Spotify ќе се осили со свој смарт звучник

Spotify ќе се осили со свој смарт звучник

Телефони | пред 7 часа

Компанијата која стои зад музичката стриминг апликација Spotify реши да се натпреварува со моќните гиганти и да навлезе во категоријата на смарт звучници со сопствен производ кој ќе биде комплементарен...

Рецензија Рударење биткоин со пример  Колкави се трошоците  а колкава заработката

Рецензија Рударење биткоин со пример: Колкави се трошоците, а колкава заработката

Телефони | пред 7 часа

Ова е пример со млад човек, кој објаснува како заработува од својот компјутер преку рударење на биткоини. Вака вели тој... На компјутерот ги имам двете најмоќни графички картички што може да ги купите:...

Samsung во невоља поради слабата продажба на iPhone X

Samsung во невоља поради слабата продажба на iPhone X

Телефони | пред 10 часа

Samsung во овие моменти не знае дали да се радува или да биде загрижен бидејќи продажбата на нивниот најмоќен конкурент Apple со скапиот смартфон iPhone Х е драстично под очекувањата. Samsung се соочува...

Кога сите мислеа дека е крај со биткоинот милијардер вложи цело богатство

Кога сите мислеа дека е крај со биткоинот милијардер вложи цело богатство

Телефони | пред 10 часа

Додека многумина економисти веќе го отпишаа биткоинот како „мртво“ платежно средство мистериозен инвеститор во само една трансакција вложил неверојатни 344 милиони долари откупувајќи голема количина на...

Sony  Нова мобилна платформа за такси превоз

Sony: Нова мобилна платформа за такси превоз

Телефони | пред 12 часа

Sony влегува во бизнисот со такси службите и вештачката интелигенција. Сигурни сме дека гигантот ќе направи драстични промени во Јапонија со оваа нова одлука. Компанијата планира да направи целосен самостоен...

Кул опција на Instagram која постои веќе 1 година

Кул опција на Instagram која постои веќе 1 година

Телефони | пред 13 часа

Instagram минатата година ја презентираше опцијата Collections, нов начин за организирање на сликите внатре во апликацијата во различни групи. Присутна е веќе одредено време, но многу корисници не се свесни...

Лејла Такајами со интересно објаснување за роботите

Лејла Такајами со интересно објаснување за роботите

Телефони | пред 14 часа

Лејла Такајама е дамата што ни ја објаснува работата на роботите од поинаква перспектива. Таа сака да каже дека и дома веќе одамна имаме „ роботи “, кои се наоѓаат во нашите машини за перење, телевизорите...

Апликација на Facebook   Дали некој ве избришал

Апликација на Facebook - Дали некој ве избришал

Телефони | пред 14 часа

Facebook може да ви го даде одговорот ако некој ве избришал. Апликацијата Who Deleted Me ќе ги следи сите на вашиот список и ќе ви прати известување ако некој од нив одлучи да не ви биде повеќе пријател....

Рецензија Како да го оживеете iPhone или Android ако замрзне

Рецензија Како да го оживеете iPhone или Android ако замрзне

Телефони | пред 17 часа

Постојат бројни причини поради кои телефонот може да престане да функционира, да се замрзне или едноставно да се блокира на друг начин. Ваков проблем имаат и Android и iOS телефоните, но за среќа постојат...

Што ќе донесат новите Huawei MediaPad M5 таблети

Што ќе донесат новите Huawei MediaPad M5 таблети?

Телефони | пред еден ден

Huawei на престојниот MWC 2018 во Барселона ќе ги чува главните смартфон адути, но затоа пак ќе лансира нови квалитетни таблети меѓу кои MediaPad M5 8 и MediaPad M5 10 наменети за забава, мултимедија и...

Биткоинот беше предвиден уште пред дваесет години

Биткоинот беше предвиден уште пред дваесет години

Телефони | пред еден ден

Нобеловецот и еден од пионерите на модерната економија Милтон Фридман уште во 1999 година успешно прогнозираше дека ќе се создадат дигитални виртуелни валути слични како што денес се биткоинот или етереумот...

Елон Маск ќе лансира сателити за супер брз интернет

Елон Маск ќе лансира сателити за супер брз интернет

Телефони | пред еден ден

Иноваторот и ексцентричен милијардер Елон Маск има нова амбиција за обезбедување на супер брз интернет на различни точки на планетата преку лансирање на сателити од неговата компанија Space X кои ќе имаат...

Рецензија Кога ќе бидат претставени најмоќните телефони во 2018

Рецензија Кога ќе бидат претставени најмоќните телефони во 2018

Телефони | пред еден ден

Уште малку ќе заврши и вториот месец од 2018 година. Годината е уште пред нас, затоа ви откриваме кога точно излегуваат премиум моделите на смартфони. Овие два месеца беа прилично мирни, но тоа ќе се промени...

Нема зима за криптовалутите во Швајцарија

Нема зима за криптовалутите во Швајцарија

Телефони | пред еден ден

Швајцарија како еден од најважните економски центри во светот не планира да ги суспендира криптовалутите, напротив ќе создаде позитивна клима за нивен развој, особено што има доверба во технологијата која...

Вип ја стартува кампањата за безбедност на децата на интернет

Вип ја стартува кампањата за безбедност на децата на интернет

Телефони | пред еден ден

Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип започнува со реализација на...

Наскоро поевтин роаминг со Бугарија

Наскоро поевтин роаминг со Бугарија

Телефони | пред еден ден

При посетата на претседателот на регулаторното тело надлежно за електронски комуникации во Бугарија, Росен Жељазков на македонската Агенција за електронски комуникации (АЕК) Сашо Димитријоски  во петокот...

Samsung го откри рингтонот за Galaxy S9

Samsung го откри рингтонот за Galaxy S9

Телефони | пред еден ден

Samsung Mobile направи невообичаен промотивен потег со тоа што предвреме го откри новиот рингтон наменет за смарт телефонот Galaxy S9 кој доаѓа за десетина дена. Новиот рингтон Over the Horizon е дело...

Први детали за солидниот Nokia 4

Први детали за солидниот Nokia 4

Телефони | пред еден ден

HMD Global најверојатно наскоро ќе лансира уште еден солиден смартфон во средната класа со прифатлива цена. Станува збор за моделот Nokia 4 кој ќе работи со оперативниот систем Android 8.0 Oreo, а својата...

Вредноста на биткоин двојно ќе се зголеми во 2018

Вредноста на биткоин двојно ќе се зголеми во 2018!?

Телефони | пред еден ден

Вредноста на биткоин во наредните 6 месеци двојно ќе се зголеми и ќе достигне неверојатни финансиски врвови, на коишто беше и пред да почне нагло да паѓа неговата вредност. Ова е теза на аналитичар што...

Google со мала промена го отежна крадењето на сликите

Google со мала промена го отежна крадењето на сликите

Телефони | пред еден ден

Google за пребарувањето на фотографиите го отстрани копчето "view image", поради што за луѓето би било потешко директно да ги зачуваат сликите со авторски права. Директниот линк понекогаш води кон слика...

Intel се спрема за жестока борба на суд

Intel се спрема за жестока борба на суд

Телефони | пред еден ден

Intel доби 32 тужби поради оштетување за безбедносни пропусти. Конкретно проблемот е во безбедносните пропусти што се направени во Meltdown и Spectre . Оние што поднеле тужби тврдат дека се оштетени од...

Samsung Galaxy Tab S4  Излегоа спецификациите од GFXBench

Samsung Galaxy Tab S4: Излегоа спецификациите од GFXBench

Телефони | пред еден ден

Samsung ќе ги презентира Galaxy S9 и S9 Plus на крајот на неделава, но ќе го лансира и Galaxy Tab S4 таблетот. Прв пат дознаваме дека овој модел ќе биде лансиран, досега немаше никакви официјални информации....

Рецензија Дали Nvidia ќе ги спаси гејмерите од крипто рударите

Рецензија Дали Nvidia ќе ги спаси гејмерите од крипто-рударите?

Телефони | пред еден ден

Nvidia е на слатки маки бидејќи бележи рекордни профити и огромна продажба на нејзините напредни и скапи графички карти, но од друга страна гејмерите се повеќе го губат трпението бидејќи не можат да стигнат...

Голем удар врз Facebook кој може да се одрази низ цела Европа

Голем удар врз Facebook кој може да се одрази низ цела Европа

Телефони | пред 2 дена

Facebook се соочува со голем проблем во Европа откако по изгубениот спор на суд во Германија за нарушување на приватноста на корисниците, изгуби уште еден ваков случај во Белгија при што е обврзан да плати...

Роботите се поголема закана за работниците во Источна Европа

Роботите се поголема закана за работниците во Источна Европа

Телефони | пред 2 дена

Поради процесите на миграција и преселба на младите кадри кон западноевропските држави во делови од Источна Европа постои голем недостиг на работна сила која се повеќе ќе се заменува со роботи. Во 2017...

Можат ли криптовалутите да ги надминат доларите и еврата

Можат ли криптовалутите да ги надминат доларите и еврата?

Телефони | пред 2 дена

Криптовалутите и натаму не се доволно моќни, ниту јасно дефинирано во реалниот промет за да бидат замена за интернационалните валути како американскиот долар и еврото, сметаат од банката JP Morgan Chase.Тие...

Рецензија Како Facebook ќе влијае на идните избори

Рецензија Како Facebook ќе влијае на идните избори?

Телефони | пред 2 дена

Facebook се наоѓа под голем притисок од властите во Вашингтон да преземе нешто кога се во прашање националните избори, особено откако во САД се поведе обемна истрага за да се докаже дека руските безбедносни...

Essential Phone доби нови верзии заедно со Alexa

Essential Phone доби нови верзии заедно со Alexa

Телефони | пред 2 дена

Essential Products најавија нови верзии на нивниот Essential Phone со нови бои на маската, но покрај козметичките измени најважно е што сега смартфоните доаѓаат од старт со гласовниот дигитален асистент...

Sony во последен момент се предомисли за новиот Xperia

Sony во последен момент се предомисли за новиот Xperia

Телефони | пред 2 дена

Според документацијата која е откриена преку каналите на FCC се дознава дека Sony Mobile во последен момент донел одлука да ја повлече апликацијата за нивниот претстоен премиум смартфон и побарал од комисијата...

Apple собрал над половина од вкупниот глобален приход

Apple собрал над половина од вкупниот глобален приход

Телефони | пред 2 дена

Apple и покрај не така сјајната продажба на последното премиум трио на смартфони составено од iPhone 8, iPhone 8 Plus и iPhone X, сепак има големи причини за задоволство бидејќи во последниот квартал од...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност