Отворена изложбата на Антонио Аранѓеловиќ во МГС

Отворена изложбата на Антонио Аранѓеловиќ во МГС

Cooltura | пред еден ден

Изложбата на Антонио Аранѓеловиќ привлече огромен број на посетители вчера вечер (вторник, 19 септември) во Музејот на град Скопје. Пред неколку стотици посетители беше отворена самостојната изложба koja...

АББА планира холограм турнеја во 2019 година

АББА планира „холограм турнеја“ во 2019 година

Cooltura | пред еден ден

Шведската поп група АББА планира светска турнеја во 2019 година, речиси четири децении по последната официјална турнеја пред распадот во 1982. Сепак, членовите на групата нема физички да присуствуваат...

Првенче на списанието за книжевност за деца и млади Нов круг

Првенче на списанието за книжевност за деца и млади „Нов круг“

Cooltura | пред еден ден

Издавачката куќа „Феникс“ почна да објавува ново списание за книжевност за деца и млади „Нов круг“. Во првиот број на повеќе од 150 страници се објавени прилози од дваесетина автори, во рубриките: Темат,...

Наградата Македонска книжевна авангарда за Бистра Илин Шеќеровски

Наградата „Македонска книжевна авангарда“ за Бистра Илин Шеќеровски

Cooltura | пред еден ден

Поетесата Бистра Илин Шеќеровски е добитник на годинашната награда „Македонска книжевна авангарда“ за стихозбирката „Градините на внатрешниот сон“ во издание на НИУ МИИЦ од Панчево, Србија. Наградата ја...

 Блуз и соул фестивал од 22  24 септември

„Блуз и соул фестивал“ од 22 - 24 септември

Cooltura | пред еден ден

Европски блуз ќе понуди годинашниот „Блуз и соул фестивал“  (Blues&Soul Festival) кој по 21-ви пат го организира Дирекцијата за култура и уметност-Скопје (ДКУС). Во три фестивалски вечери со почеток во...

Отчет на Mинистерот за култура за работата во првите сто дена

Отчет на Mинистерот за култура за работата во првите сто дена

Cooltura | пред 2 дена

Јазикот и културниот идентитет се најважни приоритети во културната политика на новата Влада и оттука во првите сто дена се отпочнати процеси за измени на Законот за употреба на македонскиот јазик и се...

Фолклористи од Европа во посета на виничкиот Музеј Теракота

Фолклористи од Европа во посета на виничкиот Музеј „Теракота“

Cooltura | пред 2 дена

Членови на фолклорните ансамбли од Португалија, Укарина, Турција, Романија, Хрвтска, Црна Гора и Бугарија, учесници на годинешното 32-ро издание на мегународниот фолклорен фестивал „Истибањско здравоживо“...

Филмот Џган добитник на главната награда на фестивал во Италија

Филмот „Џган“ добитник на главната награда на фестивал во Италија

Cooltura | пред 2 дена

Филмот „Џган“ на режисерот и сценарист Вардан Торзија ја освои главната награда „Златен светилник 2017“ на Филмскиот фестивал во Отранто, Италија. - Во своето прво дело, режисерот со суптилна мерка и силни...

Гоце Ристовски лауреат на 9 от Меѓународен театарски фестивал Св Јоаким Осоговски

Гоце Ристовски лауреат на 9-от Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“

Cooltura | пред 3 дена

Македонскиот писател, новинар, литературен и театарски критичар е лауреат на Деветтиот Интернационален театарски фестивал Свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. Признанието за особен придонес во македонската...

На денешен ден Умре Христофор Жефарович

На денешен ден: Умре Христофор Жефарович

Cooltura | пред 3 дена

На 18 септември 1753 година во Москва умрел Христофор Жефарович , еден од најраните македонски преродбеници, свештеник, писател, ликовен уметник. Зборувал речиси на сите балкански јазици, а го познавал...

Изложба Урбани документи пејзаж  слика  предел во Мала станица

Изложба „Урбани документи: пејзаж - слика - предел“ во Мала станица

Cooltura | пред 3 дена

Годинава, повеќе од триесет европски земји ќе се приклучат на одбележувањето на „Европските денови на културното наследство“ во знакот на заедничката тема „Природата и културното наследство“. Во рамките...

 Европските денови на културното наследство во НГМ

„Европските денови на културното наследство“ во НГМ

Cooltura | пред 3 дена

Годинава, повеќе од триесет европски земји ќе се приклучат на одбележувањето на „Европските денови на културното наследство“ во знакот на заедничката тема „Природата и културното наследство“. Во рамките...

Во Кина преместен храм од 2000 тони

Во Кина преместен храм од 2000 тони

Cooltura | пред 4 дена

Кинеските власти, поради "безбедноси причини“, преместија еден храм посветен на Буда во Шангај, тежок 2.000 тони. Акцијата за премесување на храмот почна на 2 септември и заврши денеска. Со поместувањето...

 Чиј е мојот град  изложба на Антонио Аранѓеловиќ во МГС

"Чиј е мојот град" - изложба на Антонио Аранѓеловиќ во МГС

Cooltura | пред 4 дена

Во вторник (19 септември) со почеток во 20 часот, во Музејот на град Скопје, ќе се отвори изложбата на академскиот уметник Антонио Аранѓеловиќ . Изложбата „Чиј е мојот град?“ на Антонио Аранѓеловиќ е во...

Краткиот филм Допир на фестивал во Швајцарија

Краткиот филм „Допир“ на фестивал во Швајцарија

Cooltura | пред 5 дена

Краткиот игран филм „Допир“ на режисерот Стојан Вујичиќ во продукција на „Лунар“ ќе биде премиерно прикажан на Швајцарскиот филмски фестивал (Switzerland International Film Festival) во официјалната натпреварувачка...

Македонско бугарскиот филм Насоки ќе го отвори 38 от Браќа Манаки

Македонско-бугарскиот филм „Насоки“ ќе го отвори 38-от „Браќа Манаки“

Cooltura | пред 5 дена

Филмот „Насоки“, македонско-бугарската копродукција на авторот Стефан Командарев и неговиот соработник, кинематограферот Веселин Христов, ќе го отвори 38. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа...

Претстави од Иван Поповски и рускиот театар Фоменко до 23 септември во МНТ

Претстави од Иван Поповски и рускиот театар „Фоменко“ до 23 септември во МНТ

Cooltura | пред 5 дена

Секоја од трите претстави ќе има по две изведби. Фестивалот, кој е насловен „Иван се враќа дома“, денес ќе почне со претставата „Алиса зад огледалото" од Луис Керол, која е наменета за публика над седум...

 Скопската тврдина  симбол на градот во Музеј на Град Скопје

„Скопската тврдина - симбол на градот“ во Музеј на Град Скопје

Cooltura | пред 6 дена

Во Музеј на град Скопје вечерва (15 септемвр и ) од 20 часот ќе биде отворена изложбата „Скопската тврдина - симбол на градот“. Автори се Снешка Лакалиска, виш кустос, Игор Кузмановски, кустос археолог...

Комисијата за култура ги усвои измените на Законот за употреба на македонскиот јазик

Комисијата за култура ги усвои измените на Законот за употреба на македонскиот јазик

Cooltura | пред 6 дена

Собраниската Комисија за култура на продолжението на втората седница едногласно ги усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонски јазик во прво читање и активностите...

 Борба за смрт селектиран за четири интернационални фестивали

„Борба за смрт“ селектиран за четири интернационални фестивали

Cooltura | пред 6 дена

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ е селектиран да учествува на четири интернационални фестивали кои ќе се одржат во текот на октомври. Филмот ќе има африканска премиера на Медитеранскиот фестивал за...

Со Ноќ на Андреј Цветановски е отворен фестивалот МИТ 2017

Со „Ноќ“ на Андреј Цветановски е отворен фестивалот „МИТ 2017"

Cooltura | пред 6 дена

Со премиерната изведба на претставата „Ноќ" во режија на македонскиот режисер Андреј Цветановски, а според текстот на црногорскиот писател Александар Радуновиќ, во Кралскиот театар „Зетски дом“ е отворен...

Комисијата за култура со предлог за укинување на Законот за национален уметник

Комисијата за култура со предлог за укинување на Законот за национален уметник

Cooltura | пред 6 дена

Собраниската Комисија за култура на продолжението на втората седница со шест гласа „за“ и четири гласа „против“ го усвои Предлог-законот за престанување важењето на Законот за национален уметник на Република...

Фрескописна иконописна и резбарска колонија во Марков манастир

Фрескописна, иконописна и резбарска колонија во Марков манастир

Cooltura | пред 6 дена

Во Марковиот манастир „Свети Димитриј Солунски“ започна интернационална фрескописна, иконографска и иконорезбарска колонија која ќе трае до 21 септември. На колонијата што се одржува со благослов на неговото...

Симон Трпчески со постојан ангажман во лондонски Вигмор хол

Симон Трпчески со постојан ангажман во лондонски „Вигмор хол“

Cooltura | пред 6 дена

Македонскиот пијанист Симон Трпчески во новата сезона 2017/2018 година ќе биде резидентен артист на лондонски „Вигмор Хол“. Првиот од серијата од три концерти со различна програма во текот на сезоната...

 Езерки и 7 8 со настапи во Тетово Охрид и Скопје

„Езерки“ и „7/8“ со настапи во Тетово, Охрид и Скопје

Cooltura | пред 6 дена

Женскиот вокален етно состав „Езерки“ и оркестарот „7/8“, како дел од Хрватско-македонското друштво од Загреб, од денес (15.09) па се до 18-ти месецов ќе одржат мини турнеја во неколку градови во Македонија,...

Дискусија за програмата на ЕУ Креативна Европа потпрограма Култура

Дискусија за програмата на ЕУ „Креативна Европа“ потпрограма „Култура“

Cooltura | пред една недела

На крајот на септември ќе биде објавен нов повик за аплицирање за грант од ЕУ преку програмата „Креативна Европа“ потпрограма „Култура“, за првата од четирите категории: Проекти за соработка. Проектите...

Конкурси за поезија и плакат во рамки на Сто илјади поети за промена

Конкурси за поезија и плакат во рамки на „Сто илјади поети за промена“

Cooltura | пред една недела

Манифестацијата „Сто илјади поети за промена“ во соработка со здружението „Контекст – Струмица“ распиша поетски конкурс за годинашното издание на фестивалот. Поезијата со која ќе може да конкурираат автори...

Претставување на Гласоечкото и Копачката во Софија

Претставување на „Гласоечкото“ и „Копачката“ во Софија

Cooltura | пред една недела

Светските културни наследства од Македонија заштитени од УНЕСКО, „Гласоечкото“ од Долен Полог - Тетовско и „Копачката“ од делчевско Драмче, ќе бидат претставени пред дипломатскиот кор во соседна Бугарија...

Михаил Ренџов Кога не би пишувал не знам како би преживеал

Михаил Ренџов: Кога не би пишувал, не знам како би преживеал

Cooltura | пред една недела

Мислам дека читањето е слабост на современата македонска поезија, без читање нема збогатување на сопствениот поетски исказ. Треба да се боледува зборот, да се боледува поезијата, без болката нема напредок,...

Хуманитарен хепенинг за донирање училишен прибор во Градски парк

Хуманитарен хепенинг за донирање училишен прибор во Градски парк

Cooltura | пред една недела

Училишен прибор, тетратки, моливи, пенкала, ранци, книги, секаков вид боички и друг училишен материјал вчера (недела, 10 септември) беа донирани од граѓани кои дојдоа на хуманитарниот музички хепенинг...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност