На македонскиот народ му престои пеколно лето

На македонскиот народ му престои пеколно лето

Македонска Нација | пред 4 дена

Свекрва ВМРО ДПМНЕ набрзо ќе се врати на политичката сцена многу помоќна и посилна Велат дека било невкусно да се критикува новата влада пред да поминат три месеци од нејзиното устоличување. Меѓутоа, како...

Македонците се радуваат на победата на Вардар а некои не

Македонците се радуваат на победата на Вардар, а некои не!?

Македонска Нација | пред 4 дена

Свекрва Вардар е нов европски првак во ракомет откако во неверојатна драма во „Ланксас арената“ го совлада ПСЖ со само еден гол разлика 24-23 и за првпат во историјата стана шампион на стариот континент....

Дојде време за Риплиевата рубрика  Верувале или не

Дојде време за Риплиевата рубрика - Верувале или не

Македонска Нација | пред 4 дена

Александар Џеповски Дојде време за Риплиевата рубрика - Верувале или не. Ова некој да ни кажувал пред 30, 40 или дури пред 100 години дека ќе се случи, никој не би верувал ни секунда. Дојде ера на предавници,...

Манастирот Св Петка  Цапари

Манастирот „Св. Петка“ – Цапари

Македонска Нација | пред 4 дена

Тихомир Каранфилов Манастирот „Св. Петка“ – Цапари е православен манастир на МПЦ – ОА, Преспанско пелагониска православна епархија. Се наоѓа во околината на историското село Цапари, скриен во источните...

ВО МАКЕДОНИЈА БОГ ЌЕ ЈА ПОБЕДИ САТАНАТА

ВО МАКЕДОНИЈА БОГ ЌЕ ЈА ПОБЕДИ САТАНАТА!

Македонска Нација | пред 4 дена

Пишува Тодор ПЕТРОВ Разговор заради договор за заемно прифатливо решение за името со Атина претставува најтешко кривично дело велепредавство, флагрантно кршење на Уставот и законите, Повелбата на Обединетите...

ВМРО ДПМНЕ слави 27 години од своето основање

ВМРО ДПМНЕ слави 27 години од своето основање

Македонска Нација | пред 4 дена

Македонска нација На 17 јуни 2017 година, ВМРО ДПМНЕ слави 27 години од своето основање. Во текот на изминатите години ВМРО ДПМНЕ постојано растеше, се надградуваше, за да денес таа да е најголемата и...

Главенишкиот манастир Св Димитар место за одмор на Св Климент Охридски

Главенишкиот манастир „Св Димитар“ место за одмор на Св. Климент Охридски

Македонска Нација | пред 4 дена

Тихомир Каранфилов Австриските војници копајќи кај селото Балш на реката Јаница во југозападна Албанија, кон крајот на Првата светска војна наишле на урнатини од голема црква со колони и мермерен столб...

Од чекање ќе не удри чекан по глава

Од чекање ќе не удри чекан по глава

Македонска Нација | пред 4 дена

Александар Џеповски Ова е најтажна и најглупа вистинска трагедија што се случува со Македонија и Македонскиот народ. Се работи за Мерцедесот и милијардите на Грујо и Сашо. Нели ја опљачкале Македонија...

Заеви катастрофални потези

Заеви катастрофални потези

Македонска Нација | пред 4 дена

Дипл.Екк, Рубинчо В.Јованоски од Прилеп Во 25 години плурална Македонија се нема случено Премиер на државата да биде избран на нелегален начин. Тоа се случи на последниот ден од месец мај кога пратеникот...

Никој нема право да го стави на коцка македонското име

Никој нема право да го стави на коцка македонското име

Македонска Нација | пред 4 дена

Свекрва НАТО и ЕУ му порачаа на Зоран Заев дека нема почеток на преговори и членство без решение за името. Првиот човек на Алијансата Столтенберг, еврокомесарите Хан и Могерини, како и Доналд Туск од Европскиот...

На македонскиот народ му престои пеколно лето

На македонскиот народ му престои пеколно лето

Македонска Нација | пред 6 дена

Свекрва ВМРО ДПМНЕ набрзо ќе се врати на политичката сцена многу помоќна и посилна Велат дека било невкусно да се критикува новата влада пред да поминат три месеци од нејзиното устоличување. Меѓутоа, како...

Промоција на делото Македонски иселенички меридијани од Славе Катин

Промоција на делото „Македонски иселенички меридијани“ од Славе Катин

Македонска Нација | пред 6 дена

На 14-ти јуни 2017 година, во 12.00 часоќе, во „Матица македонска – Салон ексклузив“ во Скопје се одржа промоција на делото „Македонски иселенички меридијани“ од Славе Катин, коe е издание на издавачките...

АТИНА ДОЛЖИ ИЗВИНУВАЊЕ И РЕПАРАЦИИ ЗА НАСИЛНО ПРОГОНЕТИТЕ МАКЕДОНЦИ ОД ОКУПИРАНИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА

АТИНА ДОЛЖИ ИЗВИНУВАЊЕ И РЕПАРАЦИИ ЗА НАСИЛНО ПРОГОНЕТИТЕ МАКЕДОНЦИ ОД ОКУПИРАНИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА!

Македонска Нација | пред 6 дена

Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН, Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија - Битола, Матицата на иселениците од Македонија, Сојузот на Македонците со исламска религија, Светскиот...

Заплашување на седмата сила

Заплашување на седмата сила

Македонска Нација | пред 6 дена

Во ова мое писмо се прашувам далиновата т.н. реформска влада ќе и биде дозволено слободно изразување во електронските и печатените медиуми на обичниот граѓанин од една и новинарите од друга страна. Само...

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА  АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

Македонска Нација | пред 6 дена

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ Александар ДОНСКИ Деновиве на Youtube е поставена седумнаесеттата епизода од документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ...

Зборови на хартија делата во реалноста

Зборови на хартија, делата во реалноста

Македонска Нација | пред 6 дена

Во Градот под Марковите кули со огномет беше најавено доаѓањето на т.н, реформска влада на чело со СДСМ и актуелниот премиер, аболицираната личност Зоран Заев, алијас Бошко Буха. Во оваа прилика се прашувам...

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА  АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

Македонска Нација | пред 6 дена

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ Александар ДОНСКИ Деновиве на Youtube е поставена седумнаесеттата епизода од документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ...

ВМРО ДПМНЕ набрзо ќе се врати на политичката сцена многу помоќна и посилна

ВМРО ДПМНЕ набрзо ќе се врати на политичката сцена многу помоќна и посилна

Македонска Нација | пред 6 дена

Свекрва ВМРО ДПМНЕ набрзо ќе се врати на политичката сцена многу помоќна и посилна Велат дека било невкусно да се критикува новата влада пред да поминат три месеци од нејзиното устоличување. Меѓутоа, како...

Македонските гласила Наш лист и Македонски весник во Шведска 8

Македонските гласила „Наш лист„ и „Македонски весник“ во Шведска (8)

Македонска Нација | пред 6 дена

НИЗ СТРАНИЦИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ПЕЧАТ ВО ЕВРОПА Улогата на средствата за јавно информирање кај Македонците во Шведска била е и ќе биде од суштинско значење. Информативните гласила се  незаменливи во продолжувањето...

Јубилеј Десет години од формирањето на Австралиско македонскиот театар од Сиднеј

Јубилеј: Десет години од формирањето на Австралиско македонскиот театар од Сиднеј

Македонска Нација | пред 6 дена

На 23 мај 2007 година се формира Австралиско македонскиот театар од Сиднеј кој за последните десет години постави на сцена 13 оргинални продукции. Со своите продукции гостувал во повеќе градови во Австралија,...

На Митровден меѓу Македонците во Тичино 2

На Митровден меѓу Македонците во Тичино (2)

Македонска Нација | пред 6 дена

ОД ПАТУВАЊАТА ПО СВЕТОТ – ШВАЈЦАРИЈА Тичино е еден од кантоните во Швајцарија. Тој е најјужниот кантон во федерацијата и единствен кантон каде само италијанскиот е службен јазик. Името на кантонот потекнува...

Саво Костадиновски

Саво Костадиновски

Македонска Нација | пред 6 дена

– Ова е нешто друго, Евдокијо! Јанко не оди преку мориња – рече Костадин. – Не оди преку мориња, ама ќе оди преку неколку планини и реки. Вие кога бевте на пазар до Солун, две недели одевте натаму и наваму....

Ново дело на дипломатот Константин Дораковски

Ново дело на дипломатот Константин Дораковски

Македонска Нација | пред 6 дена

Неодамна од печат излезе книга со драмски текстови под наслов „Шушулеменко“ од дипломатот Константин Дораковски. Тоа е дело на првиот македонски дипломат во Канада (в.д. генерален конзул на Република Македонија...

Дојде време за Риплиевата рубрика  Верувале или не

Дојде време за Риплиевата рубрика - Верувале или не

Македонска Нација | пред 6 дена

Александар Џеповски Дојде време за Риплиевата рубрика - Верувале или не. Ова некој да ни кажувал пред 30, 40 или дури пред 100 години дека ќе се случи, никој не би верувал ни секунда. Дојде ера на предавници,...

Од чекање ќе не удри чекан по глава

Од чекање ќе не удри чекан по глава

Македонска Нација | пред 6 дена

Александар Џеповски Ова е најтажна и најглупа вистинска трагедија што се случува со Македонија и Македонскиот народ. Се работи за Мерцедесот и милијардите на Грујо и Сашо. Нели ја опљачкале Македонија...

Главенишкиот манастир Св Димитар место за одмор на Св Климент Охридски

Главенишкиот манастир „Св Димитар“ место за одмор на Св. Климент Охридски

Македонска Нација | пред 6 дена

Тихомир Каранфилов Австриските војници копајќи кај селото Балш на реката Јаница во југозападна Албанија, кон крајот на Првата светска војна наишле на урнатини од голема црква со колони и мермерен столб...

СДСМ знае да раководи само со неук сиромашен и уплашен народ

СДСМ знае да раководи само со неук, сиромашен и уплашен народ

Македонска Нација | пред 6 дена

Свекрва ВМРО ДПМНЕ набрзо ќе се врати на политичката сцена многу помоќна и посилна Велат дека било невкусно да се критикува новата влада пред да поминат три месеци од нејзиното устоличување. Меѓутоа, како...

Заеви катастрофални потези

Заеви катастрофални потези

Македонска Нација | пред 6 дена

Дипл.Екк, Рубинчо В.Јованоски од Прилеп Во 25 години плурална Македонија се нема случено Премиер на државата да биде избран на нелегален начин. Тоа се случи на последниот ден од месец мај кога пратеникот...

Промоција на делото Македонски иселенички меридијани од Славе Катин

Промоција на делото „Македонски иселенички меридијани“ од Славе Катин

Македонска Нација | пред 6 дена

На 14-ти јуни 2017 година, во 12.00 часоќе, во „Матица македонска – Салон ексклузив“ во Скопје се одржа промоција на делото „Македонски иселенички меридијани“ од Славе Катин, коe е издание на издавачките...

Зборови на хартија делата во реалноста

Зборови на хартија, делата во реалноста

Македонска Нација | пред 6 дена

Во Градот под Марковите кули со огномет беше најавено доаѓањето на т.н, реформска влада на чело со СДСМ и актуелниот премиер, аболицираната личност Зоран Заев, алијас Бошко Буха. Во оваа прилика се прашувам...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност