Крвавите снимки од Собранието во светските медиуми

Крвавите снимки од Собранието во светските медиуми

пред 6 часа - 24 вести

Демонстрантите упаднаа во парламентот. Лидерот на социјалдемократксиот сојуз претепан во Собранието. Насилници ги претепаа членовите на Македонскиот парламент. Упадот во законодавниот дом главна тема во...

Црногорскиот парламент едногласен Црна Гора влегува во НАТО

Црногорскиот парламент едногласен: Црна Гора влегува во НАТО

пред 6 часа - 24 вести

Црногорскиот парламент едногласно со 46 гласа го усвои предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор. Овој договор ги обезбедува условите за пристапување на Црна Гора во НАТО. Освен владејачката...

Шеќеринска Пратеници од ВМРО ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружје со кое не напаѓаа

Шеќеринска: Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружје со кое не напаѓаа

пред 7 часа - 24 вести

Колеги пратеници им асистираа на насилниците во собирање на оружје со кое не напаѓаа - рече во вечерашната анализа на тв 24, пратеничката Радмила шеќеринска. Таа сведочеше за хоророт кој неколку часа го...

Заев обвини за обид за убиство со умисла Груевски вели СДСМ се виновни

Заев обвини за обид за убиство со умисла, Груевски вели СДСМ се виновни

пред 7 часа - 24 вести

Собраниската говорница денеска е нема - осуда за насилствата и повици одговорните да одговараат од партиските штабови. Вчера имаше обид за убиство со умисла, план и конкретноии цели, порача лидерот на...

Шеќеринска Пратеници од ВМРО ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружјето со кое не напаѓаа

Шеќеринска: Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружјето со кое не напаѓаа

пред 7 часа - 24 вести

Колеги пратеници им асистираа на насилниците во собирање на оружје со кое не напаѓаа - рече во вечерашната анализа на тв 24, пратеничката Радмила шеќеринска. Таа сведочеше за хоророт кој неколку часа го...

Шеќеринска Пратеници од ВМРО ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружјето со кое не напаѓаа

Шеќеринска: Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на насилниците им асистираа во собирање на оружјето со кое не напаѓаа

пред 7 часа - 24 вести

Колеги пратеници им асистираа на насилниците во собирање на оружје со кое не напаѓаа - рече во вечерашната анализа на тв 24, пратеничката Радмила шеќеринска. Таа сведочеше за хоророт кој неколку часа го...

Краток и мирен протест на За заедничка Македонија

Краток и мирен протест на „За заедничка Македонија“

пред 8 часа - 24 вести

По вчерашното дивеење, денеска иницијативата За заедничка Македонија на краток и мирен протест. Поддржувачите на оваа иницијатива денеска протестираа пред канцелариите на Европската унија, како што рекоа,...

Движење за реформи на ДПА побара одговорност и истрага

Движење за реформи на ДПА побара одговорност и истрага

пред 8 часа - 24 вести

Му дојде крајот на тоталитарниот фашизам на Груевски. За жал цената ја платија невини луѓе во синоќешните крвави напади во Собранието-порачаа од партијата на Зијадин Села.

Куќата на пратеникот Tунтев ишарана со графити

Куќата на пратеникот Tунтев ишарана со графити

пред 8 часа - 24 вести

„Смрт за Тунте”  ,,Тунте предавник ќе патиш”,  графити со заканувачка содржина беа  испишани синоќа на ѕидот од семејната куќа   на охридскиот пратеник од редовите на СДСМ Томислав Тунтев. Ова е втор ваков...

Ангелов Вината е во партизираните институции

Ангелов: Вината е во партизираните институции

пред 9 часа - 24 вести

Полицијата е подготвена да реагира и на толпа од 50.000 луѓе, а вчера во насилствата учествуваа стотици. Вината е во партизираните институции-рече поранешниот генерал Стојанче Ангелов.

Касами Има политичка и безбедносна криза

Касами: Има политичка и безбедносна криза

пред 9 часа - 24 вести

Македонија сега не е само во политичка туку и во безбедносна криза. Насилствата во Парламентот се потврда  дека во Македонија се урнати демократските вредности, а за судбината на државата одлучуваат хулигани...

Османи Гневни сме кон пратениците кои го разгореа огнот и избегаа

Османи: Гневни сме кон пратениците кои го разгореа огнот и избегаа

пред 9 часа - 24 вести

Демократската унија за интеграција го поздрави  изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието како прв и неопходен чекор за формирање на новата реформска влада, рече портпаролот на ДУИ, Бујар Османи...

Димитриев Обидот за избор на претседател на Собранието е поука за незаконски чекори

Димитриев: Обидот за избор на претседател на Собранието е поука за незаконски чекори

пред 9 часа - 24 вести

Незаконскиот обид за избор на претседател во Собранието треба да биде поука за сите дека во иднина не треба да се преземаат останати неделовнички, незаконски и изнасилени чекори-рече техничкиот премиерот...

Заев обвини за обид за убиство со умисла Груевски бара лидерска средба

Заев обвини за обид за убиство со умисла, Груевски бара лидерска средба

пред 10 часа - 24 вести

Собраниската говорница денеска е нема - осуда за насилствата и повици одговорните да одговараат од партиските штабови. Вчера имаше обид за убиство со умисла, план и конкретноии цели, порача лидерот на...

Последни изданија на Утрински весник и Вест

Последни изданија на Утрински весник и Вест

пред 10 часа - 24 вести

Со пари во шише – така новинарите од „Утрински весник“ и од „Вест“ пред менаџментот на мирен собир го одбележаа затворањето на весниците. Утре излага последното издание на двата весника. „Утрински“ на...

Нападнати и повредени новинари  ќе има ли одговорност

Нападнати и повредени новинари – ќе има ли одговорност?

пред 10 часа - 24 вести

Итна истрага и одговорност за вчерашните напади врз новинарите во Собранието, побaраа од Здружението на новинари и од Европскиот центар за прес и слобода во медиуми. Европските медиумски организации се...

Ќе има ли одговорност за обид за убиство

Ќе има ли одговорност за обид за убиство?

пред 11 часа - 24 вести

Велепредавство, насилство, нарушување на јавен ред и мир, обид за убиство се само неколку од кривичните дела за кои може да одговараат организаторите, директните извршувачи на нападите, полициски службеници,...

Што се случуваше на крвавиот четврток

Што се случуваше на крвавиот четврток?

пред 11 часа - 24 вести

Химната во собраниската сала –  го навести она што следуваше.  Откако, парламентарното мнозинбство предводено од СДСМ го избра Талат  Џафери за претседател на Собрание - есклалираше состојбата. По изборот...

Кои беа луѓето кои брутално тепаа

Кои беа луѓето кои брутално тепаа?

пред 11 часа - 24 вести

Тупаници, столици, железни стативи од камери, клоци во глава, по пратениците се маваше со што се стигне. Новинарите притиснати до ѕид, но не останаа поштедени. Откако пратениците од парламентарното мнозинство...

Чавков Немавме никакви сознанија за насилни инциденти

Чавков: Немавме никакви сознанија за насилни инциденти

пред 11 часа - 24 вести

Немавме никакви сознанија и најави за насилни инциденти, немаше најави дека ќе се случи инцидент, полицијата ги обезбедуваше протестите, стандардно со ист број на службеници, изјави директорот на Бирото...

Меѓународната заедница со осуда на крвавите инциденти

Меѓународната заедница со осуда на крвавите инциденти

пред 11 часа - 24 вести

По вчерашните крвави инциденти во Собранието на Република Македонија, пораки со осуди за насилството пристигнуваат од меѓународната заедница. Ситуацијата во Македонија е меѓу главните теми на неформалниот...

Зградата на Собранието со засилено полициско обезбедување

Зградата на Собранието со засилено полициско обезбедување

пред 12 часа - 24 вести

По тензичната ноќ, мирен ден пред Собранието, но со силно полициско обезбедување. Дваесет и првата собраниска седница не се одржа. Се чека собраниските служби да известат кога ќе биде закажана првата седница...

Нухиу Полицијата не ја заврши работата ќе има одговорност

Нухиу: Полицијата не ја заврши работата, ќе има одговорност

пред 12 часа - 24 вести

Полицијата не си ја сработи задачата во вчерашните инциденти во Собранието, а шефот на оперативниот штаб Митко Чавков мора да одговара кривично и законски, порача денеска Министерот за внатрешни работи...

Гeрманско МНР  Изборот на претседател на Собранието мора да бидат почитувани од политичките противници

Гeрманско МНР: Изборот на претседател на Собранието мора да бидат почитувани од политичките противници

пред 13 часа - 24 вести

На вчерашните настани во македонскиот Парламент реагираше и германското Министерство за надворешни работи. „Талат Џафери е избран претседател на парламентот. Овој избор како и резултатите од парламентарните...

Ванхојте Груевски преземи ја вината за насилствата

Ванхојте: Груевски преземи ја вината за насилствата

пред 14 часа - 24 вести

Вчерашните настани во Собранието за што вие и вашата партија ја сносите главната одговорност, затоа што вие сте тие кои го поттикнавте насилството, ќе биде запаметен како уште еден црн ден во македонската...

Заев Тоа што се случи беше обид за убиство со план и добра умисла

Заев: Тоа што се случи беше обид за убиство со план и добра умисла

пред 14 часа - 24 вести

Тоа што се случи вчера беше обид за убиство со план и добра умисла, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев кој излезе на прес - конференција по насилните инциденти што се случија вчера во Собранието. Според...

Во Мала Речица заседава партискиот врв на ДУИ

Во Мала Речица заседава партискиот врв на ДУИ

пред 14 часа - 24 вести

Во партиското седиште на ДУИ во Мала Речица заседава партискиот врв кој треба да донесе одлука за идните чекори во реформската влада откако нивниот партиски член Талат Џафери застана на позицијата претседател...

МВР Приведени осум лица за настаните во и околу Собранието

МВР: Приведени осум лица за настаните во и околу Собранието

пред 14 часа - 24 вести

Полицијата за синоќешните настани  во и околу Собранието привела осум лица кои се задржани во Полициската станица во Гази Баба. Обезбеден е и видео материјал од Собранието со цел идентификација на лицата...

Ибраимовски Насилниците во Собранието се од партијата на Амди Бајрам

Ибраимовски: Насилниците во Собранието се од партијата на Амди Бајрам

пред 15 часа - 24 вести

Лидерот на Партијата за целосна еманципација на Ромите Самка Ибраимовски тврди дека дел од лицата кои учествуваа во крвавите инциденти во Собранието се членови на Сојузот на Роми на чие чело е пратеникот...

Заев Тоа што се случи беше обид за убиство по план и добра умисла

Заев: Тоа што се случи беше обид за убиство по план и добра умисла

пред 15 часа - 24 вести

Тоа што се случи вчера беше обид за убиство по план и добра умисла, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев кој излезе на прес - конференција по насилните инциденти што се случија вчера во Собранието. Според...

Повеќе
КЛИКНИ
kariera.mk