Мичел  САД е вклучен во процесот  решението да го најдат Скопје и Атина

Мичел : САД е вклучен во процесот , решението да го најдат Скопје и Атина

Канал 5 | пред 4 дена

Со оваа порака во Скопје дојде Вес Мичел, помошникот државен секретар за европски прашања, кој е во прва посета на регионот. Според него, моменталните услови за решение се подобри од било кога, а  Македонија...

Мичел Единствено решение на спорот за името е она што ќе го постигнат двете земји

Мичел: Единствено решение на спорот за името е она што ќе го постигнат двете земји

Телма | пред 4 дена

Мичел: Единствено решение на спорот за името е она што ќе го постигнат двете земји Единствено решение за спорот за името е она кое ќе го постигнат двете земји, сепак САД се и ќе продолжат да бидат ангажирани...

Мичел Вклучувањето на САД во спорот за името мора да е во согласност со американските начела и тајминзи

Мичел: Вклучувањето на САД во спорот за името мора да е во согласност со американските начела и тајминзи

Алфа | пред 4 дена

Вклучувањето на САД во процесот на решавање на спорот за името мора да е во согласност со американските тајминзи и начела, беше јасен денеска наследникот на Викторија Нуланд, Вес Мичел, по функција помошник...

Заев  Мичел Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Заев – Мичел: Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Бриф | пред 4 дена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. Премиерот Заев му посака топло...

Американска подршка за наоѓање компромис со Грција

Американска подршка за наоѓање компромис со Грција

24 вести | пред 4 дена

САД може да се вклучи во процесот со свој ангажман и да ја поддржува земјата како и досега , но Македонија и Грција најдобро е сами да го затворат отворено прашање околу спорот со името. Ова е пораката...

Никос Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје

Никос Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје

24 вести | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје – велат од македонското МНР за ТВ24, но не прецизираат кога точно кога ќе пристигне грчкиот министер. Коѕијас во земјава се очекува...

Заев  Мичел Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Заев – Мичел: Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Вечер Прес | пред 4 дена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. Премиерот Заев му посака топло...

Кога Коѕијас ќе дојде во Скопје

Кога Коѕијас ќе дојде во Скопје?

Фактор | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, пишува  грчкиот весник „Та неа“. Во фокусот на предлозите за кои што ќе се разговара ќе се најде и прашањето...

САД ќе помогнат но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

САД ќе помогнат, но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

Р.С. Европа | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение, нагласи денеска по средбата со премиерот Зоран Заев американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел....

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Канал 5 | пред 4 дена

Заедничката прес конференцијата на Мичел и премиерот Зоран Заев ја следеше Гоце Михајлоски. Колку Вес Мичел е подготвен за изнаоѓање на решение. -САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат...

Коѕијас му носи на Заев план за името

Коѕијас му носи на Заев план за името

Вечер Прес | пред 4 дена

“Никос Коѕијас на 23 март ќе се сретне со неговиот колега Никола Димитров, додека пак, претходната вечер ќе имаат заедничка вечера. Не е исклучено, грчкиот министер за надворешни работи да има средби и...

Мичел САД не можат да ја донеста одлуката за Македонија и Грција самите меѓусебно може да најдат решение

Мичел: САД не можат да ја донеста одлуката за Македонија и Грција, самите меѓусебно може да најдат решение

Нетпрес | пред 4 дена

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел ја повторни во Скопје во вторникот  поддршката за решавање на спорот со Грција за уставното име, но нагласи дека тоа единствено може...

Заедничкото решение на Македонија и Грција е единствено трајно решение

Заедничкото решение на Македонија и Грција е единствено трајно решение

Вечер Прес | пред 4 дена

Моменталните услови за решавање на спорот за името се подобри од било кога, но САД нема да го решат проблемот место вас. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините...

Мичел за спорот со Грција Вие сте на правиот пат и ние сакаме тоа да го охрабриме

Мичел за спорот со Грција: Вие сте на правиот пат и ние сакаме тоа да го охрабриме

Фактор | пред 4 дена

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на...

КОГА НИ Е ТЕШКО ГИ ВИКАМЕ ПРИЈАТЕЛИТЕ ИЗЈАВИ ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ПО СРЕДБАТА СО АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ ВЕС МИЧЕЛ

КОГА НИ Е ТЕШКО ГИ ВИКАМЕ ПРИЈАТЕЛИТЕ, ИЗЈАВИ ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ПО СРЕДБАТА СО АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ ВЕС МИЧЕЛ

Сакам Да Кажам | пред 4 дена

Единствено решение за спорот со името е решението што ќе го постигнат заеднички Македонија и Грција а САД остануваат поддржувачи на процесот, рече Вес Мичел помошник-државен секретар на САД за Европа и...

Мичел Само трајно решение за името ќе биде заедничко решение

Мичел: Само трајно решение за името, ќе биде заедничко решение

МКД | пред 4 дена

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ја повтори поддршката од САД за решавање на спорот околу името со Грција, но рече дека решението може да се постигне само...

Мичел Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: Македонија и Грција да најдат решение

МТВ 1 | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко прифатливо решение за името. Единственото трајно решение е она што ќе го постигнат двете страни меѓусебно, истакна помошникот- државен...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Макфакс | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија,...

Мичел САД и понатаму ќе се ангажираат за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

Мичел: САД и понатаму ќе се ангажираат за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

A1on | пред 4 дена

На денешната средбата со премиерот Зоран Заев разговаравме за безбедносната состојба на Балканот, проблемот за името кој го имате со Грција и евро-атлантските интеграции на Македонија. САД и понатаму ќе...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Курир | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Кајгана | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија,...

Грците со Коѕијас си играат ќе дојде нема да дојде во Скопје

Грците со Коѕијас си играат ќе дојде- нема да дојде во Скопје

Алфа | пред 4 дена

Дали Коѕијас со задоцнување ќе пристигне во Скопје ? Грчките медиуми со различни информации. Дали Коѕијас со задоцнување ќе пристигне во Скопје ? Грчките медиуми со различни информации. Додека Катимерини...

Мичел Единствено трајно решение за името ќе биде заедничко решение

Мичел: Единствено трајно решение за името ќе биде заедничко решение

Р.С. Европа | пред 4 дена

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на Македонија,...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името...

Нова Македонија | пред 4 дена

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи...

Мичел САД со поддршка до Македонија и Грција да најдат решение за името

Мичел: САД со поддршка до Македонија и Грција да најдат решение за името

Телма | пред 4 дена

Мичел: САД со поддршка до Македонија и Грција да најдат решение за името САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи...

 Во живо Прес конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

(Во живо) Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

Макфакс | пред 4 дена

Заедничка изјава на претседателот на Владата, Зоран Заев и помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел.

Заев Убаво е да ги повикате пријателите како што е САД на Македонија

Заев: Убаво е да ги повикате пријателите, како што е САД на Македонија

Радар | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот за името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија,...

ВО ЖИВО Прес конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

A1on | пред 4 дена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел.

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Канал 5 | пред 4 дена

Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение. Многу е важно двете држави да продолжат со преговорите....

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Точка | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот за името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија,...

Средба Мичел  Заев Кога ви е тешко се викаат пријателите

Средба Мичел - Заев: Кога ви е тешко се викаат пријателите

Независен | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

24 вести | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Локално | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решениe за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решениe за името

Алсат-М | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници...

Мичел САД со поддршка Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД со поддршка Македонија и Грција да најдат решение

Прес 24 | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите. Ова денеска го изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Вечер | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија,...

Мичел до Заев  САД ги поддржува Грција и Македонија да дојдат до единствено решение поканата за НАТО останува отворена

Мичел до Заев: САД ги поддржува Грција и Македонија да дојдат до единствено решение, поканата за НАТО останува отворена

Слободен печат | пред 4 дена

Остануваме посветени на процесот на градење доверба, на заедничките вредности, но и на регионалната соработка во делот на безбедноста и на секој друг план. Денеска му посакав добредојде на Мичел кој е...

Заев Секој документ е вреден за разгледување

Заев: Секој документ е вреден за разгледување

+Инфо | пред 4 дена

Ова не е одлука што ние ќе ја направиме за вас или за Грција. Вратата за членство во НАТО останува отворена, рече Мичел. Во април очекуваме чиста препорака за почетокот на преговори со ЕУ, а во јуни одредување...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение

Сител | пред 4 дена

Embedded video for Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение Американската дипломатија била и ќе биде вклучена директно во решавање на спорот меѓу Макеоднија и Грција за...

 Во живо Прес конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

(Во живо) Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

Вечер | пред 4 дена

Заедничка изјава на претседателот на Владата, Зоран Заев и помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. извор: Makfax

МНР Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје

МНР: Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје

24 вести | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март,ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Според весникот, во фокусот на предлозите за кои што ќе се разговара ќе...

Коѕиас на 22 ри март во Скопје

Коѕиас на 22-ри март во Скопје

Сител | пред 4 дена

Embedded video for Коѕиас на 22-ри март во Скопје Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас ќе ја оствари долго најавуваната посета на Скопје на 22 и 23 март, објави грчка „Та неа“. Иако со мало задоцнување,...

Коѕијас наредната недела во посета на Скопје

Коѕијас наредната недела во посета на Скопје

Р.С. Европа | пред 4 дена

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас наредната недела ќе дојде во посета на Скопје, велат од МНР за Радио Слободна Европа. За точниот датум кога се очекува Коѕијас да пристигне во Македонија,...

Средба Заев Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Средба Заев-Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Ако | пред 4 дена

На заедничката прес-конференција со Помошникот државен секретар за европски прашања на U.S. Department of State, Вес Мичел, ги потврдивме заложбите за понатамошно интензивирање на соработката, со цел остварување...

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго?...

Нова Македонија | пред 4 дена

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго? Американскиот помошник-државен секретар за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, денес ќе престојува во кратка посета на Македонија, потврдија...

Мичел Сега е најголемата можност за решавање на спорот

Мичел: Сега е најголемата можност за решавање на спорот

ТВ 21 | пред 4 дена

Премиерот Зоран Заев очекува помош од Соединетите Американски Држави во процесот на преговори за името. Тој по денешната средба со помошникот државен секретар задолжен за Европа и Евроазија, Вес Мичел,...

Мичел САД се и ќе бидат ангажирани во процесот за името

Мичел: САД се и ќе бидат ангажирани во процесот за името

Нова ТВ | пред 4 дена

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска во Скопје ја повтори поддршката за решавање на спорот со Грција за уставното име, но нагласи дека тоа единствено може да биде...

 Та неа  Пред средбите со Нимиц Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Пред средбите со Нимиц, Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

МКД | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа". Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

 Та Неа  Коѕијас во Скопје на 22 и 23 март

„Та Неа“: Коѕијас во Скопје на 22 и 23 март

Нетпрес | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Алсат-М | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

A1on | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Нетпрес | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

 Та Неа  Коѕијас во Скопје на 22 ри и 23 ти март

„Та Неа“: Коѕијас во Скопје на 22-ри и 23-ти март

МТВ 1 | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, ќе пристигне во Скопје на 22-ри март во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та Неа“. Како што пренесува МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Вечер | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа". Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Република | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето...

 Катимерини  Разговорите за името забавија неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

„Катимерини“: Разговорите за името забавија, неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

Макфакс | пред 4 дена

По силниот старт, разговорите меѓу владините претставници на Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) во врска со спорот за името значително забавија, бидејќи Атина чека значајни...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Сител | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март...

Нова Македонија | пред 4 дена

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Во текстот под наслов...

САД ќе помогнат но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

САД ќе помогнат, но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

Пост | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение, нагласи денеска по средбата со премиерот Зоран Заев американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел....

 Катимерини  Разговорите за името забавија неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

„Катимерини“: Разговорите за името забавија, неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

Актуелно24 | пред 4 дена

По силниот почеток, разговорите меѓу владините претставници на Грција и поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ) во врска со спорот за името значително забавија бидејќи Атина чека значајни...

Мичел Само Грција и Македонија меѓусебно можат да најдат решение

Мичел: Само Грција и Македонија меѓусебно можат да најдат решение

Нова ТВ | пред 4 дена

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Скопје ја повтори поддршката за решеавње на спорот со Грција за уставното име, но нагласи дека тоа единствено може да биде...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Бриф | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Мичел во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Мичел во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Р.С. Европа | пред 4 дена

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Македонија се очекува на властите да им ја повтори американската поддршка за евроатлантски интеграции, да понуди поддршка...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Канал 5 | пред 4 дена

Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот пишува дека посетата се смета за важна, бидејќи разговорите ќе бидат концентрирани на...

Коѕиас доаѓа во Скопје на 22 март

Коѕиас доаѓа во Скопје на 22 март

Фокус | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, ќе пристигне во дводневна посета на Македонија на 22 март, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што пренесе МИА, во текстот со наслов „Со мало задоцнување Коѕијас...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Локално | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Мичел САД се ангажирани и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот за името

Мичел: САД се ангажирани и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот за името

еМАГАЗИН | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето...

Чекајќи го Коѕијас

Чекајќи го Коѕијас

Фактор | пред 4 дена

Помпезно најавуваното доаѓање на грчкиот министер за надворешни работи ќе биде одложено за најмалку до крајот на месецот иако веќе одамна помина рокот кој првично беше поставен од грчката влада за доставување...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Независен | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот...

 Та неа откри кога ќе пристигне Коѕијас во Скопје

„Та неа“ откри кога ќе пристигне Коѕијас во Скопје

Прес 24 | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Катимерини Многу брз почеток па забавена динамика за решавање на спорот за името

Катимерини: Многу брз почеток, па забавена динамика за решавање на спорот за името

Нетпрес | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува во вторникот грчкиот весник Катимерини. „Забавената динамика можеби и го објаснува...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

+Инфо | пред 4 дена

Исходот од разговорите во Скопје ќе биде важен во пресрет на следната планирана средба на Коѕијас и Димитров со специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц Шефот на грчката дипломатија...

Вес Мичел во Скопје Ќе се сретне со премиерот Заев и министерот Димитров

Вес Мичел во Скопје: Ќе се сретне со премиерот Заев и министерот Димитров

Бриф | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името

A1on | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. – Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Алфа | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Курир | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Вечер Прес | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа”: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Слободен печат | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Прашањето за името  главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошникот државен секретар на САД

Прашањето за името – главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошникот државен секретар на САД

Макфакс | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ќе пристигне во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Тој ќе има средби...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

24 вести | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Алфа | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Американскиот...

 Катимерини  Разговорите за името забавија неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

„Катимерини“: Разговорите за името забавија, неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

Вечер | пред 4 дена

По силниот старт, разговорите меѓу владините претставници на Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) во врска со спорот за името значително забавија, бидејќи Атина чека значајни...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Телма | пред 4 дена

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името

Телма | пред 4 дена

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“....

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името...

Нова Македонија | пред 4 дена

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“....

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името

Канал 5 | пред 4 дена

- Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното одложување на патувањето на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас во ПЈРМ, со цел, меѓу другото, да го означи првиот директен лет од Атина...

 Катимерини  По почетната динамика забавени преговорите за името

„Катимерини“: По почетната динамика, забавени преговорите за името

МКД | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини". „Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите Коѕијас не доаѓа до крајот на март

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите, Коѕијас не доаѓа до крајот на март

+Инфо | пред 4 дена

„Катимерини“ наведува дека за Грција и понатаму е важно Македонија да направи уставни промени. Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина...

МИЧЕЛ САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

МИЧЕЛ: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Рипост | пред 4 дена

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници...

Вес Мичел во Скопје Силна поддршка но без булдожерски погон

Вес Мичел во Скопје: Силна поддршка, но без булдожерски погон?

DW | пред 4 дена

Посетата на Мичел ги подигна надежите во домашната јавност дека можеби тој е дипломатскиот „тешкаш“ во надминување на тешките прашања од разговорите за името. Но, искусни македонски дипломати сметаат дека...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини”: Забавена динамиката во преговорите за името

Слободен печат | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. – Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

Катимерини Забавена динамиката на преговорите за името

Катимерини: Забавена динамиката на преговорите за името

Прес 24 | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. - Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името

24 вести | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. „Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името

Локално | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. – Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

Мичел САД ги поддржува двете земји да дојдат до решение за спорот со името

Мичел: САД ги поддржува двете земји да дојдат до решение за спорот со името

ТВ 21 | пред 4 дена

Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел порача дека САД и понатаму ќе се ангажираат и ќе учествуваат во процесот за влез на Македонија во ЕУ и НАТО. „Имавме...

Во Атина умерен во Скопје воздржан оптизмизам

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам...

Нова Македонија | пред 4 дена

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Нетпрес | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

A1on | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО...

Нова Македонија | пред 4 дена

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја...

Прашањето за името  главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошникот државен секретар на САД

Прашањето за името – главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошникот државен секретар на САД

Вечер | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ќе пристигне во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Тој ќе има средби...

 Катимерини  Многу брз почеток па забавена динамика за решавање на спорот за името

„Катимерини“: Многу брз почеток, па забавена динамика за решавање на спорот за името

Курир | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. – Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

Американскиот помошник државен секретар Мичел денес во Македонија

Американскиот помошник државен секретар Мичел денес во Македонија

Канал 5 | пред 4 дена

Балканската турнеја на Мичел ќе трае до 17 март а во четврток ќе ја посети и Атина. Од македонска страна, посочи Димитров, ќе биде поставено и прашањето за шансите Македонија годинава да стане дел од НАТО,...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Точка | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Во Атина умерен во Скопје воздржан оптизмизам

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам

Алсат-М | пред 4 дена

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Алсат-М | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Во Атина умерен во Скопје воздржан оптизмизам

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам

Вечер Прес | пред 4 дена

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вечер Прес | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

24 вести | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од западен Балкан. Поддршка од САД...

Американскиот помошник државен секретар Мичел во Македонија

Американскиот помошник државен секретар Мичел во Македонија

Флеш | пред 4 дена

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров,...

Во Атина умерен во Скопје воздржан оптизмизам

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам

+Инфо | пред 4 дена

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска...

Американскиот помошник државен секретар Вес Мичел доаѓа во Скопје

Американскиот помошник државен секретар Вес Мичел доаѓа во Скопје

Радар | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Сител | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Курир | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Американската булдожер дипломатија денеска во Скопје

Американската булдожер дипломатија денеска во Скопје

Радар | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел  по Приштина денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Мичел...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Слободен печат | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

+Инфо | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Вес Мичел во Скопје на средби со Заев и Димитров

Вес Мичел во Скопје на средби со Заев и Димитров

МТВ 1 | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Мичел во Скопје,...

Та неа тврди Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Та неа тврди Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Нова ТВ | пред 4 дена

Фото: документо.гр Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“, пренесува МИА. Во текстот под наслов „Со мало задоцнување...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 март

Република | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Досие Вес Мичел  Дипломат булдожер или мека рака

Досие Вес Мичел - Дипломат булдожер или мека рака?

Фактор | пред 4 дена

Кој всушност е Вес Мичел, новиот функционер во Стејт Департментот на САД? Вес Мичел доаѓа на истата позиција која до неодамна делумно ја вршеше Брајан Хојт Ји како заменик државен секретар задолжен за...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Независен | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Вес Мичел денеска во Скопје името една од главните теми

Вес Мичел денеска во Скопје, името една од главните теми

МКД | пред 4 дена

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров,...

Мичел денеска во Скопје да помогне за спорот за името  утре во Грција

Мичел денеска во Скопје да помогне за спорот за името - утре во Грција

Прес 24 | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Катимерини Преговорите забавуваат посетата на Коѕијас одложена

Катимерини: Преговорите забавуваат, посетата на Коѕијас одложена

Нова ТВ | пред 4 дена

Архива По силниот старт, разговорите меѓу владините претставници на двете земји во врска со спорот за името значително забавија, бидејќи Атина чека значајни отстапки од Скопје за клучните барања на Грција...

Американскиот помошник државен секретар Мичел во Македонија

Американскиот помошник државен секретар Мичел во Македонија

Р.С. Европа | пред 4 дена

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров,...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

ТВ 21 | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

Името на маса со американскиот гостин во Скопје

Името на маса со американскиот гостин во Скопје

Локално | пред 4 дена

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името

Република | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. – Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името

Сител | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. - Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Скопје

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Скопје

Локално | пред 4 дена

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров,...

 Та неа  Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

еМАГАЗИН | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало...

 Катимерини  Забавена динамиката во преговорите за името

„Катимерини“: Забавена динамиката во преговорите за името

еМАГАЗИН | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. - Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

Прашањето за името  главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошник државниот секретар на САД

Прашањето за името – главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошник-државниот секретар на САД

Sky | пред 4 дена

Американскиот помошник-државниот секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ќе пристигне во Скопје како втора дестинација во рамките на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Тој ќе има...

 Катимерини  Разговорите за името забавија неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

„Катимерини“: Разговорите за името забавија, неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

Sky | пред 4 дена

По силниот старт, разговорите меѓу владините претставници на Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) во врска со спорот за името значително забавија, бидејќи Атина чека значајни...

СО МАЛО ЗАДОЦНУВАЊЕ Коѕијас во Скопје на 22 март

СО МАЛО ЗАДОЦНУВАЊЕ: Коѕијас во Скопје на 22 март

Рипост | пред 4 дена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот...

ВЕС МИЧЕЛ ДЕНЕС ВО СКОПЈЕ Помошник државниот секретар на САД ќе не убедува да го смениме името и да влеземе во НАТО

ВЕС МИЧЕЛ ДЕНЕС ВО СКОПЈЕ: Помошник државниот секретар на САД ќе не убедува да го смениме името и да влеземе во НАТО

Infomax | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Катимерини Преговорите забавуваат посетата на Коѕијас одложена

Катимерини: Преговорите забавуваат, посетата на Коѕијас одложена

Тера | пред 4 дена

По силниот старт, разговорите меѓу владините претставници на двете земји во врска со спорот за името значително забавија, бидејќи Атина чека значајни отстапки од Скопје за клучните барања на Грција за...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Сител | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Катимерини Преговорите забавуваат посетата на Коѕијас одложена

Катимерини: Преговорите забавуваат, посетата на Коѕијас одложена

Пост | пред 4 дена

По силниот старт, разговорите меѓу владините претставници на двете земји во врска со спорот за името значително забавија, бидејќи Атина чека значајни отстапки од Скопје за клучните барања на Грција за...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Република | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД...

Мичел во Скопје Американска поддршка за преговорите и за НАТО

Мичел во Скопје: Американска поддршка за преговорите и за НАТО

Нова ТВ | пред 4 дена

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора станица од неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Како што објави Стејт Депарментот...

 КАТИМЕРИНИ  Tрн e изјавата што Заев ја повторува дека нема ревизија на Уставот

„КАТИМЕРИНИ“: „Tрн“e изјавата што Заев ја повторува дека нема ревизија на Уставот

Рипост | пред 4 дена

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник „Катимерини“. – Забавената динамика можеби и го објаснува континуираното...

Мичел најголемиот  тешкаш  доаѓа да помогне во спорот за името

Мичел најголемиот ,,тешкаш‘‘ доаѓа да помогне во спорот за името

Прес 24 | пред 5 дена

Вес Мичел, помошникот државен секретар на САД очиледно е најголемиот ,,тешкаш‘‘ кој може да се вклучи во спорот со името. Утре доаѓа во Скопје, а веќе во четврток патува во Атина. Мичел ќе ја понуди својата...

Името Македонија очекува охрабрување од САД

Името, Македонија очекува охрабрување од САД

Алсат-М | пред 5 дена

Шефот на дипломатијата, Никола Димитров ја оцени како многу важна посетата на високиот американски функционер Вес Мичел во овој период кога се интензивирани преговорите за името. Македонија од американскиот...

Решението за името не зависи само од Македонија

Решението за името не зависи само од Македонија

24 вести | пред 5 дена

Ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение, вели министерот за надворешни работи Никола Димитров за време на средбата со полскиот колега...

Димитров Ситуацијата со преговорите за името се менува секојдневно

Димитров: Ситуацијата со преговорите за името се менува секојдневно

Телма | пред 5 дена

Димитров: Ситуацијата со преговорите за името се менува секојдневно Се обидуваме да најдеме решение на спорот со името, но не е се во наши раце, вели минситерот за надворешни работи Никола Димитров. Според...

Дали Димитров се уште е оптимист дека ќе има решение за името

Дали Димитров се уште е оптимист дека ќе има решение за името?

Фактор | пред 5 дена

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров изјави дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуалното решение. Македонија, како што наведува...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Канал 5 | пред 5 дена

Освен точниот датум на посетата на Коѕиас, се договора и состанок со медијаторот Нимиц. Димитров денеска беше воздржан околу деталите на разговорите. Рече дека нацрт спогодбата се уште не е стигната, а...

Македонија прави се за достоинствен компромис

Македонија прави се за достоинствен компромис

Нетпрес | пред 5 дена

Македонија прави се да се дојде до достоинствен компромис, кој како таков ќе биде доживеан од двете страни, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров по средбата со неговиот полски колега, ...

Димитров Сакаме решение за името но не е сѐ во наши раце

Димитров: Сакаме решение за името, но не е сѐ во наши раце

МКД | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Сакаме решение но не зависи се од нас

Сакаме решение, но не зависи се од нас!

Вечер Прес | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Заев оптимист  се приближуваме кон решение

Заев оптимист – се приближуваме кон решение

Вечер Прес | пред 5 дена

Македонија и Грција во преговорите за спорот околу името да пронајдат решение, кое ќе ги зачува достоинството и идентитетот на двете страни, посакува премиерот Зоран Заев. Одговарајќи на новинарско прашање...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

A1on | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Димитров Македонија прави се за достоинствен компромис за името

Димитров: Македонија прави се за достоинствен компромис за името

Р.С. Европа | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави денеска дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение за името. Според него, Македонија...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас...

Нова Македонија | пред 5 дена

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Канал 5 | пред 5 дена

Македонија, посочува тој, прави се да се дојде до достоинствен компромис кој така ќе биде доживеан од двете страни. Не се плашиме, посочува, да им погледнеме на проблемите во очи, но не зависи се од нас....

Грција останува на цврстите ставови Македонија очекува решение до јуни

Грција останува на цврстите ставови, Македонија очекува решение до јуни

Алфа | пред 5 дена

Грција со цврсти ставови, промена на Уставот и име ерга омнес за решение на деценискиот спор со името. - Според мене, разговорите кои траат не приближуваат кон решение. Секако, не е лесно со пораките што...

Името и НАТО топ теми на разговорите со Мичел

Името и НАТО, топ теми на разговорите со Мичел

Канал 5 | пред 5 дена

- Мислам дека секако состанокот ќе тргне со тоа прашање. Тоа ќе биде убава прилика да го запознаеме со динамиката во процесот за надминување на разликата околу името, рече Димитров, одговорајќи на новинарско...

Коѕијас бара пакет договор и промена на македонскиот Устав

Коѕијас бара пакет договор и промена на македонскиот Устав

Index24 | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Името и НАТО топ теми на разговорите со Мичел

Името и НАТО, топ теми на разговорите со Мичел

Слободен печат | пред 5 дена

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската...

ГРЦИЈА Е КАТЕГОРИЧНА Неопходно е да се смени уставот на Македонија

ГРЦИЈА Е КАТЕГОРИЧНА: Неопходно е да се смени уставот на Македонија

Фактор | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за да биде името како за внатрешна така и за надворешна употреба, а и за да бидат избегнати идни обвиненија дека биле прекршени уставните тестови. Тоа го кажал во интервју...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Вечер | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи сѐ од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи сѐ од нас

Слободен печат | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуалното решение. Македонија, посочува тој, прави...

Чувството кај мене за решение на спорот се менува секој ден рече Димитров

Чувството кај мене за решение на спорот се менува секој ден, рече Димитров

Фокус | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Независен | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Прашањето за името и НАТО главни теми на средбата со Мичел

Прашањето за името и НАТО главни теми на средбата со Мичел

Прес 24 | пред 5 дена

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Прес 24 | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Локално | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи сѐ од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи сѐ од нас

+Инфо | пред 5 дена

Димитров вели дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуалното решение. Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситуацијата со...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Алсат-М | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Коѕијас бара пакет договор и промена на македонскиот Устав

Коѕијас бара пакет договор и промена на македонскиот Устав

Точка | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Името и НАТО топ теми на разговорите со Мичел

Името и НАТО, топ теми на разговорите со Мичел

Пост | пред 5 дена

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската...

Коѕијас бара пакет решение со уставни промени  Вес Мичел доаѓа да помогне во спорот за името

Коѕијас бара пакет решение со уставни промени - Вес Мичел доаѓа да помогне во спорот за името

Сител | пред 5 дена

Embedded video for Коѕијас бара пакет решение со уставни промени - Вес Мичел доаѓа да помогне во спорот за името Вес Мичел, помошникот државен секретар на САД очиледно е најголемиот ,,тешкаш‘‘ кој може...

Коѕијас Потребен е пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас: Потребен е пакет договор и промена на Уставот

Макфакс | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот на Македонија за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, смета грчкиот министер...

Наследникот на Нуланд доаѓа во Македонија

Наследникот на Нуланд доаѓа во Македонија...

Нова Македонија | пред 5 дена

Наследникот на Нуланд доаѓа во Македонија Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, во текот на оваа недела ќе престојува во посета на Скопје. Оваа информација за медиумите...

Коѕијас Нашиот сосед мора да го смени Уставот

Коѕијас: Нашиот сосед мора да го смени Уставот

Прес 24 | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Заев Посетата на Мичел поддршка за НАТО но и за ЕУ

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

A1on | пред 5 дена

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран...

Димитров Ситуацијата со преговорите за името се менува секојдневно

Димитров: Ситуацијата со преговорите за името се менува секојдневно

Нова ТВ | пред 5 дена

Фото Твитер Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Според него, Македонија...

Заев Посетата на Мичел значи поддршка за НАТО но и за ЕУ

Заев: Посетата на Мичел значи поддршка за НАТО, но и за ЕУ

МКД | пред 5 дена

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран...

Заев Решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Заев: Решение, кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Канал 5 | пред 5 дена

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со се позачестените иницијативи од грчка страна за менување на македонскиот Устав, Заев напомена дека сака да му даде шанса на преговарачкиот процес. - Според...

Вес Мичел утре во Скопје в четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина...

Нова Македонија | пред 5 дена

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада...

Заев Решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Заев: Решение, кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Вечер | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека посакува Македонија и Грција во преговорите за спорот околу името да пронајдат решение, кое ќе ги зачува достоинството и идентитетот на двете страни. Одговарајќи...

Коѕијас Сакам да бидам умерен оптимист треба пакет договор за името и промена на Уставот

Коѕијас: Сакам да бидам умерен оптимист, треба пакет договор за името и промена на Уставот

МКД | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

ТВ 21 | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Република | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Името и НАТО топ теми на разговорите со Мичел

Името и НАТО, топ теми на разговорите со Мичел

Сител | пред 5 дена

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската...

Димитров Сакаме решение за името но не зависи се од нас

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

Сител | пред 5 дена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се...

Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот...

Нова Македонија | пред 5 дена

Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните...

Коѕијас бара пакет договор и промена на македонскиот Устав

Коѕијас бара пакет договор и промена на македонскиот Устав

Нетпрес | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Заев Посакувам решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Заев: Посакувам решение, кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Прес 24 | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека посакува Македонија и Грција во преговорите за спорот околу името да пронајдат решение, кое ќе ги зачува достоинството и идентитетот на двете страни. Одговарајќи...

Заев Посетата на Мичел поддршка за НАТО но и за ЕУ

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Алсат-М | пред 5 дена

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран...

Заев Посакувам решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете страни

Заев: Посакувам решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете страни

Слободен печат | пред 5 дена

Посакувам Македонија и Грција во преговорите за спорот околу името да пронајдат решение кое ќе ги зачува достоинството и идентитетот на двете страни, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Одговарајќи на...

Коѕијас умерен оптимист за решение бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас умерен оптимист за решение, бара пакет договор и промена на Уставот

Канал 5 | пред 5 дена

Никос Коѕијас, изјавува дека е умерен оптимист и дека на двете страни сѐ уште им претстои многу работа. Како што јави дописникот на МИА од Атина, шефот на грчката дипломатија, објаснува зошто Грција инсистира...

Заев посакува решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството

Заев посакува решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството

+Инфо | пред 5 дена

Шефот на грчката дипломатија, кон крајот на месецов се очекува да допатува во Скопје и да ја донесе нацрт-спогодбата. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека посакува Македонија и Грција во преговорите...

Коѕијас Потребен е пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас: Потребен е пакет договор и промена на Уставот

Алфа | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Заев Посетата на Мичел поддршка за НАТО но и за ЕУ

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Локално | пред 5 дена

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран...

Заев Посетата на Мичел поддршка за НАТО но и за ЕУ

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Прес 24 | пред 5 дена

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран...

Заев Посетата на Мичел е поддршка за НАТО но и за ЕУ

Заев: Посетата на Мичел е поддршка за НАТО, но и за ЕУ

+Инфо | пред 5 дена

Мичел од денеска ја почнува својата турнеја по земјите од Балканот, која ќе трае до 17 март. Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството,...

Вес Мичел утре во Скопје в четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

A1on | пред 5 дена

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување...

Коѕијас умерен оптимист за решавање на спорот за името

Коѕијас умерен оптимист за решавање на спорот за името

Р.С. Европа | пред 5 дена

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас изјави дека потребна е промена на Уставот на Македонија за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања...

Вес Мичел утре во Македонија

Вес Мичел утре во Македонија

МТВ 1 | пред 5 дена

Утре во Македонија пристигнува Вес Мичел- американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија. Тој ќе има средби со премиерот Заев и со министерот за надворешни Димитров. Мичел повторно ќе ја...

Вес Мичел утре во Скопје в четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

Локално | пред 5 дена

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување...

Коѕијас Промена на Уставот на пријателот и сосед за да нема обвинувања

Коѕијас: Промена на Уставот на пријателот и сосед за да нема обвинувања

Локално | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас умерен оптимист за решение бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас умерен оптимист за решение, бара пакет договор и промена на Уставот

Слободен печат | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕиас конкретен мора да има промена на уставот

Коѕиас конкретен: мора да има промена на уставот

Вечер | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас Промена на Уставот на пријателот и сосед за да нема обвинувања

Коѕијас: Промена на Уставот на пријателот и сосед за да нема обвинувања

+Инфо | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас умерен оптимист за решение бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас умерен оптимист за решение, бара пакет договор и промена на Уставот

Алсат-М | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас умерен оптимист за решение бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас умерен оптимист за решение, бара пакет договор и промена на Уставот

Прес 24 | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас бара да го смениме Уставот

Коѕијас бара да го смениме Уставот

Независен | пред 5 дена

„Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби“, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот

Курир | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Заев Посетата на Мичел поддршка за НАТО но и за ЕУ

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

ТВ 21 | пред 5 дена

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран...

Вес Мичел утре во Скопје в четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

Слободен печат | пред 5 дена

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување...

Вес Мичел утре во Скопје а во четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, а во четврток во Атина

Прес 24 | пред 5 дена

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување...

Вес Мичел утре во Скопје в четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

+Инфо | пред 5 дена

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување...

Вес Мичел утре во Скопје во четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, во четврток во Атина

Курир | пред 5 дена

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување...

Вес Мичел утре во Скопје в четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

Алсат-М | пред 5 дена

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување...

Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот

Република | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Заев Решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Заев: Решение, кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Сител | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека посакува Македонија и Грција во преговорите за спорот околу името да пронајдат решение, кое ќе ги зачува достоинството и идентитетот на двете страни. Одговарајќи...

Заев Решение кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Заев: Решение, кое ќе ги зачува идентитетот и достоинството на двете земји

Република | пред 5 дена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека посакува Македонија и Грција во преговорите за спорот околу името да пронајдат решение, кое ќе ги зачува достоинството и идентитетот на двете страни. Одговарајќи...

Заев Посетата на Мичел поддршка за НАТО но и за ЕУ

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Сител | пред 5 дена

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран...

ЗАЕВ Посетата на Мичел поддршка за НАТО но и за ЕУ

ЗАЕВ: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Рипост | пред 5 дена

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран...

ПРОМЕНА НА УСТАВОТ ИЛИ НЕМА ДОГОВОР Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот

ПРОМЕНА НА УСТАВОТ, ИЛИ НЕМА ДОГОВОР: Коѕијас бара пакет договор и промена на Уставот

Infomax | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас е умерен оптимист за решение

Коѕијас е умерен оптимист за решение

Нова ТВ | пред 5 дена

Фото: документо.гр Mинистерот за надворешни работи на Грција во интервју за грчкиот весник „Документо“ вели дека е  умерен оптимист во однос на решението на спорот за името и дека на двете страни се уште...

Коѕијас умерен оптимист за решение бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас умерен оптимист за решение, бара пакет договор и промена на Уставот

Сител | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Вес Мичел утре во Скопје в четврток во Атина

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

Сител | пред 5 дена

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување...

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел утре во Скопје

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел утре во Скопје

Република | пред 5 дена

Мичел од денеска ја почнува својата турнеја по земјите од Балканот, која ќе трае до 17 март. Тој денеска пристигнува во Приштина, утре е во Скопје, а потоа ќе ги посети Белград, Атина и Никозија Поддршка...

Вес Мичел утре во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Вес Мичел утре во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Нова ТВ | пред 5 дена

Фото Ал Џезира Наследникот на Викторија Нуланд, помошникот државен секретар на САД за Европа и Еврооазија Вес Мичел од денеска до 17 март е во посета на Приштина, Скопје, Белград, Атина и Никозија, објави...

Наследникот на Ји утре во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Наследникот на Ји утре во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Нова ТВ | пред 5 дена

Фото Ал Џезира Наслеdникот на Хојт Ји, помошникот државен секретар на САД за Европа и Еврооазија Вес Мичел од денеска до 17 март е во посета на Приштина, Скопје, Белград, Атина и Никозија, објави Стејт...

Коѕијас умерен оптимист за решение бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас умерен оптимист за решение, бара пакет договор и промена на Уставот

10 без 10 | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас умерен оптимист бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас умерен оптимист, бара пакет договор и промена на Уставот

ТВ 21 | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

Коѕијас умерен оптимист за решавање на спорот за името

Коѕијас умерен оптимист за решавање на спорот за името

Пост | пред 5 дена

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас изјави дека потребна е промена на Уставот на Македонија за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања...

Коѕијас умерен оптимист за решение бара пакет договор и промена на Уставот

Коѕијас умерен оптимист за решение, бара пакет договор и промена на Уставот

еМАГАЗИН | пред 5 дена

Потребна е промена на Уставот, за името да биде и за внатрешна и за меѓународна употреба, но и за да се избегнат идни обвинувања дека биле прекршени уставните одредби, вели министерот за надворешни работи...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност