Сите трејлери на Comic con 2017

Сите трејлери на „Comic-con 2017“

Факултети | пред 59 минути

Ова е уникатно време од годината кога студијата знаат дека имаат огромна публика низ светот, па така нè очекуваат нови филмови од најразлични жанрови. Има толку многу што е речиси невозможно да се знаат...

Уште малку стипендии за постдипломски студии ви се на дофат во Охридската филмска академија

Уште малку стипендии за постдипломски студии ви се на дофат во Охридската филмска академија

Факултети | пред еден час

Доколку ве интересира режија, филмско сценарио, креативна продукција, кинематографија или постпродукција на слика и на звук, обезбедете си школарина во вредност од 9.000 евра и аплицирајте од 1 до 31 август....

Животот се книгите што мораме да ги читаме за да знаеме дека живееме и чувствуваме

Животот се книгите што мораме да ги читаме за да знаеме дека живееме и чувствуваме

Факултети | пред еден час

( Фото: Pixabay ) Откако ќе прочитаме некоја книга, не треба повторно да ја читаме, туку да ја затвориме, да ја тргнеме настрана и со насмевка да се сеќаваме на приказната, тоа нека ни биде ново искуство...

Едноставно и генијално Првиот бесплатен клима уред во светот

Едноставно и генијално: Првиот бесплатен клима-уред во светот

Факултети | пред еден час

( Фото: Youtube screenshot ) Во овој топлотен бран што повторно нè зафати, секој бара начин да се разлади. За таа цел, споделуваме едно генијално решение – бесплатен клима-уред што работи без струја и...

Проф д р Ѓорѓи Маркоски раководител на Институтот за математика МОН четири години не финансирало ниту еден научен математички проект

Проф. д-р Ѓорѓи Маркоски, раководител на Институтот за математика: МОН четири години не финансирало ниту еден научен математички проект

Факултети | пред еден час

Факултети.мк: Се наближуваат уписите за новата учебна година. Што ќе им понуди Институтот за математика на новите студенти? http://im-pmf.weebly.com/ Факултети.мк: Каков беше интересот за оваа наука минатата...

Затворот од кој нема излегување  во него се сместени најлошите криминалци

Затворот од кој нема излегување - во него се сместени најлошите криминалци

Факултети | пред еден час

фото извор: Getty Images затвор

Рабиндранат Тагоре  Децата насила ги одделуваме од нивниот свет

Рабиндранат Тагоре: „Децата насила ги одделуваме од нивниот свет“

Факултети | пред еден час

Како мудриот Тагоре ја гледа целта на образованието на човекот? Кон што ги упатува родителите и сите воспитувачи и наставници? вистина

Револуционерно откритие Пронајдена ангелската честичка

Револуционерно откритие: Пронајдена „ангелската честичка“!

Факултети | пред еден час

( Фото: Thinkstock ) По осумдесет години откако првпат беше предложено нејзиното постоење, научниците од Универзитетот „Стенфорд“ ја пронајдоа „ангелската честичка“, која истовремено постои како материја...

Постои и едноставно објаснување за несреќите кај Бермудскиот триаголник

Постои и едноставно објаснување за несреќите кај Бермудскиот триаголник

Факултети | пред еден час

фото извор: news.com.au триаголник

Познати дами без шминка  која е поубава

Познати дами без шминка – која е поубава?

Факултети | пред еден час

Ни кај нив не е сѐ сјајно. Кога ќе се изгаснат светлата на холивудската сцена, се добива впечаток дека познатите личности стануваат исти како нас, обични смртници. Иако е речиси невозможно да ги видите...

Како интелигентните агенти учат да трчаат

Како интелигентните агенти учат да трчаат?

Факултети | пред еден час

Фото: DeepMind Резултати Фото: DeepMind Планар Вокер: Фото: DeepMind Квадрупед: Фото: DeepMind Хуманоид: Програмата

 Гугл планира радикално да ја промени својата страница

„Гугл“ планира радикално да ја промени својата страница

Факултети | пред еден час

( Фото: Pixabay ) Компанијата која почна со интернет-пребарување, а денес нуди низа дигитални услуги, најави дека нејзината почетна страница ќе доживее редизајн – прв од 1996 година. Промената ќе биде...

Дали можете да погодите за кого станува збор на фотографијата

Дали можете да погодите за кого станува збор на фотографијата?

Факултети | пред еден час

High School Portrait of Jack Nicholson. A post shared by History In Pics (@historyphotographed) on Jul 3, 2017 at 2:01pm PDT интернет

УНДП бара оперативен аналитичар во Истанбул

УНДП бара оперативен аналитичар во Истанбул

Факултети | пред еден час

UNDP’s Regional Centre for Europe and the CIS (Istanbul Regional Hub) is UNDP`s advisory hub for the Europe and CIS region tasked with the responsibility to provide policy and programmatic support to UNDP´s...

Кој е најголемиот број

Кој е најголемиот број?

Факултети | пред еден час

Погледнете го видеото кое кажува кој е најголемиот и најзастрашувачкиот број откриен некогаш .

Пресметајте го вашето будење и разбудете се свежи

Пресметајте го вашето будење и разбудете се свежи

Факултети | пред еден час

Фото: Shutterstock наутро ТУКА

Оптички тест што се шири по интернет само 2 од луѓето ги гледаат сите броеви на сликата

Оптички тест што се шири по интернет: само 2% од луѓето ги гледаат сите броеви на сликата

Факултети | пред еден час

На интернет во последно време кружи една навистина интересна оптичка илузија која ја испитува и можноста за апстрактно размислување кај оној што ја решава. Фото: Screenshot: YouTube пронајдат

Внимавајте Ејч би о ве следи кога ја преземате Игра на троновите преку торент

Внимавајте: Ејч-би-о ве следи кога ја преземате „Игра на троновите“ преку торент

Факултети | пред еден час

Фото: Promo серијата

Неделна временска прогноза Какво време да очекуваме во наредените денови

Неделна временска прогноза: Какво време да очекуваме во наредените денови

Факултети | пред еден час

Weather4all.com.mk

Гимназија Нова вработува лице за работа во кафетерија

Гимназија Нова вработува лице за работа во кафетерија

Факултети | пред еден час

Оглас за вработување на лице за работа во кафетерија [email protected] Активен до: 04.08.2017

Математичарот Никола Велов со бронзен медал од Олимпијадата во Рио

Математичарот Никола Велов со бронзен медал од Олимпијадата во Рио

Факултети | пред 19 часа

Македонските математичари благодарение на Никола Велов се вратија со бронзен медал од 58. Меѓународна олимпијада по математика која оваа година се одржа во Рио де Жанеиро. Од 115 држави, Македонија го...

Македонија се закити со медал на Меѓународната олимпијада по физика во Индонезија

Македонија се закити со медал на Меѓународната олимпијада по физика во Индонезија

Факултети | пред 21 часа

На 48 Меѓународна олимпијада по физика што се одржува од 16 до 24 јули 2017, Друштвото на физичарите на Република Македонија (ДФРМ) ја претстави нашата земја со тим од тројца ученици и двајца водачи: Александар...

Човекот со камера во неговото око

Човекот со камера во неговото око

Факултети | пред еден ден

Роб Спенс е режисер кој е слеп на едното око. Пред девет години, тој ставил малечка камера во неговото око, а денес ја користи за снимање на документарен филм за киборзите .

Која професија во Македонија зема највисока а која најниска нето плата

Која професија во Македонија зема највисока, а која најниска нето-плата?

Факултети | пред еден ден

Дејности со највисока плата: Дејности со најниска плата: ТУКА.

Навики во однесувањето во Германија на кои странците не можат да се навикнат

Навики во однесувањето во Германија на кои странците не можат да се навикнат

Факултети | пред еден ден

1. Директни се 2. Јавна дисциплина насекаде 3. Ве тераат да платите во кеш 4. Ужасна услуга 5. Заканувачки писма 6. Пушат внатре, а прават се останато надвор 7. Политичка некоректност Германци

Научниците открија како може да се предвиди мигрената

Научниците открија како може да се предвиди мигрената

Факултети | пред еден ден

Фото: Flickr мозокот

Ѕирнете во овој француски замок кој може да биде ваш за 17 милиони долари

Ѕирнете во овој француски замок кој може да биде ваш за 17 милиони долари

Факултети | пред еден ден

моментов ГАЛЕРИЈА

Откриена мистеријата на движечките карпи во Долината на смртта

Откриена мистеријата на движечките карпи во „Долината на смртта“

Факултети | пред еден ден

фото извор: Tahoenathan/Wikimedia Commons карпи

Гурмански речник  Kummerspeck  Јадење поради раскинување на љубовна врска

Гурмански речник: „Kummerspeck“ - Јадење поради раскинување на љубовна врска

Факултети | пред еден ден

Фото: Thinkstock „Kalasirkannit“, Финска „Shemomechama“, Грузија - „Natmad“, Данска „Kummerspeck“, Германија „Utepils“, Норвешка „Sobremesa“, Шпанија - вечерата.

Новата банкнота со ликот на Џејн Остин има чуден избор на цитат

Новата банкнота со ликот на Џејн Остин има чуден избор на цитат

Факултети | пред еден ден

( Фото: AP ) Банката на Англија ја пушти во оптек новата банкнота од 10 фунти, на која е испишан цитат за читањето книги што го кажал лик кој инаку не сакал да чита. Новата банкнота од 10 фунти со ликот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност