Почина примабалерината во пензија Јагода Сланева

Почина примабалерината во пензија Јагода Сланева

МКД | пред 11 минути

Денеска во Скопје, на 68-годишна возраст, почина примабалерината во пензија и кореографка Јагода Сланева, соопшти Македонската опера и балет. Јагода Сланева е дел од првата генерација ученици на Балетот...

Вардар продолжува беспрекорно во СЕХА падна и Загреб

Вардар продолжува беспрекорно во СЕХА, падна и Загреб

МКД | пред 27 минути

Вардар ја оправда улогата на фаворит против Загреб, победи со 30:23 и го задржа максималниот учинок во СЕХА лигата. Вардар и Загреб за кратко време имаа уште една средба во салата „Јане Сандански“, овој...

Фестивалот Книжевни ѕвезди сака да ја оттргне книжевноста од маргините на културната сцена

Фестивалот „Книжевни ѕвезди“ сака да ја оттргне книжевноста од маргините на културната сцена

МКД | пред 27 минути

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најави третото издание на Фестивалот на европската литература „Book Star“ / „Книжевни ѕвезди“, кој ќе се одржи од 25 октомври до 05 ноември 2017 година под слоганот...

Новите визии на џез музиката во четири дена ќе бидат претставени во Скопје

Новите визии на џез-музиката во четири дена ќе бидат претставени во Скопје

МКД | пред еден час

Скопскиот џез фестивал со своето 36. издание ќе се одржи од 19 до 22 октомври во МОБ и МКЦ. Програмата, како и секогаш, вклучува актуелни и врвни имиња во џез-музиката од САД, Европа и Африка, а оваа година...

 Главниот град на ИСИС падна под сириските сили поддржани од САД

„Главниот град“ на ИСИС падна под сириските сили поддржани од САД

МКД | пред еден час

Алијансата на сириските борци, поддржани од САД, велат дека презеле целосна контрола врз Рака, завршувајќи го тригодишното владеење на таканаречената Исламска држава во градот. Портпаролот на Сириските...

Ирачките сили ги преземаа нафтените полиња во Киркук цивилите полека се враќаат

Ирачките сили ги преземаа нафтените полиња во Киркук, цивилите полека се враќаат

МКД | пред еден час

Илјадници курдски цивили се враќаат во ирачкиот град Киркук, еден ден откако избегаа бидејќи ирачката војска ги протера курдските борци од градот богат со нафта. Цивилите денес се враќаат со автомобили,...

Каталонија Уставниот суд на Шпанија го прогласи каталонскиот референдум за нелегален

Каталонија: Уставниот суд на Шпанија го прогласи каталонскиот референдум за нелегален

МКД | пред 2 часа

Врховниот суд во Шпанија официјално пресуди дека спорниот референдум за независност на Каталонија е нелегален, бидејќи регионалниот закон што го поддржал е во спротивност на шпанскиот устав, пренесе Индепендент...

Заев Ципрас Кумуцакос  најавуваат интензивирање на преговорите за името

Заев, Ципрас, Кумуцакос... најавуваат интензивирање на преговорите за името

МКД | пред 2 часа

Преговорите за името меѓу Скопје и Атина ќе се интензивираат по локалните избори, најави денеска премиерот Зоран Заев. Тој потсети дека го повикал посредникот во разговорите Метју Нимиц во ноември да дојде...

Асанж нуди 20 000 долари за информации за убиството на малтешката новинарка

Асанж нуди 20.000 долари за информации за убиството на малтешката новинарка

МКД | пред 2 часа

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж понуди 20.000 евра за информации за убиството на познатата истражувачка новинарка на Малта. Дафне Каруана Галиција, „Викиликс жената“, беше убиена во понеделникот попладне...

Сообраќајно лудило возачи идиоти

Сообраќајно лудило: возачи идиоти

МКД | пред 2 часа

Северна Кореја Цела територија на САД ни е во дострел војна може да избие во секој момент

Северна Кореја: Цела територија на САД ни е во дострел, војна може да избие во секој момент

МКД | пред 3 часа

Амбасадорот на Северна Кореја во Обединетите нации изјави дека нуклеарна војна може да избие „во секој момент“. САД и Јужна Кореја почнаа заеднички воени вежби на воената морнарица крај западниот и источниот...

Лестер му врачи отказ на Шекспир по само четири месеци откако го награди со три годишен договор

Лестер му врачи отказ на Шекспир по само четири месеци откако го награди со три годишен договор!

МКД | пред 3 часа

„Лисиците" решија да се разделат со менаџерот Крег Шекспир, 53 годишниот стратег доби отказ по серијата слаби резултати Лестер е вториот клуб од Премиерлигата кој се раздели со својот менаџер оваа сезона,...

Го губи ли полека Америка трпението за Ердоган

Го губи ли полека Америка трпението за Ердоган?

МКД | пред 3 часа

Најновите и неочекувани акции на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган би можеле да им направат сериозна штета на односите меѓу Турција и Соединетите Американски Држави. Минатата недела имаше вистинска...

ДИК Рокот за приговори по првиот круг од локалните избори ситекува во 2 часот по полноќ

ДИК: Рокот за приговори по првиот круг од локалните избори ситекува во 2 часот по полноќ

МКД | пред 3 часа

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување...

Шкендија елиминирана од младинската Лига на шампиони

Шкендија елиминирана од младинската Лига на шампиони

МКД | пред 3 часа

Тимот на Шкендија до 19 години е елиминиран од младинската Лига на шампиони уште во првото коло откако денеска во Скопје одигра само 1-1 против Нитра која допатува со предност од 1-0. Денеска во Скопје...

МВР потврди дека полициски екипи влегле во Општина Карпош Јакимовски изнесувал лични работи

МВР потврди дека полициски екипи влегле во Општина Карпош, Јакимовски изнесувал лични работи

МКД | пред 3 часа

Врз основа на допрен глас дека од просториите на општина Карпош се изнесува документација на општината, од полициски службеници од СВР Скопје е излезено на лице место при што е констатирано дека во моментот...

Новата политичка власт и граѓанскиот сектор во Република Македонија старо нови дилеми

Новата политичка власт и граѓанскиот сектор во Република Македонија: старо нови дилеми

МКД | пред 3 часа

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот. Непосреден повод за тоа се повеќето случаи...

Стразбур пресуди во корист на Навални Москва мора да плати

Стразбур пресуди во корист на Навални, Москва мора да плати

МКД | пред 3 часа

Европскиот суд за човекови права во Стразбур одлучи дека пресудата против рускиот опозиционер Алексеј Навални од 2014 година е „произволна и очигледно неразумна“. Судот ѝ нареди на Русија да му плати надоместок....

Ешерихија коли во храна причина за труење на 21 работник во штипската компанија Актива

Ешерихија коли во храна причина за труење на 21 работник во штипската компанија „Актива“

МКД | пред 3 часа

Фекални бактерии во храната е причина за труењето на 21 работник на фирмата „Актива“ во Штип, покажаа анализите на штипскиот Центар за јавно здравје. Пред точно десет дена работниците со симптоми на дијареа...

Заев Приватниот сектор двигател на идниот раст и развој на регионот

Заев: Приватниот сектор двигател на идниот раст и развој на регионот

МКД | пред 4 часа

Поддршка и охрабрување на целата деловна заедница од регионот да инвестира, да се шири, да се вмрежува, даде македонскиот премиер Зоран Заев на завршната прес-конференција со која се означи крајот на дводневнот...

ВМРО ДПМНЕ Неодговорната влада на СДС денеска нѐ задолжи за нови 40 милиони евра

ВМРО-ДПМНЕ: Неодговорната влада на СДС денеска нѐ задолжи за нови 40 милиони евра.

МКД | пред 4 часа

СДСМ безмилосно ја задолжува државата и идните генерации, без постоење на реален основ и без да каже на што и како се трошат парите кои со камата утре ќе ги враќаме ние и нашите деца, соопшти ВМРО-ДПМНЕ....

Села ќе приговара за гласањето во Струга

Села ќе приговара за гласањето во Струга

МКД | пред 4 часа

Зијадин Села, лидерот на Алијанса за Албанците ќе поднесе приговор до ДИК за изборите во Струга. Тој тврди дека Рамиз Мерко од ДУИ воопшто и не поминал во вториот круг и дека таму е извршена манипулација...

Реакцијата на Путин кога неговиот министер вели дека Русија треба да извезува свинско месо во Индонезија

Реакцијата на Путин кога неговиот министер вели дека Русија треба да извезува свинско месо во Индонезија

МКД | пред 4 часа

Во видеото може да се види како министерот за земјоделство Александар Ткачев предложува зголемување на извозот на свинско месо од Русија во Јапонија, Кина и Индонезија. Путин потоа го потсетува Ткачев...

Ден на Здружена оперативна команда со воена свеченост одбележан во кумановската касарна Боро Менков

Ден на Здружена оперативна команда со воена свеченост одбележан во кумановската касарна „Боро Менков“

МКД | пред 4 часа

Во касарната „Боро Менков" во Куманово, Здружената Оперативна Команда (ЗОК), со воена свеченост денеска го прослави денот на единицата 17 октомври. На свеченоста присуствуваа претседателот на Македонија...

Груевски Рама Соработка на принципиелна основа без тиранска платформа

Груевски-Рама: Соработка на принципиелна основа, без тиранска платформа

МКД | пред 4 часа

Ние сме за отворена соработка со Република Албанија базирана на принципиелна основа. Во таа насока не помагаат различните документи како што е тиранската платформа која, како по формата во која беше промовирана,...

Реал Сосиедад без шест фудбалери доаѓа во Скопје

Реал Сосиедад без шест фудбалери доаѓа во Скопје

МКД | пред 4 часа

Тренерот на Реал Сосиедад, Еузебио Сакристан нема да смета на шест свои фудбалери за средбата со Вардар поради повреди. Познат е составот на Реал Сосиедад со кој шпанскиот тим ќе настапи во Скопје. Поради...

Се степале полицаец и граѓани што славеле победа за градоначалник

Се степале полицаец и граѓани што славеле победа за градоначалник

МКД | пред 5 часа

Повеќе лица се повредени ноќта после изборите во Свети Николе кога полициски службеник кој не бил работно ангажиран и група граѓани го нарушиле јавниот ред и мир при прославата на победата на кадидат за...

Следните три натпреври клучни за иднината на Монтела Милан бара брз одоговор

Следните три натпреври клучни за иднината на Монтела, Милан бара брз одоговор

МКД | пред 5 часа

Според пишувањата на Ил Џорнале, Винченцо Монтела има три натпревари да си ја спаси работата, стратегот мора да донесе најмалку шест бода од средбите со Џенова, Киево и Јувентус Сезоната не започна онака...

Во вториот круг Беса и Алијансата за Албанците ќе одат заедно против кандидатите на ДУИ

Во вториот круг Беса и Алијансата за Албанците ќе одат заедно против кандидатите на ДУИ

МКД | пред 5 часа

Ќе го побарам Села за да разговараме за можноста за соработка во вториот круг за да ги максимизираме резултатите, изјави денеска Билал Касами, претседателот на движењето Беса. Веќе имало и средба на лидерот...

СЈО пак во Кривичен суд се собираат дополнителни докази од компјутерот на Панчевски

СЈО пак во Кривичен суд, се собираат дополнителни докази од компјутерот на Панчевски

МКД | пред 5 часа

Дел од тимот на Специјалното јавно обвинителство денес повторно влезе во Основниот суд Скопје 1 во врска со постапката за злоупотреба на АКМИС системот, потврдуваат судски извори. Во Кривичниот суд денес...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност