме голема обврска да обезбедиме живот за сите

A1on | пред 3 часа

Борјанчо Мицевски, новоизбраниот градоначалник на Крива Паланка денеска се заблагодари за поддршка и честиташе на граѓаните за победата на СДСМ и коалицијата со што ќе биле заокружени промените во целата...

Се зголемува бројот на илегални мигранти во Босна и Херцеговина

Се зголемува бројот на илегални мигранти во Босна и Херцеговина

A1on | пред 4 часа

Од почетокот на годинава значително е зголемен бројот на мигранти кои илегално влегуваат во Босна и Херцеговина, обидувајќи се од таму преку Хрватска да стигнат до останатите држави од Европската унија,...

Украинските демонстранти бараат интензивирање на борбата против корупцијата

Украинските демонстранти бараат интензивирање на борбата против корупцијата

A1on | пред 4 часа

Илјадници Украинци денеска протестираа пред Парламентот во Киев со барање за создавање на специјален суд за делата поврзани со корупција, со цел да се зајакне борбата против тој проблем, што останува нерешен...

Ердоган во прва официјална посета на земја од ЕУ по обидот за пуч

Ердоган во прва официјална посета на земја од ЕУ по обидот за пуч

A1on | пред 4 часа

Полска се надева дека Турција на крајот ќе стане членка на Европската унија, изјави полскиот претседател Анджеј Дуда по денешната средба со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган. – Полска ги поддржувала...

Кржаловски  Можно е Груевски да си поднесе оставка уште пред вториот изборен круг

Кржаловски: Можно е Груевски да си поднесе оставка уште пред вториот изборен круг

A1on | пред 4 часа

Извршниот директор на „Македонскиот центар за меѓународна соработка“, Александар Кржаловски, смета дека падот на гласовите на ВМРО-ДПМНЕ се должи на иницијативата за реформи во партијата односно повикот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност