Загина акробат на светски познатиот циркус Cirque du Soleil

Загина акробат на светски познатиот циркус „Cirque du Soleil“

24 вести | пред 46 минути

Светски познатиот циркус Cirque du Soleil повторно се соочи со голема трагедија, за време на настапот во Тампа Беј на Флорида. 38 годишниот Јан Арнауд им подлегна на повредите откако падна од височина...

Разговор со Иван Николовски претседател на Здружение Млади Европски Федералисти  Македонија ЏЕФ Македонија

Разговор со Иван Николовски, претседател на Здружение Млади Европски Федералисти - Македонија (ЏЕФ Македонија)

24 вести | пред 7 часа

Што се европски федералисти, за што се залага здружението кои се целите? Има страв од поголема интеграција во ЕУ, се губи ли идентитетот? Како настан ќе се организира во Македонија? Што ќе помогне резолуцијата?...

Русите гласаа за претседател Путин фаворит

Русите гласаа за претседател, Путин фаворит

24 вести | пред 8 часа

На претседателските избори во Русија, според податоците на Централната изборна комисија до 19 часот по московско време гласале нешто над 59 насто избирачи. Почна и пребројувањето на гласовите. Според излезните...

Разговор со Иван Николовски претседател на здружение на европски федералисти во Македонија

Разговор со Иван Николовски, претседател на здружение на европски федералисти во Македонија

24 вести | пред 8 часа

Што се европски федералисти, за што се залага здружението кои се целите? Има страв од поголема интеграција во ЕУ, се губи ли идентитетот? Како настан ќе се организира во Македонија? Што ќе помогне резолуцијата?...

Мукоски и Василевски излегуваат од притвор

Мукоски и Василевски излегуваат од притвор?

24 вести | пред 10 часа

Пратеникот Крсто Мукоски очекува дека ќе излезе од притвор. Неговиот адвокат е оптимист дека врховните судии ќе го пуштат да се брани од слобода бидејќи има нови моменти во овој предмет. Во телефонски...

Ќе се менува моделот за осигурување во земјоделството

Ќе се менува моделот за осигурување во земјоделството

24 вести | пред 11 часа

Се размислува за нов модел на осигурување во земјоделството зашто бројот на склучени полиси, е повеќе од преполовен и континуорано се намалува. Според министерот за земјоделство, Љупчо Николовски осгурувањето...

Грчки Мисириан влегува во тутунскиот бизнис во Македонија

Грчки „Мисириан“ влегува во тутунскиот бизнис во Македонија

24 вести | пред 11 часа

Грчката компанија Мисириан од Кавала влегува во тутунскиот  бизнис во Макеоднија. Од министерството за земјоделство и државниот земјоделски инспекторат добиле дозвола да склучуваат договори со македонските...

Откриена e криминалната група која ограбила две продавници за оружје во Скопје

Откриена e криминалната група која ограбила две продавници за оружје во Скопје

24 вести | пред 11 часа

Околу 78 илјади евра заработиле четворицата крадци кои во неколку наврати ограбувале и пустошеле во продавници за оружје на територијата на Скопје. Во првиот грабеж крадците одзеле 52 пиштоли и револвери...

Дел од поголемите доверители се жалат дека Џи Сол ја крши стечајната постапка во Фени

Дел од поголемите доверители се жалат дека Џи Сол ја крши стечајната постапка во Фени

24 вести | пред 11 часа

Закупецот на кавадаречки Фени, швајцарски Џи Сол почна со исплата на доверителите. Речиси сите транспортери ги добиле парите кои комбинатот им ги должеше за ланскиот превоз на руда. Првиот човек на Здружението...

Асоцијација на земјоделци Во Македонија се увезува непроверено брашно

Асоцијација на земјоделци: Во Македонија се увезува непроверено брашно

24 вести | пред 11 часа

Не треба Македонија да попушти на притисокот на Србија и да го менува правилникот за брашното, сметаат дел од земјоделците. Според Ефтим Шаклев од Асоцијацијата на земјоделци, проблемот го прават неколку...

ДУИ Протестите пред домовите на пратениците ги организира ВМРО ДПМНЕ Мицкоски демантира

ДУИ: Протестите пред домовите на пратениците ги организира ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски демантира

24 вести | пред 11 часа

Три дена полицијата ги чува домовите на пратениците од СДСМ. Откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците, домовите на пратениците под опсада. Синоќа протести имаше пред домот на пратеникот Далибор...

180 луѓе останале заглавени во Германија откако бил откажан летот на Виз ер

180 луѓе останале заглавени во Германија откако бил откажан летот на „Виз ер”

24 вести | пред 11 часа

180 патници се заглавени на аеродромот во Франкфурт-Хан. Летот кон Скопје со компанијата „Виз ер“ закажан за вчера вечер  им бил одложен  и никој не ги известил до кога треба да  чекаат. Аеродромските...

Русите бираат претседател Путин фаворит

Русите бираат претседател, Путин фаворит

24 вести | пред 11 часа

Русија избира претседател. Oколу 110 милиони жители со право на глас денеска треба да изберат еден од осумте кандидати за шеф на државата. Според последните анкети актуелниот претседател Владимир Путин...

Охрид го погоди цунами  уништени делови од кејот оштетени низа објекти покрај езерото

Охрид го погоди „цунами”, уништени делови од кејот, оштетени низа објекти покрај езерото

24 вести | пред 11 часа

Уништени платформи,скршени маси и столици, смет и искорнати плочки на кејот и во локалите ваква е сликата после вчерашното страотно невреме во Охрид. Разбрануваното езеро остави пустош зад себе. Брановите...

Борис Џонсон Русија има залихи од нервниот агенс Новичок

Борис Џонсон: Русија има залихи од нервниот агенс „Новичок“

24 вести | пред 12 часа

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Русија натрупала залихи од смртоносниот нервен агенс „Новичок“ што бил користен за труење на поранешниот двоен руски агент во...

Британски пратеници Да се разгледа можност за одлагање на Брегзит

Британски пратеници: Да се разгледа можност за одлагање на Брегзит

24 вести | пред 12 часа

Лондон би требало да разгледа можност за одлагање на Брегзит бидејќи можно е да нема доволно време за постигнување договор со Европската унија пред Британија да го напушти тој блок, соопшти одбор на британски...

Обид за хакирање на сајтот на руската Централна изборна комисија

Обид за хакирање на сајтот на руската Централна изборна комисија

24 вести | пред 12 часа

Сајтот на руската Централна избирачка комисија бил под хакерски напад од ај-пи адреси од 15 држави. Тоа го изјави претседателката на ЦИК, Ела Памфилова. Таа рече дека денеска меѓу два и пет часот ноќеска...

Сириските бунтовници влегле во Африн курдските сили се повлекле

Сириските бунтовници влегле во Африн, курдските сили се повлекле

24 вести | пред 12 часа

Сириските бунтовници поддржани од Турција влегле денеска во градот Африн и презеле контрола врз дел од градот откако курдските Сили за заштита на народот се повлекле. Тоа го изјави портпарол на Слободната...

Нов скандал со белгиско расипано месо во Косово

Нов скандал со белгиско расипано месо во Косово

24 вести | пред 12 часа

Белгиските медиуми објавуваат дека освен белгиската фирма Вевиба, уште една белгиска фирма, Валомел извезувала расипано месо на Косово. Новинарската екипа на белгискиот јавен сервис го открила овој случај...

Ограбен наплатен пункт на ЕВН во Струга

Ограбен наплатен пункт на ЕВН во Струга

24 вести | пред 13 часа

Тешка кражба се случила синоќа во Струга. Од 23 до 06 часот во наплатниот пункт на ЕВН во трговскиот комплекс на ул.8 септември е одземен сефот од наплатниот пункт. Извршен е увид. Од СВР информират дека...

Протест против двојазичноста пред владата

Протест против двојазичноста пред владата

24 вести | пред 14 часа

Стотина луѓе се собраа денеска пред владата на Република Македонија да го искажат својот револт против изгласувањето на законот за јазиците. Присутните побараа од претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов,...

Николовски Нема проблем со брашното се спроведува договореното и се бара трајно решение

Николовски: Нема проблем со брашното, се спроведува договореното и се бара трајно решение

24 вести | пред 14 часа

Нема никаков проблем, тоа што е доворено во скопје се спроведува, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, во врска со увозот на српско брашно за којшто...

Ли Кечијанг повторно избран за премиер на Кина

Ли Кечијанг повторно избран за премиер на Кина

24 вести | пред 14 часа

Ли Кечијанг е избран повторно на функцијата премиер на Кина, на која ќе биде уште еден петгодишен мандат. Националниот народен конгрес гласаше за повторен избор на Ли со 2.964 гласови додека само два гласа...

Мекејб водел белешки за Трамп тврдат американски медиуми

Мекејб водел белешки за Трамп, тврдат американски медиуми

24 вести | пред 14 часа

Неодамна отпуштениот заменик директор на ФБИ, Ендрју Мекејб има лични белешки за контактите со американскиот претседател Доналд Трамп кои се проследени до канцеларијата на специјалниот oбвинител, јавуваат...

Села  не се враќаме во влада но во политиката нема не

Села - не се враќаме во влада, но во политиката нема „не“

24 вести | пред 16 часа

Не верувам дека таква шанса да се вратиме во влада ќе има, бидејќи се работи за достоинство. Но, во политиката никогаш не постои не, вели Зијадин Села во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Низ Македонија ќе транзитира природен гас за развој на инфраструктурата во Западен Балкан

Низ Македонија ќе транзитира природен гас за развој на инфраструктурата во Западен Балкан

24 вести | пред 16 часа

Работна група составена од членови на државното акционерско друштво, Македонски енергетски ресурси (МЕР) и грчката компанија за управување на систем за пренос на природен гас во Грција (ДЕСФА) разговараат...

Русите бираат претседател Путин фаворит

Русите бираат претседател, Путин фаворит

24 вести | пред 16 часа

Во Русија денеска се одржуваат претседателски избори на кои се очекува победа на актуелниот шеф на државата Владимир Путин. Во трката за претседател на Русија се осум кандидати. Според анкети, Путин има...

Србија најави контра мерки Македонија вели се бара решение за увозот на српско брашно

Србија најави контра мерки, Македонија вели се бара решение за увозот на српско брашно

24 вести | пред 16 часа

Во исчекување на решавањето на проблемот со извозот на српско брашно во Македонија што се актуелизираше изминатиот период Србија најави контра мерки доколку до 14 април не се најде трајно решение. Од друга...

Пороен дожд грмежи и засилен ветер

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

24 вести | пред 16 часа

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поинтензивни процеси се очекуваат во раните утрински часови на запад, а околу пладне во источните делови...

Најоштетени крајбрежните објекти од Канео до градскиот плоштад

Најоштетени крајбрежните објекти од Канео до градскиот плоштад

24 вести | пред 16 часа

Силно невреме проследено со ветер кој на моменти достигнуваше брзина и од 100 километри на час, вчера го погоди Oхрид. Поради невремето, штети има на неколку места низ градот а скршени се и голем број...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност