Омилената храна на светките лидери

Омилената храна на светките лидери

Divian Arts | пред 3 часа

Dan Bannino направи одличен серијал кој ги претставува навиките на исхрана на светските лидери. Главната цел е да го прикаже нивниот вкус и да ја доближи нивната човечност која ни покажува како и тие се...

Со кого излегуваат ангелите од Викторија Сикрет

Со кого излегуваат ангелите од Викторија Сикрет?

Divian Arts | пред 3 часа

Како што се ближи еден од најголемите настани во светот на модата, така одлучивме да Ви го претставиме вкусот на топ моделите на Викторија Сикрет, но не зборуваме за модниот вкус, туку вкус за животен...

Зимски тренд  кратка боб физура

Зимски тренд – кратка боб физура!

Divian Arts | пред 14 часа

Дали во последно време сте размислувале за нова фризура? Ако е така, сега е идеалното време за тоа. Кратката боб фризура – стана хит фризура за оваа зима, а тоа го докажуваат и бројните влијателни блогерки,...

Утре стартува седмата Недела на Дизајнот во Скопје  Унгарија земја во фокус

Утре стартува седмата “Недела на Дизајнот во Скопје Унгарија” земја во фокус

Divian Arts | пред еден ден

Унгарија, каде се создадени пенкалото познато како „биро“ (Ласло Биро, 1938), Рубиковата коцка (Емо Рубик, 1975) и Нојмановата архитектура што е основа на сите модерни компјутери (Јанош Нојман, 1945),...

Уметност со чај

Уметност со чај

Divian Arts | пред еден ден

Brian Kesinger е уметник кој работи во Disney animation и понекогаш сака да си направи шоља чај и да слика! Неговите дела се во steampunk стилот, Brian цели кон создавање на нови светови преку својата...

Фустани во кои ќе ја поминеме зимата

Фустани во кои ќе ја поминеме зимата!

Divian Arts | пред еден ден

Иако во фустаните најмногу уживаме преку летото и пролетта, не помалку ги сакаме во есента и зимата. Било кој фустан да го одбереме, со добри хулахопки и чизми кои можат да бидат на рамна пета, до глужд...

Неделата на дизајн во Скопје No 7

Неделата на дизајн во Скопје No.7

Divian Arts | пред еден ден

Како и секоја година, така и оваа, сo огромна радост ви го претставуваме новото издание на Неделата на дизајн во Скопје! Ве покануваме на креативно, 5-дневно , 24-часовно доживување исполнето со иновативни...

Неделен репертоар на Драмски театар 20 11  26 11 2017

Неделен репертоар на Драмски театар (20.11. – 26.11.2017)

Divian Arts | пред еден ден

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 20.11 до 26.11.2017 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: ден и час: 21.11.2017 (вторник) | 20.00 претстава: БУРЕ БАРУТ...

#Divianarts  Христина Трајкоска фото на неделата

#Divianarts | Христина Трајкоска фото на неделата!

Divian Arts | пред еден ден

Дозволете да Ви го претставиме победникот на нашиот неделен  фото натпревар на Instagram , Христина Трајкоска . Христина е млада ентузијастична фотографка чија пасија е уличната фотографија. Не зборуваме...

Победници на 10 јубилеен СКПФ Вештачка реалност

Победници на 10. јубилеен СКПФ „Вештачка реалност“

Divian Arts | пред еден ден

Јубилејниот 10. Скопје постер фестивалски конкурс за студентски плакат на тема „Вештачка реалност“ ги надмина очекувањата. Пристигнаа плакати од 68 држави ширум светот. Се повеќе факултети се заинтересирани...

Филм со моќна еко порака Земјата од иднината најдобар на осмиот Мобил фестивал

Филм со моќна еко-порака „Земјата од иднината” најдобар на осмиот „Мобил фестивал“

Divian Arts | пред 3 дена

Со големо задоволство ве информираме дека 8. издание на „Мобил фестивал“ успешно заврши синоќа во Кинотеката на Македонија, со доделувањето на наградите за најдобрите филмови снимени со мобилен телефон....

Неделeн хороскоп од 20  26 11 2017 година

Неделeн хороскоп од 20 – 26.11. 2017 година!

Divian Arts | пред 3 дена

ОВЕН Работа Ве очекуваат многу работи кои мора да ги завршите во краток временски период, но без нервоза, работете со добар тим на соработници. Многу луѓе ве критикуваат, но вие се држите до својата концепција...

Исполнете го својот сон и преспијте во вистинска Lego куќа

Исполнете го својот сон и преспијте во вистинска Lego куќа!

Divian Arts | пред 4 дена

Lego куќа, која е опремена со над 25 милиони шарени Lego коцки и блокови, ќе ја стимулира имагинацијата дури и на тие најзаспаните. Додека девојките сонуваат за луксузен одмор и сместување, момчињата можеби...

Чорапи со машнички за најинтересната модна приказна на сезоната

Чорапи со машнички за најинтересната модна приказна на сезоната!

Divian Arts | пред 4 дена

Сандалите ги оставивме за некои други временски услови, а затворените чевли станаа дел од нашиот секојдневен живот. За да ги направите поинтересни, а секој ден да се чувствувате како да носите сосема нови...

Симетрични згради на Будимпешта под надреално небо

Симетрични згради на Будимпешта под надреално небо

Divian Arts | пред 4 дена

Кога зборуваме за воодушевувачка архитектура, благо – детализирани фасади, широки улици, многу зеленило и велосипеди, зборуваме за Будимпешта! Zsolt Hlinka ги фотографираше зградите на самиот агол, за...

Оваа есен карираното е cool

Оваа есен карираното е “cool” !

Divian Arts | пред 5 дена

Карираниот дезен воглавно се врзува за кошули и здолништа, а ние денес ви  претставуваме и други начини, кои можете да ги надоврзете на вашиот стајлинг и да изгледате модерно. Карираниот дизајн стана многу...

Како да носите мини здолниште ако веќе не сте тинејџерка

Како да носите мини здолниште ако веќе не сте тинејџерка?

Divian Arts | пред 5 дена

Мини здолништа се враќаат во мода, а вие не се плашете да ги носите! Оваа есен и зима, мини здолништа повторно се во тренд. Сем мини здолништата од тексас,  можеме да видиме дека во тренд се и здолништа...

Најскапата супстанца на светот чини 100 милијарди долари за милиграм

Најскапата супстанца на светот чини 100 милијарди долари за милиграм!

Divian Arts | пред 5 дена

Најскапа супстанца Со цена од 100 милијарди долари за милиграм, анти-материјата е најскапата супстанција на планетата. Во согласност со напорите на човештвото да оди таму каде што никој друг не бил, анти-материјата...

Знаете ли колку чини најскапиот телефон на светот

Знаете ли колку чини најскапиот телефон на светот?

Divian Arts | пред 5 дена

Најскап телефон на светот Црниот дијамант од 26 карати, како копче за опцијата home, го крена овој iPhone 5 кон небото. Тој го носи името iPhone 5 Black Diamond, а е дело на Стјуарт Хјуз. Со цена од 16,5...

Овој профил на Instagram совршено ја усогласува облеката со познати уметнички дела

Овој профил на Instagram совршено ја усогласува облеката со познати уметнички дела!

Divian Arts | пред 5 дена

Зад профилот © dressedtomatch стои Michelle Satterlee, која објавува фотографии кои изгледаат како визуелни реплики на познати уметнички дела. “Секој ги сака работите што се совпаѓаат или се вклопуваат...

Внимавајте каде патувате во 2018та

Внимавајте каде патувате во 2018та!

Divian Arts | пред 5 дена

„ International SOS “ и „ Control Risks “ публикваа мапа која ја прикажува безбедноста на земјите во светот според состојба на заразни болести, стапка на тероризам, развиена внатрешна безбедност и секако...

Фотографија  Ноќниот живот на улиците во Токио

Фотографија | Ноќниот живот на улиците во Токио

Divian Arts | пред 5 дена

Токио е дефинитивно  дестинација од соништата! Со цел да се даде надреалистична слика на посакуваното клише, Yoshito Hasaka ги претстави јапонските улици навечер онака како што ги идеализираме, флуоресцентини...

Доделување награди на најдобрите филмови снимени со мобилен на 8  Мобил фестивал

Доделување награди на најдобрите филмови снимени со мобилен на 8. „Мобил фестивал“

Divian Arts | пред 5 дена

Во Кинотеката на Македонија утревечер (18 ноември) во 20 часот ќе се одржи финалната вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска...

 Звукот на материјалите  Седмо издание на Недела на дизајнот во Скопје

“Звукот на материјалите” Седмо издание на Недела на дизајнот во Скопје

Divian Arts | пред 5 дена

“Звукот на материјалите” е темата на седмото издание на Недела на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week) што се отвора на 22 ноември во Јавна соба. На најпопуларната дизајнерска платформа за афирмација...

Karl Lagerfeld ќе ја дизајнира божиќната елка во лондоскиот хотел Claridge

Karl Lagerfeld ќе ја дизајнира божиќната елка во лондоскиот хотел Claridge!

Divian Arts | пред 6 дена

Лондонскиот хотел Claridge, никогаш до сега не го разочарал светот со својата божиќна елка. Во минатото, дизајнирањето на елката беше доверено на големите дизајнерски имиња, вклучувајќи го и дизајнерското...

Hotel Mousai во Мексико совршено место за бегство од студените денови

Hotel Mousai во Мексико, совршено место за бегство од студените денови!

Divian Arts | пред 6 дена

Полека се подготвуваме за студените денови, снег, дожд и многу, многу слоеви на облека … Сепак, еден поглед во нашата галерија ќе ви овозможи да фантазирате за неверојатниот Тихи Океан (Пацифик) и уште...

Неутралите нијанси најлесно се комбинираат

Неутралите нијанси најлесно се комбинираат!

Divian Arts | пред 6 дена

Постои многу добра причина зошто неутралните бои се омилени на сите, во текот на есенската сезона … Прво, никако не можете да направите грешка со неутралната палета на бои. Од сите бои кои ни се достапни,...

Alexander McQueen  ресорт колекцијата за 2018 година

Alexander McQueen – ресорт колекцијата за 2018 година!

Divian Arts | пред 6 дена

Причината зошто љубителите на модата ги сакаат предсезонските колекции се капки, кои ги прават празниците блескави и сјајни. Сара Бартон од модната куќа Александар Меквин, имаше задача да ги направи сите...

Прекрасната Колумбија стана посакувана дестинација

Прекрасната Колумбија стана посакувана дестинација!

Divian Arts | пред 6 дена

До пред некое време, Колумбија не беше на листата на најпосакуваните дестинации на светските патници. Се разбира, ова не значи дека луѓето не ја посетуваа или дека било невозможно да се посети, едноставно,...

Сликата на Леонардо Да Винчи Salvator Mundi се продаде на аукција за неверојатни 450 милиони $

Сликата на Леонардо Да Винчи “Salvator Mundi” се продаде на аукција за неверојатни 450 милиони $!

Divian Arts | пред 6 дена

“Salvator Mundi”, одамна изгубената слика на Исус Христос од Леонардо Да Винчи од околу 1500-тата година, се продаде ноќеска во Њујорк за неверојатни 450 милиони долари, што ја прави најскапото уметничко...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност