Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет со барање до Ректорот на УКИМ проф д р Никола Јанкуловски

Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет со барање до Ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски

пред еден час - Факултети

Б А Р А Њ Е

Отворен ден на Институтот Данте Алигиери и Националната агенција за европски образовни програми и мобилност

Отворен ден на Институтот „Данте Алигиери“ и Националната агенција за европски образовни програми и мобилност

пред еден час - Факултети

Институтот Данте Алигиери во Скопје и Националната агенција за европски образовни програми и мобилност имаат чест да ве поканат на зеднички Отворен ден кој ќе се одржи на 29Мај во понеделник од 11-13 часот...

Матурантите утре полагаат државна матура

Матурантите утре полагаат државна матура

пред 3 часа - Факултети

Разгледување на потенцијалите за соработка помеѓу Македонија и Шведска на Форумот на Македонија2025 во Стокхолм

Разгледување на потенцијалите за соработка помеѓу Македонија и Шведска на Форумот на Македонија2025 во Стокхолм

пред 4 часа - Факултети

На 13 и 14 јуни во Стокхолм ќе се одржи Форум за претставување на можностите за соработка помеѓу Македонија и Шведска. Форумот го организира Македонија2025 во соработка со Амбасадата на Република Македонија...

Причини зошто да купувате онлајн на www sportvision mk

Причини зошто да купувате онлајн на www.sportvision.mk

пред 4 часа - Факултети

Модерниот живот ни донесе и модерен начин на купување. Поради многуте предности сè поголем е бројот на луѓe кои купуваат преку интернет. Можноста за купување „во пижами со кафе во рака” е само една од...

Што би можеле да очекуваме од Google оваа година

Што би можеле да очекуваме од „Google“ оваа година?

пред 7 часа - Факултети

Фото: AFP 1. „Google Pixel 2“ Фото: Flickr 2. Уште еден „Pixel“ модел? Фото: Flickr 3. Официјален „Google Tango“ паметен телефон Фото: Flickr 4. Целосно самостоен „VR Headset“ Фото: Flickr 5. Наследник...

Знаци кои покажуваат дека сте поинтелигентни од просечна личност

Знаци кои покажуваат дека сте поинтелигентни од просечна личност

пред 7 часа - Факултети

Фото: Getty Images 1. Политички либералец 2. Анксиозност 3. Нарушувања на менталното здравје 4. Доверба 5. Осаменост 6. Мрзеливост 7. Ноќни птици 8. Извртена смисла за хумор 9. Креативност интелигентните луѓе

Техники кои помагаат за суперпомнење

Техники кои помагаат за суперпомнење

пред 7 часа - Факултети

Постојаната изложеност на дигиталната технологија  негативно влијае врз индивидуалниот капацитет за помнење. Сепак, постојат низа  едноставни и практични техники кои можат да ја зголемат способноста за...

Олдос Хаксли  Постои само еден агол од универзумот кој можете да го подобрите  себеси

Олдос Хаксли: „Постои само еден агол од универзумот кој можете да го подобрите - себеси!“

пред 7 часа - Факултети

Први гласини за ајфонот што треба да биде претставен идната година

Први гласини за „ајфонот“ што треба да биде претставен идната година

пред 7 часа - Факултети

( Фото: Pixabay ) Иако „Епл“ сè уште ги нема претставено  најновиот „ајфон 7С/7С“ ниту пак „ајфон 8“, затоа што официјалната свеченост е предвидена за три месеци, на интернет веќе се појавија гласини за...

Водич за патување низ местата каде што се снимени Вашите омилени серии и филмови

Водич за патување низ местата каде што се снимени Вашите омилени серии и филмови

пред 7 часа - Факултети

Секако дека може да го искористите Вашиот одмор како бегство од црната дупка на Нетфликс во која сте паднале дома, но не мора целосно да го исклучите телевизорот за музеите додека истражувате некој нов...

Дали треба да загрижува планинскиот долг на Кина

Дали треба да загрижува „планинскиот“ долг на Кина?

пред 7 часа - Факултети

Долгот

Непочитувањето на воспитувачите и наставниците во Швајцарија го достигна врвот

Непочитувањето на воспитувачите и наставниците во Швајцарија го достигна врвот

пред 7 часа - Факултети

Вриштење, туркање, непослушност – сè повеќе деца се пакосни, мрзеливи и разгалени. Вината за ова ја сносат родителите. Една детска градинка од Луцерн, едно утро ги повела децата во блиската шума за да...

Што знае едно дете што се 5000 евра

Што знае едно дете што се 5000 евра?

пред 7 часа - Факултети

Кога станува збор за парите секој родител ги чува подалеку од своите деца, со цел да ги научи дека треба да се биде одговорен кон нив затоа што тешко се заработуваат. Ако ги чувате парите дома, осигурајте...

Што прават козите качени на дрво

Што прават козите качени на дрво?

пред 7 часа - Факултети

Фото: H Garrido/EBD-CSIC Запрепастени беа и биолозите кои патувале низ Мароко. „Бевме изненадени кога видовме како 10-20 кози се искачуваат по трнливите арган дрвја“, пишуваат тие во едно истражување објавено...

Најмилозвучниот јазик во светот

Најмилозвучниот јазик во светот

пред 7 часа - Факултети

Јазиците

Зошто Guardians of the Galaxy Vol 2 е најзабавниот филм за оваа година

Зошто „Guardians of the Galaxy Vol.2“ е најзабавниот филм за оваа година?

пред 7 часа - Факултети

чекаа продолжението Фото: Disney 1. Ист е како првиот; и тоа е добра работа „Сите продолженија ги повторуваат најдобрите трикови од нивните претходници, но изборот на трикови на режисерот Џејмс Ган е многу...

Претприемачки вештини на кои родителите треба да ги научат своите деца

Претприемачки вештини на кои родителите треба да ги научат своите деца

пред 7 часа - Факултети

способности

10 технолошки иновации кои ќе го револуционизираат дигиталниот свет

10 технолошки иновации кои ќе го револуционизираат дигиталниот свет

пред 7 часа - Факултети

Young Entrepreneur Council вештачката интелигенција

Како изгледа да Ве удри молња

Како изгледа да Ве удри молња?

пред 7 часа - Факултети

Дали знаевте дека годишно од молња умираат повеќе од 4000 луѓе во светот? Жртвите може да страдаат од краткорочни и долгорочни ефекти, како срцев удар, конфузија или напади. Електрицитетот и телото Што...

Јапонците на оригинален начин го искоренија стресот на работa

Јапонците на оригинален начин го искоренија стресот на работa

пред 7 часа - Факултети

( Фото: Pixabay ) Една компанија во Јапонија, земјата која е позната по долгото работно време и  строгата  работна дисциплина, пронајде „терапија“ за намалување на стресот – мачките! Во малата канцеларија...

Не му ги забранувајте овие нешта на детето ако сакате да има нормално детство

Не му ги забранувајте овие нешта на детето, ако сакате да има нормално детство

пред 7 часа - Факултети

( Фото: Pixabay ) Психолозите мислат дека ограничувањата ги прават децата помирни. Меѓутоа, некои забрани можат да предизвикаат сосема спротивен ефект и да доведат до тоа детето да се чувствува несигурно...

Мрачната страна на работата во Германија

Мрачната страна на работата во Германија

пред 7 часа - Факултети

Многу луѓе од Западен Балкан работат во Германија во градежнишвото, без разлика дали се дојдени самостојно или ги упатила нивната компанија. Но, работите не се толку светли како што се чини. работодавачите

Отворено со Зорица Црношија Единаесет години се борам со несоници

Отворено со Зорица Црношија: Единаесет години се борам со несоници

пред 7 часа - Факултети

Кога сите легнуваат да спијат, тие остануваат будни. Или, пак, заспиаат, а потоа се будат во текот на ноќта. Нивниот организам се навикнал да функционира и со три часа спиење во текот на ноќта. Но тоа...

Николина Костовска студент Најсилната страна на УТМС е дипломата TedQual единствена во Македонија

Николина Костовска, студент: Најсилната страна на УТМС е дипломата TedQual, единствена во Македонија

пред 7 часа - Факултети

Оваа диплома е директна меѓународна потврда за високиот квалитет на наставната програма на Универзитетот. УТМС е 76. Универзитет во светот кој го добива овој сертификат и единствен во државата, факт што...

Временска прогноза за наредниот период  Од понеделник стабилизација на времето

Временска прогноза за наредниот период... Од понеделник стабилизација на времето!

пред 8 часа - Факултети

Weather4all.com.mk

Почина големиот македонски уметник и професор Владимир Георгиевски

Почина големиот македонски уметник и професор, Владимир Георгиевски

пред 15 часа - Факултети

Владимир Георгиевски, еден од најистакнатите современи македонски сликари и професор на Архитектонскиот факултет, почина денеска во Скопје по тешко боледување.

Силен интернационален тим оваа година ќе работи со учесниците на кампот на Лазаров

Силен интернационален тим оваа година ќе работи со учесниците на кампот на Лазаров

пред 16 часа - Факултети

На нешто помалку од еден месец до стартот на третиот камп на капитенот на македонскиот национален тим, Кирил Лазаров, се комлетира тренерскиот кадар кој и оваа година ќе ги пренесува своите искуства и...

Погледнете како некогаш се прославуваше Денот на младоста и роденденот на Тито

Погледнете како некогаш се прославуваше Денот на младоста и роденденот на Тито

пред 21 часа - Факултети

Југославија

Најневообичаените споменици во светот

Најневообичаените споменици во светот

пред 23 часа - Факултети

најневообичаените споменици магента боја Lenz апликација Оваа иновативна AR (Augmented Reality) апликација им овозможува на корисниците да искусат една сосема нова димензија, a може да се симне бесплатно...

Повеќе
КЛИКНИ