19 09 2017 21 14  Видео Охриѓанецот Јован Куциноски го режираше најновиот спот за бендот Ај Кју

19.09.2017 21:14 - Видео: Охриѓанецот Јован Куциноски го режираше најновиот спот за бендот „Ај Кју“

Охрид News | пред еден час

Бендот „Ај Кју“ го претстави видео записот за песната „Колку добро те знам“, кој го режираше и едитираше охиѓанецот Јован Куциноски. Видеото го сними „Горила филмс“. Автор на музиката и текстот на...

19 09 2017 20 55  Диџеј Јане во петок настапува во Куба Либре

19.09.2017 20:55 - Диџеј Јане во петок настапува во „Куба Либре“

Охрид News | пред еден час

Во петок 22-ри септември во „Куба Либре“ настапува познатиот охридски диџеј Јане (comercial night). Забавата започнува во 22 часот. Диџеј Јане во петок настапува во „Куба Либре“ OhridNews

19 09 2017 17 58  Изложба на живи фосили и ендемити од Охридското Езеро

19.09.2017 17:58 - Изложба на живи фосили и ендемити од Охридското Езеро

Охрид News | пред 4 часа

Во организација на НУ Центар за култура "Григор Прличев”- Охрид, а во соработка со Природонаучниот музеј на Македонија - Скопје, на 20-ти септември, среда, ќе се одржи тематска изложба "Живи фосили и ендемити од...

19 09 2017 15 38  НУ Завод и Музеј  Охрид во конкуренција за меѓународната награда ЖИВА

19.09.2017 15:38 - НУ Завод и Музеј - Охрид во конкуренција за меѓународната награда "ЖИВА"

Охрид News | пред 7 часа

Од 20 до 24 септември во Блед, Словенија, ќе се одржи завршната манифестација на доделување на наградата "ЖИВА" за најдобар музеј. Годинава за оваа престижна награда се номинирани 23 музејски институции од 13 европски земји,...

19 09 2017 15 49  Градскиот театар oд Винковци вечерва во Охрид ќе ја изведе комедијата Во бабиното гнездо

19.09.2017 15:49 - Градскиот театар oд Винковци вечерва во Охрид ќе ја изведе комедијата „Во бабиното гнездо“

Охрид News | пред 7 часа

Градскиот театар „Јоза Ивакиќ“ од збратимениот град Винковци, Република Хрватска, вечерва ( вторник, 19.09.2017 г.) на малата сцена на Центарот за култура „ Григор Прличев“ со почеток во 19 часот и 30 минути ќе ја...

19 09 2017 15 12  Повторно одложен судскиот процес за убиството на Димитар Матилоски

19.09.2017 15:12 - Повторно одложен судскиот процес за убиството на Димитар Матилоски

Охрид News | пред 7 часа

Повторениот судски процес за убиството на охриѓанецот Димитар Матилоски (27), што се случи на дочекот на Нова година во 2016 година што според обвинението го изврши Бојан Угреновиќ (30), од Краљево - Република Србија, што...

19 09 2017 14 22  Кодирани туристи во Охрид

19.09.2017 14:22 - Кодирани туристи во Охрид!

Охрид News | пред 8 часа

Енигматични кодови осамнаа денес во охридската чаршија. Млади момчиња и девојки прошетаа со движечки бордови на кои беа прикачени QR кодови под кои пишува „Скенирај ме“. Лицата кои се шетаа со кодовите не сакаа да...

19 09 2017 12 51  Започнува новата сезона на Народниот театар Охрид

19.09.2017 12:51 - Започнува новата сезона на Народниот театар Охрид

Охрид News | пред 9 часа

Со претставата „Аналфабет“ која ќе биде изведена во Центарот за култура во сабота, 23-ти септември, започнува новата сезона на Народниот театар Охрид. „Аналфабет“ е комедија работена според дело на...

19 09 2017 09 03  Започна работа школата за мини ракомет во РК Охрид

19.09.2017 09:03 - Започна работа школата за мини ракомет во РК Охрид

Охрид News | пред 13 часа

Во спортската сала во Основното училиште „Григор Прличев“ започна со работа школата за мини ракомет од 6 до 10 години која е во склоп на Ракоментиот клуб Охрид. Термините за тренинг и запишувањето на нови...

19 09 2017 08 15  Трета МФЛ Сефте за Сатеска нова победа на Охрид пораз на Воска

19.09.2017 08:15 - Трета МФЛ: Сефте за Сатеска, нова победа на Охрид, пораз на Воска

Охрид News | пред 14 часа

Фудбалерите на Сатеска во 4-та рунда ја забележаа првата во новата сезона во Третата македонска фудбалска лига совладувајќи го на домашен терен составот на Кравари со 5-1. Победата на Сатеска вреди многу повеќе од три...

19 09 2017 07 00  Охрид домаќин на Меѓународна конференција за справување со предизвици од растечкиот верски екстремизам

19.09.2017 07:00 - Охрид домаќин на Меѓународна конференција за справување со предизвици од растечкиот верски екстремизам

Охрид News | пред 15 часа

Втората меѓународна конференција во организација на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) и Министерството за внатрешни работи „Справување со предизвици од растечкиот верски екстремизам:...

19 09 2017 07 00  Почнува нов судски процес за убиството на охриѓанецот Димитар Матилоски

19.09.2017 07:00 - Почнува нов судски процес за убиството на охриѓанецот Димитар Матилоски

Охрид News | пред 15 часа

Во Основниот суд во Охрид денеска треба да започне новиот судски процес за убиството на охриѓанецот Димитар Матилоски (27), што се случи на дочекот на Нова година во 2016 година што според обвинението го изврши Бојан...

18 09 2017 21 58  Во акцијата на охридските волонтери вдомени 6 кученца

18.09.2017 21:58 - Во акцијата на охридските волонтери вдомени 6 кученца

Охрид News | пред еден ден

Изминатиот викенд на градскиот плоштад во Охрид, на иницијатива на волонтерката Анастазија Димзовска, се одржа акција за вдомување на бездомни кученца. Акцијата беше успешна бидејќи половина од понудените кученца беа...

18 09 2017 19 25  Почувствуван земјотрес во Охрид

18.09.2017 19:25 - Почувствуван земјотрес во Охрид

Охрид News | пред еден ден

Земјотрес со јачина од 2.4 степени според Рихтер беше почувствуван попладнево во 14.44 часот во Охрид.  Според првичните информации, земјотресот бил на длабочина од 10 километри со епицентар кај малото Преспанско Езеро...

18 09 2017 17 29  Замина Тони Дилерот  туристичкиот работник кој Охрид го носеше во срцето

18.09.2017 17:29 - Замина Тони Дилерот - туристичкиот работник кој Охрид го носеше во срцето

Охрид News | пред еден ден

Секогаш ведар и насмеан, најчесто на велосипед или на моторче го крстосуваше Охрид да смести некој турист. Работеше непрегорно секој ден, а слободното време го користеше да го прошета светот и да донесе некој нов...

18 09 2017 15 29  Успешен настап на охридските тенисери на турнирот во Битола

18.09.2017 15:29 - Успешен настап на охридските тенисери на турнирот во Битола

Охрид News | пред еден ден

Викендов во Битола се одржа турнирот „Фестивал за детски тенис", кој е во редовниот календар на Тениската федерација на Македонија, за црвен, портокалов и зелен тенис. Тенискиот Охрид имаше натпреварувачи во сите...

18 09 2017 14 08  Центри за кариера ќе ги поврзуваат понудата и побарувачката на работна сила во туризмот

18.09.2017 14:08 - Центри за кариера ќе ги поврзуваат понудата и побарувачката на работна сила во туризмот

Охрид News | пред еден ден

Во рамки на твининг проектот од ИПА програмата на Европската унија, ќе се отвараат центри за кариера во универзитетите во Македонија, кои ќе ги поврзат понудата и побарувачката на работна сила во туризмот. Проектот...

18 09 2017 12 58  Започна новата академска година на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид

18.09.2017 12:58 - Започна новата академска година на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид

Охрид News | пред еден ден

Со свечен час што се одржа претпладнево започна новата академска година на најстарата високо образовна институција од областа на туризмот во Македонија - Факултетот за туризам и угостителство од Охрид. Од име на...

18 09 2017 10 43  Темпeрaтурата на Охридското Езеро и натаму висока и пријатна за рекреација

18.09.2017 10:43 - Темпeрaтурата на Охридското Езеро и натаму висока и пријатна за рекреација

Охрид News | пред еден ден

Според утринските мерења на УХМР, температурата на водата на Охридското Езеро изнесува 21 степен Целзиусов. Времето и денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер претежно од југозападен. Максималната...

18 09 2017 10 20  Излезе од печат книгата Велмешка хроника од Митре Велјаноски

18.09.2017 10:20 - Излезе од печат книгата „Велмешка хроника“ од Митре Велјаноски

Охрид News | пред еден ден

Во издание на „Летра – дизајн“ од Охрид излезе од печат книгата „Велмешка хроника“ од Митре Велјаноски. Во своето прво литературно остварување, Митре Велјаноски, преку документирани историски факти и...

18 09 2017 10 02  Загрижувачки недостиг на работна сила во турмизмот и угостителството

18.09.2017 10:02 - Загрижувачки недостиг на работна сила во турмизмот и угостителството

Охрид News | пред еден ден

Туризмот и угостителството се соочуваат со недостаток на квалитетен кадар, што сериозно се одразува во работата на туристичките капацитети во земјата. Фалат квалификувани работници на секое ниво, а најдефицитарни се...

17 09 2017 14 58  ОК на ВМРО ДПМНЕ ги објави имињата од кандидатската листа на советници

17.09.2017 14:58 - ОК на ВМРО ДПМНЕ ги објави имињата од кандидатската листа на советници

Охрид News | пред 2 дена

Од Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ Охрид, со соопштение до јавноста околу имињата кои се на кандидатската листа на советници предложени од партијата и Коалицијата. Како што веќе OhridNews објави, носител на...

17 09 2017 13 16  Во сообраќајна незгода почина 42 годишен охриѓанец уште три лица се повредени

17.09.2017 13:16 - Во сообраќајна незгода почина 42-годишен охриѓанец, уште три лица се повредени

Охрид News | пред 2 дена

Утрово, во 4.30 часот на магистралниот пат Прилеп-Битола, во близина на село Српци, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „БМВ“ со охридски регистерски таблици управувано од 42-годишен охриѓанец и...

17 09 2017 11 02  Потпишан протокол за соработка меѓу Охрид и Котор

17.09.2017 11:02 - Потпишан протокол за соработка меѓу Охрид и Котор

Охрид News | пред 2 дена

Градоначалникот Никола Бакрачески и Владимир Јокиќ, председател на општина Котор-Република Црна Гора,потпишаа протокол за соработка.Во рамките на посетата на Котор, градоналаникот Бакрачески со домаќините имаше...

17 09 2017 10 12  Одбележан Меѓународниот ден на таткото

17.09.2017 10:12 - Одбележан Меѓународниот ден на таткото

Охрид News | пред 3 дена

Во организација на Женски центар „Бисера“, во Охрид, и годинава се одбележа Меѓународниот ден на таткото. Манифестацијата се одржа во основното училиште „Христо Узунов“, а со своја прогарма учествуваа...

17 09 2017 08 24  Сончево и многу топло

17.09.2017 08:24 - Сончево и многу топло

Охрид News | пред 3 дена

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со над просечни дневни температури за овој период. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, а во западните делови повремено ќе засилува. Максималната дневна температура во...

16 09 2017 21 59  Старт со победа на гладијаторите во Супер лигата

16.09.2017 21:59 - Старт со победа на „гладијаторите“ во Супер лигата

Охрид News | пред 3 дена

Охридските ракометари со триумф над Вардар Јуниор 30-22 (18-9) ја започнаа новата сезона во машката ракометна Супер лига. „Гладијаторите“ во целост ја оправдаа фаворитска улога пред мечот и лесно ги решија младите...

16 09 2017 15 12  Отворена фабриката на ОДВ електрик во ТИРЗ Охрид  Струга

16.09.2017 15:12 - Отворена фабриката на ОДВ електрик во ТИРЗ Охрид - Струга

Охрид News | пред 3 дена

Новата фабрика на компанијата ОДВ Електрик во Технолошко индустриската развојна зона Охрид - Струга, вчера свечено беше отворена.  Според изјавите на менаџментот на ОДВ Електрик, оваа компанија досега инвестирала...

16 09 2017 13 58  Во глисер кај Калишта пронајдени 30 килограми марихуана

16.09.2017 13:58 - Во глисер кај Калишта пронајдени 30 килограми марихуана

Охрид News | пред 3 дена

Вчера околу 22,00 часот во атарот на село Калишта-струшко на околу 300 метри од брегот во Охридското Езеро полициски службеници од Полициската станица Струга во содејство со РЦ Запад-Полициската станица за Граничен надзор...

16 09 2017 12 45  Хумани индивидуалци и охридските лајанси обезбедија стотина ранци и училишен прибор за основците во градот

16.09.2017 12:45 - Хумани индивидуалци и охридските лајанси обезбедија стотина ранци и училишен прибор за основците во градот

Охрид News | пред 3 дена

На иницијатива на нашите сограѓанки Ивана Маховска Шикалеска, Кети Лаброски и Лајанс клубот Лихнидос со поддршка на лајанс клубовите Охрид, Десарети и Деница, хумани граѓани и општествено одговорни компании,...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност