21 11 2017 13 30  Запалил возило полицијата му поднесе кривична пријава

21.11.2017 13:30 - Запалил возило, полицијата му поднесе кривична пријава

Охрид News | пред 4 часа

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „предизвикување општа опасност“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишно лице од охридското село Лешани. Пријавениот, во периодот помеѓу 26...

21 11 2017 14 04  Бродот Мис Стон повеќе не е опасност за екосистемот во каналот Студенчишта

21.11.2017 14:04 - Бродот „Мис Стон“ повеќе не е опасност за екосистемот во каналот Студенчишта

Охрид News | пред 5 часа

Бродот „Мис Стон“ кој делумно беше потонат во каналот Студенчишта и од кој се излеа помала количина нафта, е извлечен од вода и наредните денови ќе биде дислоциран од ова место. -Екипи на јавното претпријатие...

21 11 2017 14 02  Започна тридневниот семинар за фудбалски тренери во млади категории во Охрид

21.11.2017 14:02 - Започна тридневниот семинар за фудбалски тренери во млади категории во Охрид

Охрид News | пред 5 часа

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и Општинскиот фудбалски сојуз Охрид (ОФС) во соработка со фудбалската агенција за тренери во млади категории од Холандија, „Coerver“ со седиште во Србија во нашиот град...

21 11 2017 09 12  Охриѓанецот Борис Белески апсолутен шампион на Македонија во билјард

21.11.2017 09:12 - Охриѓанецот Борис Белески апсолутен шампион на Македонија во билјард

Охрид News | пред 9 часа

Охриѓанецот Борис Белески ја освои титулата шампион на Македонија во билјард во дисциплината 9-ка. Белески во Гран клубот во Скопје покажа најмногу и сосема заслужено го освои првото место за сезоната 2017/18. OhridNews

21 11 2017 07 00  Наумоски Марина не треба да се гради на источното крајбрежје

21.11.2017 07:00 - Наумоски: Марина не треба да се гради на источното крајбрежје

Охрид News | пред 12 часа

Марина на Охрид му е неопходна, но при изборот на локација за таков инфраструктурен зафат треба исклучително да се внимава, со цел да се избегне загадување на Охридското Езеро, смета екологистот Лазо Наумоски. Тој...

21 11 2017 07 00  Големи признанија за учениците на ОУ Христо Узунов на манифестацијата Ноември месец на науката

21.11.2017 07:00 - Големи признанија за учениците на ОУ „Христо Узунов“ на манифестацијата „Ноември-месец на науката“

Охрид News | пред 12 часа

Викендов што измина се одржа манифестацијата „Ноември - месец на науката 2017“ за седмо, осмо и деветто одделение. На настанот помеѓу учениците од целата држава зедоа учество и ученици од Основното Училиште...

21 11 2017 07 00  Во ОУ Григор Прличев се одбележа денот на детото

21.11.2017 07:00 - Во ОУ „Григор Прличев“ се одбележа денот на детото

Охрид News | пред 12 часа

Основото училиште „Григор Прличев“ беше дел од одбележувањето на светскиот ден на детето (20 ноември) кое го организира УНИЦЕФ. На овој ден учениците го креваат гласот за правата на детето во знак на солидарност со...

20 11 2017 08 15  Трета МФЛ Победи на Охрид Воска и Сатеска во последното коло

20.11.2017 08:15 - Трета МФЛ: Победи на Охрид, Воска и Сатеска во последното коло

Охрид News | пред еден ден

Екипите на Охрид, Воска и Сатеска со победи ги завршија натпреварите во есенската полусезона во Третата македонска фудбалска. Охрид и Воска задачата ја одработија на домашен терен, откако славеа против Влазними 6-2...

20 11 2017 16 04  ЗГ Совест Алипашината џамија се реконструира незаконски и ќе ја измени сликата за Охрид

20.11.2017 16:04 - ЗГ Совест: Алипашината џамија се реконструира незаконски и ќе ја измени сликата за Охрид

Охрид News | пред еден ден

Градежните работи за изградба на 32-метри високо минаре на Алипашината џамија во охридската чаршија се  одвиваат незаконски и без потребната документација, истакна Михаил Трендафилов Нанче, претседател на...

20 11 2017 15 22  Градинка во Вевчани ќе се снабдува со електрична енегергија од сопствени извори

20.11.2017 15:22 - Градинка во Вевчани ќе се снабдува со електрична енегергија од сопствени извори

Охрид News | пред еден ден

Центарот за развој на југозападниот плански регион, утре на 21 ноември со почеток во 12 часот и 30 минути свечено ќе ја пушти во употреба сопствената електрана на ЈОУДГ Планински цвет во општина Вевчани. Оваа активност е...

20 11 2017 15 34  Роднина на сопственикот на бродот Мис Стон тврди дека некој на своја рака го поместил со што го предизвикал еколошкиот инцидент

20.11.2017 15:34 - Роднина на сопственикот на бродот „Мис Стон“ тврди дека некој на своја рака го поместил со што го предизвикал еколошкиот инцидент

Охрид News | пред еден ден

Роднина на сопственикот на бродот „Мис Стон“ тврди дека еколошкиот инцидент во каналот Студенчишта во кој се влеваат познатите Билјанините извори, е предизвикан од нестручно поместување на бродот од страна на...

20 11 2017 12 40  Супер лига Се надѕираат екипите учесници во плејофот

20.11.2017 12:40 - Супер лига: Се надѕираат екипите учесници во плејофот

Охрид News | пред еден ден

На едно коло после половината од Супер лигата се надѕираат екипите кои сезонава заедно со актуелниот шампион Вардар и Металург ќе разигруваат за титулата во македонскиот ракометен крем. Предводник на „големата...

20 11 2017 12 17  Ќе се бара одговорност за еколошкиот инцидент во каналот Студенчишта

20.11.2017 12:17 - Ќе се бара одговорност за еколошкиот инцидент во каналот Студенчишта

Охрид News | пред еден ден

Ќе биде покрената соодтвена постапка од надлежниот инспекторaт и Kапетанијата на пристаништата за излевањето на нафта од руинираниот брод „Мис Стон“ што се случи во текот на вчерашниот ден во каналот Студенчишта....

20 11 2017 10 35  Прва лига Иднината на Карпош Соколи под знак прашалник стоп за АВ Охрид

20.11.2017 10:35 - Прва лига: Иднината на Карпош Соколи под знак прашалник, стоп за АВ Охрид

Охрид News | пред еден ден

Некомплетната седма рунда во Првата македонска кошаркарска лига донесе први победи на Шкупи и Струмица, големи прашалници покрај името на освојувачот на трофејот во Купот на Македонија, Карпош Соколи и крај на...

20 11 2017 09 37  Нов солиден настап на охридските стрелачки јуниорки

20.11.2017 09:37 - Нов солиден настап на охридските стрелачки јуниорки

Охрид News | пред еден ден

Охридските стрелачки јуниорки имаа нов солиден настап на петтиот по ред Куп во гаѓање со воздушно оружје по меѓународна програма кој се одржа на 18 ноември во Штип. Челниците на Стрелачката федерација на Македонија...

20 11 2017 07 00  Бродот Мис Стон што го предизвика еколошкиот инцидент во каналот Студенчишта денеска ќе биде изваден од вода

20.11.2017 07:00 - Бродот „Мис Стон“ што го предизвика еколошкиот инцидент во каналот Студенчишта денеска ќе биде изваден од вода

Охрид News | пред еден ден

По излевањето на дизел гориво од потонатиот брод „Мис Стон“ во каналот Студенчишта на лице место илегоа сите надлежни институции кои преземеет соодветни мерки за санација на последиците од еколошкиот инцидент....

20 11 2017 07 00  Изведувачот предупредува дека се можни оштетувања во незавршениот нов блок во болницата Св Еразмо во текот на зимата

20.11.2017 07:00 - Изведувачот предупредува дека се можни оштетувања во незавршениот нов блок во болницата Св. Еразмо во текот на зимата

Охрид News | пред еден ден

Работите на новиот болнички блок во специјалната болница за ортопедија и траумаологија „Св. Еразмо“ во Охрид, каде според најавите на почетокот од градежните работи во 2015 година требаше да се пресели Заводот за...

20 11 2017 07 00  Ново издание на полуларната Импровокација

20.11.2017 07:00 - Ново издание на полуларната Импровокација

Охрид News | пред еден ден

Во петок, 24-ти ноември, или денот преку "барата" познат како "Црн Петко", во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе биде изведено четвртото шоу од третата сезона на популарната театарска импровизација...

20 11 2017 02 18  Снежни врнежи и студено време

20.11.2017 02:18 - Снежни врнежи и студено време

Охрид News | пред еден ден

Под влијание на влажна и студена воздушна маса денеска ќе преовладува променливо облачно и студено време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и некои повисоки места од снег, особено претпладне. На поеќе...

19 11 2017 18 30  Охрид експресно се врати на победите во Супер лигата

19.11.2017 18:30 - Охрид експресно се врати на победите во Супер лигата

Охрид News | пред 2 дена

Ракометниот клуб Охрид со очекуван триумф над Вардар Јуниор 33-31 (17-16) во Скопје ја започна втората етапа во македонската Супер лига. „Гладијаторите“ со победата на младите „вардарци“ го пребродија поразот...

19 11 2017 13 56  Во Студенчишта потона бродот Мис Стон  горивото истече во каналот

19.11.2017 13:56 - Во Студенчишта потона бродот „Мис Стон“, горивото истече во каналот

Охрид News | пред 2 дена

Тенок слој нафта го покри каналот Студенчишта каде утрово започна да тоне руинираниот брод „Мис Стон“. Наоколу се шири непријатна миризба, а горивото полека се шири по течението на каналот кој се влева во...

19 11 2017 10 09  Заладување и пониски утрински температури

19.11.2017 10:09 - Заладување и пониски утрински температури

Охрид News | пред 2 дена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, кон крајот на денот во западните делови со повремен локален дожд, кој на планините и на некои повисоки места ќе преминува во снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

19 11 2017 07 00  Меморија се уште оган под ѕвездите

19.11.2017 07:00 - „Меморија“ се' уште оган под ѕвездите

Охрид News | пред 2 дена

Во преполната Метрополис арена во Скопје, синоќа, култниот музички бенд „Меморија“ одржа незаборавен концерт по пауза од четврт век. Публиката која беше составена од повеќе генерации, повторно уживаше во...

18 11 2017 16 40  Избрани најдобрите торти во Охрид

18.11.2017 16:40 - Избрани најдобрите торти во Охрид

Охрид News | пред 3 дена

На слатки маки беше жирито во состав: Проф. д-р Гордана Речкоска, Проф. д-р Ангела Крстаноска Василеска и дипл. менаџер Наташа Спасеска Цветкоска, кое ги оценуваше тортите што ги подготвија учесниците на 21-та...

18 11 2017 15 54  Идентификувано телото пронајдено во водите на Охридското Eзеро

18.11.2017 15:54 - Идентификувано телото пронајдено во водите на Охридското Eзеро

Охрид News | пред 3 дена

Попладнево заврши увидот предводен од Јавен обвинител поврзан со пронаоѓањето на безживотно тело, што во 11 часот и 55 минути беше забележано во водите на Охридското езеро во близина на плажата „Бафало бич“ кај...

18 11 2017 14 58  Прва лига Пораз на галебите во возбудлив меч во Гевгелија

18.11.2017 14:58 - Прва лига: Пораз на „галебите“ во возбудлив меч во Гевгелија

Охрид News | пред 3 дена

Дебитантот во Првата лига, Блокотехна стави точка на победничката серија на АВ Охрид, откако во исклучителен возбудлив меч славеше со 92-78 (29-18, 16-18, 23-19, 24-22) во седмата рунда од националниот...

18 11 2017 13 40  Безживотно тело забележано во водите на Охридското Eзеро

18.11.2017 13:40 - Безживотно тело забележано во водите на Охридското Eзеро

Охрид News | пред 3 дена

Безживотно тело е забележано во водите на Охридското езеро во близина на плажата „Бафало бич“ кај мостот на каналот „Студенчишта“. -Телото, во 11 часот и 55 минути го забележал случаен минувач кој се движел на...

18 11 2017 08 15  LIVE STREAM Прва лига Охриѓани во необичен термин против Блокотехна

18.11.2017 08:15 - (LIVE STREAM) Прва лига: Охриѓани во необичен термин против Блокотехна

Охрид News | пред 3 дена

Денеска, со почеток во 13 часот во Гевгелија кошаркарите на АВ Охрид ќе го одиграат дуелот со Блокотехна во седмата рунда од Првата кошаркарска лига. „Галебите“ во дуелот со успешниот дебитант влегуваат со три...

18 11 2017 07 00  ОУ Кочо Рацин дел од глобалната кампања the Climate Action project

18.11.2017 07:00 - ОУ „Кочо Рацин“ дел од глобалната кампања „the Climate Action project“

Охрид News | пред 3 дена

Од 1 до 31 октомври се одржа глобалниот проект "the Climate Action project". Дел од овој проект беа и две училишта од Македонија, меѓу кое и ОУ „Кочо Рацин“ од Охрид со наставничката Виолета Петковска. -За овој инспиративен...

17 11 2017 17 42  Обединети за Македонија отвара канцеларија во Охрид

17.11.2017 17:42 - Обединети за Македонија отвара канцеларија во Охрид

Охрид News | пред 4 дена

Партијата Обединети за Македонија ќе отвори канцеларија во Охрид. Партиските простории ќе бидат сместени на булеварот „Туристичка“, а на свечното отварање што ќе се одржи во сабота, 18-ти ноември, најавено е дека...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност