Бомбици со мармалад

Бомбици со мармалад

Мои рецепти | пред 38 минути

За пандишпан Јајцата и шеќерот се матат убаво потоа се додава маслото, брашното какаото и прашокот за пециво и се меша убаво. Се пече на на 200 степени во тавче број 18. Готовиот пандишпан се рони и се...

Љубовен колач со урми  суво грозје и брусница

Љубовен колач со урми, суво грозје и брусница

Мои рецепти | пред 2 часа

1. Прво го матиме маргаринот со шеќерите. 2. Додека матиме, едно по едно ги додаваме јајцата. 3. Брашното, пецивото и густинот ги вмешуваме во една смеса. 4. Кога смесата од јајца и маргарин ќе се изедначи,...

Пирошки од палачинки со руска салата

Пирошки од палачинки со руска салата

Мои рецепти | пред 4 часа

Овие прекрасни пирошки, според мене се најубавите што постојат! Рецептот го имам многу одамна и се присетив на нив, па се решив да ги направам. 1. Секоја палачинка се филува со 1-2 лажици руска салата....

Ресана бомбици

Ресана бомбици

Мои рецепти | пред 7 часа

Вкусни бомбици, кои многу брзо се приготвуваат, а уште побрзо се јадат =) Ресаната се сецка, се додава марламадот и румот и се меша да се соедини. Се додаваат мелените бисквити, по потреба може да се додаде...

Тортици со мармалад

Тортици со мармалад

Мои рецепти | пред 9 часа

Јајцата со шеќерот се матат до солидна густина. Потоа на најмала брзина на миксерот постепено се додаваат течните состојки, па сувите. Тестото се дели на два дела, но мене ми беше поинтересна идејата на...

Oтворена пита со праз  суви домати и царско месо

Oтворена пита со праз, суви домати и царско месо

Мои рецепти | пред 10 часа

Прво од горе наведените состојки замесуваме средно меко тесто. Го оставаме да се дуплира. Потоа на загреано масло го пржиме ситно сецканиот праз, да застакли, па го додаваме сецканото царско месо, пржиме,...

Брзи хроно лепчиња со маст

Брзи хроно лепчиња со маст

Мои рецепти | пред еден ден

1. Почнувајќи од брашната, се мешаат сите состојки заедно (освен содата и пецивото) со дрвена лажица или миксер. 2. Добиената смеса се остава да отстои 3 – 5 часа на собна температура, покриена со стреч...

Париз   Брест колач  јубилеен 800ти рецепт

Париз – Брест колач (јубилеен 800ти рецепт)

Мои рецепти | пред еден ден

Парис-Брест колачот го претставувам како јубилеен 800-ти рецепт објавен на оваа наша сакана страна Мои рецепти, а подготвен во мојата кујна. Има повеќе начини за да се подготви овој колач, а јас го одбрав...

Чоко оранж розен штангли

Чоко-оранж розен штангли

Мои рецепти | пред еден ден

Во една касерола ги ставме водата и шеќерот и од кога ќе зовријаат вариме на умерен оган 3 минути. Тргаме од оган и ги додаваме чоколадото и путерот и постојано мешаме да се растопат. Замрзнатиот портокал...

Штрудла со јаболка

Штрудла со јаболка

Мои рецепти | пред еден ден

Во овој есенски период уште еден рецепт за миризлива штрудла со јаболка. Најпрво јаболката ги лупиме и рендаме. Потребно е изрендани да бидат 1 кг, затоа ако ги мерите цели, ставете 200-300 гр плус. Ставаме...

Запечена палента со сирење и моцарела

Запечена палента со сирење и моцарела

Мои рецепти | пред 2 дена

Вкусен и брз оброк кој најчесто го подготвувам за време на викенди или кога немам многу идеи и време. - Палентата се вари во солена вода според упатството во која сме додале 1 лажица путер и се остава...

Домашно кондензирано млеко

Домашно кондензирано млеко

Мои рецепти | пред 2 дена

Ставете го млекото во  тенџере, додадете шеќер измешајте, оставете да зоврие. Кога ќе зоврие млекото со шеќерот, намалете ја температурата и варете околу час и половина, понекогаш промешувајте. Треба да...

Пита со мармалад  урми и кокос

Пита со мармалад, урми и кокос

Мои рецепти | пред 2 дена

Јајцата и шекерот се матат убаво. Се додава брашното и пецивото и се промешува. Урмите се сецкаат ситно и се додаваат, чоколадните капки и кокосот и се промешува. Се става во подмачкано тавче бр 24 врз...

Триаголници со кондензирано млеко и чоколадо

Триаголници со кондензирано млеко и чоколадо

Мои рецепти | пред 2 дена

Празници се ближат, па еве од мене предлог за превкусни колачи, кои пленат со својот вкус и арома. Во една касерола ги ставаме двете врсти на чоколадо, путерот и кондензираното млеко. Ја ставаме касеролата...

Брз колач со гриз

Брз колач со гриз

Мои рецепти | пред 3 дена

Многу брз и едноставен рецепт за кој ви е потребно помалку од 30 мин. 1. Се редат во четвртаст калап (од делимано ) бисквити 3х3 реда.(не се топат во млеко). 2. Се вари првиот бел фил и додека е врел се...

Чорба со печени пиперки и домати

Чорба со печени пиперки и домати

Мои рецепти | пред 3 дена

Една идеја за лесна, вкусна чорба, додека сеуште има црвени пиперки на пазарите. Подготовка 1. За да ја подготвите чорбата, најпрво на масло се запржуваат кромидот и лукот кратко време само да овенат....

Бомбици со мармалад од кајсии и афион

Бомбици со мармалад од кајсии и афион

Мои рецепти | пред 3 дена

Мармаладот помешајте го со путерот, бисквитите, румот и афионот и замесете со рака. Оставете смесата да стои 1 час во ладилник и потоа формирајте топчиња со големина на орев. Чоколадото растопете го со...

Тегнати банички со фил од тиква

Тегнати банички со фил од тиква

Мои рецепти | пред 3 дена

Прво тиквата ја лупиме, сецкаме на парчиња и ја вариме во вода. Ја истураме водата и оставаме доооброо да се исцеди. Од состојките за тесто замесуваме мазно, нелепливо, но ни тврдо, ни меко тесто. Го делиме...

Печени кришки со фил од сирење

Печени кришки со фил од сирење

Мои рецепти | пред 3 дена

Повелете на вкусна, едноставна вечера, која може да си ја направите кога имате стар леб и нешто продукти во фрижидер, што би рекле ако сакате да правите чистка во фрижидерот. Подготовка Го матиме јајцето...

тарт со мандарини

тарт со мандарини

Мои рецепти | пред 4 дена

За тесто-брашното и путерот замесете ги додека добиете трошки потоа додадете ја водата и замесете тесто. Тестото ставете го во ладилник 1 час,потоа во тавче обликувајте ја кората и повторно вратете го...

Цепкани пиперки

Цепкани пиперки

Мои рецепти | пред 4 дена

1. Пиперките ги печиме, лупиме и ги оставаме да се исцедат. 2. Магдоносот го сецкаме, лукот го чистиме и сецкаме. 3. Во големо тенџере на оган ги ставаме киселината, маслото, шеќерот и солта да зовријат....

Кифлички

Кифлички

Мои рецепти | пред 4 дена

Рецепти за кифлички и месенко никогаш доста.:) Навидум сите слични, но сепак различни. Еве уште еден во таа низа. :) Од сите наведени состојки се замесува средно меко тесто. Убаво се изработува и се остава...

Кекси од темна чоколада и портокал

Кекси од темна чоколада и портокал

Мои рецепти | пред 4 дена

Инспирирана од прекрасните рецепти на база на чоколадо и портокал овде на странава ги испеков овие миризливи зимски кекси кои се прават и јадат пребрзо.. - Портокалот добро се мие, јас го ставив 10 минути...

Свинско каре со јаболка и жалфија

Свинско каре со јаболка и жалфија

Мои рецепти | пред 4 дена

Денес имавме многу вкусен ручек, можеби за некого невообичаен. Пробајте нема да згрешите. Измиеното свинско каре го сечиме на парчиња, го наросуваме со свежо мелен бибер, сол, малку масло и го оставаме...

Пура баклава со шербет од портокал

Пура баклава со шербет од портокал

Мои рецепти | пред 4 дена

Милина ми е вкусот на портокал во шербет, затоа ја обмислив оваа баклава, прво за свој вкус, а потоа и другите ако сакаат да ја пробаат. Подготовка 1. Јаткастите плодови ги мелеме, во нив ги ставаме гризот,...

Рустична торта од  листови од бадеми и фил од дуња

Рустична торта од листови од бадеми и фил од дуња

Мои рецепти | пред 5 дена

Многу симпатична и вкусна тортичка, за уживање во есенско поладне. Најпрво го подготвуваме кремот со дуња. Во касерола ставаме да се варат две излупени, исчистени дуњи. Тука додаваме зачини по сопствен...

Јаткасти корпици

Јаткасти корпици

Мои рецепти | пред 5 дена

Мали преубави корпици. Вкус незаменлив. Подготовка лесна и брза. Ги подготвив утрово, ги нема вечерва... Од оваа смеса излегуваат околу 30парчиња. Путерот го сецкаме на коцки и го ставаме во сад на тивок...

Печена миризлива дуња  туфахија

Печена миризлива дуња (туфахија)

Мои рецепти | пред 5 дена

Туфахија е традиционален босански рецепт, кој се подготува од јаболки, дуњи или круши, кои се полнат со суво овошје, јаткасти плодови и џем или мед. Обавено се користи и рум, но јас тука заменив со ликер...

Домашен крем Нутела на мој начин

Домашен крем Нутела на мој начин

Мои рецепти | пред 5 дена

1. Сувите состојки се мешаат. 2. Потоа во нив се додава топлото млеко и оваа смеса се става да се вари. 3. Се додаваат мелените лешници и стопениот путер. 4. Се вари на тивок оган до згуснување на смесата....

Кардамом бадем кекси

Кардамом-бадем кекси

Мои рецепти | пред 5 дена

Од овие кекси низ домот се шири прекрасен мирис. Кексите се многу кревки, ароматични, вкусни..... Во нутрибулет ги ставме бадемите и семките од кардамом (значи ја одстрануваме надворешната лушпа на кардамомот)...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност