Марко Логаут и Валентино ДеВаско ги здружија силите за Mi Amor

Марко Логаут и Валентино ДеВаско ги здружија силите за „Mi Amor“

Радио МК | пред 4 недели

Mi Amor“ или „Љубов моја“ е насловот на новата песна на Марко Логаут , која музичарот ја сними заедно со колегата од Перу, Валентино ДеВаско , а идејата за оваа интересна соработка се роди за време на...

Тијана како Џеси Џеј во Твоето лице звучи познато

Тијана како Џеси Џеј во „Твоето лице звучи познато“

Радио МК | пред 4 недели

Тијана Дапчевиќ ја имаше честа да ја отвори минатонеделната епизода од емисијата „Твоето лице звучи познато“ , а овој пат доби задача да ја имитира својата британска колешка Џеси Џеј. Таа ги отпеа популарните...

Четири девојчиња ја пеат Слушам кај шумат шумите

Четири девојчиња ја пеат „Слушам кај шумат шумите“

Радио МК | пред еден месец

Веќе е добро познато дека со секоја преработка се продолжува животниот век на една песна, а кога станува збор за народните песни, изведбите од помлади изведувачи уште повеќе ја доближуваат оваа музика...

Наскоро нешто ново од Каролина

Наскоро нешто ново од Каролина

Радио МК | пред еден месец

Поминаа повеќе од три години откако Каролина Гочева го објави својот последен албум, „Македонско девојче 2“ , кој беше второ продолжение на истоимениот проект започнат во 2009 година, а судејќи по фотографијата...

Џулијана го екранизираше хитот од Билбилов  Do It Right

Џулијана го екранизираше хитот од Билбилов, „Do It Right“

Радио МК | пред еден месец

Како што ви пренесовме летово , младата кубанско-босанска пејачка Џулијана Јовановиќ за својот последен сингл му се довери на нашиот хитмејкер Роберт Билбилов , од чие студио произлезе хитот „Do It Right“...

Димитар Андоновски го претстави видеото за хитот Само ти

Димитар Андоновски го претстави видеото за хитот „Само ти“

Радио МК | пред еден месец

Иако во изминатиов период е најактивен како член на „Тајфата“, Димитар Андоновски сепак наоѓа време и за својата самостојна кариера, па деновиве реши да го екранизира својот најнов соло-сингл насловен...

Виктор во еден здив открива што има Во срцето

Виктор во еден здив открива што има „Во срцето“

Радио МК | пред еден месец

Уметниците своите чувства ги преточуваат во дела, а токму тоа го направи и Виктор Апостоловски со својата штотуку објавена песна насловена едноставно „Во срцето“ , која стигна заедно со видео приказна....

Рита Ора со нов сингл и видео за Anywhere

Рита Ора со нов сингл и видео за „Anywhere“

Радио МК | пред еден месец

Чекор напред, два назад. Вака може да се опише кариерата на британската ѕвезда Рита Ора , која иако зад себе има повеќе хит-синглови и деби албумот „Ora“ (2012), постојано се соочува со нови предизвици...

 Gorgeous е новата песна на Тејлор Свифт

„Gorgeous“ е новата песна на Тејлор Свифт

Радио МК | пред еден месец

Како што се наближува датумот на објавување на нејзиниот нов албум, Тејлор Свифт реши да ја загрее атмосферата со уште една песна од претстојното издание. Станува збор за темата насловена „Gorgeous“ ,...

Зоран Алексиќ со ремикс на макфестовската песна на Лина Пејовска

Зоран Алексиќ со ремикс на макфестовската песна на Лина Пејовска

Радио МК | пред еден месец

15-годишната Пинкова ѕвездичка, Лина Пејовска , годинава за првпат настапи на фестивалот на забани мелодии, „ Макфест 2017“ , каде што и во првата полуфинална вечер и во финалето се натпреваруваше со одличната...

Стигнаа Туристите  старо ново име на регионалната рок сцена

Стигнаа „Туристите“, старо-ново име на регионалната рок-сцена

Радио МК | пред еден месец

Стигнаа „Туристите“ – нов бенд, нов музички потфат на стариот познавач на регионалната рок-сцена, Бошко Мијушковиќ – Боле , познат како басистот на групата „Стрејт Мики енд д бојз“ и дел од ритам-секцијата...

Филхармонијата ќе ја започне концертната сезона на 25 октомври

Филхармонијата ќе ја започне концертната сезона на 25 октомври

Радио МК | пред еден месец

Со мало доцнење заради исполнување техничко-правни процедури за новиот објект, Македонската филхарминија на 25 октомври ќе ја почне сезоната 2017/2018 со концерт симболично насловен „Нов почеток“ . Солист...

Теа го откри својот Пекол

Теа го откри својот „Пекол“

Радио МК | пред еден месец

Откако со Панчо зад себе остави само „ Рушевини “, Теодора Трајковска, или само Теа , сега го откри и својот „Пекол“ . Уште при првото слушање може да се заклучи дека станува збор за хит, чии стихови ги...

Андреј Миске објави видео за дуетот со Ноне  Те сакам за себе

Андреј Миске објави видео за дуетот со Ноне, „Те сакам за себе“

Радио МК | пред еден месец

Иако веќе подолго време е отсутен од музичката сцена, стилистот и музичар Андреј Миске одлучи да направи видео за неговиот дует со колешката Нона Неделковска , која исто така е во „пензија“. Станува збор...

Слаткаристика го претстави видеото за новиот сингл Money Маани

Слаткаристика го претстави видеото за новиот сингл „Money/Маани“

Радио МК | пред еден месец

Популарниот хип-хоп артист Слаткаристика деновиве го промовираше видеото за новиот сингл насловен „Money/Маани“ , на кој самиот се потпишува како автор на музиката и стиховите, а аранжманот го направи...

 Поетика  Боб Ем си и Ненад Вржалски со ново видео за Ало комитету

„Поетика“, Боб Ем-си и Ненад Вржалски со ново видео за „Ало комитету“

Радио МК | пред еден месец

Битолската хип-хоп дружина „Поетика“ деновиве го промовираше новото видео за темата „Ало комитету“ , која ја сними со колегите Боб Ем-си и Ненад Вржалски . Песната воедно е најава за новиот албум на групата,...

 Мравите ќе ви покажат како изгледа Среќата на целиот свет

„Мравите“ ќе ви покажат како изгледа „Среќата на целиот свет“

Радио МК | пред еден месец

Групата „Мрави“ штотуку го лансираше видеото за новиот сингл „Среќа целог света“ (Среќата на целиот свет) , кој воедно го најавува албумот „На ивици човечанства“ (На работ на човештвото). Излегувањето...

Сиа го најави празничниот албум Everyday Is Christmas

Сиа го најави празничниот албум „Everyday Is Christmas“

Радио МК | пред еден месец

Голем дел од музичките ѕвезди и годинава ги засукале ракавите за да ни збогатат репертоарот за претстојната празнична сезона, а една од нив е и австралиската ѕвезда Сиа , која својот прв божиќен албум...

Кајли откри детали за новиот албум и најави нов сингл за јануари

Кајли откри детали за новиот албум и најави нов сингл за јануари

Радио МК | пред еден месец

Кајли Миног веќе извесно време работи на нов материјал, а во неодамнешен разговор со британскиот таблоид „Сан“ , австралиската дива открила детали за претстојниот албум, како и дека првиот сингл ќе стигне...

Мусти Изеировски ја запеа Зајди зајди

Мусти Изеировски ја запеа „Зајди зајди“

Радио МК | пред еден месец

Со чаша вино, во опуштена атмосфера и свирејќи на клавир, Мусти Изеировски ја запеа легендарната „Зајди зајди“ . Талентираниот велешанец со адреса на живеење во Швајцарија, кого регионалните медиуми го...

Штипјаните Тасев и Манев ги здружија силите со Анастасија за Without You

Штипјаните Тасев и Манев ги здружија силите со Анастасија за „Without You“

Радио МК | пред еден месец

Штипските диџеи и продуценти Славче Тасев и Бобан Манев неодамна го објавија видеото за својот нов сингл насловен „Without You“ , во кој гостува талентираната пејачка Анастасија Аврамовска , за македонската...

 Шљиве су родиле е новиот сингл и видео на Здравко Чолиќ

„Шљиве су родиле“ е новиот сингл и видео на Здравко Чолиќ

Радио МК | пред еден месец

Денеска точно на пладне беше промовирано видеото за новиот сингл на балканската ѕвезда Здравко Чолиќ . Станува збор за темата насловена „Шљиве су родиле“ , чии музика и текст ги потпишува Златан Фазлиќ,...

Марио Арангеловски не продолжува во финалето на бугарскиот Х фактор

Марио Арангеловски не продолжува во финалето на бугарскиот „Х фактор“

Радио МК | пред еден месец

Иако имаше уште еден одличен настап во третата фаза од бугарскиот „ Х фактор “, за Марио Арангеловски , за жал, натпреварот е завршен. Имено, после одличната прва аудиција и, заради оправдани причини,...

Стојанчо Бучков оди во финалето на бугарскиот Х фактор

Стојанчо Бучков оди во финалето на бугарскиот „Х фактор“!

Радио МК | пред еден месец

Македонија ќе има за кого да навива во тековната сезона на бугарскиот „Х фактор“ , каде што минатиот викенд заврши и последната фаза пред финалните вечери во живо, во чии рамки за победа ќе се натпреваруваат...

 Travel The World е новото видео на Владимир Четкар

„Travel The World“ е новото видео на Владимир Четкар

Радио МК | пред еден месец

После подолга пауза од неговото последно видео, популарниот македонски џез музичар Владимир Четкар ја претстави екранизацијата за новиот сингл насловен „Travel The World“ . Станува збор за уште една одлична...

 Оревокршачка на мраз се презакажува за 4 декември

„Оревокршачка“ на мраз се презакажува за 4 декември

Радио МК | пред еден месец

Балетскиот спектакл „Оревокршачка “ на мраз, кој требаше да се одржи на 24 ноември 2017 година, поради технички причини се презакажува за 4 декември 2017 година , локација непроменета – Македонска Опера...

Славко ќе оди дома кај Никол Шерцингер

Славко ќе оди дома кај Никол Шерцингер

Радио МК | пред еден месец

Како што претпоставувавме, на Славко Калезиќ засега добро му оди во британскиот „Х фактор“ , каде што успеа да го совлада и предизвикот на шесте столчиња, обезбедувајќи си место меѓу најдобрите шест од...

Едита ја имитираше Тијана а Тијана беше Џастин Тимберлејк

Едита ја имитираше Тијана, а Тијана беше Џастин Тимберлејк

Радио МК | пред еден месец

„Твоето лице звучи познато“ и изминатиов викенд продолжи со урнебесните моменти и одлични имитации на славни музички имиња, а имајќи предвид дека и меѓу натпреварувачите преовладуваат пејачи, се случува...

Во чест на Тоше  Инструментал бенд ја преработи Полско цвеќе

Во чест на Тоше, „Инструментал бенд“ ја преработи „Полско цвеќе“

Радио МК | пред еден месец

И после 10 години од неговата прерана смрт, Тоше Проески останува и понатаму да биде најголема инспирација за новите музички генерации, а голем дел од нив одлучуваат да направат и по некоја преработка...

 Егзит започнува зимски фестивал на Јахорина

„Егзит“ започнува зимски фестивал на Јахорина

Радио МК | пред еден месец

Големото фестивалско семејство на „ Егзит “ од следната година ќе брои уште еден член! Откако во 2014 го започна одржувањето на „ Си денс “ на Јаз, па година дена подоцна и „ Револушн “ во Темишвар, а...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност