Во Кочани се продаваат 15 парцели за изградба на нови објекти

Во Кочани се продаваат 15 парцели за изградба на нови објекти

Build | пред 5 часа

Општина Кочани продава градежно земјиште за изградба на нови објекти за индивидуално домување, викенд-куќи и индустриски објекти. Станува збор за по шест парцели за нови куќи на различни локации во градот...

Владата ќе направи сѐ за Супер купот на УЕФА да се одржи во Скопје

Владата ќе направи сѐ за Супер купот на УЕФА да се одржи во Скопје

Build | пред 2 дена

На Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) им требале седум дена за да го испрати до владата писмото на УЕФА во кое се нотирани недостатоците од адаптацијата на арената „Филип Втори“ во Скопје. Генералниот...

Ќе се решаваат пропустите при адаптацијата на арената Филип Втори за Супер купот на УЕФА

Ќе се решаваат пропустите при адаптацијата на арената „Филип Втори“ за Супер купот на УЕФА

Build | пред 3 дена

Констатирани се сериозни пропусти во реализацијата на одржувањето на Супер купот на УЕФА во Скопје. Владата на вчерашната седница констатираше дека АДСДП е одговорно за постојната состојба со адаптацијата...

Градежните фирми лани потрошиле повеќе градежни материјали

Градежните фирми лани потрошиле повеќе градежни материјали

Build | пред 3 дена

Зголемениот обем на работа на градежните компании во 2016 година довел до раст на потрошувачката на градежни материјали и енергија. Според податоците на Државниот завод за статистика, деловните субјекти...

Петта сесија на меѓународната Летна школа за архитектура во Охрид

Петта сесија на меѓународната Летна школа за архитектура во Охрид

Build | пред 3 дена

Факултетот за архитектура и дизајн при Универзитетот Американ Колеџ Скопје и НУ Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Охрид ќе ја организираат петтата сесија на меѓународната Летна школа...

Градежниците стравуваат од отпуштање работници владата од финалната цена на автопатите

Градежниците стравуваат од отпуштање работници, владата од финалната цена на автопатите

Build | пред 3 дена

Градежниците предупредуваат дека сопирањето на изведбените работи на автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип може да ги доведе под опасност работните места на 1.500 работници ангажирани од петте...

Работниците на штрајк владата потврди дека е промашена трасата на автопатот Кичево  Охрид

Работниците на штрајк, владата потврди дека е промашена трасата на автопатот Кичево – Охрид

Build | пред 4 дена

Продолжуваат сериозните проблеми со кои се соочува изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Денеска протестираа 144 градежници кои работат на проектот, барајќи да им бидат исплатени две неисплатени плати...

Европски пари за јавни инвестиции во Сопиште и Чешиново Облешево

Европски пари за јавни инвестиции во Сопиште и Чешиново-Облешево

Build | пред 4 дена

Општините Сопиште и Чешиново-Облешево ќе користат грант од 237.000 евра од ИПА програмата за рурален развој на ЕУ. Договорите за користење на средствата денеска ги потпишаа министерот за финансии Драган...

На продажба одат 13 градежни парцели во Штип

На продажба одат 13 градежни парцели во Штип

Build | пред 4 дена

Општина Штип распиша оглас за продажба на 13 градежни парцели на различни локации во градот. Осум локации за градење се наменети за изградба на станбени згради во населбите Сењак 4 и Пребег, при што нивната...

ИНТЕРВЈУ Луѓето да разговараат за архитектурата и да се разбираат меѓусебно

ИНТЕРВЈУ: Луѓето да разговараат за архитектурата и да се разбираат меѓусебно

Build | пред 4 дена

Универзитетската професорка Ирма Козина предава историја на уметност на Универзитетот во Шлезија во Катовице, Полска. Авторка е на бројни книжевни дела препознатливи во Полска, меѓу кои е и публикацијата...

Павлидис С А Марбл Гранит го презема Мермерниот комбинат од Прилеп

Павлидис С.А. Марбл-Гранит го презема Мермерниот комбинат од Прилеп

Build | пред 5 дена

Грчката компанија Павлидис С.А. Марбл-Гранит е новиот сопственик на Мермерниот комбинат од Прилеп. Холандската фирма Стоун Воркс Холдинг Кооператиеф У.А., која поседува 88,4% од акциите на Мермерниот комбинат...

Од црквата кај Сити мол остана само камен темелникот

Од црквата кај „Сити мол“ остана само камен-темелникот

Build | пред 5 дена

Душко Весковски, претседател на ОО СДСМ-Карпош, на денешната прес-конференција ги посочи неисполнетите ветувања на градоначалникот Стевчо Јакимовски за изградба на нови цркви во скопската општина Карпош....

ФОТО ВЕСТ Доцни изградбата на булеварот Х Т Карпош кон скопската обиколница

ФОТО ВЕСТ: Доцни изградбата на булеварот Х.Т. Карпош кон скопската обиколница

Build | пред 5 дена

Пробиена е трасата на новиот сегмент на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел, помеѓу крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ и крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“, но пробиен...

Град Скопје Заврши пријавувањето за субвенции за купување велосипед

Град Скопје: Заврши пријавувањето за субвенции за купување велосипед

Build | пред 6 дена

Над 2.600 граѓани на главниот град до денеска поднеле барања до Градот Скопје за добивање субвенции за купување велосипед. Градските власти информираат дека се исцрпени планираните средства за оваа намена...

Нова енергетски ефикасна фасада на станбен објект во населбата Пролет

Нова енергетски ефикасна фасада на станбен објект во населбата „Пролет“

Build | пред 6 дена

Општина Центар во изминативе четири години реконструираше 15 дотраени фасади на станбени објекти во централното градско подрачје, без ниту еден денар помош од централната власт. Во скопската населба „Пролет“...

Распишан архитектонски Конкурс за изгледот на градскиот парк во Кочани

Распишан архитектонски Конкурс за изгледот на градскиот парк во Кочани

Build | пред 6 дена

Општина Кочани распиша Конкурс за избор на идејно – архитектонско решение за градскиот парк предвиден на локалитетот Лукобија во центарот на градот. Од архитектите се очекува да предложат сопствени идеи...

Сопрена изградбата на двата кинески автопати  новата влада пронајде низа на пропусти

Сопрена изградбата на двата кинески автопати – новата влада пронајде низа на пропусти

Build | пред 6 дена

Кинеската компанија „Синохидро Корпорација“ ја сопрела изградбата на автопатските делници Миладиновци – Свети Николе – Штип и Кичево – Охрид. Новиот министер за транспорт и врски Горан Сугарески вели дека...

Хотелот во Лагадин продолжува да се гради општина Охрид се правда

Хотелот во Лагадин продолжува да се гради, општина Охрид се правда

Build | пред една недела

Граѓанската иницијатива „Охрид SOS“ предупредува за продолжување на градежните работи околу изградбата на спорниот хотел во Лагадин. Тие предупредуваат дека изградбата на хотелот е незаконска, прекршувајќи...

ЕЛЕМ со тендер за топлификација на Битола владата укажува на непослушност

ЕЛЕМ со тендер за топлификација на Битола, владата укажува на непослушност

Build | пред една недела

Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) денеска го објави меѓународниот тендер за изградба на новиот систем за централно греење во Битола, Новаци, Могила и Логоварди. Повикот до компаниите е публикуван на веб-страницата...

Започна реконструкцијата на булеварот Партизански одреди

Започна реконструкцијата на булеварот Партизански одреди

Build | пред една недела

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски денеска изврши увид на почетокот на градежните работи од реконструкцијата на булеварот Партизански одреди. Станува збор за санација на коловозот на булеварот на...

Конкурс за нова спортска сала за КК Работнички

Конкурс за нова спортска сала за КК „Работнички“

Build | пред една недела

Општина Центар објави архитектонски Конкурс за избор на идејно решение за идната повеќенаменска спортска сала „Градски парк“ за кошаркарскиот клуб „Работнички“. Новиот објект треба да има капацитет од...

Изградбата на транспортната инфраструктура го одржува градежништвото на нозе

Изградбата на транспортната инфраструктура го одржува градежништвото на нозе

Build | пред една недела

Македонските градежни компании во текот на 2016 година најмногу работеле на проекти од областа на транспортната инфраструктура. Деловните субјекти од овој сектор извршиле градежни работи во висина од над...

Американски Адиент отвори фабрика во ТИРЗ Струмица

Американски „Адиент“ отвори фабрика во ТИРЗ Струмица

Build | пред една недела

Американската компанија „Адиент“ денеска ја отвори новата фабрика за производство на навлаки за автомобилски седишта во технолошко-индустриски развојната зона во Струмица. Индустрискиот објект се простира...

До 1 ноември ќе биде пуштен во употреба автопатот Демир Капија  Смоквица

До 1 ноември ќе биде пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

Build | пред една недела

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние денеска извршија увид во градежните работи на автопатот Демир Капија – Смоквица. Тие ја посетија...

Вчерашното невреме ги покоси заборавените објекти на Музејот на Македонија и Чифте амам

Вчерашното невреме ги „покоси“ заборавените објекти на Музејот на Македонија и Чифте амам

Build | пред една недела

Оштетени простории во објектите на Музејот на Македонија и Чифте амамот во Скопје по вчерашното невреме. Силниот град уништи дел од покривните куполи на Чифте амамот во Скопје, додека вода низ оштетената...

Со натпатник ќе се обезбеди дополнителна патна врска меѓу Бутел и Чаир

Со натпатник ќе се обезбеди дополнителна патна врска меѓу Бутел и Чаир

Build | пред една недела

Сообраќајниот метеж во скопските општини Чаир и Бутел ќе се надминува преку изградба на нов натпатник во близина на железничката станица Скопје Север. Градот Скопје сака да ја продолжи улицата Лазо Трповски...

Започна изградбата на затворениот градски пазар во Охрид

Започна изградбата на затворениот градски пазар во Охрид

Build | пред една недела

Струшката градежна фирма „Илинден“ ја започна изградбата на новиот градски пазар во Охрид. Затворениот објект со четири нивоа ќе биде лоциран на местото на досегашниот пазар во центарот на градот. На денешното...

Жителите на Валандово со протести бараат референдум за рудникот во Казандол

Жителите на Валандово со протести бараат референдум за рудникот во Казандол

Build | пред една недела

По одржувањето на успешниот референдум во Богданци, жителите на општина Валандово започнаа со протести да ја притискаат општинската власт за организирање на референдумското изјаснување. Валандовчани бараат...

Се засилува падот на цената на становите во Скопје

Се засилува падот на цената на становите во Скопје

Build | пред една недела

Продолжува трендот на намалување на цената на становите во Скопје. Народната банка на Република Македонија (НБРМ) во најновиот Квартален извештај предупредува на засилена динамика на падот на вредноста...

Најдолгата пештера во Македонија ќе се уреди за развој на алтернативен туризам

Најдолгата пештера во Македонија ќе се уреди за развој на алтернативен туризам

Build | пред една недела

Општина Македонски Брод планира да инвестира во уредување на Горно Слатинската пештера. Локалните власти распишаа оглас за избор на изведувач што ќе го уреди овој споменик на културата, кој воедно претставува...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност