Стопанска банка АД Скопје со добивка од над 20 милиони евра за периодот јануари јуни 2017

Стопанска банка АД Скопје со добивка од над 20 милиони евра за периодот јануари-јуни 2017

Денар | пред 23 минути

Во текот на првата половина од 2017 година Стопанска Банка АД Скопје оствари нето добивка пред оданочување во износ од МКД 1.308.762 илјади или нешто повеќе од 21 милиони евра , што е повеќе за 7,6% споредено...

Дневен хороскоп 21 08 2017

Дневен хороскоп 21.08.2017

Денар | пред 45 минути

Овен (21.03 – 20.04) Ве очекува прилика да остварите значителен напредок на полето за работа. Слободните ќе се впуштат во страствена врска со лице кое од неодамна го познаваат. Бик (21.04 – 21.05) Можете...

Најголемата австралиска банка обвинета за финансирање на тероризам и перење пари

Најголемата австралиска банка обвинета за финансирање на тероризам и перење пари

Денар | пред еден час

Commonwealth bank Australia објави дека нејзиниот генерален менаџер ќе се пензионира до јуни 2018 година, по скандалот. Објавена е веста дека најголемата банка во земјата е обвинета за кршење на законот...

Утре промоција на романот Род во Стара Чаршија

Утре промоција на романот „Род“ во Стара Чаршија

Денар | пред еден час

Утре во кафе барот Ла Кања во Скопската чаршија со почеток од 21 часот ќе се одржи промоција на романот „Род“, издание на ИЛИ-ИЛИ, со гостување на авторот Миљенко Јерговиќ. Промоцијата е дел од програмата...

Еден починат во тешката автобуска сообраќајка кај Велес

Еден починат во тешката автобуска сообраќајка кај Велес

Денар | пред еден час

Еден патник во превртениот автобус им подлегнал повредите, информираа од министерството за здравство. Според информациите, се работи за жена која била примена меѓу првите пациенти во Ургентниот центар....

ПСЖ го декласира Тулуз Нејмар направи вистинско шоу

ПСЖ го декласира Тулуз, Нејмар направи вистинско шоу

Денар | пред еден час

ПСЖ го совлада Тулуз со 6:2, а вистинско шоу на „Паркот на Принцовите“ имаше најскапиот светски фудбалер, Нејмар, кој во победата на својот тим учествуваше со два гола и две асистенции. Играчите на Тулуз...

Гигантот Индитекс заинтересиран за текстилците во Србија

Гигантот Индитекс заинтересиран за текстилците во Србија

Денар | пред еден час

Текстилниот и трговски синџир Индитекс, со познатите брендови Зара, Зара хоум, Масимо Дути, Страдивариус и Бершка, во сопственост на Амансио Ортега, е заинтересиран за текстилците во Србија, пишува денешната...

Продолжува времениот сообраќаен режим на улицата Тодор Александров

Продолжува времениот сообраќаен режим на улицата „Тодор Александров“

Денар | пред еден час

Градот Скопје ги информира граѓаните дека поради асфалтирање на коловозот продолжува времениот сообраќаен режим на улицата „Тодор Александров“ во правец на Водно, како и на околните улички од десната страна....

Поради повреда Теодосиќ нема да настапи на ЕП

Поради повреда Теодосиќ нема да настапи на ЕП

Денар | пред еден час

Најдобриот српски кошаркар, еден од најдобрите европски играчи, Милош Теодосиќ, нема да настапи на престојното Европско првенство. Повредата на листот на десната нога, поради која ги пропушти речиси комплетните...

Калиниќ се сели на Сан Сиро

Калиниќ се сели на „Сан Сиро“

Денар | пред 2 часа

Фудбалскиот клуб Милан потврди дека постигнал договор со хрватскиот напаѓач Никола Калиниќ кој на „Сан Сиро“ ќе пристигне од Фиорентина. Трансферот на Калиниќ се претвори во вистинска „шпанска серија“,...

Брендот Тритекс отвори нова фабрика во индустриската зона Прилеп 1

Брендот „Тритекс“ отвори нова фабрика во индустриската зона Прилеп 1

Денар | пред 2 часа

Во индустриската зона „Прилеп 1“ е отворена нова фабрика, инвестиција на текстилниот бренд „Тритекс“. Во новиот капацитет на површина од 4.000 метри квадратни ќе има околу 300 нови вработувања, рече синоќа...

Реал и Барселона со победи ја започнаа сезоната во Ла Лига

Реал и Барселона со победи ја започнаа сезоната во Ла Лига

Денар | пред 2 часа

Фудбалерите на Барселона и Реал Мадрид со победи без примен гол ја започнаа новата сезона во Ла Лига. Барселона пред своите навивачи го победи Бетис со 2:0, додека Реал славеше во Ла Коруња со 3:0. Барселона...

Григор Димитров го освои Мастерсот во Синсинати

Григор Димитров го освои Мастерсот во Синсинати

Денар | пред 2 часа

Бугарскиот тенисер Григор Димитров е победник на турнирот од Мастерс серијата во Синсинати. Димитров во финалето го победи Австралиецот Ник Кирјос со 6:3, 7:5. Димитров до најголемата победа во кариерата...

Челзи го совлада Тотенхем

Челзи го совлада Тотенхем

Денар | пред 2 часа

Фудбалерите на Челзи го совладаа Тотенхем со 2:1 во дерби натпреварот одигран во рамките на второто коло во Премиер лигата. Натпреварот ќе биде запишан во аналите на англискиот фудбал, бидејќи е првиот...

Навики кои не ви дозволуваат да ги намалите килограмите

Навики кои не ви дозволуваат да ги намалите килограмите

Денар | пред еден ден

Следните пет навики доста чести се и кај луѓето кои внимаваат на нивното здравје, a поради нив и се дебелеат. Тргнете ги од вашата секојдневна рутина и намалете ги масните наслаги. Ќе го поправите и нарушеното...

Утре во Валандово референдум за рудникот Казандол

Утре во Валандово референдум за рудникот Казандол

Денар | пред еден ден

Граѓаните на Валандово в недела ќе се изјаснат на референдум дали се за изградба на рудникот „Казандол“, како и за можното отворање на нови рудници на нивната територија. Претходно граѓаните од Богданци,...

План за изградба на базен во новото современо училиште во Капиштец

План за изградба на базен во новото современо училиште во Капиштец

Денар | пред еден ден

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, даде налог во новото современо училиште, кое се гради во Капиштец, да се изгради и базен, соопштија од општина Центар. Децата кои наставата ќе ја посетуваат...

 Фич за еден степен го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

„Фич“ за еден степен го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

Денар | пред еден ден

Меѓународната рејтинг агенција „Фич“ (Fitch) го зголеми кредитниот рејтинг на Грција за еден степен, од ССС (латински букви) на В -, пренесоа американските медиуми. И покрај зголемувањето на кредитниот...

Започна Супер Скопје  на првиот настан неколку илјади скопјани

Започна Супер Скопје – на првиот настан неколку илјади скопјани

Денар | пред еден ден

Синоќа со концерт на Сергеј Четковиќ почна големата летна забава „Супер Скопје“, а на првата вечер присуствуваа неколку илјади луѓе. Во рамки на „Супер Скопје“ вечер на Кејот „13 Ноември“ во главниот град...

Утре во Валандово референдум за рудникот Казандол

Утре во Валандово референдум за рудникот Казандол

Денар | пред еден ден

Граѓаните на Валандово в недела ќе се изјаснат на референдум дали се за изградба на рудникот „Казандол“, како и за можното отворање на нови рудници на нивната територија. Претходно граѓаните од Богданци,...

Осма Школа за млади лидери на претседателот Иванов

Осма Школа за млади лидери на претседателот Иванов

Денар | пред еден ден

Вкупно 40 учесници и 22 предавачи од Македонија, Европската унија, САД и Кина, ќе бидат дел од Школата за млади лидери, што по иницијатива на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, годинава...

Навики кои не ви дозволуваат да ги намалите килограмите

Навики кои не ви дозволуваат да ги намалите килограмите

Денар | пред еден ден

Следните пет навики доста чести се и кај луѓето кои внимаваат на нивното здравје, a поради нив и се дебелеат. Тргнете ги од вашата секојдневна рутина и намалете ги масните наслаги. Ќе го поправите и нарушеното...

Неколку цитати кои ќе ја зајакнат вашата самодоверба

Неколку цитати кои ќе ја зајакнат вашата самодоверба

Денар | пред еден ден

– Ако некој ви каже „Не можеш“, всушност мислат „Јас не можам“. (Шон Стефансон) – Постои мала разлика меѓу луѓето, но таа мала разлика прави голема разлика. Малата разлика е во ставот, големата разлика...

Ова се најпопуларните телефони на светот

Ова се најпопуларните телефони на светот

Денар | пред еден ден

Компанијата Strategy Analytics ја објави информацијата за последното истражување за состојбата на пазарот на паметните телефони и продажбата, односно популарноста на мобилните уреди. Станува збор за податоците...

 Охридско лето приредува Вечер на романтична музика за виола

„Охридско лето“ приредува Вечер на романтична музика за виола

Денар | пред еден ден

Во рамките на Вечерта на романтична музика за виола на „Охридско лето“, вечерва концерт ќе одржат Блерим Груби на виола и пијанистката Марија Вршкова. На програмата се дела од композиторите Роберт Шуман...

Новиот Porsche Cayenne подготвен за Франкфурт

Новиот Porsche Cayenne подготвен за Франкфурт?

Денар | пред еден ден

Porsche ги обавува завршните подготовски за светската премиера на третата генерација на моделот Cayenne. Автомобилот е во завршна фаза на развој, а како што дознава Car and Driver, првите официјални фотографии...

Синсинати Кирјос го совлада Надал

Синсинати: Кирјос го совлада Надал

Денар | пред еден ден

Австралискиот тенисер Ник Кирјос се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати, откако успеа да го совлада Рафаел Надал со 6:2, 7:5. Лошото момче на светскиот тенис уште еднаш потврди дека најдобро...

15 та победа по ред за Монако

15-та победа по ред за Монако

Денар | пред 2 дена

Фудбалерите на Монако со победа во Мец го отворија третото коло во францускиот шампионат. Актуелниот првак забележа минимална победа со голот на Радамел Фалкао постигнат во 77.минута. Ел Тигре мајсторски...

Lenovo неочекувано во загуба

Lenovo неочекувано во загуба

Денар | пред 2 дена

Компанијата Lenovo неочекувано пријави загуба за вториот квартал за 2017 година, по падот на нејзиниот удел на глобалниот пазар за пресонализирани компјутери. Податоците покажуваат дека и нејзината единица...

Градежниот сектор во ЕУ со раст од 3 6 проценти

Градежниот сектор во ЕУ со раст од 3,6 проценти

Денар | пред 2 дена

Производството во секторот градежништво е зголемено за 3,4 проценти во земјите кои го користат еврото, споредувајќи го јуни оваа година со истиот месец во претходната година. На нивото на 28-те земји членки...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност